Paskelbta
4 mėnesiai prieš-
Vyraujant drėgnesniems orams ar spustelėjus šaltukui vaistinėse apsilanko vis daugiau sunegalavusių žmonių, kurie ne visada pajėgūs atskirti, ar juos aplankė eilinis peršalimas, ar užklupo pavojingesnės ligos, tokios kaip COVID-19 ar gripas. Nors visų šių ligų simptomai labai panašūs, svarbu žinoti, kad ligos skiriasi ir gali turėti skirtingų pasekmių.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) duomenimis, 1-ąją šių metų savaitę bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis buvo 1136,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų, paskutiniąją praėjusių metų savaitę (gruodžio 23–29 d.) jis buvo mažesnis – 825,4atvejo 100 tūkst. gyventojų. Gripo, ŪVKTI ir COVID-19 ligos atvejų skaičius padidėjo. Praėjusį sezoną tokiu pat metu (2024 m. 1-ąją savaitę) bendras sergamumo rodiklis buvo panašus ir siekė 1063,4 atvejo 100 tūkst. gyventojų.
Vaistininkus neramina, kad dažnas pajutęs negalavimo simptomus, linkęs numoti ranka – tai tik peršalimas. „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Sigita Korbutaitė pasakoja, kad gripą, peršalimą ir COVID-19 atskirti vieną nuo kito dažnu atveju yra sudėtinga, o pastarasis savo simptomais yra panašus į eilinį peršalimą.
„Bendras silpnumas yra simptomas, galintis lydėti visas minėtas ligas. Čiaudulys ir sloga COVID-19 ir gripui nėra būdingi – šie simptomai labiau būdingi peršalus, nors gali aplankyti ir sergant gripu ar COVID -19. Kosulys būdingas visoms minėtoms ligoms, tik dažniausiai greičiau, per pirmąsias pora dienų, prasideda esant gripui ir COVID – 19“, – pasakoja S. Korbutaitė.
Vaistininkė priduria, nors yra simptomų, kurie būdingi visoms ligoms, yra ir keletas esminių skirtumų.
„Aukšta kūno temperatūra, didesnė nei 38 laipsniai, būdingi tiek COVID – 19, tiek gripui, bet ne peršalimui. Esant gripui aukštą temperatūrą lydi ir kūno skausmas – kaulų laužymas, raumenų ir sąnarių skausmas. Galvos skausmas labiau būdingas gripui ir COVID – 19. Beje sergant pastaruoju virusu vis dar dažnai dingsta skonis ir kvapas – ko nebūna sergant kitomis ligomis, tiesa, kur kas rečiau nei anksčiau, nes viruso simptomai irgi keičiasi“, – sako ji.
Anot S. Korbutaitės, dėl apgaulingų simptomų atskirti, kuri liga užpuolė, gali būti nemenkas iššūkis, dėl to sunegalavusiems ir į vaistinę užsukusiems, pagalbos ieškantiems klientams vaistininkai užduoda tikslingus klausimus apie simptomus. Taip pat visada rekomenduoja pasitikrinti ir atlikti greitąjį kombinuotą testą, kuris nustato COVID – 19 ir gripą (A ir B tipo).
„Buvo atvejų, kai vienoje šeimoje skirtingi asmenys sirgo skirtingomis ligomis – dalis COVID – 19, dalis – gripu. Todėl būtina atlikti testus visiems šeimos nariams“, – priduria vaistininkė.
Kaip reikėtų gydyti peršalimą, COVID – 19 ar gripą?
Vaistininkės teigimu, žmonės atlikę greitąjį testą dažnai pirmiausia skuba į vaistinę, o ne pas šeimos gydytoją. Tačiau S. Korbutaitė atkreipia dėmesį, kad derėtų pirmiausia kreiptis į šeimos ar budintį gydytoją tam, kad būtų paskirti tinkami vaistai.
„Peršalimas gydomas tik pagal simptomus, o COVID – 19 ir gripą rekomenduojame gydyti vartojant specifinius vaistus šioms ligoms gydyti. Kadangi šie specifiniai vaistai yra receptiniai, juos paskiria gydytojai po tyrimų arba atlikus greitąjį testą. Simptomus veikiančius vaistus galite įsigyti vaistinėse ir be recepto“, – sako ji.
Vaistininkė pastebi, kad pasireiškus peršalimo simptomams klientai dažniausiai ieško vaistų nuo temperatūros, slogos, gerklės skausmo ir kosulio.
„Vaistinėse galite rasti ir įvairių vaistinių medžiagų derinių, kurie malšina kelis simptomus iškart, todėl rekomenduočiau kreiptis į vaistininką, kuris po konsultacijos padės išsirinkti tinkamiausią vaistą“, – teigia S. Korbutaitė.
Sergant rekomenduojama vengti kontakto su aplinkiniais
Tiek peršalimo virusais, tiek gripo, COVID – 19 virusais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus. Virusų dalelės plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Žmogus virusais užsikrečia tiesiogiai įkvėpus daleles arba užterštomis rankomis palietus nosį, burną, akių gleivinę.
„Gripu sergantis žmogus vidutiniškai užkrečia 1,3 žmogaus, o sergantis COVID – 19 – 1,5–3,5 žmogaus. Gripas plinta greitai, bet kaip, ko gero, teko visiems pastebėti 2020 metais – neabejotinai COVID-19 liga plinta žymiai sparčiau“, – pažymi specialistė.
Per kiek laiko žmogus, turėjęs kontaktą su sergančiuoju, pajunta simptomus – taip pat skiriasi.
„Gripo inkubacinis periodas – nuo 1 iki 4 dienų. Tai reiškia, kad jei susidūrėte su gripu, simptomus pajusite greitai. COVID – 19 inkubacinis periodas pagal įvairius šaltinius skiriasi – gali būti nuo 1 iki 14 dienų. Svarbiausia yra pajutus simptomus, elgtis atsakingai, saugoti save ir aplinkinius bei konsultuotis su specialistais“, – patarė S. Korbutaitė.
Serga, bet eina į darbą: kodėl tai pavojinga ir kaip save apsaugoti?
Atšalus orams – tėvų baubas: ką daryti, kad mažieji būtų saugūs ir šilti
Trūksta vitamino D, nors jį vartojate? Gali būti, kad pasirinkote netinkamą formą
Vaistininkė atskleidžia klaidas gydant ausies uždegimą: kai kurie griebiasi net alyvuogių aliejaus
Žiemos pavojai: vaistininkė atskleidžia, kas gali sugadinti jūsų maisto papildus ir kosmetiką
Slidinėjimas ir pramogos lauke: būtini daiktai vaistinėlėje, kurie gali išgelbėti dieną
Po ligos grįžti į seną ritmą? Vaistininkė atskleidžia, kodėl to nereikėtų daryti
Sąnarių skausmų paūmėjimas atėjus šaltesniam metų laikui – kaip galėtume sau padėti?
Vaistininkė – apie lūpų priežiūrą žiemą: kodėl vertėtų vengti priemonių su mentoliu ir rūgštaus maisto
Daugelis esame pratę saugoti savo pinigus nuo sukčių internete, tačiau ne kiekvienas susimąstome, kad apsaugos nuo apgavikų reikia ir mūsų...
Po žiemos pertraukos į eismą sugrįžę dviratininkai, paspirtukininkai ir motociklininkai sukuria visai kitokią dinamiką keliuose, išauga nelaimingų atsitikimų rizika. Todėl...
Norėdami greičiau įgyvendinti savo finansinius tikslus ar įgyti daugiau finansinės laisvės, galime ieškoti būdų, kaip gauti papildomų pajamų. „Luminor“ banko...
Nuomojantis būstą vienas svarbiausių kriterijų paprastai būna nuomos kaina, tačiau ekspertai pastebi, kad svarbu atkreipti dėmesį ir į kitus ne...
Beveik pusė lietuvių (47 proc.) pritaria, kad elektriniai automobiliai prisideda prie gamtos saugojimo ir anglies dvideginio išmetimo mažinimo. Tai daug...
Kasmet Lietuvos keliuose fiksuojama daugybė eismo įvykių, kurių priežastis – prastos būklės ar netinkamai sezonui parinktos padangos. Specialistų teigimu, tokios...