Paskelbta
11 mėnesių prieš-
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad šiais metais Lietuvos Respublikoje, neįskaičiuojant eismo įvykių, jau įvyko 8 mirtini nelaimingi atsitikimai darbe, iš kurių 3 – per pastarąjį mėnesį. VDI atkreipia darbdavių dėmesį, kad minėtą mirčių darbo vietose proveržį lėmė akivaizdus daugkartinių VDI teiktų rekomendacijų ir raginimų užtikrinti saugias sąlygas pavojingiausius darbus atliekantiems darbuotojams ignoravimas.
Birželio mėn. Kauno r., Vilkijos seniūnijoje, Pakarklės miške paliktas įstrigęs medis krisdamas mirtinai sužalojo darbuotoją, genintį naujai nupjauto medžio šakas.
Statybos objekte Kaišiadoryse per švieslangio angą iškrito darbuotojas. Išvežtas į Kauno klinikas, vėliau, transportuotas į Šilutės ligoninę, mirė.
Dar vienas mirtinas nelaimingas atsitikimas darbe įvyko darbuotojui iškritus iš žirklinio keltuvo.
Palangoje, prekybinėse patalpose, kitas darbuotojas rastas be gyvybės ženklų, galimai nukritęs iš aukščio, jam praskelta galva.
Vasario mėn. UAB „GG“ teritorijoje, Vilniaus r., nelaimingas atsitikimas įvyko iškraunant krovinius rankiniais hidrauliniais krautuvais. Darbuotoją prispaudė virtusi dėžė. Jis mirė darbo vietoje.
Taip pat vasario mėn. UAB „MM“, vėlgi virtus iškraunamam kroviniui, buvo mirtinai traumuotas darbuotojas. Nelaimingo atsitikimo darbe tyrimo išvadoje konstatuota, kad įmonės atliktame profesinės rizikos vertinime buvo neatsižvelgta į darbuotojo darbingumo ribojimus, neįvertinta krovos darbų keliama rizika.
Aptartos pasikartojančios recidyvinės situacijos leidžia konstatuoti, kad nepaisant VDI vykdomos plačios ir nuoseklios konsultacinės, informacinės, inspekcinės veiklos įmonėse visgi neužtikrinama kritimo iš aukščio prevencija – statybvietėse darbuotojai krinta iš aukščio. Neužtikrinama, kad būtų saugiai organizuojami ir miško kirtimo darbai – darbuotojai traumuojami virstančių medžių. Taip pat aplaidžiai žiūrima į vidinę kontrolę, atliekant pakrovimo ar iškrovimo darbus – darbuotojai žūsta netinkamai organizavus krovos darbus.
2023 m. pirmasis ketvirtis buvo ramesnis, teikiantis vilčių, nebuvo užregistruota nė vieno mirtino nelaimingo atsitikimo darbe (neįskaičiuojant įvykių dėl eismo taisyklių pažeidimo), tačiau netrukus VDI pradėjo gauti pranešimus apie mirtinus, darbe nutikusius įvykius. Šiais metais per beveik 6 mėnesius VDI jau užregistravo 54 sunkius ir 8 mirtinus nelaimingus atsitikimus darbe (neįskaičiuojant eismo įvykių).
Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas pabrėžia, kad pavojingiausios darbo vietos išlieka statybvietėse, apmaudu, tačiau neatsilieka ir miškininkystės sektorius.
Specialistas akcentuoja, kad daugybę metų nelaimingų atsitikimų darbe aplinkybės ir priežastys – panašios. „Įvykių darbe tyrimai rodo, kad mirtini ir sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe įvyksta dėl nepakankamos darbuotojų saugos ir sveikatos vidinės kontrolės įmonėje, dėl netinkamo darbų organizavimo ar darbo vietų įrengimo, netinkamo profesinės rizikos vertinimo, be to, darbuotojams dažnu atveju pritrūksta žinių ir supratimo, nes jie nebūna tinkamai instruktuoti ir mokyti“, – pažymi S. Balčiūnas.
Nors pastarųjų mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe tyrimai dar nėra iki galo baigti, preliminariais duomenimis, bent dviejų mirtinų įvykių pagrindiniai traumavimo veiksniai – kritimas iš aukščio. Kritimas iš aukščio, atliekant statybos remonto darbus, – dažniausiai pasitaikanti nelaimių darbe priežastis. Kitos nelaimių priežastys – daiktų, ruošinių ar krovinių kritimas, žmogaus griuvimas, žemių griūtis, veikiantis mechanizmas ar įrenginys, apsinuodijimas nuodingosiomis medžiagomis.
Vyriausiasis darbo inspektorius S. Balčiūnas atkreipia dėmesį į dar vieną svarbią aplinkybę: VDI yra gavusi dar bent 2 pranešimus apie mirtinas, su darbine veikla susijusias nelaimes, kai nėra darbinių santykių. Tokių atsitikimų VDI oficialiojoje statistikoje neregistruoja kaip mirtinų atsitikimų darbe. Svarbu pastebėti, kad darbuotojų saugos ir sveikatos taisyklės niekur nedingsta ir dirbant savarankiškai ar skubant į pagalbą draugui ar kaimynui, ypač kai nėra įgūdžių, kaip tą darbą atlikti saugiai, o tokių nelaimių – dažnai dėl žinių stokos – neretai pasitaiko, ir jos yra ypač skaudžios.
Situacija, palyginti su praėjusiais metais, gal kiek optimistiškesnė, tačiau vis tiek įtempta: nelaimingų atsitikimų darbe skaičiai vis dar – per dideli. Taigi VDI dar kartą atkreipia dėmesį, kad būtina užtikrinti pakankamą žinių darbuotojų saugos ir sveikatos srityje lygį ir tinkamą vidinę kontrolę. Pagrindinis tikslas – išvengti skaudžių nelaimių ateityje.
Atleido „savo noru“, nors išeiti nenorėjo – teismas priteisė darbuotojui daugiau nei 16 000 eurų
VDI primena: įmonės, nesilaikančios saugos reikalavimų, gali būti priskirtos aukštesnei nelaimingų atsitikimų draudimo tarifų grupei
Keičiate darbdavį – privalote keisti ir leidimą: VDI įspėja dėl dažnų pažeidimų įdarbinant užsieniečius
Vėl kartojasi skaudžios nelaimės dirbant su krautuvais
2025 m. I ketv. daugiausia nelaimingų atsitikimų darbe įvyko statybose
Kviečiame įmones dalyvauti gerosios praktikos konkurse „DSS360°“
Vėl kartojasi skaudžios nelaimės: dirbdami su krautuvais ir įrenginiais žūsta darbuotojai
Susirgote? Sužinokite, kokios ligos išmokos ir atostogų perkėlimas jums priklauso
Dienpinigių mažinimas: ką būtina žinoti darbdaviams ir darbuotojams?
„Vičiūnų grupė“ toliau nuosekliai plečia veiklą Lietuvoje – šalia jau veikiančių pajėgumų Plungėje pradėta naujos apie 100 mln. eurų vertės...
Trečdalis (32 proc.) lietuvių jau naudojasi dirbtinio intelekto įrankiais, kurie padeda jiems apsipirkimo metu. Maža to, fiksuojamas labai spartus gyventojų,...
Svarstant apie naujo būsto įsigijimą, gyventojai dažnai daug dėmesio skiria būsto plotui, kainai ar vaizdui pro langą, tačiau pamiršta vieną...
Automobilių sporto mėgėjams ir lenktynininkams atėjęs pavasaris žymi naujo sezono pradžią. Norinčių varžytis populiarumo viršūnėje Lietuvoje karaliaujančiame „drifte“ netrūksta, tačiau,...
„Citadele“ banko inicijuota Baltijos šalių gyventojų apklausa atskleidžia, kad Lietuvoje gyventojai labiausiai nerimauja dėl geopolitinės įtampos (56 proc.) ir augančių...
Telefoniniai sukčiai, prisidengdami institucijomis ar paslaugų tiekėjais, ir toliau vilioja pinigus iš gyventojų. Ekspertas atskleidžia, koks pagrindinis signalas, kad skambina...
Daugelis esame pratę saugoti savo pinigus nuo sukčių internete, tačiau ne kiekvienas susimąstome, kad apsaugos nuo apgavikų reikia ir mūsų...