Sekite naujienas

Sveikata

Padidėjusios kepenys: priežastys, simptomai ir gydymas

R

Paskelbta

-

Kepenys – tai vienas iš svarbiausių organų žmogaus organizme. Jos atlieka daugelį gyvybiškai svarbių funkcijų, pavyzdžiui, filtruoja kraują, pašalina toksinus ir gamina baltymus. Tačiau kartais kepenys gali padidėti, ir tai gali būti ženklas, kad organizme kažkas negerai. Padidėjusios kepenys, dar žinomos kaip hepatomegalija, gali atsirasti dėl įvairių priežasčių ir reikalauti tinkamo gydymo.

Reklama

Ką reiškia padidėjusios kepenys?

Padidėjusios kepenys, arba hepatomegalija, yra būklė, kai kepenys tampa didesnės nei įprasta. Tai gali būti dėl daugelio skirtingų priežasčių, ir ši problema dažnai būna susijusi su uždegimais, infekcijomis ar kitais organo pažeidimais.

Pagrindinės padidėjusių kepenų priežastys

  1. Kepenų ligos
    Hepatitas – tai viena iš dažniausių kepenų padidėjimo priežasčių. Tai gali būti ūmus ar lėtinis virusinis hepatitas, kurio metu kepenų audinys uždegamas. Taip pat kepenų padidėjimą gali sukelti alkoholio vartojimas arba nealkoholinė riebalinė kepenų liga (NAFLD), kuri dažniausiai siejama su nesveika mityba ir antsvoriu.

  2. Infekcijos
    Kai kurios infekcijos gali sukelti kepenų padidėjimą. Pavyzdžiui, hepatitas B ir C, taip pat įvairūs parazitiniai ar bakteriniai užkratai gali paveikti kepenis ir sukelti jų uždegimą bei padidėjimą.

  3. Cirozė
    Cirozė yra lėtinė kepenų liga, kuri atsiranda dėl ilgalaikio pažeidimo. Tai gali būti dėl alkoholinės kepenų ligos arba kitų uždegimų. Cirozė gali sukelti kepenų audinių sukietėjimą ir padidėjimą.

  4. Riebalai kepenyse
    Riebalinė hepatozė atsiranda, kai per daug riebalų kaupiasi kepenyse, dažniausiai dėl nesveiko gyvenimo būdo ir nesubalansuotos mitybos. Tai taip pat gali sukelti kepenų padidėjimą.

  5. Vaistų poveikis
    Kai kurie vaistai gali turėti neigiamą poveikį kepenims ir sukelti jų padidėjimą. Tai ypač gali būti problematiška, kai vaistai vartojami ilgą laiką ar netinkamai.

    carvertical VIN patikra

Simptomai, kuriuos būtina stebėti

Dažnai kepenų padidėjimas neprasideda ryškiais simptomais, tačiau tam tikri požymiai gali rodyti šią būklę:

  • Pilvo skausmas: Dažnai pasireiškia skausmas ar diskomfortas dešinėje pilvo pusėje, kuris gali būti nuolatinis arba atsirasti po valgio.
  • Pykinimas ir apetito stoka: Kai kepenys neveikia taip, kaip turėtų, žmogus gali jausti pykinimą, apetito praradimą ir bendrą silpnumą.
  • Geltonos akys ir oda: Jei kepenys negali tinkamai apdoroti bilirubino, gali atsirasti gelta – akių ir odos pageltimas.
  • Silpnumas ir nuovargis: Kepenų funkcijos sutrikimas dažnai lemia bendrą nuovargį ir energijos trūkumą.

Kaip nustatoma kepenų padidėjimo priežastis?

Jei įtariama, kad kepenys padidėjo, gydytojas atliks keletą testų:

  • Ultragarsas: Šis tyrimas padeda vizualizuoti kepenų dydį ir nustatyti galimus pažeidimus.
  • Kraujo tyrimai: Jie leidžia patikrinti kepenų fermentų lygį ir įvertinti uždegimą organizme.
  • Kepenų biopsija: Retais atvejais, norint tiksliai nustatyti kepenų pažeidimą, atliekama kepenų audinio mėginio paėmimo procedūra.

Gydymo galimybės

Padidėjusių kepenų gydymas priklauso nuo jų padidėjimo priežasties. Pagrindiniai gydymo būdai apima:

  1. Gyvenimo būdo pokyčiai: Sveika mityba, reguliari fizinė veikla ir svorio metimas gali padėti atstatyti kepenų funkciją ir sumažinti padidėjimą. Tai ypač svarbu, jei padidėjimas yra susijęs su riebalų kaupimusi kepenyse.
  2. Medikamentinis gydymas: Jei kepenų padidėjimas yra susijęs su infekcija ar uždegimu, gydytojas gali skirti antivirusinius vaistus ar vaistus nuo uždegimo.
  3. Alkoholio vartojimo nutraukimas: Jei kepenų padidėjimas atsirado dėl alkoholio vartojimo, būtina visiškai atsisakyti alkoholio ir pereiti prie sveikesnio gyvenimo būdo.
  4. Kepenų transplantacija: Jei kepenų pažeidimas yra sunkus ir negrįžtamas, gali prireikti kepenų transplantacijos.

Padidėjusios kepenys gali būti rimtas signalas apie organizmo sveikatos problemas. Laiku pastebėjus simptomus ir kreipiantis į gydytoją, galima nustatyti priežastį ir pradėti gydymą. Sveikas gyvenimo būdas, subalansuota mityba ir reguliarūs sveikatos patikrinimai yra geriausia prevencija, kad būtų išvengta kepenų sutrikimų ateityje.

Skaitykite

Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |