Sekite naujienas

Nekilnojamasis turtas

Parduodami namai Graikijoje: nekilnojamojo turto rinkos analizė ir prognozė

L

Paskelbta

-

Graikijos nekilnojamojo turto rinka 22025 metais yra pasirengusi toliau augti, didėjant nekilnojamojo turto vertei ir išliekant stabiliai paklausai tiek iš vietinių, tiek iš tarptautinių pirkėjų.

Reklama

Pagrindiniai rodikliai, tokie kaip sandorių vertė ir nekilnojamojo turto kainos, toliau kyla, todėl Graikija išlieka patrauklia nekilnojamojo turto investicijų vieta.

Rinkos stiprybę palaiko klientų pageidavimai rinktis istorinius ir ekologiškus objektus, urbanizacija ir unikali šalies geografinė trauka.

Žvelgiant į ateitį, tikimasi, kad rinka stabilizuosis ir augs stabiliai, ypač gyvenamojo nekilnojamojo turto sektoriuje, kuris, kaip prognozuojama, ateinančiais metais sudarys didžiąją rinkos vertės dalį.

Dėl palankių makroekonominių sąlygų, vyriausybės paskatų ir nuolatinės paklausos aukštos kokybės nekilnojamajam turtui, Graikijos nekilnojamojo turto rinka išlieka pelninga investavimo galimybe.

Graikijos nekilnojamojo turto rinkos pagrindiniai rodikliai ir statistika

Pastaraisiais metais Graikijos nekilnojamojo turto rinka patyrė reikšmingą plėtrą. Populiariose turistinėse vietovėse ir miesto centruose esantys objektai sulaukė didelės paklausos, o tai padidino tiek nekilnojamojo turto vertę, tiek sandorių apimtis.

carvertical VIN patikra

Keletas veiksnių, tokių kaip šalies ekonomikos atsigavimas, palankios investavimo sąlygos ir didėjantis susidomėjimas tvariu nekilnojamuoju turtu, atliko esminį vaidmenį formuojant rinką,

Pagal naujausius duomenis, prognozuojama, kad Graikijos neklinojamojo turto rinkos bendra vertė per artimiausius kelerius metus toliau stabiliai augs. Ši tendencija akivaizdžiai matoma sandorių vertėse ir vidutinėse nekilnojamojo turto kainose.

Sandorių vertės augimas

Graikijos gyvenamojo nekilnojamojo turto rinka pastaraisiais metais demonstravo nuoseklų sandorių vertės augimą. 2017 metais sektorius užfiksavo 4,94 mlrd. USD sandorių vertę, kuri iki 2019 metų išaugo iki 5,83 mlrd. USD. Prognozuojama, kad iki 2024 metų pabaigos sandorių vertė pasieks 7,94 mlrd. USD, o ateinančiais metais tikimasi tolesnio augimo.

Žvelgiant į ateitį, prognozės rodo, kad iki 2029 metų Graikijos gyvenamojo nekilnojamojo turto rinkos sandorių vertė pasieks maždaug 9,39 mlrd. USD.

Ši augimo trajektorija atspindi padidėjusį investuotojų pasitikėjimą, Graikijos nekilnojamojo turto patrauklumą tarptautiniams pirkėjams ir bendrą Graikijos būsto rinkos tvirtumą.

Šiam teigiamam požiūriui prisideda keli veiksniai:

  • Užsienio investicijos: Graikijos nekilnojamojo turto rinka patyrė paklausos šuolį iš tarptautinių investuotojų, kuriuos vilioja patrauklios investavimo galimybės ir santykinai prieinamos nekilnojamojo turto kainos.
  • Ekonominis stabilumas: Graikijos ekonomikos atsigavimas ir politinis stabilumas sustiprino nekilnojamojo turto sektorių, skatindamas tiek vietines, tiek užsienio investicijas.
  • Turizmo augimas: Turizmo augimas teigiamai paveikė nekilnojamojo turto rinką, ypač populiariuose turistiniuose regionuose, padidindamas gyvenamojo nekilnojamojo turto paklausą.

Šie elementai kartu didina Graikijos gyvenamojo nekilnojamojo turto rinkos patrauklumą, rodydami daug žadančią trajektoriją ateinantiems metams.

Gyvenamojo nekilnojamojo turto vertė vienetui

Kitas svarbus rodiklis yra vidutinė gyvenamojo nekilnojamojo turto vieneto vertė. 2017 metais vidutinė vertė siekė 244,80 tūkst. USD, ir per metus šis skaičius toliau augo.

2024 m. lapkričio mėn. vidutinė gyvenamojo nekilnojamojo turto vertė siekia 292,70 tūkst. USD, o 2029 m. prognozuojama apie 364,50 tūkst. USD vertė.

Šis nuoseklus nekilnojamojo turto vertės didėjimas pabrėžia Graikijos nekilnojamojo turto rinkos vertės augimą, kurį skatina didėjanti paklausa ir ribota aukštos kokybės būstų pasiūla, ypač miesto centruose ir turistinėse vietovėse.

Komercinis vs. gyvenamasis

Svarbus įžvalgos aspektas iš turimų duomenų yra aiškus skirtumas tarp komercinio ir gyvenamojo nekilnojamojo turto rinkų.

Per metus gyvenamasis nekilnojamasis turtas nuosekliai sudarė didžiąją bendros vertės dalį.

Pavyzdžiui, 2024 metais 82,94 % visos rinkos vertės teko gyvenamajam nekilnojamajam turtui, o komercinis nekilnojamasis turtas sudarė tik 17,06 %.

Prognozuojama, kad ateinančiais metais gyvenamojo nekilnojamojo turto dalis dar labiau išaugs, iki 2029 m. pasiekdama 85,66 %, o komercinio nekilnojamojo turto dalis greičiausiai sumažės iki 15,64 %.

Šį poslinkį galima priskirti didėjančiai būstų paklausai, kurią skatina urbanizacija, turizmas ir Graikijos, kaip antrojo būsto paskirties vietos, patrauklumas.

Metinis vertės pokytis procentais

Nagrinėjant metinį nekilnojamojo turto vertės pokytį procentais, išryškėja kelios pastebimos tendencijos. Nuo 2017 iki 2024 metų rinka patyrė augimo laikotarpius, ypač 2021 metais, kai gyvenamasis nekilnojamasis turtas padidėjo 11,2 %.

Šį šuolį daugiausia lėmė atsigavimas po pandemijos ir padidėjusi atostogų būstų bei investicinių objektų paklausa.

Tačiau pastaraisiais metais augimas šiek tiek sulėtėjo, o 2024 m. prognozuojamas 4,13 % padidėjimas.

Nuo 2025 m. tikimasi, kad rinka stabilizuosis, o metiniai augimo tempai gyvenamajam nekilnojamajam turtui svyruos apie 3,7–3,2 % iki 2029 m.

Klientų pageidavimai ir tendencijos Graikijos nekilnojamojo turto rinkoje

Graikijos nekilnojamojo turto rinkai toliau evoliucionuojant, keičiasi ir klientų pageidavimai. Pastebima tendencija – didėjanti paklausa nekilnojamajam turtui, turinčiam istorinio žavesio ir ekologiškų savybių.

Graikijos turtingas kultūrinis paveldas ir jos, kaip vienos iš populiariausių turistinių krypčių, statusas padarė objektus vaizdinguose regionuose itin geidžiamus tiek vietinių, tiek tarptautinių pirkėjų.

Be to, pirkėjai dabar teikia pirmenybę tvarumui. Ekologiški namai ir energiją taupantys pastatai sulaukia vis daugiau dėmesio, nes žmonės tampa sąmoningesni dėl savo poveikio aplinkai.

Tikimasi, kad energiją taupančių namų paklausa toliau augs, sukurdama galimybes kūrėjams, galintiems patenkinti šiuos pageidavimus.

Kita reikšminga tendencija – didėjantis susidomėjimas gyvenimu mieste, ypač tarp jaunesnių profesionalų ir šeimų.

Daugėjant žmonių, persikeliančių į miestus dėl darbo ir geresnių patogumų, auga butų ir daugiafunkcinių projektų paklausa.

Ši urbanizacija skatina naujų statybų bangą, ypač Atėnuose ir Salonikuose, kur pirkėjai ieško objektų, suteikiančių prieigą prie darbo, pramogų ir transporto mazgų.

Be vietinės paklausos, tarptautiniai pirkėjai taip pat rodo susidomėjimą miesto nekilnojamuoju turtu, dar labiau skatindami rinką.

Graikijos miestai tampa patraukliomis investicijų vietomis, o nuolat kylant nekilnojamojo turto kainoms, miesto nekilnojamasis turtas laikomas pelningu ilgalaikiu turtu.

Unikalus Graikijos geografinis kraštovaizdis turėjo didelę įtaką jos nekilnojamojo turto rinkai. Pajūrio objektai su jūros vaizdais, ypač Viduržemio jūros regione, yra labai paklausūs tiek vietinių, tiek tarptautinių pirkėjų.

Tokios sritys kaip Graikijos salos, Atėnų Rivjera ir kiti pajūrio regionai toliau patiria stiprią paklausą, didinančią nekilnojamojo turto kainas.

Be to, Graikijos gamtos grožis ir artumas prie populiarių turistinių vietų padarė ją patrauklia vieta antrųjų būstų pirkėjams ir atostogų nuomai.

Ši tendencija greičiausiai tęsis, nes tarptautinis turizmas atsigaus ir Graikija išliks viena iš populiariausių atostogų krypčių.

Graikijos nekilnojamojo turto rinkos prognozė 2025 metams

Tęstinis nekilnojamojo turto kainų augimas

Prognozuojama, kad nekilnojamojo turto kainos Graikijoje toliau kils iki 2025 m. pabaigos, nors augimo tempas gali sulėtėti, palyginti su ankstesniais metais.

Graikijos bankas pranešė, kad 2023 m. nekilnojamojo turto kainos padidėjo 7,9 %, o tai žymi stiprų atsigavimą po finansų krizės.

Ši tendencija turėtų tęstis, skatinama ekonomikos stabilizacijos ir nuolatinio užsienio investicijų srauto.

Iki 2024 m. pabaigos vidutinė gyvenamojo nekilnojamojo turto vertė turėtų pasiekti 349,90 tūkst. USD, o tolesnis augimas prognozuojamas ateinančiais metais, pasiekiant 364,50 tūkst. USD iki 2029 m.

Šią nuoseklią augimo trajektoriją galima priskirti tokiems veiksniams kaip urbanizacija ir stipri atostogų būstų paklausa.

Tokie miestai kaip Atėnai ir Salonikai sulaukia didesnio vietinių ir tarptautinių pirkėjų susidomėjimo, kurį skatina geresnė infrastruktūra, miesto atnaujinimo projektai ir modernizuota transporto sistema.

Be to, Graikijai išliekant pagrindine turistine kryptimi, auga atostogų būstų paklausa, ypač pajūrio regionuose. Šie objektai turi dvigubą paskirtį – teikia nuomos pajamas ir tarnauja kaip ilgalaikės investicijos.

Palūkanų normų įtaka

Palūkanų normos 2025 m. turės reikšmingą įtaką Graikijos nekilnojamojo turto rinkai. Centriniams bankams, įskaitant Europos Centrinį Banką (ECB), koreguojant normas kovai su infliacija, hipotekų skolinimosi išlaidos gali padidėti.

2023 m. ECB padidino palūkanų normas iki 4 %, tai aukščiausias lygis per daugiau nei dešimtmetį, siekdamas suvaldyti infliacijos spaudimą visoje Europoje. Šis normų padidėjimas gali sumažinti hipotekų paklausą, ypač tarp pirmą kartą perkančiųjų.

Technologijų ir skaitmeninės transformacijos vaidmuo

Technologijos sparčiai keičia Graikijos nekilnojamojo turto rinką, padarydamos ją prieinamesne ir efektyvesne. 2023 m. skaitmeninės platformos užfiksavo 20 % padidėjusį naudojimą nekilnojamojo turto sandoriams, remiantis „Proptech Greece“ duomenimis.

Virtualios nekilnojamojo turto apžiūros ir internetiniai sandoriai tapo įprastesni, suteikdami patogumo tiek vietiniams, tiek tarptautiniams pirkėjams. Nekilnojamojo turto agentūros vis dažniau naudoja skaitmeninius įrankius, kad supaprastintų procesus ir pagerintų klientų patirtį.

Tikimasi, kad 2025 m. ši tendencija įgaus pagreitį, o daugiau agentūrų ir kūrėjų integruos pažangius proptech sprendimus, įskaitant dirbtinio intelekto valdomą nekilnojamojo turto valdymą ir blokų grandinę saugiems sandoriams.

Šios naujovės turėtų dar labiau modernizuoti rinką ir pritraukti technologijas išmanančius investuotojus.

Graikijos nekilnojamojo turto rinkos istorinė raida

Finansų krizė ir jos pasekmės

2008 m. pasaulinė finansų krizė turėjo didelę įtaką Graikijos nekilnojamojo turto rinkai, sukeldama staigų ir ilgalaikį nekilnojamojo turto vertės sumažėjimą.

Nuo 2008 iki 2017 m. Graikijos nekilnojamojo turto kainos vidutiniškai sumažėjo 42 %, o kai kuriuose miesto rajonuose nuostoliai buvo dar didesni, viršijantys 50 %.

Šis staigus nuvertėjimas lėmė reikšmingą turto savininkų turto praradimą ir didelį nekilnojamojo turto sektoriaus susitraukimą.

Tačiau šis nuosmukis taip pat sudarė investavimo galimybes, nes kainos nukrito iki istorinių žemumų, pritraukdamos oportunistinių investuotojų ir užsienio pirkėjų, ieškančių pigių pasiūlymų, dėmesį.

Atsigavimas ir augimas: 2018–2023 m.

Nuo 2018 m. Graikijos nekilnojamojo turto rinka pradėjo laipsnišką atsigavimą. Šį atsigavimą palėmė įvairūs veiksniai, įskaitant ekonomikos stabilizavimą po ilgų taupymo metų, vyriausybės iniciatyvas pritraukti investicijas ir užsienio susidomėjimo, ypač iš Europos Sąjungos ir Kinijos, šuolį.

Pagal Graikijos banko duomenis, Atėnų nekilnojamojo turto kainos 2018–2022 m. išaugo maždaug 32 %.

Šis atsigavimas buvo ypač stiprus sostinėje, kur turistų antplūdis ir trumpalaikės nuomos rinka, skatinama tokių platformų kaip „Airbnb“, prisidėjo prie nekilnojamojo turto vertės augimo.

Iki 2023 m., nepaisant šio atsigavimo, daugelio sričių nekilnojamojo turto kainos vis dar buvo žemesnės nei iki krizės lygis, siūlydamos tolesnes investavimo galimybes.

Pagrindiniai atsigavimo veiksniai

  • Turizmas ir trumpalaikė nuoma: Turizmo sektoriaus bumas atliko esminį vaidmenį nekilnojamojo turto atsigavime, ypač tokiuose miestuose kaip Atėnai ir populiariose salose. Trumpalaikės nuomos platformų, tokių kaip „Airbnb“, augimas reikšmingai padidino nekilnojamojo turto paklausą turistiniuose centruose, didindamas kainas.
  • Ekonominis stabilumas: Graikijos ekonomika pradėjo stabilizuotis po ilgų recesijos metų, o BVP augimas vėl tapo teigiamas dešimtmečio pabaigoje. Šis ekonomikos atsigavimas, kartu su nedarbo lygio mažėjimu ir padidėjusiu vartotojų pasitikėjimu, paskatino nekilnojamojo turto rinkos paklausą.
  • Vyriausybės paskatos: Graikijos vyriausybė įvedė keletą priemonių nekilnojamojo turto rinkai skatinti. Tai apėmė mokesčių lengvatas nekilnojamojo turto pirkimams, ypač užsienio investuotojams, ir „Auksinės vizos“ programą, suteikiančią rezidenciją ne ES piliečiams, investuojantiems į Graikijos nekilnojamąjį turtą.
  • Užsienio investicijos: Graikija tapo patrauklia vieta užsienio investuotojams, kuriuos viliojo santykinai žemos nekilnojamojo turto kainos ir potencialas gauti didelę grąžą. Ypatingai reikšmingi buvo Kinijos investuotojai, dažnai susiję su „Auksinės vizos“ programa. Be to, europiečiai pirkėjai ieškojo antrųjų būstų ar nuomojamų objektų Graikijos populiariose turistinėse vietovėse.

Pagrindinės tendencijos, formuojančios Graikijos nekilnojamojo turto rinką 2025 metais

Miesto atgimimas: Atėnų ir Salonikų kilimas

Atėnai ir Salonikai tapo pagrindiniais Graikijos nekilnojamojo turto atgimimo centrais, ypač po 2018 m. Atėnuose ypač pastebimas gyvenamojo nekilnojamojo turto paklausos augimas, ypač tokiuose rajonuose kaip Koukaki, Exarchia ir Pangrati.

Šios vietovės sulaukė dėmesio dėl artumo prie kultūrinių paminklų, gyvybingo miesto gyvenimo ir neseniai atliktų infrastruktūros patobulinimų.

Salonikuose stebimos panašios tendencijos, didėjant tiek vietinių, tiek tarptautinių pirkėjų susidomėjimui gyvenamuoju ir komerciniu nekilnojamuoju turtu.

Atėnų patrauklumą taip pat stiprina turtingas istorinis ir kultūrinis paveldas, kasmet pritraukiantis milijonus turistų. Gerėjant infrastruktūrai, įskaitant metro linijų plėtrą ir viešųjų erdvių renovaciją, miesto nekilnojamojo turto rinka tapo vis patrauklesnė investuotojams.

Paklausa ypač išaugo gentrifikuojamuose rajonuose, kur nekilnojamojo turto vertė reikšmingai padidėjo.

Pavyzdžiui, Graikijos banko duomenys rodo, kad gyvenamojo nekilnojamojo turto kainos centriniuose Atėnuose 2018–2023 m. išaugo daugiau nei 35 %, o panašios tendencijos stebimos ir Salonikuose.

Užsienio investicijų antplūdis kartu su atsigavusia vietine paklausa buvo šio augimo varomoji jėga.

Turizmo ir trumpalaikės nuomos įtaka

Turizmas išlieka Graikijos ekonomikos kertiniu akmeniu, reikšmingai paveikdamas nekilnojamojo turto rinkos dinamiką. „Airbnb“ ir panašių platformų bumas pakeitė nekilnojamojo turto rinką, ypač didelio turistų srauto zonose, tokiose kaip Santorinis, Mikonas ir Kreta.

Investuotojai vis dažniau perka objektus, ketindami paversti juos trumpalaikės nuomos būstais, viliojami galimybės gauti didelę grąžą turistinio sezono metu.

Ši tendencija lėmė staigų nekilnojamojo turto kainų padidėjimą šiuose turistiniuose regionuose. Pavyzdžiui, 2023 m. Mikono nekilnojamojo turto kainos išaugo beveik 20 %, daugiausia dėl trumpalaikės nuomos investuotojų paklausos.

Didėjantis Graikijos, kaip turistinės krypties, populiarumas – 2023 m. šalis sulaukė daugiau nei 33 milijonų lankytojų – toliau skatina šį rinkos segmentą.

Be to, Graikijos vyriausybė pripažino trumpalaikės nuomos poveikį ekonomikai ir įvedė taisykles, užtikrinančias tvarią plėtrą.

Šios taisyklės siekia subalansuoti turizmo naudą su būtinybe apsaugoti vietines būsto rinkas nuo per didelio kainų infliacijos. Populiarios Graikijos salos

Užsienio investicijos ir „Auksinės vizos“ programa

„Auksinės vizos“ programa buvo reikšmingas užsienio investicijų Graikijos nekilnojamojo turto rinkoje katalizatorius.

Nuo rugsėjo mėn. Atikos regione, Salonikų, Mikono ir Santorinio regioniniuose vienetuose bei salose, kuriose gyvena daugiau nei 3100 gyventojų, pagal „Auksinės vizos“ schemą perkamų nekilnojamojo turto objektų vertė negali būti mažesnė nei 800 000 eurų.

Likusioje šalies dalyje nekilnojamojo turto vertė nustatyta 400 000 eurų.

Programa ypač populiari tarp investuotojų iš Kinijos, Rusijos ir Artimųjų Rytų, kurie Graikiją laiko stabilia ir strategiškai patogia vartais į Europą.

Izraelio investuotojai parodė didžiausią augimo tempą – 70 % padidėjimą, palyginti su praėjusiais metais, gavę 271 leidimą, palyginti su 159. Didžiosios Britanijos ir JAV investuotojai taip pat pastebėjo atitinkamai 51 % ir 47 % augimą.

2024 m. buvo išduota daugiau nei 11 870 „Auksinių vizų“, pritraukusių daugiau nei 2,9 mlrd. eurų tiesioginių užsienio investicijų į Graikijos nekilnojamojo turto sektorių.

Šis kapitalo antplūdis transformavo rinką, ypač tokiuose miestuose kaip Atėnai ir Salonikai, kur užsienio pirkėjai padidino paklausą ir kainas.

Pagal „Enterprise Greece“, „Auksinės vizos“ programa ne tik pritraukė individualius investuotojus, bet ir paskatino tarptautinių nekilnojamojo turto plėtros kompanijų susidomėjimą, siekiančių pasinaudoti Graikijos atsigaunančia ekonomika.

Tikimasi, kad šios programos tęsinys dar labiau paskatins nekilnojamojo turto rinką, prognozuojant stabilų nekilnojamojo turto kainų ir užsienio investicijų skaičiaus augimą per artimiausius metus.

Iššūkiai ir rizikos Graikijos nekilnojamojo turto rinkoje

Ekonominis netikrumas

Graikijos ekonomika padarė reikšmingą pažangą po finansų krizės, tačiau vis dar susiduria su dideliais iššūkiais. Šalies viešoji skola išlieka viena didžiausių Europos Sąjungoje, 2024 m. siekdama apie 177 % BVP, pagal „Eurostat“ duomenis.

Didelis viešosios skolos lygis daro ekonomiką pažeidžiamą išorės sukrėtimams ir riboja vyriausybės galimybes reaguoti į naujas krizes.

Infliacijos spaudimas taip pat kelia susirūpinimą, o infliacijos lygis 2024 m. pradžioje svyravo apie 3,5 %. Tai iš dalies lemia didėjančios energijos kainos ir pasauliniai tiekimo grandinės trikdžiai.

Nekilnojamojo turto investuotojams infliacija gali sumažinti grąžą, ypač jei nuomos pajamos neatsilieka nuo kylančių išlaidų.

Be to, pasauliniai ekonominiai neaiškumai, įskaitant galimas recesijas pagrindinėse rinkose, tokiose kaip JAV ir Kinija, gali neigiamai paveikti užsienio investicijas į Graikijos nekilnojamąjį turtą, kurios buvo reikšminga rinkos atsigavimo varomoji jėga.

Reguliavimo ir mokesčių svarstymai

Graikijos vyriausybė įvedė įvairias mokesčių lengvatas, kad paskatintų nekilnojamojo turto rinką, pavyzdžiui, sumažino ENFIA nekilnojamojo turto mokestį ir sustabdė PVM naujoms statyboms iki 2025 m. Tokias lauktuves norėtų gauti kiekvienas

Šios priemonės sėkmingai pritraukė tiek vietinius, tiek užsienio investuotojus, prisidėdamos prie rinkos augimo.

Tačiau šių lengvatų stabilumas nėra garantuotas. Bet kuri būsima vyriausybė gali persvarstyti arba pakeisti šias mokesčių politikas, o tai gali paveikti nekilnojamojo turto vertes ir investuotojų grąžą.

Investavimo galimybės Graikijos nekilnojamojo turto rinkoje

Gyvenamieji objektai miesto centruose

Investavimas į gyvenamuosius objektus miesto centruose, tokiuose kaip Atėnai ir Salonikai, yra pelninga galimybė, ypač šiems miestams patiriant reikšmingą miesto atnaujinimą. Atėnuose tokie rajonai kaip Exarchia, Pangrati ir Koukaki pastebėjo modernių, renovuotų butų paklausos šuolį.

Šį padidėjimą skatina tiek vietiniai pirkėjai, tiek tarptautiniai investuotojai, ieškantys objektų, siūlančių tiek ilgalaikes nuomos pajamas, tiek kapitalo vertės augimo potencialą.

Šių sričių atgaivinimą palaikė infrastruktūros patobulinimai ir didėjantis susidomėjimas gyvenimu mieste. Kelionių sezonas įsibėgėjo – ką Lietuvos poilsiautojams pataria Graikijos turizmo atstovai?

Pavyzdžiui, pagal Graikijos banko duomenis, gyvenamojo nekilnojamojo turto kainos Atėnuose 2023 m. išaugo apie 9,4 %, tęsdamos pastaraisiais metais stebimą stiprų augimą. Salonikai, antrasis pagal dydį Graikijos miestas, patiria panašias tendencijas, o nekilnojamojo turto kainos per tą patį laikotarpį padidėjo apie 7,6 %.

Šių miestų patrauklumą didina jų turtingas kultūrinis paveldas, gerėjančios viešosios paslaugos ir artumas prie pagrindinių verslo rajonų.

Atėnams ir Salonikams tampant vis patrauklesniems jauniems profesionalams ir emigrantams, aukštos kokybės būsto paklausa turėtų išlikti stipri. Tai daro gyvenamąsias investicijas šiuose miestuose ypač patraukliomis tiems, kurie siekia užtikrinti stabilią, ilgalaikę grąžą.

Turizmo skatinamas nekilnojamasis turtas

Graikijos klestinti turizmo pramonė reikšmingai veikia nekilnojamojo turto rinką, ypač populiariose vietovėse, tokiose kaip Santorinis, Mikonas ir Kreta. Šiuose regionuose esantys objektai, dažnai naudojami kaip trumpalaikės nuomos būstai, gali duoti didelę grąžą, ypač per didžiausius turizmo sezonus.

Pavyzdžiui, 2023 m. Mikonas ir Santorinis užfiksavo nuomos grąžą, viršijančią 10 %, tai yra viena iš aukščiausių Europoje, pagal vyriausybės viešuosius duomenis.

Tačiau investavimas į turizmo skatinamą nekilnojamąjį turtą reikalauja kruopštaus sezoniškumo ir su trumpalaike nuoma susijusių veiklos iššūkių įvertinimo. Didelė atostogų būstų paklausa vasaros mėnesiais gali atnešti reikšmingas pajamas, tačiau tai turi būti subalansuota su galimais ne sezono metu atsirandančiais laisvais būstais ir priežiūros išlaidomis.

Be to, neseniai įvestos taisyklės dėl trumpalaikės nuomos, tokios kaip nuomos dienų per metus ribojimai, buvo įgyvendintos kai kuriuose regionuose, siekiant apsaugoti vietines būsto rinkas, todėl investuotojai turi atsargiai naršyti šioje srityje.

„Airbnb“ ir panašių platformų populiarėjimas palengvino investuotojams patekimą į šią rinką, tačiau konkurencija yra arši, o sėkmė dažnai priklauso nuo objekto vietos, patogumų ir investuotojo gebėjimo efektyviai valdyti turtą.

Komercinis nekilnojamasis turtas ir biuro patalpos

Graikijos komercinio nekilnojamojo turto sektorius, ypač Atėnuose, įgauna pagreitį, stabilizuojantis ekonomikai ir didėjant užsienio investicijoms. Modernių biuro patalpų paklausa auga, skatinama didėjančio technologijų startuolių, tarptautinių kompanijų ir esamų verslų plėtros mieste skaičiaus.

Pagal „Enterprise Greece“, biurų neužimtumo rodiklis pagrindinėse Atėnų vietose 2023 m. sumažėjo iki maždaug 7 %, palyginti su 12 % 2020 m., atspindėdamas stiprią paklausą.

Investavimas į komercinius objektus, ypač centriniuose verslo rajonuose, tokiuose kaip Syntagma, Kifisia ir Marousi, siūlo didelį grąžos potencialą.

Šios sritys sulaukia vis didesnio tarptautinių korporacijų ir startuolių susidomėjimo, todėl jos yra pagrindinės vietos biuro patalpų investicijoms. 2023 m. vidutinė nuomos grąža biurų patalpoms šiuose rajonuose svyravo tarp 6 % ir 8 %, pagal Graikijos statistikos tarnybos duomenis. Įvertinimas Graikijoje

Naujų komercinių projektų plėtra ir esamų pastatų modernizavimas taip pat prisideda prie sektoriaus augimo.

Pavyzdžiui, „Ellinikon“ projekto, vieno didžiausių Europoje miesto atnaujinimo iniciatyvų, užbaigimas turėtų dar labiau padidinti komercinio nekilnojamojo turto paklausą Atėnuose, pritraukdamas dar daugiau tarptautinių verslų į šį regioną. Pirmą kartą Afrikinis kiaulių maras nustatytas laukinėje Graikijos gamtoje

Komentuokite

Kokia jūsų nuomonė?

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |