Paskelbta
4 mėnesiai prieš-
By
RobertaPlanuojant pradėti verslą Lietuvoje, svarbu gerai apsvarstyti, kokią įmonės formą pasirinkti. Šis sprendimas gali turėti įtakos ne tik veiklos pradžiai, bet ir tolimesnei verslo plėtrai. Lietuvoje egzistuoja keletas pagrindinių įmonių tipų, kurie skiriasi pagal atsakomybę, steigimo sąlygas bei galimybes. Tad apžvelkime pagrindines alternatyvas ir jų privalumus.
Individuali veikla: paprasta ir patogu
Pradedantiems dažnai rekomenduojama individuali veikla. Tai – paprasčiausias būdas legaliai vykdyti smulkų verslą. Nesvarbu, ar dirbate savarankiškai kaip dizaineris, kirpėjas ar prekybininkas, ši forma leidžia lengvai pradėti be sudėtingų biurokratinių procesų.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad individualios veiklos savininkas atsako už savo veiklą visu asmeniniu turtu. Tai gali būti rizikinga, jei planuojama veikla susijusi su didesniais įsipareigojimais ar investicijomis. Be to, apskaitą teks tvarkyti savarankiškai arba samdyti specialistą.
Mažoji bendrija: idealu mažai komandai
Mažoji bendrija (MB) puikiai tinka, jei verslą pradedate su keliais bendraminčiais. Ji leidžia grupės nariams lanksčiai dalytis atsakomybe, pelnu bei sprendimų priėmimu. Dar viena gera žinia – pradinio kapitalo reikalavimo nėra, tad šis įmonės tipas leidžia lengviau startuoti.
Tačiau verta žinoti, kad, kaip ir individualios veiklos atveju, mažosios bendrijos nariai už įsipareigojimus atsako savo turtu. Todėl prieš pasirinkdami šią formą, įvertinkite galimas rizikas.
Uždaroji akcinė bendrovė: saugumas ir prestižas
Uždaroji akcinė bendrovė (UAB) dažnai laikoma vienu saugiausių pasirinkimų. UAB steigėjai atsako tik įmonės turtu, todėl asmeninis turtas lieka apsaugotas. Šis įmonės tipas leidžia užmegzti rimtesnius ryšius su partneriais, o pats verslas atrodo patikimiau potencialiems klientams.
Žinoma, UAB turi savo kainą – steigimui reikalingas mažiausiai 2500 eurų įstatinis kapitalas. Taip pat sudėtingesnė apskaita ir daugiau formalumų gali pareikalauti papildomų resursų. Tačiau jei planuojate plėtrą ar ieškote investuotojų, UAB yra optimalus pasirinkimas.
Viešoji įstaiga: daugiau nei pelnas
Norintiems vykdyti veiklą, orientuotą į visuomenės gerovę, puikiai tinka viešoji įstaiga (VšĮ). Tai dažnas pasirinkimas tiems, kurie organizuoja labdaros, švietimo ar kultūros projektus. Pagrindinis šios formos privalumas – galimybė gauti paramą ir valstybės finansavimą.
Visgi verta nepamiršti, kad viešoji įstaiga negali paskirstyti pelno savo steigėjams, o veiklos ataskaitos turi būti skaidrios ir viešai prieinamos.
Kaip pasirinkti?
Tinkamos įmonės formos pasirinkimas priklauso nuo jūsų veiklos pobūdžio ir ilgalaikių tikslų. Jei tik pradedate ir norite paprastumo – individuali veikla gali būti puikus startas. Jei dirbate su komanda ar planuojate didesnius projektus, verta pasvarstyti apie mažąją bendriją ar UAB.
Kad ir kokią formą pasirinktumėte, svarbu pasitarti su profesionalais – teisininkais ar buhalteriais. Jie padės ne tik pasirinkti tinkamą formą, bet ir numatyti galimas rizikas. Galų gale, teisingas startas gali lemti sėkmingą kelionę verslo pasaulyje.
Svarstant apie naujo būsto įsigijimą, gyventojai dažnai daug dėmesio skiria būsto plotui, kainai ar vaizdui pro langą, tačiau pamiršta vieną...
Automobilių sporto mėgėjams ir lenktynininkams atėjęs pavasaris žymi naujo sezono pradžią. Norinčių varžytis populiarumo viršūnėje Lietuvoje karaliaujančiame „drifte“ netrūksta, tačiau,...
„Citadele“ banko inicijuota Baltijos šalių gyventojų apklausa atskleidžia, kad Lietuvoje gyventojai labiausiai nerimauja dėl geopolitinės įtampos (56 proc.) ir augančių...
Telefoniniai sukčiai, prisidengdami institucijomis ar paslaugų tiekėjais, ir toliau vilioja pinigus iš gyventojų. Ekspertas atskleidžia, koks pagrindinis signalas, kad skambina...
Daugelis esame pratę saugoti savo pinigus nuo sukčių internete, tačiau ne kiekvienas susimąstome, kad apsaugos nuo apgavikų reikia ir mūsų...