Sekite naujienas

Verslas

Daugiau galimybių studentams: „Amber Grid“ pradeda apmokamų praktikų programą

L

Paskelbta

-

2023 m. „Eurobarometro“ duomenimis, Lietuvoje atlygį už praktiką gavo 43 proc. studentų – tai trečias žemiausias rodiklis Europos Sąjungoje. Daugeliui studentų privaloma praktika tampa finansiniu iššūkiu, nes rasti apmokamą vietą – sudėtinga. Vis dėlto situacija keičiasi – daugiau įmonių pripažįsta praktikos vertę tiek studentams, tiek verslui. Vienas tokių pavyzdžių – Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“. Nuo šių metų bendrovė siūlo apmokamą praktiką ir siekia pritraukti daugiau jaunų specialistų. Kaip teigia įmonės atstovai, tai – galimybė ne tik mokytis, bet ir užsidirbti, prisidėti prie Lietuvoje vykstančios energetinės transformacijos.

Reklama

Pasak įmonės vadovo Nemuno Bikniaus, tokia iniciatyva tikimasi motyvuoti jaunus žmones rinktis energetikos sritį: „Norime suteikti studentams galimybę mokytis, įsitraukti į procesus ir prisidėti prie realių darbų, todėl kviečiame studijuojantį jaunimą prisijungti prie Jaunesniųjų inžinierių programos ir pradėti savo energetiko karjerą „Amber Grid“.

Lietuvos energetikos instituto 2024 m. duomenimis, per ateinančius 5–6 metus vien Lietuvoje papildomai reikės bent 2 tūkst. energetikų. N. Biknius pabrėžia, kad šis poreikis auga dėl visame pasaulyje vykstančios sparčios energetikos sektoriaus transformacijos, todėl „Amber Grid“ 10-mečio darbuotojų augimo plane vienas strategijos tikslų yra iki 2035 m. suburti 30 proc. didesnę komandą.

Bendrovė jau trečius metus bendradarbiauja su VILNIUS TECH universitetu ir Panevėžio kolegija – skiria skatinamąsias stipendijas pirmo ir antro kurso inžinerinių studijų krypčių studentams. Per šį laikotarpį skatinamosioms stipendijoms buvo numatyti 85 tūkst. eurų.

Stipendija maloniai nustebino ir motyvavo

Nojus Valiukas – VILNIUS TECH ketvirto kurso automatikos studentas. Pirmame kurse „Amber Grid“ jam skyrė skatinamąją stipendiją, o ketvirtame kurse, 2024 m. rugsėjį, jis pradėjo praktiką „Amber Grid“, kur derino teorines žinias su praktika, mokėsi iš savo srities profesionalų. Atlikęs praktiką vaikinas gavo pasiūlymą likti dirbti ne visą darbo laiką, t. y. puse etato, ir šiuo metu sėkmingai derina darbą su studijomis. ABB pristato greičiausią pasaulyje elektromobilių įkrovimo stotelę

carvertical VIN patikra

Jis prisipažįsta, kad apsispręsti dėl studijų buvo nelengva, tačiau inžinerija ir technologijos visada jį domino. Galutinį sprendimą jis priėmė po naktinės pamainos „Bolt Food“, išrikiavęs studijų pasirinkimus LAMA BPO sistemoje: „Nuėjau ilsėtis. Vėliau sužinojau, kad studijuosiu automatiką, kuri puikavosi pirmoje sąrašo vietoje.“

Studijų pradžia vaikinui taip pat nebuvo lengva. „Buvo labai sunku įsivažiuoti, net buvo kilę minčių mesti studijas. Įdėjau labai daug pastangų ieškodamas, kur galėčiau gauti stipendiją, nes visi finansuoja elektronikus, ne automatikus. Kadangi tuo metu stipendijas automatikams skyrė tik „Amber Grid“, labai apsidžiaugiau, kad gavau finansavimą, o ir motyvacija ūgtelėjo eksponentiškai“, – dalijasi savo studijų prisiminimais Nojus.

Ieškodamas praktikos jis prisiminė stipendiją skyrusią įmonę ir nusprendė išbandyti save. Nojus greitai pastebėjo skirtumus tarp universiteto ir praktikos: „Universitete daug schemų ir formulių, o čia – apčiuopiami dalykai. Praktikos metu buvau supažindintas su bendru elektros ūkiu ir jo darbais, tačiau dėl nepakankamos kvalifikacijos dažniausiai viską tekdavo stebėti iš šono.“ Darbo kelionės metu iki objekto prie Lenkijos sienos jis skaitė įrenginio instrukciją, o atvykęs su kolegų priežiūra jį sukonfigūravo ir paliko jį įrašyti tinklo duomenų. Pastebėjęs problemą su fazėmis, jis informavo kolegą, ir kartu operatyviai išsprendė situaciją: „Įrenginį valdyti buvo patikėta man, prižiūrint patyrusiems specialistams, todėl turėjau galimybę prisiimti atsakomybę ir mokytis iš kolegų“, – pasakoja vaikinas.

Įsidarbinęs jaunesniuoju automatikos inžinieriumi, Nojus dabar daugiau dėmesio skiria dujotiekio sistemoms ir jų eksploatacijai – dalyvauja mokymuose, kurie suteikia reikiamų žinių šioje srityje. „Taip pat esu labiau susitelkęs į automatikos uždarymo įtaisus ir jų nuotolinio valdymo sistemas. Vis dažniau tenka dirbti su valdikliais ir jų programine įranga, spręsti iškilusias problemas bei praktiškai pritaikyti žinias, naudojant įrankius, tokius kaip atsuktuvas ar varža“, – priduria jis. Patarimai, kaip paruošti elektros sistemą vasaros atostogoms

Nuo praktikanto iki perspektyvaus automatikos inžinieriaus

Nors Nojus iki praktikos neturėjo patirties automatizuoto valdymo sistemų srityje, jo gebėjimas greitai įsitraukti į darbą ir spręsti sudėtingas užduotis nustebino tiek praktikos vadovą, tiek automatikos skyriaus kolegas. „Kai Nojus gaudavo užduotį identifikuoti gedimus pagal sistemų schemas, jis ne tik rasdavo problemines vietas, bet ir pasiūlydavo sprendimus. Tai rodo, kad studentas turi automatikos inžinieriaus gyslelę“, – teigia „Amber Grid“ Elektros ir automatikos skyriaus vadovas Vladislavas Daškevičius.

Anot Nojaus buvusio praktikos vadovo vyresniojo automatikos inžinieriaus Aleksandr Černiavskij, svarbu, kad praktikantas būtų suinteresuotas ne tik dėl gero praktikos įvertinimo, bet ir turėtų noro tobulėti. Būtent tuo ir pasižymėjo buvęs praktikantas. „Praktikos metu jis aktyviai domėjosi dujų perdavimo sistemos objektų technologinių procesų automatizuoto valdymo ypatumais, laikėsi susitarimų, jam pavesti uždaviniai buvo atliekami netgi greičiau ir geriau, nei tikėjausi. Manau, kad Nojus turi didžiulį potencialą tapti geru specialistu, o galbūt ir vienu geriausių“, – negaili pagyrų buvęs praktikos vadovas Aleksandr. Kaip pasirinkti tinkamą vartų automatikos modelį?

Pasak Nojaus, automatikos sritis yra labai plati, todėl ir darbai gali būti įvairūs. Norint tinkamai prižiūrėti, valdyti ar sukurti sistemą, reikia išmanyti visus jos elementus ir veikimo principus. „Taip pat svarbu išmanyti programavimo kalbas, valdymo algoritmus, duomenų bazes ir komunikacijos protokolus. Apie tai daug kalbėta universitete, tačiau „Amber Grid“ suteikė galimybę viską išbandyti praktiškai. Kadangi vienam žmogui neįmanoma apimti visos šios srities, inžinieriai dirba komandose, kuriose kiekvienas turi savo atsakomybes“, – sako jis.

Nuo 2025 m. antro pusmečio „Amber Grid“ planuoja priimti penkis jaunesniuosius inžinierius į apmokamą praktiką, kur mėnesinis vieno (-os) jaunesniojo (-sios) inžinieriaus (-ės) atlygis sieks net 1000 eurų į rankas. Programoje gali dalyvauti inžinerinių studijų programų aukštųjų mokyklų vientisųjų studijų programos studentai – tiek bakalauro, tiek magistrantūros, nepriklausomai nuo kurso. „Amber Grid“ vadovas N. Biknius akcentuoja, kad studentams ypač svarbu turėti galimybę suderinti darbą su studijomis, tad programoje jiems bus sudarytos lanksčios sąlygos, leidžiančios tai įgyvendinti.

Kalėdų Senelio klaida

Komentuokite

Kokia jūsų nuomonė?

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |