Paskelbta
9 minutės prieš-
2025 m. balandžio 2-3 d. Briuselyje vyko Europos inovacijų tarybos (EIC) aukščiausiojo lygio susitikimas, į kurį susirinko mokslininkai, verslininkai, investuotojai ir politikos formuotojai, siekdami pasidalinti patirtimi, kaip naujausios technologijos bei inovacijos gali padėti spręsti pasaulines problemas ir skatinti ekonomikos augimą.
Pirmąją susitikimo dieną EIC valdybos pirmininko pavaduotoja Anita Krohn užbaigė cituodama buvusį JAV prezidentą Ronaldą Reiganą: „Devyni baisiausi anglų kalbos žodžiai yra šie: Aš esu iš vyriausybės ir esu čia, kad padėčiau”. Krohn citata pabrėžė paradoksą, su kuriuo susiduria daugelis inovatorių – kai biurokratija slopina tas pačias inovacijas, kurias siekiama paremti viešuoju finansavimu. Ji pabrėžė, kad EIC buvo sukurta tam, kad pakeistų šį nusistovėjusį požiūrį ir taptų tokia pagalba, kurios iš tikrųjų nori inovatoriai.
EIC pastangos duoda apčiuopiamų rezultatų. Remiantis susitikimo metu paskelbta EIC 2025 m. poveikio ataskaita, nuo EIC įsteigimo 2021 m. skirta daugiau kaip 6 mlrd. eurų paremti: 706 startuoliams ir MVĮ, 183 “Transition” programos projektams ir daugiau kaip 400 ankstyvosios stadijos „Pathfinder“ projektams. EIC fondas pritraukė daugiau kaip 2,6 mlrd. eurų papildomų investicijų, o portfelio įmonių vidutinis užimtumo augimas siekė 52,5 proc. ir pajamų augimas – 56,6 proc. per visą laikotarpį. Pažymėtina, kad 2024 m. 30 proc. įmonių, kurioms paramą suteikė EIC akseleratorius, vadovavo moterys, o tai reiškia reikšmingą pažangą siekiant didesnės įtraukties į vadovavimą technologijų sektoriui. Nuo idėjos iki rinkos
Permąstyti įgalinimą – į žmogų orientuotas požiūris į įvairovę ir įtrauktį
2025 m. EIC aukščiausiojo lygio susitikime dėmesys buvo sutelktas ne tik į finansavimą ir inovacijas, bet ir į lygybę, įtrauktį ir žmogiškąją vadovavimo pusę. Viena iš labiausiai dėmesį patraukusių programos dalių buvo dirbtuvės, kuriose buvo ginčijami tradiciniai naratyvai apie moterų įgalinimą versle. Lietuvos švietimo startuolis „Turing College“ laimėjo 2,5 mln. eurų dotaciją iš Europos inovacijos tarnybos (EIC)
Helene Banner, organizacijos „Let’s Just Be Imperfect, Ladies“ įkūrėja, pradėjo diskusiją provokuojančia įžvalga: „Dabartinis kelias į įvairovę ir įtrauktį yra tarsi dviejų aukštų“, – sakė ji. „Pirma, pokyčių našta užkraunama tik moterims – eikite į įgalinimo mokymus, tapkite stipresnės, ir tada jums bus leista ten būti. Antra, vyrai neįtraukiami į diskusiją, tarsi jie tiesiog turėtų atsisakyti galios ir užleisti vietą. Tai nėra nei patrauklu, nei tvaru”.
Banner pabrėžė, kad moterų nereikia taisyti – joms reikia pripažinimo. „Mes mokome moteris keistis, kad jos taptų vertinamos. O kas būtų, jei išmokytume jas spindėti savo jau turimomis stiprybėmis? Moterys jau yra stiprios”, – sakė ji.
Pranešėja atkreipė dėmesį į tai, kad tradicinėse darbo kultūrose vyriški bruožai vertinami palankiai, todėl lieka nedaug erdvės kitokioms vadovavimo išraiškoms. „Moteriškos stiprybės – empatija, bendradarbiavimas, intuicija – nelaikomos galingomis. Turime pakeisti neformalias galios taisykles. Moterys neturėtų jausti, kad turi pritapti; sistema turėtų keistis taip, kad jas įtrauktų”.
Veronika Orvalho, technologijų startuolio „Didimo“ generalinė direktorė, perkėlė diskusiją į asmeninį lygmenį. „Kai pirmą kartą dalyvavau moterų vadovių renginyje, pajutau drąsą, palaikymą – saugumo tinklą. Pirmą kartą nesijaučiau vieniša”, – dalijosi ji. Ji prisiminė, kaip išsiuntė savo techninį direktorių į susitikimą vien dėl to, kad jis yra vyras, nes abejojo, ar ji kaip moteris bus pakankamai gera. „Štai ką padaro metų metais įsisąmonintas šališkumas“, – pažymėjo Orvalho. „Tačiau saugios erdvės padėjo man pamatyti, kad aš galiu.“
Abi pranešėjos gyrė EIC lyderystės programą už jos vaidmenį teikiant mentorystę, kurią jie apibūdino kaip abipusę. „Ir globėjas, ir globotinis mokosi“, – sakė Orvalho. „Tokia yra stipraus tinklo galia“. Verslo idėjos įgyvendinimo planas
Baigdama sesiją, Banner metė iššūkį visiems dalyviams: „Mes nuolat kalbame apie menamų stiklinių lubų įveikimą, bet vietoj to stebime aiškiai įgyvendinamus veiksmus, nukreiptus prieš įvairovę ir įtrauktį. Atėjo laikas iš naujo apibrėžti sėkmę, lyderystę ir tai, kas gali formuoti ateitį”.
Europos Komisijos pažadas moterims
Europos Komisijos atstovai EIC aukščiausiojo lygio susitikimo metu atvirai pripažino, kad Europos startuolių ekosistemoje vis dar egzistuoja lyčių disbalansas. „Tik 15 proc. visų Europos startuolių yra įsteigtos moterų arba yra jų bendraįkūrėjos. Tai reiškia, kad 85 proc. jų vis dar steigia ir valdo tik vyrai”, – pažymėjo vienas pareigūnas. Ši nelygybė atsispindi ir EIC Accelerator programoje, kurioje nepakankamas moterų vadovaujamų įmonių skaičius tebėra problema.
Komisijos atsakymas yra aiškus: tikslinė parama moterų vadovaujamoms pradedančiosioms įmonėms yra ne tik teisingumo klausimas – atsižvelgiant į tai, kad moterys sudaro pusę gyventojų – bet ir ekonominio tikslingumo klausimas. „Matome, kad moterų vadovaujami startuoliai dažnai lenkia savo kolegas vyrus pagal pajamas, vertinimą ir sėkmingą išėjimą“, – teigė pašnekovas. Todėl neinvestavimas į šias įmones yra praleista galimybė Europos ekonomikos augimui ir konkurencingumui.
Be rodiklių, argumentas remti moterų startuolius taip pat susijęs su inovacijų kokybe. Įvairios komandos įneša įvairių perspektyvų, patirties ir problemų sprendimo būdų. „Kai įkūrėjų komandą sudaro keturi ar penki vyrai, kuriuos visus suformavo panaši patirtis, idėjos paprastai sutampa. Įvairovė skatina originalumą, o tai ir yra tikrosios inovacijos.”
ES parama – „ES iniciatyvos moterims”
Svarbus EIC 2025 aukščiausiojo lygio susitikimo akcentas buvo speciali parodos erdvė ir „ES iniciatyvos moterims“ stendas, kuriame buvo pristatytos EK finansuojamos programos, skirtos suteikti moterims daugiau galimybių inovacijų ir pažangiųjų technologijų srityje. Tarp pristatytų iniciatyvų buvo „WomenTechEU“, „HERfund“, „Empowomen“, “WomenINvestEU”, „EPIC-X“ ir „WE-RISE“ – kiekviena jų skirta lyčių atotrūkiui mokslo, technologijų ir verslumo srityse, siūlant tiek finansinę, tiek nefinansinę paramą. Nuo 2025 m. sausio 1 d. keičiasi susitarimo dėl papildomo darbo tvarka
Šios iniciatyvos – tai ne tik finansavimas, bet ir paramos ekosistemos. ES aiškiai investuoja į atsparių moterų verslininkių tinklų kūrimą – nuo specialiai pritaikytų verslo konsultacijų ir mentorystės iki kontaktų užmezgimo renginių ir palengvintos prieigos prie viešųjų ir privačiųjų investuotojų.
Tarp pristatytų iniciatyvų buvo ir “WE-RISE” projektas, kuriuo siekiama remti moterų vadovaujamas „GreenTech“, ‚AgriTech‘ ir „ClimateTech“ pradedančiąsias įmones visoje Europoje. Pripažįstant dideles kliūtis, su kuriomis susiduria moterys verslininkės, pavyzdžiui, ribotos finansavimo galimybės ir prieigos prie išteklių trūkumas, WE-RISE siekia sukurti įtraukesnę ir įvairesnę inovacijų ekosistemą.
Iniciatyva siūlo dviejų etapų paramos programą 40-čiai moterų vadovaujamų startuolių, suteikiančią specialiai pritaikytą mentorystę, tarptautinį bendradarbiavimą ir galimybę gauti 1,2 mln. eurų finansavimą. Šiuo metu atviras kvietimas teikti paraiškas galioja iki gegužės 14 d.
Susidomėjusieji gali teikti paraiškas per „EuroQuity“ platformą (https://www.euroquity.com), o artimiausios informacinės dienos vyks 2025 m. balandžio 8 d. ir balandžio 30 d.
Pristatydamas tokias iniciatyvas kaip WE-RISE, EIC aukščiausiojo lygio susitikimas pabrėžia ES įsipareigojimą skatinti lyčių įvairovę ir įtrauktį inovacijų srityje. Moterys inovatorės visoje Europoje taip pat kviečiamos teikti paraiškas būsimam 2025 m. Europos moterų inovatorių apdovanojimui, kuris bus paskelbtas 2025 m. birželio mėn.
Saulėtekio Tech Parkas yra vienas iš WE-RISE projekto partnerių. Inovacijų skatinimas, verslo tvarumas bei įtrauktis – tai vieni pagrindinių Saulėtekio Tech Parko veiklą skatinančių kriterijų. Projekte komanda įsitraukusi į sektoriaus analizės, komunikacijos bei organizacines veiklas, kas leidžia papildomai prisidėti remiant jaunus moterų valdomus verslus ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje.
Geoerdvinių duomenų rinkimo platformų gamintoja „AISPECO“ pritraukė 2,4 mln. eurų investiciją
Komentaro autorius Leonas Lingis, profesinių paslaugų bendrovės EY vykdantysis partneris Baltijos šalyse Įmonių valdybos šiemet ypač daug dėmesio skiria geopolitiniams...
Lietuva kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis siekia ambicingo tikslo – užtikrinti, kad iki 2050 metų keliuose nežūtų nė vienas...
Hibridinis darbo modelis vis labiau trina ribas tarp asmeninio ir darbo laiko – nuotoliu dirbantys darbuotojai neretai linkę prisėsti prie...
Sveikatos specialistai teigia, kad tai, ką valgome kasdien, daro tiesioginę įtaką mūsų sveikatai, energijai ir gyvenimo kokybei. Balandžio 7-oji –...
Lietuvoje vyraujant permainingiems orams, vairuotojai dažnai susiduria su dilema: kada plauti automobilį? Vieną dieną nuplauta transporto priemonė jau kitą gali...
Į Lietuvą grįžus šiltesniems orams, gyventojai vis aktyviau imasi lauko darbų savo namų kiemuose, soduose ir sodybose. Kartu didėja ir...
Padangų keitimas nėra vien tik sezoniškumo klausimas – svarbu įvertinti ir jų realią būklę. Net jei protektoriaus gylis atrodo pakankamas,...