Sugedę kompiuteriai, seni televizoriai ir radijo imtuvai, sugedę šaldytuvai dažnai guli palėpėse ar rūsiuose. Ką su jais daryti? Atsakymas atrodo paprastas – išmesk. Tačiau praktiškai tai nėra taip paprasta. Juos reikia atiduoti į atitinkamus punktus, kurie nukreips tokias elektronikos atliekas į įmones, kurios užsiima perdirbimu.
Reklama
Įstatymas saugo gamtinę aplinką, todėl reglamentuoja atliekų, kurių elementai yra kenksmingi aplinkai ir žmonių sveikatai, tvarkymą. Tačiau praktiškai žmonės nežino, ką daryti su sena technika ir kur ją priduoti.
Žmonės nežino, kad iš namų išmesta įranga yra pavojinga ir turi būti tinkamai tvarkoma. Verslininkai dėl to kaltina elektros ir elektroninės įrangos atliekų įstatymo nuostatas, kurios neįpareigoja prekybininkų į gaminio kainą įtraukti vėlesnio tam tikros įrangos perdirbimo išlaidų. Jų nuomone, tai padėtų žmonėms suvokti savo atsakomybę dėl šių įrenginių atliekų.
Be to, beveik trečdalyje buitinės technikos, kuri daugiausia atvežama iš Azijos, nėra informacijos, kaip elgtis su tokių prietaisų atliekomis. Tai daugiausia susiję su informacijos apie tam tikros įrangos kenksmingumą aplinkai ar sveikatai stoka.
Sąmoningumo ir žinių trūkumas lemia, kad elektronikos ir buitinės technikos atliekos patenka į šiukšliadėžes, miškus ar metalo laužynus. Tai daryti su šiais įrenginiais yra neteisėta. Taigi, kaip elgtis su naudotais elektros ir elektroniniais prietaisais?
Ką verta žinoti priduodant naudotą buitinę techniką?
Kiekviename Lietuvos regione yra taškų, kur galite grąžinti tam tikrą naudotą ir nereikalingą buitinę techniką. Tokios elektronikos atliekos surenkamos nemokamai, nepriklausomai nuo jų dydžio. Deja, naudotis šia pagalbos forma gali būti sunku. Kodėl? Daugiausia dėl to, kad atliekas galima pristatyti tik tam tikromis punkto darbo valandomis. Taip pat būtina užpildyti formą ir atitikti nustatytus limitus.
Jei naudojote nebetinkamą naudoti buitinę techniką, raginame pasidomėti buitinės technikos išvežimo paslaugomis. Rinkitės įmonę, kuri turi ne tik ilgametę patirtį, bet ir turinti reikiamus leidimus, leidžiančius įgyvendinti tokio tipo projektus.
Verta prisiminti, kad:
didelių gabaritų įrangos grupei priklauso šaldytuvai, aušintuvai, šaldikliai, skalbimo mašinos, orkaitės, indaplovės, elektriniai šildytuvai, ventiliatoriai ir oro kondicionieriai,
mažo dydžio prietaisai yra maišytuvai, dulkių siurbliai, kavos malūnėliai, lygintuvai, džiovintuvai, skrudintuvai, epiliatoriai, elektriniai peiliai, skustuvai, svarstyklės ir smulkintuvai.
Svarbu tai, kad įranga turi būti tinkamai paruošta, o tai reiškia, kad ją reikia atjungti nuo elektros ir vandens tiekimo, taip pat ištuštinti likusius skysčius. Atsiėmimo datą derinamą pagal klientų poreikius.