Paskelbta
1 mėnuo prieš-
Gyvūno įsigijimas yra emocinis sprendimas: įsimylime keturkojį draugą akimis, tada širdimi, o apie šuniuko kainą ir sveikatą susimąstome tik vėliau. Tačiau veislinio gyvūno įsigijimas nebūtinai reiškia, kad viskas klostysis sklandžiai. Ką svarbu žinoti apie galimas rizikas?
„Gyvūnų veislynai yra brangus ir daug laiko reikalaujantis pomėgis, o tiesiog dauginimas ir prekyba – milžiniškas verslas“, – sako gyvūnų prieglaudos „SOS gyvūnai“ vadovė Nadezda Makusheva. Paklausa mieliems veisliniams šuniukams ir kačiukams yra didelė, o tai skatina ir pasiūlą. Yra atsakingų veisėjų, kurie perka brangius gyvūnus iš geriausių veislynų, atlieka sveikatos patikras ir, jei nustatoma rimta liga, išbraukia gyvūnus iš tolesnės veisimo programos. Tačiau yra ir daugintojų, kuriems greito pelno troškimas dažnai svarbesnis už gyvūnų gerovę, todėl jie gali nuslėpti svarbią informaciją ir nesilaikyti teisinių reikalavimų. Vis dėlto potencialus šeimininkas gali apsisaugoti, jei yra informuotas.
Jei nėra dokumentų – tai mišrūnas
Veislinis gyvūnas yra tik tas šuo ar katė, kuris turi oficialų kilmės dokumentą – kilmės sertifikatą. Tokius dokumentus gali išduoti tik Lietuvos kinologų draugija. „Jei dokumentų nėra – tai mišrūnas. Taškas. Ir tai turėtų suprasti kiekvienas pirkėjas“, – Nadezda Makusheva, prieglaudos „SOS gyvūnai“ vadovė.
Tinkama gyvūno dokumentacija garantuoja ne tik tai, kad jis bus veislinis. Registruoti veisėjai laikosi įstatymų ir gyvūnų gerovės reikalavimų. Žinoma, dokumentai nesuteikia 100 proc. garantijos, kad augintinis bus visiškai sveikas ir ilgai gyvens, nes daugelis ligų yra paveldimos. Vis dėlto atsakingi veisėjai užtikrina, kad šunys ar katės, kuriems nustatoma genetinė liga, nebus naudojami veisimui.
Kokios gali būti neapdairumo pasekmės?
Neretai pirkėjai ignoruoja įspėjančius ženklus ir yra pasirengę įsigyti „katę maiše“. Tačiau pasekmes supranta tik tada, kai atsiranda problemų. Nepatikrinto gyvūno įsigijimas yra rizika tiek šeimininkui, tiek pačiam šuniui ar katei. Pirkėjui tai gali reikšti dideles išlaidas veterinarijos paslaugoms, o gyvūnui – prastą sveikatą ir netinkamą priežiūrą.
Gyvūnų prieglaudos „SOS gyvūnai“ vadovė pasakoja apie atvejus, kai žmonės veislinius šunis įsigyja neatsižvelgdami į jų priežiūros ypatumus. Pavyzdžiui, Lietuvoje buvo bumas pirkti Sibiro haskių veislės šunis dėl jų išvaizdos, tačiau daugelis šeimininkų nesuvokė, kad šiai veislei reikia daug aktyvumo ir dresūros. Dėl to haskiai pabėgdavo arba susirgdavo, atsidurdavo prieglaudose arba jų šeimininkai jų paprasčiausiai atsisakydavo. Kitą kartą į prieglaudą buvo atvežtas taksas, kuris užaugo didesnis nei tikėtasi – su ilgomis kojomis, visai nepanašus į taksą. Ankstesni šeimininkai aiškino, kad norėjo mažo šuniuko, kurį būtų galima nešioti ant rankų. Deja, gyvūno pase buvo įrašyta „taksas“, nors jis neturėjo jokių kilmės dokumentų.
Remiantis draudimo bendrovės „If“ duomenimis, aktyvių veislių, tokių kaip Sibiro haskiai, šunys, kurie negauna pakankamai fizinės veiklos, dažniau susiduria su elgesio sutrikimais, sąnarių problemomis. „Nepakankamas aktyvumas gali lemti ne tik destruktyvų elgesį, bet ir didesnę traumų riziką, dėl kurių veterinarinės išlaidos gali išaugti kelis kartus“, – antrina „If“ vyr. žalų specialistė Elena Subelė.
Nadezda viliasi, kad ateityje padėtis pagerės – Europos Sąjungoje jau svarstomi teisės aktų pakeitimai, kurie reikalautų pateikti išsamesnę informaciją apie gyvūnų kilmę pardavimo skelbimuose.
Kaip atpažinti patikimą veisėją?
• Šuniukas ar kačiukas turi kilmės dokumentus, patvirtinančius, kad kelios jo kartos priklauso tam tikrai veislei.
• Veisėjas nesislapsto, atsako į klausimus ir gali įrodyti gyvūno kilmę.
• Leidžia būsimam šeimininkui apsilankyti vietoje, kur laikomi šuniukai ar kačiukai, parodyti bent jų motiną.
• Prieš perduodant gyvūną naujiems šeimininkams, jis yra nukirmintas, paskiepytas, suženklintas mikroschema ir turi Europos naminių gyvūnų pasą (katės – vakcinacijos pažymėjimą).
• Sandoris įforminamas sutartimi, kurioje nurodyta visa svarbi informacija apie gyvūno kilmę, sveikatą ir priežiūrą.
• Veisėjas informuoja apie konkrečios veislės ypatumus.
Atsakingas turėtų būti ir pats pirkėjas. Jei veisėjas nesugebėjo atlikti visų privalomų sveikatos patikrų, tai turėtų padaryti naujas šeimininkas. Registruojant gyvūną, lankantis pas veterinarą ir pritaikant namus naujam augintiniui.
Garantuota apsauga – tinkamas įsigijimo amžius
Šuniukai pirmąsias vakcinacijas gauna 6–8 savaičių amžiaus, o pas naujus šeimininkus turėtų keliauti bent po savaitės nuo paskiepijimo. Tokiu metu gyvūnas jau pakankamai paaugęs, kad būtų galima įvertinti jo išvaizdą ir sveikatos būklę. Taip pat jis yra sveikesnis, nes būna atliktos būtinos procedūros, tokios kaip nukirminimas.
„Atsakingi veisėjai rūpinasi savo reputacija – jei jų veisiami gyvūnai yra sveiki, o šeimininkai patenkinti, ilgainiui jie pelno pasitikėjimą“, – sako prieglaudos vadovė.
Pirkėjo pareiga taip pat yra informuoti veisėją apie bet kokius rimtus genetinius sutrikimus, kad būtų galima atlikti išsamesnius tyrimus visam vadui ir užkirsti kelią tolesniam genetiškai netinkamų gyvūnų dauginimui.
Velykos ir keturkojai: ką žinoti, kad šventės nevirstų kelione pas veterinarą
Dėmesio kelio darbai: kokias žalas lietuviai patiria tvarkomuose ruožuose
Pavasario vadovas elektromobilių savininkams: svarbiausi patikrinimai ir rekomendacijos
Pirmieji augintiniai jau užsikrėtė erkių platinamomis ligomis
Paaiškėjo tikroji priežastis, kodėl žmonės praleidžia renginius
Duobės, akmenukai, vagystės – koks bus pavasaris automobilių draudime?
Žiemos pavojai – sniegas ir ledas nuo sunkvežimių gali tapti grėsme
Vagys kelionėse taikosi ne tik į telefonus ir pinigines – tavo slidinėjimo įranga taip pat pavojuje
Lietuvių svajonių automobilis – hibridas
Siūlymas didinti gyventojų pajamų mokestį (GPM) uždirbantiems daugiau yra žalingas Lietuvos ekonomikai, įspėja verslas – didesnis talentų apmokestinimas mažins šalies...
Lenkija keliautojus iš Lietuvos gali sužavėti ir nustebinti dešimtis kartų, įsitikinusi Varšuvoje gyvenanti lietuvė Jolita Gražulienė. Nuostabūs atradimai kaimyninėje šalyje...
Triskart NBA „Žvaigždžių dienos” rungtynių dalyvis ir Sacramento „Kings” komandos veidas Domantas Sabonis paskelbė apie oficialią partnerystę su „Pulsetto“ –...
Dirbtinis intelektas, nuotolinis darbas ir kintantys lūkesčiai darbuotojams – darbo rinka šiandien keičiasi greičiau nei bet kada anksčiau. Todėl profesinis...
Artėjant gyventojų pajamų deklaravimo terminui, šia situacija naudojasi ir sukčiai – prisidengdami Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vardu, klastodami nuorodas, jie...
Apie pinigus egzistuoja daugybė patarlių ir posakių, kurie yra įsitvirtinę giliai mūsų sąmonėje. Turbūt kiekvienas yra girdėjęs posakius „laikas –...
Specialistas, kuris geba aiškiai išreikšti mintis, kalbėti prieš auditoriją ir įtikinti, sulaukia didesnio potencialių darbdavių dėmesio palyginti su tais, kuriems...
Elektriniai paspirtukai pastaraisiais metais Lietuvoje, ypač didžiuosiuose miestuose, tapo neatsiejama eismo dalimi. Tiesa, jų naudojimas visuomenėje kelia nemažai klausimų dėl...