Sekite naujienas

Sveikata

Šeimos gydytojas perspėja: neatsakingas tam tikrų cheminių valiklių naudojimas gali pakenkti regai

Paskelbta

-

Valant namus svarbu palaikyti sveikatai palankią gyvenamąją aplinką: pašalinti dulkes, alergenus ir mikrobus, taip pat sukurti tvarkingą ir organizuotą erdvę, kuri prisideda prie bendros – tiek fizinės, tiek ir emocinės – gerovės. Tačiau šeimos gydytojas Valerijus Morozovas pabrėžia, kad kasdieniam valymui užtenka vandens ir muilo, o su cheminiais valikliais nereikėtų persistengti. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva dalijasi patarimais, kaip užtikrinti savo ir artimųjų saugumą valant namus cheminėmis priemonėmis bei pabrėžia, kad spalio 17-30 d. vykstančių „Švaradienių“ metu verta rinktis saugias ir gamtai draugiškesnes, švelnesnio poveikio namų švaros priemones.

Reklama

Perspėja – su cheminėmis priemonėmis svarbu nepersistengti

Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas pasakoja, kad nėra sunku atskirti, kurios cheminės valymo priemonės yra kenksmingiausios žmogui – tai tos, kurios sukelia sveikatos sutrikimų bei yra neaprobuotos Europos Sąjungoje: jos neleistinos naudoti buityje, dažniausiai tai būna pramoninė produkcija.

„Valymo priemonės, kurios parduodamos parduotuvėse, paprastai turi ribotą poveikį sveikatai. Tačiau, jeigu bus ignoruojamas tiesioginis cheminių valymo priemonių sąlytis su oda, ji gali išsausėti, atsirasti žaizdų, pasireikšti alergija ar net atsirasti infekcija. Jeigu ant odos visą laiką pilsime net ir natūraliu laikomą valymo priemonę – actą, tikrai liksime su randais ir uždegimais. Bet kuriuo atveju oda liks pažeista, o konkrečiai kaip – priklauso nuo chemijos tipo valiklyje. Nekalbant apie vonios ar kriauklės šveitimą nuo kalkių, kasdieniam namų valymui užtenka vandens ir muilo. O naudojant stipresnes valymo priemones būtina pasirūpinti kokybiškomis valymo pirštinėmis“, – primena V. Morozovas.

Kaip sau padėti kilus alergijai?

Gydytojas pabrėžia, kad labai svarbu nepatingėti ir perskaityti bei sekti ant cheminio valiklio pakuotės esančius nurodymus dėl sveikatos saugos. Be to, nusprendžiant gydyti sudirgusią odą tepalu, V. Morozovo teigimu, būtina įsitikinti, kad yra žinomas jo poveikis.

„Cheminiam valikliui patekus į akis, reikėtų sekti instrukcijas, nurodytas ant jo pakuotės. Dažniausiai paskambinus skubiosios pagalbos numeriu 112 pirmieji patarimai bus duoti priklausomai nuo to, kokia tai medžiaga. Jeigu tai stiprus chlorkalkių arba rūgšties koncentratas, tai itin blogai ir viskas gali pasibaigti regos praradimu. Tačiau jeigu tai tiesiog dirginančios medžiagos, iškart matysite akių paraudimą. Pirma pagalba sau tokiu atveju būtų kuo greičiau po tekančiu vandeniu plauti akis ir jokiu būdu nebandyti trinti ar kitaip mechaniškai šalinti iš akių užtryškusias chemines medžiagas“, – įspėja gydytojas ir priduria, kad kitu atveju patekus cheminių valymo medžiagų ant odos ir jai sudirgus galima po nuplovimo naudoti ir tepalų, tačiau reikia iš anksto žinoti, kaip jis reaguoja su jūsų odos tipu. Nežinant, ar tepalas bus tinkamas, reikėtų dėl to pasitarti su sveikatos specialistu.

Niekada nemaišykite skirtingų valymo priemonių

Valymas cheminėmis priemonėmis gali būti veiksmingas šalinant nešvarumus ir mikrobus, tačiau svarbu imtis atsargumo priemonių, kad būtų užtikrintas šeimos saugumas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, prieš valant namus cheminėmis priemonėmis būtina įsitikinti, ar žinote, kaip jomis naudotis. Viena svarbiausių taisyklų – tai, kad artimoje aplinkoje nebūtų vaikų ir augintinių, taip pat nemaišyti tarpusavyje nežinomų chemikalų, kurie vėliau galėtų tapti nuodingi.

„Visada perskaitykite ir laikykitės gamintojo nurodymų, pateiktų valymo priemonės etiketėje. Atkreipkite dėmesį į visus įspėjimus, atsargumo priemones ir rekomenduojamą skiedimo santykį. Taip pat užtikrinkite tinkamą vėdinimą valomoje vietoje. Atidarykite langus ir duris, kad cirkuliuotų šviežias oras. Tai padeda sumažinti garų ir cheminių medžiagų poveikį. Priklausomai nuo produkto, apsvarstykite galimybę dėvėti apsaugos priemones, pavyzdžiui, pirštines, akinius, kaukę ar net respiratorių, jei produktas yra ypač stiprus arba skleidžia kenksmingus garus“, – sako O. Suchočeva.

Taip pat įsitikinkite, kad tvarkantis vaikai ir naminiai gyvūnai nebūtų artimoje aplinkoje, o valymo priemones laikykite jiems nepasiekiamoje vietoje. „Labai svarbu nemaišyti skirtingų valymo priemonių, nebent etiketėje aiškiai nurodyta, kad tai daryti saugu. Maišant chemines medžiagas gali susidaryti nuodingi garai arba kilti pavojingos reakcijos. Be to, nenaudokite daugiau valymo priemonės nei būtina. Naudojant per didelį kiekį, valymo procesas nebus veiksmingesnis, be to, gali būti švaistomas pats produktas. Galiausiai, panaudoję chemines valymo priemones, bent 20 sekundžių plaukite rankas su muilu ir vandeniu, kad pašalintumėte visus likučius“, – rekomenduoja ekspertė.

Verta rinktis gamtai draugiškesnius produktus

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė pabrėžia, kad svarbu rinktis saugius, švelnesnio poveikio valymo produktus, nes jie tiesiogiai veikia ir mūsų artimiausią aplinką, ir ilgalaikę planetos būklę.

„Švelnesni valymo produktai paprastai yra pagaminti iš biologiškai skaidžių, netoksiškų ingredientų, todėl jų pėdsakas yra mažesnis. Be to, renkantis sertifikuotas priemones remiamos įmonės, kurios teikia pirmenybę atsakingam tiekimui, etiškam darbui ir mažesniam energijos suvartojimui, taip skatindamos tvaresnę tiekimo grandinę. Rinkdamiesi tvarius produktus, vartotojai atlieka svarbų vaidmenį mažinant žalą aplinkai, tausojant išteklius ir skatinant tvarios praktikos diegimą visose pramonės šakose“, – tikina O. Suchočeva ir kviečia į spalio 17-30 d. vykstantį teminį „Švaradienių“ išpardavimą, kurio asortimentą galima apžiūrėti tiek fizinėse „Rimi“ parduotuvėse, tiek apsilankius www.rimi.lt. Be to, kruopščiai susitvarkyti namus ir sutaupyti padės „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos.

Naujienos

Ekspertai

Ekspertai23 val prieš

Už pažinčių programėlių „princų“ slepiasi nusikaltėliai: kaip nepakliūti į sukčių pinkles?

„Tinder“, „Bumble“, „Hinge“, „Badoo“ ir panašios pažinčių programėlės neatsiejamos nuo šiuolaikinio pasaulio. „Mano draugė ištekėjo radusi puikų vaikiną tinderyje“, „Bumblėje...

Ekspertai1 d. prieš

Lietuvos paštas primena: kalėdinių siuntų pakavimo patarimai, kuriuos būtina žinoti

Kalėdos – stebuklų ir dovanų metas, per kurį Lietuvoje ir į užsienį siunčiamų siuntų kiekiai išauga iki 50 proc. Tačiau,...

Ekspertai1 d. prieš

Kalėdinėms dovanoms – elektronika? Į ką atkreipti dėmesį, kad ji vėliau netaptų našta

Iki Kalėdų likus visai nedaug laiko skubama pirkti dovanas artimiesiems. Kartais šalia kalėdinės eglutės atsiduria ir buitį gerinantys elektroniniai įrenginiai....

Ekspertai2 d. prieš

„Google“ atskleidė, kas labiausiai rūpi lietuviams: tarp dažniausių paieškų – ir klausimai apie elektros kainas

Kompanijai „Google“ pristačius kasmetinę „Year in Search“ apžvalgą, paaiškėjo, ko internete šiemet dažniausiai ieškojo Lietuvos gyventojai. O tarp labiausiai jiems...

Ekspertai3 d. prieš

Kalėdinis bumas prasidėjo: ekspertas atkleidė, kada vėliausiai galite išsiųsti siuntą, kad ji adresatą pasiektų iki švenčių

Kalėdinė karštinė įgauna pagreitį – vis daugiau žmonių dovanų artimiesiems ieško tiek prekybos centruose, tiek internetinėse parduotuvėse, todėl siuntų pristatymo...

Visos teisės saugomos.© 2015-2024 | Kopijuoti draudžiama |