Sekite naujienas

Sveikata

Molekulinės diagnostikos laboratorijoje nustatomos ir koronaviruso mutacijos

Paskelbta

-

Respublikinės Šiaulių ligoninės Laboratorinio diagnostikos skyriaus Molekulinės diagnostikos laboratorija nuo pat koronaviruso pasirodymo mieste nuolat keitėsi: buvo aprūpinama nauja įranga, augo darbuotojų skaičius, keitėsi tyrimai. Kaip ir visose šalies laboratorijose, atliekami ir koronaviruso mutacijų tyrimai. Neseniai pradėti ir delta atmainai būdingos viruso mutacijos tyrimai visiems žmonėms, kuriems nustatytas koronavirusas.

Stimulas – modernizuoti įrangą

Reklama:

Molekulinės diagnostikos laboratorija, įsikūrusi Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikoje, keitėsi drauge su koronaviruso plitimu. Iki Covid-19 pandemijos laboratorijoje pakako vos dviejų darbuotojų, kurie atliko gripo, tuberkuliozės ir kitų infekcijų diagnostikai reikalingus tyrimus. Pasak medicinos biologės Jurgitos Rimdžiuvienės, šiuo metu laboratorijoje dirba trys medicinos biologai, medicinos genetiks ir šeši biomedicinos technologai.

SONY DSC

Laboratorinės diagnostikos skyriaus vedėjas Gintaras Makštutis prisimena, kaip, sparčiai plintant koronavirusui, plėtėsi šio laboratorijos padalinio galimybės. Laboratorija su turima molekulinės diagnostikos įranga buvo pajėgi atlikti tik 172 mėginių ištyrimą per parą. Todėl LR sveikatos apsaugos ministerijos rūpesčiu buvo perkama nauja įranga (RNR išskyrimo robotai, PGR analizatorius), kurios pagalba dabar laboratorija gali ištirti iki 800-900 mėginių.

Kiekvienai viruso mutacijai – kitas reagentas
Šioje laboratorijoje atliekami tyrimai visos Šiaulių apskrities gydymo įstaigų pacientams, kuriems tyrimą atlikti nusprendžia gydytojas, bei į mobiliuosius punktus besikreipiantiems asmenims. Pirmiausiai atliekami koronaviruso detekcijos tyrimai. Mėginiai, kuriuose aptinkama koronoviruso RNR, papildomai ištiriami dėl mutacijų. Šiek tiek anksčiau, pavasarį, laboratorijoje buvo nustatomos Pietų Afrikos, braziliškai ir britiškai atmainoms būdingos mutacijos. Šalyje nustačius delta atmainos koronaviruso atvejus, pradėta šios pavojingos atmainos plitimo kontrolė, tad ir Respublikinės Šiaulių ligoninės laboratorijoje atliekami delta atmainai būdingų mutacijų tyrimai visiems žmonėms, kuriems nustatytas koronavirusas.

Koronaviruso mutacijų tyrimams naujos įrangos neprireikia, užtenka tik įsigyti specialių reagentų. Šiuo metu laboratorijoje dėl koronaviruso kasdien ištiriama apie 500 ėminių, o darbas trunka iki 22.00 valandos, nors pandemijos pradžioje laboratorijai tekdavo dirbti ir ištisą parą. Dirbti darbuotojams tenka ne tik savaitgaliais, bet ir švenčių dienomis. Tiesa, šiuo metu tyrimų skaičius ir laboratorijos darbo krūvis didėja sulig kiekviena diena, kaip ir gaunamų teigiamų atsakymų skaičius.

Reklama:

Skaitykite

Naujienos

Startuoliai

Verslo vikingai

Verslo idėjos

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |