Paskelbta
1 metai prieš-
Prekybos ir pramogų centras „Ozas“ tampa pirmuoju prekybos centru šalyje, kuriančiu draugišką aplinką nematomą negalią turintiems žmonėms. Numatytu laiku bus prigesinama šviesa ir išjungiama muzika, autistiškiems žmonėms atsigauti skirta atskira erdvė su specialiomis, nusiraminti padedančiomis priemonėmis. PPC „Ozas“ bus galima pasiimti ir pasaulyje pripažintas simbolines juosteles, kaip diskretišką ženklą, kad juostelę nešiojantis asmuo gali turėti nematomą negalią ir jam gali prireikti papildomos pagalbos.
Pamatyti tai, kas nematoma
Prekybos ir pramogų centre „Ozas“ bus skelbiamas tylos laikas – kiekvieną antradienį nuo 10 val. iki 11 val. 30 min. bendrosiose patalpose bus pritemdytos šviesos ir išjungta muzika. Taip prekybos centras siekia padėti autistiškiems asmenims ar kitiems, patiriantiems sensorinių iššūkių, suteikti galimybę ramiai lankytis prekybos centre, apsipirkti, leisti laiką pramogaujant.
„Siekiame visapusiškos įtraukties ir partnerystės, nes suprantame, kad visi esame skirtingi, todėl svarbu būti atviriems, kad žmonės su nematoma negalia jaustųsi pilnaverčiais visuomenės nariais. Autizmas yra viena iš nematomų negalių, tačiau yra daug kitų negalių, kurios iš pirmo žvilgsnio nematomos. O tai dažnai ir yra didžiausia kliūtis žmonėms gauti papildomą paramą ir supratimą“, – sako PPC „Ozas“ vadovė Ina Augulienė.
Kas yra „Nematomos negalios Saulėgrąžos“ juostelė?
Nuo lapkričio 21 d. PPC „Ozas“ informacijos centre galima atsiimti ir specialią „Nematomos negalios Saulėgrąžos“ juostelę. Nematomą negalią turintys žmonės gali pasirinkti ją nešioti ir taip padėti aplinkiniams suprasti, kad ją dėvinčiam asmeniui gali prireikti papildomo laiko, paramos ar supratimo. Tai yra tarptautinis simbolis, atpažįstamas viešose vietose, pavyzdžiui, keliaujant per oro uostą, viešuoju transportu, sportuojant ar einant į muziejų.
„Pasaulyje 1 iš 6 asmenų turi negalią. Ir manoma, kad iki 80 proc. iš jų turi nematomą negalią, o tai yra daugiau nei 1 milijardas žmonių. Kalbos, klausos, regėjimo, psichikos sutrikimai, autizmas, įvairios ligos, tokios kaip astma, diabetas ar inkstų nepakankamumas – nematomų negalių įvairovė yra išties didelė. Tokie sutrikimai ar būsenos gali būti sunkiai pastebimos iš pirmo žvilgsnio, tačiau neabejotinai gali kelti iššūkių bendraujant su kitais žmonėmis, keliaujant, lankantis viešose vietose ar apsipirkinėjant“, – sako Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos pirmininkė Kristina Košel-Patil.
Projektas „Nematomos negalios Saulėgrąža“ pradėtas įgyvendinti 2016 m. Jungtinėje Karalystėje esančiame Gatviko oro uoste – taip buvo siekiama atkreipti dėmesį ir suteikti pagalbą asmenims, kurie turi nematomą negalią. Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ yra prisijungusi prie šios tarptautinės iniciatyvos.
„Pirmasis toks bendradarbiavimas su prekybos ir pramogų centru mums yra labai svarbus žingsnis, prisidedant prie visuomenės informuotumo. Vertiname, kad PPC „Ozas“ atkreipė dėmesį tiek į autistiškų asmenų bendruomenę, tiek į kitus, kurie turi nematomą negalią bei savo iniciatyva ėmėsi pokyčių, kad jautresni išoriniams dirgikliams žmonės apsipirkdami jaustųsi patogiau“, – sako asociacijos valdybos pirmininkė.
Autizmo problema Lietuvoje – vis aktualesnė
Pasak K. Košel-Patil, vien vienos iš nematomų negalių – autizmo – atvejų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį augo beveik 400 proc., o šį sutrikimą turinčių asmenų bendruomenę 2022 m. duomenimis sudarė daugiau nei 5000 asmenų.
„Tikime, kad „Nematomos negalios saulėgrąžos“ nebylus simbolis bus ženklas visuomenei, kad jeigu žmogus ar vaikas turi tokią juostelę, nereikia jo varstyti kreivais žvilgsniais, o ką galima padaryti, jei matote neįprastą situaciją ir norite padėti – tai prieiti ir paklausti suaugusio lydinčio asmens, gal reikalinga pagalba. Tai, kad prekybos ir pramogų centras padės paskleisti žinią apie saulėgrąžos ženklą ir jo reikšmę, tikiu, kad leis mūsų šeimoms būti drąsesnėms ir dažniau dalyvauti visuomeniniam gyvenime, bei jaustis lygiaverčiais visuomenės nariais“, – akcentuoja K. Košel-Patil.
Anot prekybos ir pramogų centro „Ozas“ vadovės Inos Augulienės, inicijuoti šį projektą kilo noras pastebėjus, su kokiais iššūkiais susiduria jautrūs aplinkai žmonės bei jų artimieji. Tikimasi, kad projektas padės pagerinti PPC „Ozas“ apsiperkančių ar laisvalaikį leidžiančių klientų su nematomomis negaliomis patirtį.
„Iš pokalbių su „Lietaus vaikų“ asociacija galime susidaryti vaizdą, kad dalis bendruomenės narių jaučiasi vieniši, izoliuoti, kartais net atstumti ir visa tai jie patiria 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Ir tai labai stipriai veikia kasdieninį žmogaus gyvenimą. Daugelis žmonių slepia nematomą negalią, bet tai nepadeda keisti situacijos. Todėl tikime, kad net ir nedideliais, tačiau tikslingais veiksmais, prisidėsime prie jų integracijos ir įsitraukimo į visuomenę“, – sako I. Augulienė.
Prekybos ir pramogų centro vadovės teigimu, viršutiniame PPC „Ozas“ aukšte taip pat yra sukurta speciali erdvė, su nusiraminimui skirtomis priemonėmis – sunkinančiomis antklodėmis, sensoriniais žaislais, kad sensorinę perkrovą patyrę vaikai su tėveliais galėtų pailsėti ir atsigauti.
Join UP! Baltic atidaro pirmąją kelionių parduotuvę Vilniuje prekybos centre „Ozas“
Prekybos ir pramogų centruose „Akropolis“ – pagalba žmonėms su nematoma negalia
PPC OZAS sportuoti bus galima ir naktį – ruošiamasi GYM+ atidarymui
„Ozas“ – vienas pirmųjų prekybos ir pramogų centrų, ant stogo įsirengusių nuosavą saulės elektrinę
PPC „Ozas“ tapo dar tvaresnis: per metus pasigamins 431 tūkst. kWh žaliosios energijos, o ant stogo įkurdino bites
Eksperimento prekybos centre metu siūlomomis įsigyti klastotėmis susidomėjo vos vienas kitas
Nuo 2025 m. gegužės 1 d. visi verslai, kurie savo veikloje privalo naudoti kasos aparatus, turi teikti kvitų duomenis į...
Svarstant apie naujo būsto įsigijimą, gyventojai dažnai daug dėmesio skiria būsto plotui, kainai ar vaizdui pro langą, tačiau pamiršta vieną...
Automobilių sporto mėgėjams ir lenktynininkams atėjęs pavasaris žymi naujo sezono pradžią. Norinčių varžytis populiarumo viršūnėje Lietuvoje karaliaujančiame „drifte“ netrūksta, tačiau,...
„Citadele“ banko inicijuota Baltijos šalių gyventojų apklausa atskleidžia, kad Lietuvoje gyventojai labiausiai nerimauja dėl geopolitinės įtampos (56 proc.) ir augančių...
Telefoniniai sukčiai, prisidengdami institucijomis ar paslaugų tiekėjais, ir toliau vilioja pinigus iš gyventojų. Ekspertas atskleidžia, koks pagrindinis signalas, kad skambina...
Daugelis esame pratę saugoti savo pinigus nuo sukčių internete, tačiau ne kiekvienas susimąstome, kad apsaugos nuo apgavikų reikia ir mūsų...