TOKIO – Šiaurės Korėja pirmadienį per „savigynos” parodą pademonstravo naujausią savo branduolinę ir karinę ginkluotę, įskaitant hipergarsinio ginklo, kurį Pchenjanas sakė išbandęs praėjusį mėnesį, versiją.
Reklama
Antradienį paskelbtose valstybinės žiniasklaidos nuotraukose matyti, kad pareigūnai renginyje demonstravo įvairius ginklus, įskaitant tarpžemynines balistines raketas ir naują tolimojo nuotolio sparnuotąją raketą. Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas savo kalboje sakė, kad šalis stiprina savigynos pajėgumus pagal savo karinį planą ir „su niekuo neaptarinėja karo”, pranešė valstybinė žiniasklaida.
Tarp demonstruojamų ginklų buvo ir „Hwasong-8”, kuris, Šiaurės Korėjos teigimu, yra „hipergarsinis” skraidantis aparatas ir naujausias jos plėtojamos ginklų programos pasiekimas.
Hipergarsiniai ginklai skrenda nedideliame aukštyje ir yra daug manevringesni už tradicines balistines raketas, todėl juos sunku susekti ir perimti. Jos yra viena naujausių karinių technologijų, kurias kuria tokios didžiosios karinės galios kaip Kinija, Rusija ir Jungtinės Valstijos.
Antradienį paskelbta nauja akivaizdaus hipergarsinio ginklo nuotrauka leidžia pažvelgti į Šiaurės Korėjos užmojus plėtoti hipergarsinių ginklų programą, kuri, kaip teigė Pietų Korėjos pareigūnai, atrodo, vis dar yra ankstyvojoje stadijoje. Anksčiau Šiaurės Korėja buvo paskelbusi tik vieną nuotrauką, kurioje matomas hipergarsinio skraidymo aparato siluetas skrydžio viduryje.
Nors naujoji nuotrauka rodo, kad Šiaurės Korėja galbūt sukūrė perspektyvų aerodinaminį dizainą, ekspertų teigimu, ginklo galimybės skrydžio metu lieka neaiškios.
Nuotrauka leido daug aiškiau įžvelgti akivaizdų ginklą, nors Pchenjanas galėjo parodyti maketą, sakė JAV įsikūrusio Carnegie tarptautinės taikos fondo vyresnysis mokslinis bendradarbis Ankitas Panda. „Nors forma yra teisinga, sunku nustatyti, kaip jis iš tikrųjų veiktų skrydžio metu”.
Panda pridūrė, kad hipergarsinių sklandytuvų bandymams reikia specialių įrenginių, įskaitant hipergarsinius aerodinaminius tunelius, kurių Šiaurės Korėjoje, kaip žinoma, nėra.
Masačusetso technologijos instituto branduolinio saugumo ekspertas Vipinas Narangas (Vipin Narang) sakė, kad raketa panaši į Kinijos hipergarsinį sklandytuvą DF-17.
„Labai sunku viešai pasakyti, ar hipergarsinė raketa yra legali ir kaip ji veikia. Žvalgybos bendruomenė tikriausiai būtų bandžiusi apibūdinti [hipergarsinę skraidyklę], kai ji buvo bandoma, tačiau šiąnakt paskelbtos nuotraukos yra tai, ką Šiaurės Korėja nori, kad mes matytume”, – sakė Narangas.
Pastarosiomis savaitėmis Šiaurės Korėja atliko kelis raketų bandymus, kuriais siekė pademonstruoti svarbius savo karinės ir branduolinių ginklų programos pasiekimus.
Pirmadienį savo kalboje Kimas sakė, kad Pchenjanas stengiasi plėtoti gynybos pajėgumus, atsižvelgdamas į augančias Pietų Korėjos ir Jungtinių Valstijų karines ambicijas, dėl kurių „būtina dar labiau sustiprėti”.
„Apskritai Kim nori mums parodyti, kad jo atgrasymo priemonė yra ne tik „užbaigta”, bet kad jis ir toliau dirba tobulindamas išgyvenamumą ir skvarbumą prieš [Pietų Korėją] ir JAV, kaip tai daro „normalios” branduolinės valstybės”, – sakė Narangas.