Sekite naujienas

Kultūra ir menas

Jaunųjų skaitytojų salės kuratorė Indrė: „Vilniaus knygų mugė – ne tik renginys, bet ir patirtis, auginanti asmenybę“

Paskelbta

-

Jau vasario 27 – kovo 2 d. dvidešimt penktą kartą į Lietuvos parodų ir kongresų centrą LITEXPO skaitytojus sukvies tarptautinė Vilniaus knygų mugė, pasitiksianti lankytojus su tema – „Kukutis eina į mugę“. Mugė jau ketvirtį amžiaus suburia visų amžiaus grupių knygų mylėtojus ir tapo erdve, išauginusia kelias skaitytojų kartas. Ruošdamiesi artėjančiam jubiliejiniam renginiui, kalbamės su Vilniaus knygų mugės Jaunųjų skaitytojų salės kuratore Indre Zalieskiene apie tai, kaip ši salė tapo viena pagrindinių mugės dalių, kūrybiškumo skatinimą, technologijas literatūroje ir šių metų simbolį – Kukutį.

Reklama

Vilniaus knygų mugėje dirbate jau beveik penkiolika metų. Kaip mugė keitėsi šiuo laikotarpiu ir kas lėmė Jaunųjų skaitytojų salės, kurioje įsikuria Bibliotekų erdvė, kūrybinės dirbtuvės, sukūrimą?

Pirmaisiais darbo metais knygų mugės organizaciniame komitete atstovavau bibliotekoms. Jau tada supratome, kad mugė plečiasi, ieškojome naujų idėjų, galimybių ir koncepcijų. Tuomet kilo mintis į pačią mugę įtraukti ir bibliotekas – juk knygos ir bibliotekos yra neatskiriamai susijusios. Nuo pradžių norėjome bibliotekas ir jų tinklą pristatyti ne tik kalbant apie knygas, bet ir jų vykdomas edukacines veiklas, atviras kiekvienam.

Taip prieš trylika metų pirmą kartą bibliotekos buvo pristatytos Vilniaus knygų mugėje. Pirmieji metai buvo tikras iššūkis – reikėjo surasti bibliotekas, kurios patikėtų šia idėja. Tuo metu buvome įsikūrę balkone virš trečios salės, kur dabar vyksta knygų paroda, tad tą vietą galime laikyti Bibliotekų erdvės užuomazgomis. Čia lankytojai galėjo įsitraukti į kūrybines dirbtuves: gaminome ekslibrisus, kvietėme į kūrybinio rašymo užsiėmimus, rodėme bibliotekininkų sudarytas knygų kolekcijas pačiomis įvairiausiomis temomis, kurios sulaukė didžiulio susidomėjimo. Dabar Bibliotekų erdvė stipriai išsiplėtė – joje dalyvauja bibliotekos iš visos Lietuvos, aktyviai jungiasi ir muziejai, pristato edukacijas, susijusias su knygomis.

Maždaug po penkerių metų, didėjant susidomėjimui, išaugome balkono erdvę ir persikėlėme į tuometinę Vaikų salę. Čia prasidėjo virsmas, kuris ilgainiui peraugo į dabartinę Jaunųjų skaitytojų salę, apimančią įvairių amžiaus grupių lankytojus. Vaikų salės pokytis į Jaunųjų skaitytojų salę buvo natūralus – norėjome labiau įtraukti paauglius. Taip šioje salėje atsirado Jaunimo taškas – erdvė, kurioje ne tik vyksta diskusijos, bet jaunimas gali tiesiog būti, kartu leisti laiką.

Jaunųjų skaitytojų salė tapo erdve, kur kiekvienas gali rasti, kas jam artima, ir jaustis laukiamas, juk jaunuoju skaitytoju gali būti bet kurios amžiaus grupės skaitytojas. Sakome, kad čia laukiame visų – nuo kūdikių iki šimtamečių senolių.

Ar vis dar galioja nuostata, kad paaugliai – itin sudėtinga auditorija, kurią sunku sudominti? Neretai vis dar pasigirsta kalbų, kad paaugliai apskritai neskaito.

Žinoma, statistiniai duomenys galėtų tiksliau nusakyti situaciją, tačiau remiantis mano patirtimi kuruojant Jaunųjų skaitytojų salės veiklas, situacija keičiasi ir pati skaitymo kultūra sparčiai plečiasi. Pažiūrėkime, kaip mylimi vaikų ir jaunimo rašytojai, tą pokytį iliustruoja ir pilnos salės susirinkusiųjų renginiuose bei vis platesnė Vilniaus knygų mugės programa, o Muzikos salė rodo, kad literatūra jungia įvairias kartas, menų formas, skirtingus domėjimosi laukus.

Labai svarbus ir šeimos vaidmuo. Jei tėvai skaito, lankosi knygų mugėje, atsiveda savo vaikus, jie jiems perteikia skaitymo svarbą ir taip natūraliai formuojasi skaitymo įpročiai. Mugė tampa literatūrinio kelio pradžia.

Kalbant konkrečiai apie paauglių auditoriją, matome aktyvų jų įsitraukimą Jaunimo taške, kur mes dirbame kaip kuratoriai, padedantys jaunuolių komandai išsigryninti temas ir pagrindines idėjas. Svarbu tai, kad veiklų turinys ateina iš pačių paauglių – mes nekuriame nieko jiems primestinio, o klausome, ko jie nori ir tikisi. Todėl čia vyksta ir teminės valandos, planuojame išbandyti atviro mikrofono formatą, kur jauni žmonės galėtų pristatyti savo kūrybą. Kai paaugliai turi galimybę rinktis, veiklos pritaikytos prie jų interesų, o aplinka jauki ir motyvuojanti, jie tampa smalsūs, kūrybingi ir aktyviai įsitraukia į literatūros erdvę.

Kokį vaidmenį atlieka Vilniaus knygų mugė, auginant ir ugdant jaunąją skaitytojų kartą?

Vilniaus knygų mugė turi labai ryškų šventinį motyvą, kuris savaime yra įtraukiantis. Jei į tokią šventę atvedi besiformuojantį jauną žmogų, greičiausiai tai jam paliks gilų įspūdį. Mugė yra ne tik renginys, bet ir patirtis, auginanti asmenybę. Vaikams tai ypač svarbu, nes jie yra labai imlūs.

Jaunųjų skaitytojų salė yra erdvė, kur įvairiais būdais auginame jaunąją skaitytojų kartą. Vienas pavyzdžių yra Lietuvos audiosensorinės bibliotekos įsitraukimas. Stende „Knygos prabyla tavaip“ jie pristato moderniausius skaitymo būdus, tinkančius visiems – tiek tipiniams skaitytojams, tiek žmonėms, turintiems disleksiją ar regos sutrikimų. Mes stengiamės apie šias temas kalbėti įdomiai ir įtraukiančiai, kad tiek vaikai, tiek suaugusieji suprastų, jog skaitymas turi ir gali būti malonus ir visiems prieinamas.

Tokie edukaciniai pristatymai labai padeda ir tėvams. Jie turi galimybę geriau suprasti situaciją, susipažinti su naujomis priemonėmis, kurios gali palengvinti vaikų skaitymo procesą. Matome, kad lankytojai tikrai susidomi tokia informacija – jie išgirsta tai, ko galbūt dar nebuvo girdėję, atranda naujų sprendimų. Šiais metais kviesime susipažinti net su terapiniais šunimis, kurie gali padėti prisijaukinti skaitymą.

Bibliotekos neretai supažindina skaitytojus su įvairiomis technologijomis literatūros srityje. Ar jos sudomina ir Jaunųjų skaitytojų salės lankytojus?

Taip, bibliotekos žengia koja kojon su technologijomis, todėl įvairios naujovės tampa neatsiejama jų kasdienio gyvenimo dalimi ir dažnai būna pristatomos ir knygų mugėje. Šiandien daugybė veiklų persikelia į ekranus, pavyzdžiui, komiksų kūrimo dirbtuvėlės, kurios anksčiau buvo rengiamos tradiciniu būdu, dabar vyksta planšečių ekranuose. Tačiau vaikams ir jaunimui tai jau įprasta – jie natūraliai jaučiasi tarp technologijų.

Kita vertus, labai džiugina tai, kad galime pristatyti ir edukacijas, kurios tiesiogiai susijusios su knygos tradicija. Artėjančioje knygų mugėje Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka kvies susipažinti su senovinių dažų gamyba ir juos išbandyti dekoruojant inicialines raides. Tokios veiklos leidžia lankytojams pažinti knygos istoriją ir tradicijas.

Bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademijos Grafikos katedra mugės lankytojams pristatysime ne vieną su knygos menu susijusią edukaciją, kurias ves patys menininkai.

Kalbant apie Jaunųjų skaitytojų salę, čia gražiausia – samplaika, kur telpa viskas: technologijos, tradicijos, teatro elementai, knygų iliustratorių kūryba, pristatanti knygą dar iš kitokios perspektyvos. Tokiame kontekste kiekvienas gali atrasti kažką sau.

Turbūt galėtume teigti, kad Jaunųjų skaitytojų salė prisideda ne tik prie skaitymo, bet ir kūrybiškumo skatinimo?

Tikrai taip – per tiek metų užsiauginome auditoriją, kuriai įdomu ir kuri ieško veiklų, naujai supažindinančių su knyga. Prieš dešimtmetį daugiau kalbėjome apie skaitymą ir jo skatinimą, tačiau dabar daug dėmesio skiriame įtraukčiai bei bendram kūrybiškumo ugdymui.

Artėjančioje Vilniaus knygų mugėje Jaunųjų skaitytojų salė pasiūlys labai įvairią programą. Lankytojai turės galimybę dalyvauti ir tradicinėse su knyga susijusiose edukacijose, ir su naujausia technologine įranga, taip pat piešti, kurti, lipdyti įvairiausių formatų Kukučius. Vyks teatralizuotos edukacijos, o Vaikų scenoje bus gausu renginių ir knygų pristatymų – nuo visų pamėgtos Kakės Makės iki Tomo Dirgėlos knygų pristatymų. Salėje taip pat bus kelios ekspozicinės erdvės, gamtininko, fotografo, rašytojo Selemono Paltanavičiaus 100 knygų paroda ir interaktyvi erdvė – Kukučio butas. Literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“ paruošė dar vieną įdomią kūrybinę instaliaciją „(Ne)sugedęs telefonas“, kur vienas lankytojas ves knygos iliustracijoje matomą pasakojimą, o jo partneris, kurio jis nematys, pieš tai, ką girdi.

Programa tikrai labai plati, todėl tikimės, kad kiekvienas ras kažką sau. Smagiausia tai, kad šių edukacijų metu knyga ir žodis pristatomi labai skirtingais aspektais. Net vaikui, kuris galbūt nėra didelis skaitytojas, tokios veiklos gali pažadinti smalsumą ir paskatinti atrasti skaitymo džiaugsmą.

Artėjančios knygų mugės tema – Kukutis eina į mugę. Kas Jums yra Kukutis?

Man Kukutis yra viską jungiantis gražus simbolis. Galvodama apie artėjančią mugę, įsivaizduoju, kaip Kukutis praskrieja per visas sales, sujungdamas skirtingas kultūrines veiklas ir idėjas. Tai labai graži kultūrinė ir gamtinė sąsaja. Galime pažadėti, kad Jaunųjų skaitytojų salėje edukacijų, susijusių su Kukučiu, tikrai netrūks.

Dvidešimt penktoji Vilniaus knygų mugė „Kukutis eina į mugę“ vyks 2025 m. vasario 27 – kovo 2 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO. Bilietus platina kakava.lt. Vilniaus knygų mugę organizuoja Lietuvos leidėjų asociacija, Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA ir Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO.

Skaitykite

Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |