Nelegalus darbas – viena iš didžiausių jaunimo užimtumo problemų, kuri itin paaštrėja atėjus šiltajam sezonui. Moksleiviai ir studentai ieško vasaros darbų, o kai kurie darbdaviai tuo bando pasinaudoti, siūlydami „išbandyti“, „apsiprasti“ ar „pasižiūrėti, ar tinki“, tačiau sutarties nesudaro. Taip jaunuoliai tampa nemokama ar itin pigia darbo jėga, neturėdami jokių garantijų.
Reklama
Pasak Valstybinės darbo inspekcijos Neteisėtos veiklos priežiūros skyriaus vedėjos Birutės Macijauskienės, toks elgesys – ne tik neetiškas, bet ir aiškiai neteisėtas. „Darbo santykiai prasideda ne nuo darbdavio nuotaikos ar pažado, kad „jei pasiteisinsite, pasirašysime“, o nuo darbo sutarties. Darbas be jos yra nelegalus – net jei jis vadinamas „išbandymu“, – pabrėžia B. Macijauskienė.
Lietuvos Respublikos darbo kodekso 36 straipsnyje aiškiai nustatyta – šalys gali susitarti dėl išbandymo, tik sudarydamos darbo sutartį. Įstatymai nenumato galimybės „tiesiog pabandyti“ be jokio oficialaus susitarimo. Net jei darbdavys teigia, kad tai tik trumpas laikotarpis, be darbo sutarties tai – nelegalus darbas. Išbandymo terminas darbovietėje
„Gana dažnai darbdaviai suformuluoja tai kaip „mokymosi laikotarpį“. Bet jei žmogus realiai atlieka darbines funkcijas – gamina, aptarnauja, valo ar kitaip prisideda prie veiklos – jis jau dirba. Ir tai reiškia, kad darbas turėjo prasidėti tik po sutarties pasirašymo“, – aiškina B. Macijauskienė.
Teismų praktika taip pat vienareikšmiška. Teismai ne kartą konstatavo, kad išbandymo laikotarpiu darbas gali būti pripažįstamas nelegaliu ir užtraukia atsakomybę darbdaviui, jeigu per išbandymą darbas dirbamas nesudarius rašytinės darbo sutarties arba nepranešus „Sodrai“. Nelegalaus darbo nepaneigia tai, kad išbandymo laikotarpiu su darbdaviu nėra susitarta dėl darbo apmokėjimo sąlygų. Atleidimas neišlaikius išbandymo
Daug jaunų žmonių pasakoja apie „išbandymo savaites“, kurių metu jie dirba kaip tikri darbuotojai, tačiau jiems nesumokama, o vėliau pasakoma, kad jie „netiko“. Tokie atvejai nėra pavieniai – VDI specialistai kasmet gauna dešimtis pranešimų apie panašias situacijas. Sužinokite, kokios ligos išmokos ir atostogų perkėlimas jums priklauso
„Baisiausia tai, kad jauni žmonės dažnai nežino, jog jie buvo išnaudoti. Jie galvoja, kad taip turi būti. Bet mes visada sakome: jei dirbai – turi turėti darbo sutartį, o už darbą turi būti atlygis“, – akcentuoja Neteisėtos veiklos priežiūros skyriaus vedėja.
Kaip apsisaugoti?
1. Reikalauti darbo sutarties – joks darbas neturėtų būti be rašytinės darbo sutarties.
2. Išsaugoti visus įrodymus – jei dirbote be sutarties, surinkite žinutes, el. laiškus ar kitus įrodymus, patvirtinančius darbo santykius.
3. Pranešti Valstybinei darbo inspekcijai – kuri yra atsakinga už nelegalaus darbo kontrolę ir gali padėti išspręsti ginčus su nesąžiningais darbdaviais. Jeigu žinote, kur dirbama nelegaliai, galite apie tai pranešti anonimiškai.
„Kuo daugiau jaunuolių žinos savo teises, tuo mažiau bus pažeidimų. Darbdaviai neturi teisės naudotis jų nežinojimu ar noru greitai užsidirbti“, – sako B. Macijauskienė ir priduria, kad nelegalus jaunimo įdarbinimas – rimta problema, kurią būtina spręsti stiprinant tiek jaunuolių, tiek darbdavių sąmoningumą.