Kad jūsų automobilio žibintai šviečia ne taip efektyviai kaip turėtų, išduoda du pagrindiniai dalykai – pastebimai suprastėjęs kelio apšvietimas tamsiuoju paros metu ir skaidrumą praradęs jų paviršius.
Reklama
Tai ne tik kelia pavojų vairuojant, bet sukuria diskomfortą ir įtampą, nes dėl prasto matomumo sunkiau pastebimos kliūtys. Pašalinti šią problemą galima gerokai pigiau nei skaidrumą praradusius žibintus keičiant naujais.
Kodėl žibintų paviršius tampa matinis?
Priežasčių, kodėl jūsų žibintai nebeskleidžia tokios šviesos, kaip turėtų, gali būti ne viena ir ne visada tai susiję su neskaidriu jų paviršiumi. Gali būti, kad problema yra žibinto viduje – dėl nesandarumo kaupiasi drėgmė, kuri iškreipia šviesos spindulį arba jį gerokai prislopina, taip pat gali būti išdegę reflektoriai arba, paprasčiausiai žibintus reikia tinkamai sureguliuoti. Todėl pirmiausia reikia identifikuoti tikrąją problemą. Visgi, jei akivaizdu, kad skaidrumą prarado žibinto paviršius, vienas geriausių sprendimo būdų yra poliravimas.
Prieš šalinant problemą, reikia suprasti kodėl ji kilo ir ar galime sumažinti riziką, kad po poliravimo situacija vėl nepasikartos. Specialistai įvardina tris pagrindines priežastis, kurios daro įtaką žibintų skaidrumui.
„Daugelis naujesnių automobilių turi žibintų apiplovimo sistemas, kuriose naudojamas tas pats skystis, kaip ir langų plovimui, tačiau kai kurie skysčiai turi plastiką ardančių ir blukinančių savybių. Nekokybiškas langų plovimo skystis yra dažniausia problemos priežastis. Be to, žiemą nuo priekyje važiuojančio automobilio kylantis vanduo ar sniegas su druska bei smėliu veikia kaip abrazyvas ir tokiu būdu pažeidžia žibinto paviršių. Ir tiesioginiai saulės spinduliai. Automobiliai atvykę iš pietinių šalių, dažnai turi problemų su žibintų skaidrumu. Nuolat automobilį laikant kur yra daug saulės, ilgainiui galima pastebėti šį neigiamą efektą“, – apžvelgia „Švaros broliai“ automobilių švaros centrų vadovas Algirdas Plečkaitis.
Greitas ir pigus, bet žinių reikalaujantis procesas
Jei žibintas nėra suskaldytas ar kitaip mechaniškai sugadintas, o pažeistas tik jo paviršius, tokį žibintą galima poliruoti. Tačiau tam, kad paviršius būtų išskaidrintas tinkamai, reikia mokėti identifikuoti pažeidimus bei pasirinkti tinkamas priemones jų pašalinimui. Pavyzdžiui, reikia įvertinti kokio gylio yra pažeidimai, nes nuo to priklauso kokias priemones reikės pasirinkti.
Kartais pakanka vos pusvalandžio, kad žibintas atgautų pradinį skaidrumą, o kai kuriais atvejais prireikia ir dviejų ar trijų valandų, nes gali tekti atlikti kelių žingsnių poliravimą, naudojant skirtingo abrazyvumo pastas. Taip pat būtina užtikrinti, kad paviršius bus nupoliruotas tolygiai ir žibintas nepraras tinkamos šviesos sklaidos.
Šį darbą galima atlikti savarankiškai, bet norint viską padaryti efektyviau, teks įsigyti tinkamas priemones, o išlaidos tam gali būti didesnės, nei šį darbą palikti specialistams. Visgi, norintys sutaupyti, ieško įvairių buitinių priemonių, kurias būtų galima panaudoti žibintų atnaujinimui. Dažniausiai tam naudojama paprasčiausia dantų pasta, vilnoniai audiniai, ant žibintų purškiamas plaukų lakas. Kai kuriais atvejais, efektas iš tikrųjų pastebimas, bet ar jis ilgalaikis?
„Kam išradinėti dviratį, kai jis jau yra? Profesionalios priemonės yra sukurtos atsižvelgiant į paviršiaus pažeidimus bei medžiagas iš kurių žibintai gaminami, todėl jos yra efektyviausios. Mes juk nežinome, kokio abrazyvumo yra dantų pasta, jų būna įvairių. Galbūt įdėsime daug pastangų, bet rezultato taip ir nepasieksime, o galbūt paviršių pažeisime dar labiau. Kitas pavyzdys – plaukų lakas. Jis gali suteikti laikiną efektą, nes užpildo įbrėžimus ir išlygina paviršių. Tačiau tas pats lakas gali suskilinėti dėl aukštos temperatūros arba tiesiog nusivalyti, todėl efektas nebus nei ilgalaikis, nei kokybiškas“, – perspėja A. Plečkaitis.
Gerai šviečiantys žibintai yra vienas svarbiausių mūsų komfortą bei saugumą užtikrinančių automobilio elementų, ypač žiemos metu ar keliaujant naktį. Jei pastebite, kad jų skleidžiama šviesa nepakankamai efektyvi, nustatykite to priežastį. Jei akivaizdu, kad tai susiję su skaidrumą praradusiais žibintais, poliravimas gali būti ne tik pigia, bet ir labai efektyvia priemone šiai problemai išspręsti.