Paskelbta
3 mėnesiai prieš-
Nors Vilniaus oro kokybė geresnė nei kitų didžiųjų Europos miestų, tačiau kai kuriuose sostinės mikrorajonuose kvėpuoti yra sunkiau. Pavyzdžiui, „Vilniaus plaučių“ duomenys rodo, oro kokybė prasčiausia Vilkpėdėje ir Žemuosiuose Paneriuose – čia susikerta intensyvūs transporto srautai, o aktyvi pramonės veikla dar labiau teršia aplinką. Nors miesto oro užterštumas – kompleksinė problema, visgi svarbu žinoti, kad prisidėti prie švaresnio oro galime kiekvienas, tereikia pakeisti keletą savo kasdienių įpročių.
Itin svarbu atkreipti dėmesį į tai, kuo kvėpuojame – užterštas oras gali lemti kvėpavimo takų susirgimus ar plaučių ligas. Siekiant identifikuoti labiausiai užterštas Vilniaus vietas ir paskatinti miesto oro kokybės pokyčius, siuntų pristatymo įmonė „DPD Lietuva“ ir JUDU vykdo bendrą bandomąjį projektą „Breathe“, kurio metu matuoja Vilniaus oro kokybės užterštumą PM 2.5 kietosiomis dalelėmis.
Oro kokybės duomenys surenkami naudojant prancūzų startuolio „Pollutrack” technologiją. Gauta informacija perduodama JUDU specialistams, kurie duomenis naudoja užterštumo žemėlapių sudarymui, prevencinių planų rengimui bei miesto gyventojų edukacijai.
„Oro kokybė tiesiogiai veikia kiekvieno Vilniaus gyventojo sveikatą ir gyvenimo kokybę. Kietosios dalelės PM 2.5 yra ypač pavojingos, nes jų įkvėpus gali kilti rimtų kvėpavimo ir širdies bei kraujagyslių ligų rizika. Šio projekto metu surinkti duomenys padeda ne tik identifikuoti labiausiai užterštas miesto vietas, bet ir skatinti pokyčius, kuriant švaresnę aplinką“, – sako „DPD Lietuva“ tvarumo vadovas Markas Ąžuolas.
Oro taršą lemia daugybė aspektų
Vilniuje realiu laiku oro tarša fiksuojama „Miesto plaučių“ platformoje, kurioje pateikiama detali informacija iš 37 mieste esančių sensorių. Šios stebėsenos sistemos kūrėjų, įmonės „ID Vilnius“ duomenų analitikė Agata Mackevičiūtė sako, jog oro tarša yra mobili – teršalai nuolat migruoja iš vienos vietos į kitą, o tai priklauso nuo vėjo krypties, oro sąlygų ar nenumatytų atvejų.
„Visgi dažniausiu atveju užterštumas yra padidėjęs pramoninėse vietovėse. Vilniaus atveju tai Vilkpėdė ir Žemieji Paneriai. Taip pat didesnis oro užterštumas, priklausomai nuo laiko, pavyzdžiui, piko metu gali būti fiksuojamas Geležinio Vilko g., Savanorių pr. bei Senamiestyje“, – sako A. Mackevičiūtė.
Ji priduria, kad oro kokybei įtaką daro ir metų laikai, pavyzdžiui, šaltuoju sezonu, didesnis užterštumas fiksuojamas ties Senamiesčiu.
„Geologiniu požiūriu Senamiestis – žemumoje esanti Vilniaus dalis, todėl teršalai nusėda būtent šioje vietoje. Taip pat žiemą pakyla ir Šnipiškių oro taršos rodikliai, kadangi šioje dalyje daug gyvenamųjų namų, kurie šildomi ne visada aiškiu ir galimai taršiu kuru“, – tvirtina ekspertė.
Vienas didžiausių oro teršėjų – transportas
Vienas pagrindinių iššūkių Vilniaus oro kokybei – transporto sektorius. Pasak JUDU judumo transformacijos vadovo Jono Damidavičiaus, transportas lyginant su kitomis sritimis sukuria didžiausią šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijų dalį – net 38 proc.
„Siekiant sumažinti oro taršą miestuose, kiekvienas galime prisidėti rinkdamiesi tvaresnius judėjimo būdus, pavyzdžiui, viešąjį transportą, dviračius, paspirtukus ar vaikščiojimą pėsčiomis. Jei būtina naudotis automobiliu, verta apsvarstyti elektromobilio ar automobilių dalijimosi paslaugų galimybę. Šie paprasti sprendimai ne tik mažina taršą, bet ir kuria sveikesnę aplinką“, – tvirtina J. Damidavičius.
Suprantant transporto įtaką oro kokybei, „DPD Lietuva“ imasi veiksmų, kurie šią problemą padėtų mažinti.
„Vien šiemet „DPD Lietuva“ autoparką papildė nauji elektromobiliai ne tik sostinėje, bet ir dar 4 Lietuvos miestuose. Šiuo metu siuntos yra pristatomos 72 elektra varomais automobiliais. Skaičiuojama, kad per metus tai padės į aplinką išmesti mažiau teršalų“, – tvirtina M. Ąžuolas.
Prisidėti prie geresnės oro kokybės galime keičiant įpročius
Nors transportas išlieka didžiausiu taršos šaltiniu, pasak „ID Vilnius“ aplinkosaugos ekspertės Rūtos Balkės, norint pasiekti geresnių rezultatų oro kokybės srityje, reikėtų ne tik pereiti prie darnesnių keliavimo būdų.
„Šildymo sezonu Vilniaus miesto gyventojai turėtų atkreipti dėmesį į individualių namų šildymui naudojamo kuro kokybę. Neteisingai pasirinkus kurą, ne tik teršiamas oras, bet keliamos rimtos problemos žmonių sveikatai“, – teigia R. Balkė.
Jai pritaria ir M. Ąžuolas pridurdamas, kad svarbu ne tik užtikrinti, kad mūsų veikla paliktų kuo mažesnį teršalų kiekį, bet ir rūpintis savo sveikata.
„Gyvenant vietovėse, kur oro kokybė prasta, svarbu vengti fizinės veiklos lauke intensyviausiais taršos laikotarpiais. Dažniausiai tai būna rytinės ir vakarinės spūstys, kuomet transporto srautai yra didžiausi. Taip pat reikėtų stengtis laikyti langus uždarytus, ypač jei gyvenate netoli intensyvaus eismo ar pramoninių zonų. Jei įmanoma, rekomenduojama naudoti oro valytuvus patalpose“, – akcentuoja „DPD Lietuva“ tvarumo vadovas.
Pasaulinėje parodoje „MIPIM“ – dėmesys pažangiems Vilniaus plėtros projektams
„DPD“ tinklas Lietuvoje plečiasi – šiemet paštomatų plėtrai investuos 800 tūkst. eurų
Paštomatų bumas ir siuntinių augimas: kaip 2024 m. pasikeitė pašto rinka?
Įsisiautę žiemiški orai – pavojus siuntoms! Kai kuriuos daiktus šaltis gali sugadinti negrįžtamai
Elektromobilių įkrovimo inovacijos: ar požeminiai įkrovimo sprendimai ir elektrifikuoti keliai – neišvengiama Lietuvos ateitis?
Vilniuje kuriasi unikali vieta: ugniagesių tematikos erdvė jau turi rangovą
Išvykote atostogauti, o siunta atkeliavo? Šie patarimai padės išvengti siuntos gražinimo
Vilniuje pavasarį laukia didžiuliai pokyčiai – netoli geležinkelio stoties įsikūrusi viešoji erdvė atsinaujins
Kalėdinės dovanos nepateisino lūkesčių? Ekspertas atskleidžia, ką su jomis daryti
Nuo kelių mėnesių iki kelių metų. Tiek laiko gali užtrukti sėkmingai paruošti įmonę pardavimui. Kiek ilgai visas šis procesas užtruks...
Balandžio pradžioje Jungtinių Valstijų įvestas 25 proc. tarifas Europos automobilių importui gali turėti didelių pasekmių Europos automobilių pramonei. Vis tik...
Apie inžinerijos ir technologijos sričių specialistų poreikį kalbama nuolat ir labai garsiai – jų masiškai trūksta ir Lietuvoje, ir užsienyje....
Pirmojoje SBA grupės baldų gamykloje JAV darbai vyksta sparčiai – vos per 2 mėnesius sumontuota maždaug 20 proc. įrangos. Į...
Komentaro autorius Leonas Lingis, profesinių paslaugų bendrovės EY vykdantysis partneris Baltijos šalyse Įmonių valdybos šiemet ypač daug dėmesio skiria geopolitiniams...
Atsinaujinanti energija tampa vis svarbesniu veiksniu, kalbant apie verslo tvarumą ir ilgalaikę sėkmę. Šiandien, kai pasaulis susiduria su klimato kaita...
Elektromobiliams vis labiau įsitvirtinant pasaulinėje rinkoje kaip aplinkai draugiškoms ir ekonomiškoms transporto priemonėms, jų populiarumas auga ir Lietuvoje. Vykstant sparčiai...
Pastačius savo naujus namus, prasideda kitas darbų etapas: aplinkos tvarkymas ir puoselėjimas. Vienas svarbiausių kiemo akcentų – graži žaliuojanti veja,...
Pastaruoju metu Lietuvoje fiksuojami stipresni vėjo gūsiai primena, kad pavasaris ne visada atneša tik saulę ir šilumą. Praėjusį savaitgalį net...
Hibridinis darbo modelis vis labiau trina ribas tarp asmeninio ir darbo laiko – nuotoliu dirbantys darbuotojai neretai linkę prisėsti prie...