Pastaruoju metu Lietuvoje fiksuojami stipresni vėjo gūsiai primena, kad pavasaris ne visada atneša tik saulę ir šilumą. Praėjusį savaitgalį net 20 m/s greitį siekę vėjo gūsiai kai kuriems gyventojams sukėlė nemalonumų – apgadintos tvoros, stogai, automobiliai, o kiemuose likę daiktai skraidė lyg per filmą.
Reklama
Draudimo bendrovės BTA žalų departamento direktoriaus pavaduotojas Marek Ernest Goliančik sako, kad žvarbus oras savaitgalį tapo iššūkių gyventojų turtui. Pasak jo, dažniausiai klientai skundžiasi nukentėjusiais įvairiais kiemuose laikomais daiktais ir lengvos konstrukcijos pastatų elementais. Labai smagūs laisvalaikio praleidimo būdai
„Gavome pranešimą, kad iš kaimynų kiemo atskridęs batutas trenkėsi į automobilį. Kitur gyventojai liudijo skraidančias kepsnines, dailylentes, stogo dangą. Mes šias žalas vertiname kaip smulkias – didelių nuostolių gyventojai nepatyrė“, – teigia M. E. Goliančik.
Pasak jo, stipresnis vėjas vietomis laužė medžių šakas, kurios užkrito ant pastatų stogų ar tvorų. Taip pat pasitaikė atvejų, kai vėjas atvėrė nesandariai uždarytas lauko duris ar pravirus langus ir juos apgadino.
„Tai tipiški smulkūs įvykiai, kai vėjas pridaro žalos silpniau apsaugotiems ar nepritvirtintiems daiktams. Tokie atvejai nėra pavojingi gyvybei, bet dažnai sukelia finansinių nuostolių“, – sako M. E. Goliančik. Kaip pasiruošti saugioms vaikų vasaros atostogoms
Paprasti veiksmai gali padėti išvengti nuostolių
Eksperto teigimu, daugelio vėjo sukeltų žalų galima išvengti imantis paprastų, bet svarbių prevencinių veiksmų. Pasak M. E. Goliančik, vienas svarbiausių dalykų – tinkamai pasiruošti artėjant sudėtingesnėms oro sąlygoms. Vilniuje – viena didžiausių pramogų arenų Europoje
„Prieš prognozuojamą vėtrą ar stipresnius gūsius rekomenduojame peržiūrėti, kas laikoma lauke: batutai, kepsninės, sodo baldai, šiukšlių dėžės, lauko skėčiai – visa tai reikėtų pritvirtinti arba sunešti į vidų. Ypač dažnai pasitaiko atvejų, kai daiktai stovi terasose ar tiesiog kieme, kur stipresnis vėjo gūsis iš ten juos lengvai nupučia“, – pabrėžia M. E. Goliančik.
Kartu ekspertas rekomenduoja atkreipti dėmesį ir į aplinką – ypač senus ar neprižiūrėtus medžius, kurių šakos stipraus vėjo metu gali lūžti ir pridaryti žalos tiek automobiliams, tiek namams ar net žmonėms. Automobilių detalių vagystės vėl auga
M. E. Goliančik priduria, kad ne mažiau svarbu uždaryti langus, patikrinti durų sandarumą – ypač kai namuose nėra žmonių.
„Labai dažnai vėjas pridaro žalos ne tik dėl nepritvirtintų daiktų, bet ir dėl to, kad paprasčiausiai lieka praviras langas ar durys – to galima išvengti tiesiog skyrus kelias minutes apžiūrai“, – patarimais dalijasi ekspertas.