Sekite naujienas

Verslas

VDI informuoja: nuo balandžio mėnesio keičiasi Darbuotojų apsaugos nuo cheminių veiksnių darbe bei Darbuotojų apsaugos nuo kancerogenų ir mutagenų poveikio darbe nuostatai

L

Paskelbta

-

Informuojame, kad nuo balandžio 5 d. keičiasi Darbuotojų apsaugos nuo cheminių veiksnių darbe bei Darbuotojų apsaugos nuo kancerogenų ir mutagenų poveikio darbe nuostatai. Paskutiniai pakeitimai yra atlikti įgyvendinant 1998 m. balandžio 7 d. Tarybos direktyvą 98/24/EB dėl darbuotojų saugos ir sveikatos apsaugos nuo rizikos, susijusios su cheminiais veiksniais darbe, ir 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2004/37/EB dėl darbuotojų apsaugos nuo rizikos, susijusios su kancerogenų, mutagenų ar reprotoksinių medžiagų poveikiu darbe.

Reklama

Be patikslintų kai kurių punktų formuluočių ir nuorodų į teisės aktus, minėti nuostatai papildyti naujomis sąvokomis:
Reprotoksinė medžiaga – cheminė medžiaga ar mišinys, atitinkantis klasifikavimo kaip 1A arba 1B kategorijos toksiškai veikianti reprodukciją medžiaga kriterijus, nurodytus Reglamento (EB) Nr. 1272/2008 I priede.
Nenustatytos slenkstinės koncentracijos reprotoksinė medžiaga – reprotoksinė medžiaga, kurios atveju įvertinta, jog nėra saugaus poveikio darbuotojų sveikatai lygio.
Nustatytos slenkstinės koncentracijos reprotoksinė medžiaga – reprotoksinė medžiaga, kurios atveju įvertinta, jog esama saugaus poveikio lygio, t. y. tokio poveikio lygio, kurio neviršijus nekyla rizika darbuotojų sveikatai.

Reglamento (EB) Nr. 1272/2008 I priede apibrėžta, kad poveikis reprodukcijai aprėpia neigiamą poveikį suaugusių vyrų ir moterų lytinei funkcijai ir vaisingumui, taip pat toksinį poveikį palikuonių vystymuisi. Toksinis poveikis reprodukcijai skirstomas į dvi pagrindines grupes:
a) Neigiamas poveikis lytinei funkcijai ir vaisingumui. Bet koks medžiagų poveikis, kuris gali pakenkti lytinei funkcijai ir vaisingumui. Tai yra moters ir vyro dauginimosi sistemos pakitimai, neigiamas poveikis brendimo pradžiai, lytinių ląstelių susidarymui ir judėjimui, reprodukcinio ciklo normalumui, lytinei elgsenai, vaisingumui, gimdymui, nėštumo pasekmėms, per ankstyva reprodukcinio amžiaus pabaiga ar kitų su dauginimosi sistemų vientisumu susijusių funkcijų pakitimai.

b) Neigiamas poveikis palikuonių vystymuisi. Toksinis poveikis vystymuisi aprėpia bet kokį poveikį, kuris trikdo normalų apvaisinto kiaušinėlio vystymąsi prieš gimimą arba po jo, atsirandantį dėl poveikio tėvams prieš apvaisinimą arba poveikio besivystančiam palikuoniui priešgimdyminiu laikotarpiu ar po gimimo – iki lytinės brandos meto.

Toksiškai reprodukciją veikiančios medžiagos priskyrimas 1A kategorijai dažniausiai grindžiamas tyrimų su žmonėmis duomenimis, o 1B kategorijai – tyrimų su gyvūnais duomenimis.

Dažniausi toksinio poveikio reprodukcijai medžiagų etikečių elementai:

Piktograma –
Signalinis žodis – Pavojinga
Pavojingumo frazė – H360: gali pakenkti vaisingumui arba negimusiam vaikui
Atsargumo frazė dėl reakcijos – P308 + P313
Atsargumo frazė dėl laikymo – P405
Atsargumo frazė dėl pašalinimo – P501

carvertical VIN patikra

Darbuotojų, dirbančių reprotoksinių medžiagų poveikio sąlygomis įmonėje, sąrašas, šių darbuotojų Asmens medicininės knygelės (sveikatos pasai) (F 048/a) arba jų patvirtintos kopijos ir sveikatos tikrinimo protokolai (surašyti, vadovaujantis Privalomo sveikatos tikrinimo tvarkos aprašu) saugomi įmonėje darbo poveikio sąlygomis metu ir 5 metus, pasibaigus poveikiui. Darbuotojų, dirbančių reprotoksinių medžiagų poveikio sąlygomis, asmens sveikatos istorijos saugomos sveikatos priežiūros įstaigose darbuotojų darbo poveikio sąlygomis metu ir 5 metus pasibaigus poveikiui.

Nuostatuose papildomai nustatyta, kad darbdavys, remdamasis visa turima informacija, turi organizuoti išsamų darbuotojų ir (arba) jų atstovų mokymą ir instruktavimą darbdavio nustatytu periodiškumu. Taip pat turi būti organizuojami sveikatos priežiūros darbuotojų mokymai, kurie patiria kancerogenų, mutagenų ar reprotoksinių medžiagų poveikį, ypač kai naudojami nauji pavojingi medicinos preparatai, kurių sudėtyje yra tų medžiagų.

VDI ragina pranešti apie galimus pažeidimus darbe, pavyzdžiui, netinkamas darbo sąlygas, piktnaudžiavimą darbo bei poilsio laiku ir pan. Apie nesudaromas darbo sutartis anonimiškai galima pranešti telefonu + 370 5 213 9772.

Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |