Sekite naujienas

Verslas

Martynas Giga. Pasakyk, kas tavo tiekėjas, pasakysiu – kas tu

L

Paskelbta

-

Elektra paslaptingu būdu atkeliauja iki rozetės, o paskui į pašto dėžutę įkrenta sąskaita. Kartais – koks nors atvirukas su palinkėjimu „gražių švenčių“. Didelė tikimybė, kad tai viskas, ką žinote apie savo elektros tiekėją. Todėl nenuostabu, kad daliai vartotojų vis dar atrodo, kad jį pakeisti yra sunkiau nei pildyti mokesčių deklaraciją. Tai – netiesa. Laikas keistis ir keisti.

Reklama

Palyginti mobiliojo ryšio planus ir operatorius, gaunamus gigabaitus ar kitas papildomas paslaugas – jau mokame. Nesunkiai galime draugams pasakyti, kas mūsų nuomone, yra geriausia vaizdo transliacijų platforma ir dėl kokių serialų ją verta rinktis. O, va, su elektra – kitaip. Monopolijos čia jau kurį laiką nėra, tačiau įpročio vedini dalis vartotojų vis dar elgiasi taip, tarsi gyventų senajame energetikos pasaulyje.

Pažink savo tiekėją

Šiemet Lietuvoje bus užbaigta elektros rinkos liberalizacija: maždaug pusė milijono vartotojų turės pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Dalis jų – patarimo, ką rinktis, kreipsis į gimines, draugus arba patys ieškos internete.

Pažinti savo tiekėją yra svarbu. Visų pirma todėl, kad elektros tiekėjas nėra tik „sąskaitą už nežinia ką išrašantis „perekupas“, nors tokių apibūdinimų girdime.

Geras elektros tiekėjas yra lyg orkestro dirigentas. Jis ne tik užtikrina elektros tiekimą, bet ir jos gamybą, supirkimą iš smulkių vietos gamintojų, pasiūlos ir paklausos balansavimą, atsinaujinančių šaltinių plėtrą. O svarbiausia – prisiima su elektros energijos rinka susijusias rizikas.

Ar toks dirigavimas suteikia vartotojams ramybės ir stabilumo? Tikrai taip, ypač pastaraisiais laikais, kai elektros kainos šokinėjo it pašėlusios, o jas prognozuoti tapo sunkiau nei nuspėti orus Lietuvoje.

carvertical VIN patikra

Tai itin aktualu ir biudžetus kruopščiai planuojančiam verslui. Energetikos rinka kupina netikėtumų: svyruojančios kainos, tiekimo sutrikimai, reguliavimo pokyčiai – visa tai kelia rizikų. Tačiau elektros tiekėjas gali padėti jas suvaldyti. Tai lyg turėti patikimą draudimą, apsaugantį nuo nenumatytų įvykių.

Maža to, jei esate inovatyvus verslininkas ir norite prisidėti prie žaliosios energetikos, jūsų elektros tiekėjas ir čia turi sprendimą. Jis gali pasiūlyti ne tik žaliąją energiją, bet ir investuoti į nutolusią saulės elektrinę. Jūs gaminate elektrą, tiekėjas – ją superka ir balansuoja. Win-win.

Ką turite žinoti apie savo tiekėją? Pirma – kaip ir iš ko jis gamina elektrą, kokią dalį toje gamyboje sudaro atsinaujinantys ištekliai, tokie, kaip saulė, vėjas, hidroenergija? Antra – ar tiekėjas investuoja į naujus gamybos pajėgumus ir technologijas? Trečia – kiek vartotojų jis turi, ar šis kiekis auga ir ar jus tenkina siūlomi planai, sąlygos bei kainos?

Galia – vartotojų rankose

Elektros tiekėjų vaidmuo ateityje tik stiprės. Augant atsinaujinančių energijos išteklių integracijai, energijos kaupimo technologijų plėtrai ir išmaniųjų tinklų diegimui, tiekėjai turės užtikrinti efektyvų energijos išteklių valdymą, siūlyti individualizuotus sprendimus, užtikrinti stabilumą.

Ateityje elektros tiekėjai pasitelks dirbtinį intelektą ir mašininį mokymąsi, kad galėtų dar tiksliau prognozuoti vartojimą ir optimizuoti tiekimą, diegs pažangias energijos kaupimo technologijas, leidžiančias efektyviau valdyti atsinaujinančių išteklių nepastovumą.

Geras elektros tiekėjas bus lyg asmeninis treneris, kuris, įvertinęs jūsų įpročius, padės rasti efektyvius sprendimus ir „nusimesti“ nereikalingų kilovatvalandžių kilogramus.

Šiandieninėje elektros rinkoje vartotojai turi daugiau galios nei bet kada anksčiau. Elektros tiekėją pakeisti net lengviau nei mobiliojo ryšio operatorių, nereikia nutraukti sutarties ir dėl to paskui aiškintis senajam. Susirandate naują jums tinkantį tiekėją/planą ir sudarote naują sutartį. Viskas. Tad kodėl dalis vartotojų neskuba to daryti?

Pirma, energetika atrodo beprotiškai sudėtinga, o tiekėjo keitimas panašus į mokesčių deklaracijos pildymą. Antra, žmonės yra linkę laikytis įpročių iš inercijos, net jeigu jie nėra optimalūs ar ekonomiški. Ir dar vienas svarbus faktorius – lojalumas. Priprantame prie „seno draugo“, net jei ši draugystė kainuoja mums smarkiai per daug.

Tačiau pokyčiai atveria naujų galimybių. Galiausiai, elektros tiekėjo pasirinkimas yra strateginis sprendimas, galintis turėti įtakos jūsų namų ūkio arba verslo gerovei. Bet jūs, jei jau iki čia perskaitėte, tai žinote.

Todėl susisiekite, pasikalbam.

 

Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |