Paskelbta
1 metai prieš-
Pasaulinė praktika rodo, kad didžioji dauguma saulės modulių gamintojų stiklas-stiklas ar stiklas-plastikas modulių hermetizavimui renkasi laminavimo plėveles su etileno vinilacetato (EVA) laminavimo technologija. Tai lemia nebrangus ir lengvas apdorojimas bei mažesni modulio gamybos kaštai, o tuo pačiu ir galimybė pasiūlyti pigesnį produktą galutiniam vartotojui, kuriam labai svarbu sutaupyti. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje už galimybę sutaupyti, įsirengiant nuosavą saulės elektrinę, tenka mokėti labai brangiai.
Praktika rodo, kad nemaža dalis vartotojų vietoj jau pasenusios technologijos stiklas- plastikas modulių renkasi stiklas- stiklas modulius, nesusimąstydami, jog ne visi stiklas- stiklas moduliai yra vienodai patvarūs ir saugūs. Norint įsitikinti modulio saugumu ir patvarumu, ne mažiau svarbu suprasti, iš kokių medžiagų modulis galiausiai yra pagamintas, taigi net ir stiklas- stiklas moduliai, kuriuose laminavimui naudojama EVA plėvelė- nėra geras pasirinkimas. Kodėl?
Į šį klausimą atsakymą pateikia moksliniai tyrimai ir privačių įmonių iniciatyva atlikti saulės modulių ilgaamžiškumo bandymai.
Vieną minėtų bandymų savo lėšomis atliko „SoliTek“ – didžiausia saulės modulių ir energijos kaupiklių gamintoja Šiaurės Europoje. Plika akimi modulių degradavimo pastebėti beveik neįmanoma, tad bandymams yra pasitelkiamos klimatinės kameros. Jų metu klimatinėje kameroje sukurtose sąlygose buvo lyginami saulės moduliai, hermetizuoti EVA technologija su saulės moduliais, kurių hermetizavimui buvo naudojama daugiau nei 30 proc. brangesnė poliolefino elastomero (POE) laminavimo technologija.
„Moduliuose, kurių hermetizavimui buvo naudojama EVA plėvelė, degradacijos lygis po 2500 valandų – lygių 25 metų laikotarpiui – siekė 7,90 proc., o stiklas-stiklas modulių, pagamintų, naudojant POE laminavimo plėvelę efektyvumas sumažėjo tik iki 3,5 proc. ir po gerokai ilgesnio laikotarpio – 3500 valandų, kurios atitinka 35 metų laikotarpį“, – komentuoja „SoliTek“ vadovas Julius Sakalauskas.
Jis tęsia, kad įmonės bandymai, viršijantys tarptautinio standarto IEC modulių sertifikavimui keliamus reikalavimus, taip pat atskleidė, kad stiklas-stiklas modulių su POE technologija gyvavimo ciklas gali siekti virš 50 metų, kai pagamintų iš kitų medžiagų – dvigubai mažiau: 25 metus.
Šie rezultatai, anot J. Sakalausko, patvirtina POE technologijos pranašumus prieš EVA – ji pasižymi didesniu atsparumu drėgmei, potencialo sukeltai degradacijai ir apsauga nuo kenksmingo UV spindulių poveikio. Dėl šių priežasčių su šia technologija pagaminti moduliai yra gerokai ilgaamžiškesni ir efektyvesni.
POE technologijos pranašumą prieš EVA taip pat pagrindžia grupės mokslininkų iš Linco Johanneso Keplerio universiteto Austrijoje atlikti modulių drėgmės ir karščio bandymai, trukę daugiau nei 10 000 valandų. Bandymai atskleidė, kad POE technologija pasižymi mažesne vandens absorbcija, tvirtumu karštoje ir drėgnoje aplinkoje, atsparumu rūgštinių skilimo produktų susidarymui ir sustiprintu barjeru natrio jonų difuzijai.
Įspėjo dėl acto rūgšties poveikio
Saulės energijos ekspertas J. Sakalauskas pasakoja, kad EVA technologija ne vienerius metus rinkoje kelia didelį susirūpinimą, mat, modulį ilgai veikiant šilumai ir UV spinduliuotei susidaro toksiška acto rūgštis. Stiklas-stiklas moduliuose ji patenka „į spąstus“ tarp dviejų stiklo sluoksnių ir sukelia saulės elementų koroziją arba atsisluoksniavimą – tai laikui bėgant lemia ir modulio patikimo problemas, nes trumpėja jo eksploatavimo laikas. Didesnėmis koncentracijomis acto rūgštis gali sukelti žalingą poveikį ir žmogaus sveikatai: dirginti odą, akis ir gleivines, o ilgalaikėje perspektyvoje- ir sunkesnių padarinių sveikatai.
„Stiklas-stiklas moduliuose vis dar dominuoja EVA ar šiek tiek naujesnė EPE hermetizavimo technologija tarp gamintojų visame pasaulyje, tačiau dėl savo privalumų POE palengva tampa patrauklia alternatyva. Džiaugiamės šioje srityje save galėdami vadinti pionieriais – stiklas-stiklas moduliuose POE technologiją naudojame jau daugiau nei 10 metų – nuo 2013-ųjų, nepaisant to, kad tai lemia trečdaliu didesnius gamybos kaštus. Taip, tai lemia ir šiek tiek didesnę modulio kainą klientui nei gali pasiūlyti kiti rinkos dalyviai, tačiau užtikrina kokybę, patikimumą, ilgaamžiškumą ir žalos nekeliantį saulės energijos sprendimą“, – priduria „SoliTek“ vadovas.
Ryškiausi technologijų lyderiai įvertinti prestižiniais „Vilnius TechFusion Awards 2024“ apdovanojimais
Vilniaus dėmesio centre – TechFusion Awards: sužinokite, kas taps šių metų žvaigždėmis
Beprecedentės audros akivaizdoje siūlo planą: ką daryti, kai nutrūksta elektros tiekimas
Pokyčiai energetikos sektoriuje – sparčiai augant žalios energijos sprendimams, populiarėja saulės stoginės
Inovatyvi saulės elektrinė su lietuviškais moduliais Vokietijoje pelnė apdovanojimą
Duris atveria naujas „BOD Group“ pastatas: itin inovatyvus ir išskirtinai taupus
Rinkoje pasirodė išmaniosios „Nova“ baterijos namams: padeda sutaupyti ir garantuoja „planą B“
Tvarumo „Oskarą“ pelniusi įmonė žengė dar toliau: turi atsakymą, kas bus po 30 metų
Saulės modulių gamintojai nubrėžė naują tvarumo standartą – 400 kartų aplenkė konkurentus
Darbe dauguma mūsų praleidžiame didžiąją dalį dienos laiko, bet kai darbo aplinka – nepatogi ir chaotiška, kyla noras pokyčiams. Būtent...
Artėjant vienai didžiausių metų švenčių, kone visos šeimos stengiasi paruošti įvairesnį stalą ir primarginti kiaušinių. Prekybos tinklo „Rimi“ duomenimis, šiemet...
Nors daugelis gyventojų puikiai žino, kad tapus sukčiavimo auka reikia informuoti savo banką ir policiją, kas dešimtas bandytų susitvarkyti savarankiškai...
Gera derliaus kokybė, kenkėjams ir kitoms negandoms atsparūs pasėliai – kiekvieno ūkininko siekiamybė, kurią stiprina susidomėjimas biostimuliatoriais. Tačiau tinkamas jų...
Pastaruoju metu vis garsiau kalbama apie būtinybę visiškai drausti mobiliuosius telefonus ne tik pamokų, bet ir pertraukų metu. Dažnai tėvai...