Ilsėtis Lietuvos pajūryje ar rinktis „viskas įskaičiuota“ viename iš užsienio kurortų? Tai klausimas, kuris kiekvieną vasarą kyla daugumai lietuvių. Bene populiariausia lietuvių poilsio kryptis – Turkija: čia gausu saulės, o kainos – prieinamos. Visgi, kiekvienas pasirinkimas turi savo privalumų ir trūkumų, tad remdamiesi poilsiu Turkijoje su „viskas įskaičiuota“, Turkijos ir Lietuvos prekybos rūmai (angl. Turkish-Lithuanian Chamber of Commerce, TLCC) dalinasi keliais naudingais patarimais, kurie būsimiems poilsiautojams padės kur kas užtikrinčiau priimti konkretų sprendimą.
Reklama
Kelionės, nakvynės ir maisto kainų santykis
„Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad ilsėtis Lietuvoje turėtų būti pigiau – juk nereikia skristi ir nukeliavimas iki poilsio vietos gali būti pigesnis. Deja, toks požiūris klaidingas ir iš karto paaiškinsiu, kodėl.
Kelionė – tik viena iš visų išlaidų dalių. Net jeigu lietuviškas kurortas žymiai arčiau, tai toli gražu nereiškia, kad visos atostogos taps pigesnėmis.
Štai, pavyzdžiui, kelionė į Turkiją per kelionių agentūrą su „viskas įskaičiuota“ paketu dažnai kainuoja 500 – 1000 eurų ar daugiau žmogui, priklausomai nuo viešbučio lygio. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti brangu, mat tokią sumą reikia sumokėti iš karto. Tačiau šios kainos jau apima skrydžius, pervežimus bei visą savaitę viešbutyje su pilnu maitinimu. Kitaip tariant, daugiau niekuo rūpintis nereikia“, – teigia Turkijos ir Lietuvos prekybos rūmų vadovas Umit Atesagaoglu.
Ekspertas papildo, kad tokiose šalyse kaip Turkija „viskas įskaičiuota“ kelionė reiškia ne tik pusryčius, pietus ir vakarienę už kuriuos nereikia papildomai mokėti, bet dažnai ir užkandžius, desertus, gėrimus, vakarinius šou pasirodymus, nemokamus baseinus, gultus prie jūros. Viskas vienoje vietoje, be jokių paieškų ar papildomų mokesčių.
Dauguma Turkijos kurortų su „viskas įskaičiuota“ formatu yra itin palankūs šeimoms. Čia veikia vaikų klubai, siūlomos pramogos visoms amžiaus grupėms, gausu baseinų, čiuožyklų bei animatorių rengiamų užsiėmimų. Tai reiškia, kad tėvai gali atsipalaiduoti, nes vaikai ne tik užimti, bet ir saugūs. Toks poilsis tampa tikru atokvėpiu visai šeimai.
U. Atesagaoglu nuomone, Lietuvoje „viskas įskaičiuota“ pasiūlymai yra reti. Tad dažniausiai žmonės atostogas susiplanuoja patys: atskirai rezervuoja kelionę, nakvynę, maitinimą.
„Įsivaizduokite, kaskart po kelias dešimtis eurų skiriate pusryčiams, pietums bei vakarienei visą savaitę. Veikiausiai net nepastebėsite, kaip būsite išleidęs mažiausiai kelis šimtus eurų. Pridėkite pačios nakvynės, kelionės kainas ir suma gali išsipūsti iki tiek, kad bus kur kas didesnė nei ta, kurią iš anksto sumokame keliaudami į Turkiją“, – tvirtina TLCC vadovas.
Esminė detalė – laikotarpis
Kaip bebūtų, ne visi gali sau leisti keliauti ilsėtis į kurortus visai savaitei ar daugiau. Tad vienas svarbiausių rodiklių, galinčių padėti įvertinti, kuris variantas poilsiui tiktų labiau ir būtent tokį pasirinkti – tai laiko tarpas, kurį planuojama tam tikrame kurorte ilsėtis.
„Dažniausiai kelionės iš Lietuvos į Turkiją su „viskas įskaičiuota“ trunka 7-14 naktų. Tai yra standartinis pasiūlymas, nes kelionių organizatoriams patogu suplanuoti užimtumą viešbučiuose bei skrydžių tvarkaraščius.
Trumpesnės kelionės mažiau populiarios dėl kelionės trukmės – skrydis, laukimas oro uostuose ir pervežimai atima nemažai laiko. Trumpas poilsis tampa dar trumpesnis ir gerokai mažiau atsiperkantis. Atostogų biudžeto planavimas
Lietuvos pajūris gali būti patrauklesnis, jei planuojama ilsėtis itin trumpą laikotarpį. Mat į Šventąją ar Palangą net ir iš tolimiausio Lietuvos krašto nusigauti pilnai galima kone vos per tris ar keturias valandas“, – pabrėžia U. Atesagaoglu.
Tiesa, verta pažymėti, kad dar kitaip gali būti, jeigu patys mėgstate kruopščiai planuoti kelionės detales – atskirai susirasti pigius skrydžius su patogiausiais laikais, tinkamu atstumu nuo oro uosto nutolusius viešbučius, maistą ir nakvynę už gerą kainą.
Orų loterija
Kaip teigia TLCC vadovas, vasarą Lietuvoje orai yra tarsi loterija. Suplanuoti poilsio datą pajūryje yra viena, bet sulaukti itin gero ir saulėto oro būtent tuo metu – visai kas kita.
Tuo tarpu tokiose į pietus nutolusiose šalyse kaip Turkija 28–35 laipsnių šiluma beveik garantuota nuo birželio iki pat rugsėjo.
„Tad norintiems garantuotos šilumos – saugesnis pasirinkimas yra pietų šalyse įsikūrę kurortai. Tuo tarpu Lietuvos pajūris labiau tiks tiems, kuriems sunku pakelti karščius ar turintiems sveikatos problemų, ribojančių buvimą saulėje“, – sako U. Atesagaoglu.
Prieš renkantis – įvardinkite savo poreikius
Turkijos ir Lietuvos prekybos rūmų atstovo nuomone, visos atostogų kryptys turi savo žavesio, tačiau jų vertė priklauso nuo jūsų poilsio tikslų. Norite tinkamai pasirinkti? Pradėkite nuo paprasčiausio klausimo įvardindami poreikius: kuriam laikui noriu išvykti ir kokiam potyriui esu pasiruošęs? Lietuvoje veiklą pradeda Turkijos ir Lietuvos prekybos rūmai
„Lietuvos pajūris idealiai tiks tiems, kurie ieško trumpų atostogų, nori būti arčiau namų, keliauja su augintiniais ar negali atlaikyti didelių karščių. Taip pat tiems, kuriems rūpi lietuviška aplinka: gimtoji kalba, vietiniai gyventojai, vietinis maistas. Kelionių organizatoriai įspėja
Tuo tarpu tokia poilsinė šalis kaip Turkija visada bus idealus pasirinkimas ieškantiems „viskas įskaičiuota“ formato, kuomet nenorima rūpintis nakvyne ir maistu atskirai. Taip pat, norintiems garantuotos šilumos ar nepažintos, naujos kultūros potyrio“, – rekomenduoja TLCC. Šios salos graikai reklamuoti nesistengia – nori joje ilsėtis patys