Verslas
Oksana Kostogriz. Kaip pasiruošti sėkmingam ir sklandžiam įmonės pardavimui?
Paskelbta
3 d. prieš-
Nuo kelių mėnesių iki kelių metų. Tiek laiko gali užtrukti sėkmingai paruošti įmonę pardavimui. Kiek ilgai visas šis procesas užtruks priklauso nuo to, kaip patys įmonės savininkai tam yra pasiruošę. Ką labai svarbu žinoti ruošiantis parduoti įmonę bei kokių klaidų norint greičiau ir sėkmingiau ją parduoti patartina vengti?
Kasmet visame pasaulyje įvyksta tūkstančiai įvairių įmonių susijungimo ir perleidimo sandorių. Remiantis įvairiais šaltiniais pernai tokių buvo daugiau nei 50 tūkst. Na, o pagal bendrovės „Mergermarket“ ir konsultavimo firmos „PricewaterhouseCoopers“ („PwC“) skaičiavimus, pernai Baltijos šalyse buvo sutarta dėl daugiau nei 220 susijungimo ir perleidimo sandorių.
Remiantis praktika, galėčiau iškart įvardinti bent keletą neretai padaromų verslų klaidų ruošiantis verslo pardavimui, kurios vėliau prailgina visą procesą.
Pirma, akcininkai per vėlai susimąsto apie akcijų, verslo ar jo dalies perleidimo pasekmes ir iš to kylančias mokestines prievoles. Taip pat, pasitaiko atvejų, kai, pavyzdžiui, verslas ar jo akcininkai nesuvaldo tam tikrų rizikų, o tai lemia mažesnę kainą arba nesėkmingą sandorio eigą. Be to, kartais naiviai tikimasi, jog pirkėjas nepastebės neįprastų ir bendrovės vykdomo verslo neatitinkančių dalykų, pavyzdžiui, sutarčių su susijusiais asmenimis, turto perleidimų, siekio išvengti privalomos notarinės formos sudarant akcijų perleidimo sandorius, mokestinių klausimų. Verslo idėjos pardavimas
Veiksmai, kuriuos pardavėjams rekomenduotina atlikti dar net neturint pirkėjo
Sėkmingam ir sklandžiam įmonės pardavimui stipriai pagelbės tam tikri veiksmai, atlikti dar tuomet, kai nėra pirkėjo arba apskritai nėra minčių, jog įmonę greitu metu bus norima parduoti.
Štai, pavyzdžiui, ne kiekvieni įmonių savininkai žino, kad jeigu akcininkui akcijos priklauso kaip fiziniam asmeniui, jis visada mokės GPM nuo gautos kainos.
Tad jeigu akcininkas žino, jog kada nors sugalvojęs parduoti bendrovę, tikrai ketina už pardavimą gautas lėšas naudoti tolimesnėms investicijoms ar verslui, verta pagalvoti apie verslo struktūravimą ir įsivertinti holdingo poreikį.
Jeigu akcininkui akcijos priklauso ne tiesiogiai, o per holdingą, ir jeigu akcininkas per holdingą valdo daugiau nei 10 proc. parduodamos įmonės akcijų, tuomet jas išlaikius holdinge 2 arba 3 metus, holdingui būtų taikomas 0 proc. pelno mokestis nuo gautų akcijų pardavimo pajamų.
Kitas svarbus akcentas yra tas, jog turint verslą, jo savininkams kuo anksčiau verta pagalvoti ir apie nekilnojamojo turto (NT) (jeigu tai nėra gamykla ar turtas, sudarantis bendrovės verslo esmę) atskyrimą į kitą bendrovę.
Ateityje, pirkėjui ketinant įsigyti tiek veiklą, tiek NT, jis galėtų nupirkti abi bendroves (arba jų grupę). Na, o šiam nesiekiant įsigyti NT, būtų galima sklandžiai ir greitai įgyvendinti sandorį dėl bendrovės veiklos pardavimo, išvengiant papildomų NT atskyrimo procesų.
Veiksmai, kuriuos įmonėje reikėtų atlikti nuolat
Jeigu įmonės akcininkai šiuo metu neparduoda įmonės, tačiau numano, kad anksčiau ar vėliau pardavimas vis tiek įvyks, tuomet, atėjus laikui, jis vyks kur kas sklandžiau dėl dabar atsakingai ir nuosekliai atliekamų tam tikrų veiksmų.
Vienas tokių – tvarkinga dokumentacija. Bendrovės ne tik prieš ruošiantis pardavimui, bet ir absoliučiai visos savo veiklos laikotarpiu turėtų tvarkingai rengti ir archyvuoti savo dokumentus. Taip, jog galėtų operatyviai pateikti juos patikrinimui ir visi jie būtų tvarkingi. Sėkmingas ir greitas patikrinimo procesas ženkliai prisideda prie sandorio greitesnio bei sėkmingo užbaigimo tikimybės.
Itin svarbu ir tinkamai sutvarkytos sutartys su darbuotojais. Neretai bendrovės darbuotojai yra asmenys, kurie žino visas smulkmenas apie tam tikras veiklos sritis ir būtent jie dažnu atveju turi pateikti dokumentus patikrinimui. Tad su tokiais darbuotojais rekomenduojama visuomet būti pasiruošus sudaryti konfidencialumo susitarimus dėl pardavimo proceso, kadangi jie būna informuojami dar gana ankstyvoje įmonės pardavimo proceso stadijoje.
Idealiausiu atveju su absoliučiai visais darbuotojais rekomenduojama būti sudarius įprastas konfidencialumo ir komercinių paslapčių neatskleidimo sutartis. Taip pat, verta pagalvoti apie poreikį sudaryti nekonkuravimo susitarimus su kai kuriais darbuotojais.
Veiksmai, kuriuos rekomenduojama atlikti, pradėjus galvoti apie verslo pardavimą
Pradėjus galvoti apie verslo pardavimą, o akcininkui esant aktyviu bendrovės veikloje (pvz. vadovaujant bendrovei), reikėtų pagalvoti apie pamainos po bendrovės pardavimo, paruošimą, žinoma, jeigu akcininkas neketina likti dirbti bendrovėje. Dažnu atveju, ypač finansiniai investuotojai, neperka bendrovės be vadovybės. Įvertino, kaip sostinės nuomos rinką paveiks tūkstančių Vokietijos karių atvykimas
Taip pat, jeigu įmonės veikloje yra įprasta dirbti su kontrahentais be sutarčių, pavyzdžiui tik sąskaitų – faktūrų pagrindu arba turint tik bendro pobūdžio sutartis, o visą bendradarbiavimo esmę sprendžiant žodiniais susitarimais arba elektroniniais laiškais, tuomet tokio pobūdžio bendradarbiavimą reikėtų paversti į sutartis, kurios bet kada ateityje galėtų būti pateiktos pirkėjui ir atitinkamai patikrinimui.
Veiksmai, rekomenduotini ketinant parduoti verslą, kai potencialus pirkėjas jau yra
Jeigu įmonės savininkai žino, jog verslas bus parduotas netolimoje ateityje arba potencialus pirkėjas jau yra, labai svarbu žinoti, kad kiekvieno pardavimo proceso reikšminga dalis yra patikrinimas (teisinis, mokestinis, finansinis ir kt.). Tad visais atvejais būtina įsitikinti tinkama pardavėjo akcijų nuosavybe bei esminiais aspektais, susijusiais su galimais akcijų apribojimais ar įkeitimais, įsivertinti kokius institucijų, asmenų arba kreditorių sutikimus reikia gauti prieš vykdant akcijų perleidimą. Paskaičiavo, kuriuose sostinės rajonuose labiausiai apsimoka pirkti butą nuomai
Pardavėjai dažniausiai yra atleidžiami nuo atsakomybės dėl tos informacijos, kurią atskleidė patikrinimo metu ar kita forma pateikė pirkėjui. Tad turint potencialų pirkėją ir norint sklandesnio įmonės pardavimo, niekada nerekomenduotina ką nors slėpti.
Pardavimo proceso metu, svarbu apgalvoti kada ir ką geriausia komunikuoti su darbuotojais apie bendrovės pardavimo procesą. Ankstyvas informavimas gali sukelti nežinomybę ir paskatinti nepagrįstų kalbų sklidimą, sukuriant darbuotojams daug mitų apie pardavimo procesą. Tuo tarpu vėlyvas informavimas gali sukelti staigų išgąstį apie darbuotojų tolimesnę ateitį bendrovėje, nepaisant to, kad bendra taisyklė yra ta, jog darbuotojų darbo sąlygos nuo akcininkų pasikeitimo – nepasikeičia. Akropolis marketingas
Visos verslo derybos, kaip ir pats verslas, kelia tam tikrą riziką, todėl nepriklausomai nuo to, kokia įmonė parduodama, susitariančioms šalims bet kokiu atveju rekomenduotina įvertinti tikimybę, jog sandoris gali ir neįvykti. Verslą parduodantiesiems visada svarbu įsivertinti, kas yra pirkėjas ir kokia tikimybė, jog pirkėjas iš tikrųjų ketina įsigyti bendrovę.
Svarbiausia nepamiršti, kad visada visko patiems žinoti neįmanoma. Tad padėti įvertinti pirkėjo ketinimų realumą ir sumažinti jautrios informacijos atskleidimo riziką visuomet gali padėti teisininkai, kurie ir dirba su sandoriais, sudėliojant sandorio struktūrą taip, kad jautri informacija arba aktyvūs, didžiausių kaštų reikalaujantys veiksmai būtų atliekami tik tuomet, kai yra pasirašyti įpareigojantys susitarimai.
Oksana Kostogriz, advokatų profesinės bendrijos „CEE Attorneys” partnerė
Taip pat skaitykite
-
Aleksandras Masaliovas: darbuotojų komandiravimo klaidos, kainuojančios tūkstančius
-
Kristina Sabaliauskienė. Nepriduoti, bet apgyvendinti pastatai – kaip įvyksta tai, ko daryti nebegalima?
-
Aleksandras Masaliovas. Kurjerių ir pavežėjų laukia pokyčiai: daugiau socialinių garantijų
-
Rytis Rudzinskas. E-komercijai reikšmingiausia ES reguliacija, apie kurią niekas nekalba
-
Europoje M&A rinkos atsigavimas – pozityvus ženklas ir Baltijos šalims bei Lietuvai
-
„CEE Attorneys” atnaujino vizualinį identitetą
-
Agrotechnologijų startuolis „AgroSync” pritraukė solidžią vengrų bendrovės investiciją
-
Kristina Sabaliauskienė. Valstybinės žemės nuomos sutarčių persirašymo iššūkiai, įsigaliojus įstatymų pakeitimams
-
Lina Liogė. Kada modulinis namas yra kilnojamasis, o kada nekilnojamasis turtas