Sekite naujienas

Verslas

Kaip „Lidl Lietuva“ kovoja su klimato kaita? Nuo saulės elektrinių iki inovatyviausių sprendimų

Paskelbta

-

Prekybos tinklas „Lidl“ nuo pat veiklos pradžios Lietuvoje rūpinasi, kad vykdomi procesai būtų kuo palankesni aplinkai. Šis siekis atsispindi ir vasarį paskelbtoje bendrovės tvarumo ataskaitoje – saulės elektrinės, elektromobilių įkrovimo stotelės bei aukšti reikalavimai partneriams ir tiekėjams – tai tik keli būdai, padedantys užtikrinti, kad įmonės veikla būtų kuo draugiškesnė aplinkai.

Reklama

„Itin karštos vasaros, audros, stiprūs vėjai bei vis pilkesnės žiemos – tik keletas reiškinių, kuriems įtaką daro klimato kaita. Šie pokyčiai – kvietimas nelikti abejingiems bei veikti, todėl suprantame savo atsakomybę ir nuolat ieškome priemonių, kaip dar galime mažinti mūsų veiklos poveikį aplinkai bei paskatinti tvariau veikti ir kitus“, – sako „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė Monika Anilionė.

Šiltnamio efektą sukeliančios dujos (ŠESD) – vienas pagrindinių klimato kaitą lemiančių veiksnių. Siekiant, kad „Lidl“ veiklos procesai būtų palankesni aplinkai, organizacija tarptautiniu mastu įsipareigojo užtikrinti, kad iki 2050 metų (ŠESD) emisijos visoje įmonės veikloje ir tiekimo grandinėje būtų lygios nuliui. Tai reiškia, kad iki 2050 metų įmonė ŠESD emisijas sumažins iki nulio ir kompensuos neišvengiamą išmetamųjų teršalų kiekį. Prie šio tikslo prisideda ir „Lidl Lietuva“.

Naudoja energiją iš atsinaujinančių šaltinių

Siekiant iki 2050 metų užsibrėžto tikslo, svarbų vaidmenį atlieka iškastinio kuro keitimas elektros energija iš atsinaujinančių energijos šaltinių, tokių kaip vėjas ar saulė. Naujausios „Lidl Lietuva“ tvarumo ataskaitos duomenimis, 2023 metais 99 proc. visos „Lidl Lietuva“ suvartotos elektros energijos buvo išgauta iš atsinaujinančių energijos išteklių.

„Šiuos rezultatus padeda užtikrinti tai, kad nuo pat įmonės veiklos Lietuvoje pradžios savo reikmėms perkame tik atsinaujinančių šaltinių elektros energiją. Likusią dalį suvartojamos elektros sudaro kitų šaltinių energija, kurią perka patalpas nuomojančios įmonės“, – dalinasi M. Anilionė.

Ji priduria, kad įmonė ne tik perka elektros energiją iš atsinaujinančių šaltinių, bet ir ją gamina pati. Šiuo metu žaliąją energiją prekybos tinklui generuoja 53 saulės elektrinės, esančios ant parduotuvių bei logistikos centro stogų. Net 90 proc. jų pagamintos energijos sunaudoja pati parduotuvė, o, jei pagamintos elektros lieka, ji keliauja į tinklus.

Skatina judėti „žaliau“

„Lidl Lietuva“ klimato apsauga rūpinasi ne tik naudodama elektros energiją iš atsinaujinančių šaltinių, bet ir sudarydama sąlygas prekybos tinklo klientams pasinaudoti tvaresnės energijos privalumais. Dėl šios priežasties įmonė nuolat plečia elektromobilių įkrovimo stotelių infrastruktūrą.

„Per 2023 metus pasirūpinome, kad elektromobilių įkrovimo stotelės būtų įrengtos prie 25 proc. mūsų parduotuvių – šiandien darbuotojai, pirkėjai bei verslo partneriai savo elektromobilius gali įkrauti 38 įkrovimo vietose. Šį tinklą nuolat didiname ir iki 2025 metų planuojame įrengti dar 30 naujų papildomų įkrovimo vietų“, – sako „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.

Inovatyvūs sprendimai parduotuvėse bei logistikos centruose

Siekiant užtikrinti tvaresnius veiklos procesus, „Lidl Lietuva“ itin didelį dėmesį skiria parduotuvių energijos vartojimo efektyvumui gerinti. Pavyzdžiui, naudoja aplinkai draugiškesnius šaltnešius.

„Šaltnešiai – tai medžiagos, naudojamos šilumos perdavimui šaldymo, vėsinimo ir šildymo sistemose. Visose naujose parduotuvėse naudojame tik natūralius šaltnešius. Todėl įvykus gedimui ar nuotėkiui, ŠESD beveik neišsiskiria. Per 2023 metus užtikrinome, kad logistikos centrai bei 65 proc. visų parduotuvių naudotų natūralius šaltnešius. Šią praktiką naudojame ne tik naujai pastatytose parduotuvėse – senesnėse šaltnešius keičiame į natūralius, kuomet baigiasi ankstesniųjų garantinis laikotarpis“, – tvirtina M. Anilionė.

Jos teigimu, kad energijos vartojimas būtų mažinamas kiek įmanoma daugiau, „Lidl Lietuva“ energijos taupymo būdų ieško dar pastatų projektavimo metu.

„Lidl“ logistikos centrai ir dalis parduotuvių visoje Lietuvoje yra įvertinti BREAM ir EDGE žaliųjų pastatų sertifikatais, o prieš penkerius metus įdiegėme ir energijos naudojimo vadybos standartą ISO 50001 – ši sistema padeda mažinti energijos sąnaudas projektuojant, įgyvendinant ir prižiūrint įvairius įrenginius bei atitinkamai mažinti ŠESD emisijas. Taip pat parduotuvėse naudojamas LED apšvietimas bei automatinio vėdinimo sistemos, kurios prisitaiko prie dienos šviesos bei pirkėjų skaičiaus – automatizuotas valdymas padeda užtikrinti, kad įrenginiai veiktų tik tada, kai to reikia“, – akcentuoja „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.

Glaudus bendradarbiavimas su partneriais

Produktų gamyba, tiekimas bei logistika (angl. Scope 3) – sritys, kuriose susidaro net 90 proc. visų įmonės ŠESD emisijų. Todėl siekiant iki 2050 metų jas sumažinti iki nulio ir kompensuoti neišvengiamą išmetamųjų teršalų kiekį, „Lidl Lietuva“ išskirtinį dėmesį skiria ne tik savo tiesioginei veiklai, bet ir kelia papildomus reikalavimus produktų gamintojams, tiekėjams ir logistikos partneriams.

„Užtikriname, kad produktus gabenamų sunkvežimių priekabos būtų užpildytos bent 96 proc. Tai padaryti leidžia specialios priekabos, kurios pritaikytos vienu metu vežti įvairias prekes – tiek vaisius ir daržoves, kurioms reikia 14 °C temperatūros, tiek pieno ar mėsos produktus, kurie gabenami 0 °C temperatūroje“, – teigia M. Anilionė.

Jis pabrėžia, kad glaudus bendradarbiavimas su partneriais itin svarbus, siekiant sumažinti ŠESD emisijas. Papildomi reikalavimai gamintojams, tiekėjams ir logistikos partneriams užtikrina aukštesnius tvarumo standartus, o inovatyvūs sprendimai logistikos procesuose leidžia kartu pasiekti efektyvesnių ir aplinkai draugiškesnių rezultatų.

 

Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |