Sekite naujienas

Verslas

Verslo pardavimas – paprasčiau nei galėjote pagalvoti. Pasakoja buvęs verslininkas

Paskelbta

-

Parduoti verslą kai kuriems atrodo yra sunkiau nei bankrutuoti ir taip prisiimti visas laukiančias atsakomybes. Tai – klaidingas požiūris. Lietuvos teisinė sistema yra labai palanki verslo pardavimui, juolab, tai galimybė kitam žmogui pratęsti Jūsų iki šiol vykdomą veiklą ir ne tik puoselėti jos moralinę vertę, tačiau ir užtikrinti tolimesnį samdomų darbuotojų atlyginimų mokėjimą.

Reklama

Svarbiausia, kad verslo pardavimas – greitas ir nesudėtingas procesas, kurį aptarsime straipsnyje. Kalbiname Tomą, kuris sėkmingai pardavė verslą, kuriam nebeturėjo laiko.

Įmonės pardavimo eiga

Žinoma, pirmiausia reikia rasti pirkėją, tačiau apie tai – paskui. Radus interesantą dažniausiai vykdomi keli susitikimai, kurių metu aptariamos detalės, aiškinama verslo pozicija, supažindinama su statistika, kuri padeda būsimam verslo savininkui paprasčiau susidaryti nuomonę apie įsitvirtinimą rinkoje. Labai svarbu palaikyti konstruktyvų dialogą, kuris gali užtikrinti ir našų rezultatą. Kuo daugiau neaiškumų – tuo daugiau problemų tiek vienai, tiek kitai pusei, tad komunikacija – itin svarbi, op gal net ir svarbiausia verslo pardavimo metu.

Kai suderinama kaina ir aptariamos kitos pardavimo sąlygos – einama link teisinių procesų į kuriuos jau yra įtraukiamos ir valstybinės institucijos.

Pirmiausia labai svarbu, kad būtų pasirašoma konfidencialumo sutartis, kuri pirmiausia apsaugo dar esamą verslo savininką. Juk visą laiką bus dalinamasi informacija, kuri yra susijusi su verslu, tad norisi būti ramiu, kad ji nenutekės tokiu atveju, jeigu būsimas pirkėjas nuspręs, kad verslo jam nebereikia“,- pasakoja Tomas.

Svarbu pabrėžti, kad slepiant arba klaidingai pateikiant informaciją, kuri yra susijusi su įmonės veikla – gali vesti prie teisinės atsakomybės. Juolab, sumažės interesantų skaičius, kadangi natūralu, jog kiekvienas planuojantis pirkti verslą tikisi, kad gaus visą išsamią informaciją, kuri padės tinkamai vykdyti verslą toliau.

carvertical VIN patikra

Žinoma, pasiruošti turi ne tik verslininkas, kurio tikslas yra kuo detaliau pateikti informaciją apie veiklos pobūdį, materialinį gerbūvį, tikslus, tačiau taip pat ir potencialus pirkėjas, kuris taupydamas laiką iškart turėtų pasiruošti klausimus, kurie jam kyla. Galiausiai, kalbant apie kainą, kuri dažniausiai yra pati svarbiausia aptariamoji verslo pirkimo dalis – galima kalbėti ne tik apie pinigus, tačiau ir akcijas bei kitokio tipo verslo pardavimo pobūdį.

Patikrinimas – viena svarbiausių žingsnių

Verslo pardavimo metu reikia skirti kuo daugiau dėmesio patikrai, kurios metu yra susipažįstama su pačiomis svarbiausiomis veiklos ypatybėmis. „Patikra turėtų apima verslo finansinės situacijos vertinimą, teisinį, žinoma, mokestinių analizių detalizavimas“,- teigia Tomas. Natūralu, kad parduodant didelę įmonę – dažniausiai reikia ir daugiau laiko skirti vertinimui, smulkmenoms. Ne veltui dažnai tikrinami dokumentai yra perkeliami į virtualią erdvę, tam tikrą platformą prie kurios prieigą turi samdyti specialistai. Tai dažnai yra buhalteriai, taip pat, teisininkai. Kiekvienas iš savo pozicijos patikrina įmonės situaciją ir supažindina su ja potencialų pirkėją.

  • Finansinis patikrinimas

Tai yra tarsi auditas, kuris turėtų būti atliekamas kiekvienoje įmonėje reguliariai, tačiau prieš verslo pirkimą – tam reikia skirti kuo daugiau dėmesio. Žinoma, auditui atlikti reikalingas vyr. apskaitininkas, kurio darbas yra surasti net ir pačius mažiausius netikslumus, kurie galėtų sutrikdyti tolimesnį verslo vykdymą. Žinoma, mažos buhalterinės problemos – dažnos, jų neišvengia daugelis įmonių, kadangi ilgo veiklos vykdymo metu – klaidų pasitaiko. Tačiau lygiai taip pat tas mažas problemas sutvarkyti galima labai paprastai, tad dėl to nevertėtų atsisakyti idėjos įsigyti pelningo verslo. Žinoma, audito metu taip pat daug dėmesio yra skiriama uždirbtam pelnui, jo laikotarpiui, pinigų srautams ir t.t. Visa tai padeda būsimam verslininkui geriau suprasti esamą situaciją. Baigus patikra specialistas turi užtikrinti, kad visi nurodyti duomenys yra teisingi arba pateikti vietas, kurioms reikalingos korekcijos.

  • Teisinis patikrinimas

Teisinio audinio metu, žinoma, reikalingas geras teisininkas, kurio darbas yra išsiaiškinti – ar visi turto dokumentai yra tvarkingi, juolab, ar apskritai visi dokumentai yra. Reikia patikrinti ir turimos įmonės sutartis su partneriais, galimas rizikas, kurios dažnai nebūna pasakomos asmens, kuris verslą parduoda. Dažniausiai taip pat peržiūrima ir verslo teisinė istorija per labai skirtingas prizmes. Tai dažniausiai padeda nustatyti galimas grėsmes su kuriomis gali susidurti verslas.

  • Mokestinis patikrinimas

Galiausiai, paskutiniojo etapo metu yra tikrinami mokesčiai niuansai. Tai yra įsipareigojimai valstybei ir tuo pačiu partneriams. Juk reikia skaičiuoti – kiek mokesčių kiekvienais metais tenka sumokėti valstybei už save ir savo darbuotojus: socialinis draudimas ir t.t. Žinoma, kai kuriais atvejais gali būti susidariusios skolos, tad reikia įvertinti – kokio jos yra dydžio ir kada nebuvo sumokėtos.

Visi šie aptarti etapai turėtų padėti išvengti bet kokių galimų netikėtumų, kurie kyla įsigijus verslą. Jiems atlikti reikalingi ne tik savo sferos specialistai, tačiau ir verslininkas, kuris parduoda, jo pastangos suteikti kuo skaidresnę informaciją.

Platformos, kurios skirtos verslo pardavimui

Nors gali atrodyti, kad teisiniai niuansai užima daugiausiai laiko, kadangi reikia įvertinti labai daug smulkmenų, visgi, savo verslą pardavęs Tomas tikina, kad ieškantys daugiausiai laiko sugaištama vertindami pasiūlymus, kurie yra rinkoje.

„Rasti verslą, kuris tikrai bus pelningas ir kurį verta vystyti – nebus taip paprasta kaip atrodo. Žinoma, aš galiu pasidžiaugti, kad man verslo pardavimas praėjo labai greitai. Kodėl? Nes siūliau gerą kokybę už patrauklią kainą. Savo skelbimą patalpinau verslopardavimas.lt ir jau tą pačią dieną sulaukiau net kelių interesantų, kurie norėjo plačiau pasikalbėti apie mano veiklą“,- teigia Tomas. Žinoma, tokios platformos tikrai padeda sutaupyti daug laiko verslininkams, kurie parduoda, ir tiems asmenims, kurie ieško. Tokie puslapiai yra tarsi nekilnojamojo turto skelbimų portalai, kuriuose detaliai aprašomos tam tikras objektas, šiuo atveju – verslas. Kuo detaliau bus aprašyta – tuo dažniausiai sulaukiama daugiau susidomėjusių asmenų, kurie, jeigu neskuba pirkti, tai bent jau domisi, o tai irgi yra labai geras žingsnis pardavimo link. Žinoma, reikia pačiam kuo detaliau aptarti – koks yra Jūsų verslas, įdėti nuotraukų, jeigu jos padės geriau įsivaizduoti situaciją, taip pat, kuo detalesnis aprašymas dažniausiai padeda greičiau suprasti – ką Jūs siūlote.

Bandymai parduoti verslą per nespecializuotus skelbimų portalus – dažniausiai trunka kur kas ilgiau, kadangi juose renkasi ne šio tipo pardavimams aktuali auditorija. Natūralu, kad kuo mažiau verslą pirkti norinčių asmenų bus – tuo dar mažesnis skaičius susisieks su Jumis, tad verta iškart talpinti skelbimą ten, kur lankosi tuo besidomintys asmenys.

Kai kurie turi daugiau laiko verslo pardavimui. Jie gali sau leisti net nedėti skelbimo ir laukti, kol iš lūpų iš lūpas pasklis žinia apie tai, kad jie nori parduoti. Man buvo svarbus greitis, tad ir pasirinkau skelbimų puslapį, kuriame aprašiau savo verslą“,- patirtimi dalijasi Tomas.

Verslo brokeris – tas pats kas ir NT brokeris?

Skubantys parduoti savo verslą labai dažnai domisi ir verslo brokeriais, kurie teigia, kad labai greitai rasti potencialų pirkėją. Deja, vis daugiau verslininkių nusivilia jų paslaugomis ir kai kurie juokauja, kad jų patirtys ir tokios pačios kaip ir su NT brokeriais – pinigai paimti, o pagalbos jokios. „Prieš talpinant skelbimą apie parduodamą verslą taip pat galvojau apie brokerį, tačiau mane atgrasė pažįstamas, kuris jau buvo pasinaudojęs jų paslaugomis. Jis net juokavo, kad turėjo tokią pačią situaciją ir su nekilnojamojo turto brokeriais. Pinigus už paslaugas sumokėjo, tačiau teko pačiam vis tiek talpinti skelbimus ir kalbėti su interesantais“,- juokauja atsimindamas Tomas.

Lietuvos rinka yra per maža tiek NT brokerių, tiek verslo brokerių paslaugoms. Natūralu, kad daliai pavyksta rasti pirkėjus, tačiau didžioji dalis verslo pirkėjų paprasčiausiai nenori mokėti už planuojamo pirkti verslo brokerio paslaugas, kuris tik atsako į rūpimus klausimus, kuriuos nemokamai galima išgirsti iš verslo savininko. Vien dėl to tokios brokerių paslaugos dažniausiai sulaukia ne tik mažai dėmesio, tačiau ir pasinaudojus – nepateisina lūkesčių.

Verslo brokeriai gali būti naudingi tik tokiu atveju, kai parduodamos tokios didelės įmonės akcijos kaip kad AB atveju. Mažesni juridiniai vienetai: UAB, MB, IĮ – visada sulauks savo pirkėjo ir patalpinus skelbimą internete. Svarbiausia – specifiniame puslapyje, kur renkasi verslą pirkti norintys asmenys.

O gal steigti pačiam?

Natūralu, kad pirkti verslo ieškantys asmenys labai dažnai kelia klausimą dėl naujos įmonės steigimo. Visiškai suprantama, kad reikia palyginti įvairius variantus. Ypač tokiu atveju, kai turimas konkretus planas, idėja, kurią norisi įgyvendinti, tačiau ne visada pavyksta rasti jau funkcionuojantį verslą, kuris galėtų būti pratęsiamas kito žmogaus rankomis.

Visgi, naujo verslo steigimas dažniausiai reikalauja ne tik kur kas didesnio dokumentacijos kiekio nei kad perkant jau įsteigtą, tačiau UAB atveju – ir pradinio kapitalo (minimali riba yra 2 500 eurų), taip pat – nemažai darbo susijusio su reklama ir komunikacija. Tuo tarpu įsigijus verslą, kuris anksčiau buvo puoselėtas – taip pat įsigyjamas ir atliktas darbas, įdirbis, kuris dažniausiai padeda naujam verslininkui kur kas paprasčiau vykdyti veiklą. „Pardavęs verslą būsimam jo savininkui linkėjai daug sėkmės. Mano verslas man buvo kaip vaikas, tačiau nebeturėjau galimybės jo vykdyti. Ir nors jis nebuvo labai didelis, tačiau man – artimas. Tikrai džiaugiuosi matydamas, kad dabartinis savininkas juda gera linkme, net plečiasi“,- atvirauja buvęs verslininkas.

Žinoma, tikrai ne kiekvienas pardavime esantis verslas vertas dėmesio. Natūralu, kad kai kurie yra parduodami dėl to, kad tenka įdėti labai daug pastangų jo vykdymui arba viskas klostosi ne taip pelningai kaip kad tikėtasi. Štai todėl kiekvienas, kuris ieško verslo pirkimui – ir turi ne tik atlikti detalią analizę, tačiau taip pat ir matyti save versle, matyti naujas idėjas, kurias galima pritaikyti, galiausiai, net sukurti detalų planą, kuriuo eis norėdamas tobulinti ir puoselėti savo naują veiklą.

Išvados – Jūsų apsisprendimas

Jeigu nežinote, ar tokia nauja veikla Jums tiks, galiausiai, kokį verslą pirkti ir ar pirkti apskritai – atsakyti negalime, kadangi tai priklauso nuo Jūsų noro ir tuo pačiu galimybių, galiausiai, darbo, kurį planuojate įdėti. Visgi, faktas yra tai, kad šiuo metu parduodamų verslų tikrai yra gana daug, tad bent jau susipažinti su pasiūlymais – geras pirmas žingsnis, kurį žengus – dažniausiai atsiranda ir noras siekti daugiau. Ar išdrįsite – likimas yra Jūsų rankose. Lygiai taip pat kaip ir galimybės.

Komentuokite

Kokia jūsų nuomonė?

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Skaitykite

Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |