Verslas
Verslo mentorystė: kaip noro tobulėti ir patirties sąjunga padeda verslams augti?
Paskelbta
3 savaitės prieš-
By
LukasPlėtojant verslą neišvengiamai kyla daugybė iššūkių. Juos įveikti gerokai lengviau turint patirtimi ir patarimais pasidalinti galinčius mentorius. Tai viena iš jau dešimtmetį gyvuojančios ir daugiau nei 150 mentorių tinklą jungiančios Inovacijų agentūros mentorystės programos populiarumo priežasčių.
Vien pernai programoje sudalyvavo per 200 pradedančių ir augančių verslų atstovų bei jiems verslo vystymo kelyje padėti pasiryžusių kolegų, jau turinčių patirties bagažą. Kas motyvuoja tapti mentoriumi? Mintimis dalijasi mentorės Jūratė Labeckienė, Laura Budrienė ir Olga Štangej, Inovacijų agentūros mentorystės programoje padedančios augti Klaipėdos verslams.
Suteikia abipusio augimo galimybes
„Inovacijų agentūros mentorystės programa jau dešimtmetį padeda pradedantiems verslams pasinaudoti įvairių verslo ekspertų – nuo profesionalių verslo konsultantų, antreprenerių, teisininkų, finansų, marketingo ir daugelio kitų sričių specialistų – patirtimi ir su jų pagalba augti greičiau. Viena iš programos sėkmės priežasčių yra joje dalyvaujančių patyrusių mentorių gausa ir įvairovė bei ilgametis įdirbis buriant „Spiečių“ bendruomenes, kuriose dalijamasi patirtimi ir ieškoma naujų bendradarbiavimo galimybių“, – sako Inovacijų agentūros Pažangos departamento Regioninės verslo transformacijos skyriaus vadovė Indrė Gendroliūtė-Gerulienė.
Ne vienerius metus galimybių prisidėti prie žmonių gyvenimo gerinimo ieškojusi Jūratė Labeckienė sako svarsčiusi įvairias savanorystės alternatyvas. Tačiau kai sužinojo apie Inovacijų agentūros programą ir artimiau susipažino su ja, verslo procesų valdymo ekspertė iš karto suprato, kad verslo mentorystė yra būtent tai, kas jai tinka labiausiai.
„Mentorystė yra išties nuostabi patirtis, leidžianti save realizuoti per pagalbą verslui, skatinanti tobulėti, ieškoti įmonėms augti padedančių sprendimų, geriau suprasti kitus žmones ir kurti su jais abipusį produktyvų santykį. Tiesa, iš pradžių buvo tam tikrų abejonių ir neužtikrintumo. Nebuvau tikra, kad tikrai galėsiu atliepti programoje dalyvaujančių verslų poreikius, nes visi jie yra labai skirtingi. Visgi jau po pirmo susitikimo su savo auklėtine supratome, kad tikrai ne atsitiktinai susitikome ir kad drauge galėsime rasti gerų sprendimų jos verslo augimui“, – sako J. Labeckienė.
Verslo konsultantė mentorystės programoje dalyvauja jau antrus metus ir šiandien dirba su, kaip pati sako, energinga ir labai atsakinga auklėtine. Kasdien galvodama, kaip padėti verslui, mentorė sako auganti ir pati. Anot J. Labeckienės, mentorystė leidžia susidurti su naujomis situacijomis, klausimais, į kuriuos tenka ieškoti atsakymų. O ieškojimas, Inovacijų agentūros mentorystės programos dalyvės įsitikinimu, tai augimas.
Su mentoriais verslai į priekį žengia užtikrinčiau
Jai antrina ir mentorystės programoje jau ne vienerius metus dalyvaujanti Lietuvos prekybos ir amatų rūmų prezidentė Jungtinėje Karalystėje ir verslo ir tinklaveikos agentūros „VersloABC“ vadovė Laura Budrienė. Jos įsitikinimu, daugelyje situacijų galioja posakis, kad „vienas lauke – ne karys“, o su palaikymu iš šalies galima lengviau išsklaidyti abejones ir geriau pasiekti savo tikslų. Tai ypač tinka verslo kontekste.
„Programoje dalyvaujantys mentoriai yra atrinkti pagal tam tikrus kriterijus, kurie leidžia užtikrinti verslams suteikiamą profesionalią pagalbą. Įvairių sričių profesionalai gali perduoti savo žinias kitiems, o pradedantiems verslininkams, siekiantiems sparčiau auginti savo įmones, tai yra labai naudinga. Kartu ši programa – tai ne tik susitikimai su mentoriais. Ji apima įvairias papildomas veiklas ir renginius. Startuojantiems verslininkams visa tai neabejotinai leidžia į priekį žengti užtikrinčiau. Be to, verta paminėti, kad šios programos siūlomos aukšto lygio mentorystės paslaugos yra nemokamos“, – sako L. Budrienė.
Svarbus dalinimasis žiniomis ir bendradarbiavimas
Anot L. Budrienės, programos dalyviai gali labai daug išmokti ne tik iš mentorių, bet ir vieni iš kitų. Kiekvienas dalyvis gali pasidalinti savo gerosiomis praktikomis, realiais pavyzdžiais, įžvalgomis ir idėjomis, kurie gali būti naudingi visiems programos dalyviams. Tad galimybių tobulėti tokioje bendruomenėje tikrai netrūksta. Dalyvaujantys mentoriai taip pat semiasi patirties vieni iš kitų ir kelia mentorystės kokybės kartelę į viršų.
„Inovacijų agentūros mentorystės programa išties labai prisideda prie mentorių bendruomenės Lietuvoje kūrimo ir stiprinimo. „Spiečius“ organizuoja mentorių susitikimus, kurių metu dalyviai turi galimybę susipažinti ir bendradarbiauti. Pavyzdžiui, vasarą turėjome renginį Klaipėdoje, į kurį pakviečiau savo kolegas mentorius. Jie pasidalijo savo patirtimis, o tai paskatino bendradarbiavimą įvairiose srityse. Visuomet stengiuosi dalyvauti ir kolegų renginiuose, o jeigu kyla kokių nors klausimų, nebijau kreiptis pagalbos. Visi esame verslininkai, o tiesioginis bendravimas su kitais mentoriais duoda išties didelės naudos“, – sako L. Budrienė.
Platforma lyderystės ugdymui
Prie mentorystės programos prisijungusi Olga Štangej sako didelę dalį savo laiko skirianti lyderystės puoselėjimui per praktiką, tyrimus, ir konsultavimą. Anot jos, lyderystė – tai procesas, kelionė, vyksmas, kurio metu žmonės auga drauge siekdami bendrų tikslų. Šiuo požiūriu mentorystės programa yra puiki platforma lyderystės ugdymui.
„Vertę sukuriame tuomet, kai paskatiname, įgaliname, padedame lyderystei skleistis per mus supančius žmones. Tikroji lyderystė prisideda prie vertę kuriančių pokyčių. Mentorystė šį mano požiūrį kas kartą sustiprina ir patvirtina realiomis situacijomis bei pavyzdžiais. Gyvenime man yra itin svarbus dalinimosi principas, o mentorystė su juo neabejotinai puikiai dera“, – teigia O. Štangej.
Siekia tvaraus ilgalaikio rezultato
O. Štangej džiaugiasi programos metu galėdama dirbti su mokine, kuri orientuojasi ne tiek į greitą, kiek ilgalaikį ir tvarų rezultatą ir kurios idėjos bei tikslai siekia daugiau nei jos pačios materialinė gerovė. Tai yra artima ir pačiai O. Štangej, todėl šis bendradarbiavimas jai yra labai svarbus.
„Kai po pusmečio ar keleto metų gauni grįžtamąjį ryšį, kad mentorystė ir darbas kartu padėjo verslui pasikloti sėkmingo augimo pamatus ar išspręsti kritinę situaciją, tai labai džiugina. Neretai manoma, kad pagrindinis dalyvavimo mentorystės programose tikslas – išplėsti kontaktų tinklą, kuris leis greitai rasti visus atsakymus, reikiamus išteklius ir naujas galimybes. Ir nors tinklaveika yra svarbi tokių programų dalis, mentorystė taip pat suteikia ir daug kitokios vertės. Daugybė klausimų, kuriuos programos dalyviai užduoda vieni kitiems, dažnai atveria daugiau galimybių augimui nei greiti ir aiškūs atsakymai“, – įsitikinusi O. Štangej.
Verslo mentorių tinklas – tai Inovacijų agentūros vystomas mentorystės projektas, kuriame patyrę verslininkai ir įvairių sričių specialistai neatlygintinai dalijasi savo žiniomis bei patirtimi su augti ir tobulėti siekiančiais verslo atstovais. Kviečiame su Mentorystės programa susipažinti plačiau: (https://mentoriai.inovacijuagentura.lt/)
Taip pat skaitykite
-
Paminėta Inovacijų agentūros Mentorystės diena: padėkos verslo mentoriams ir 10-metį peržengusi programa
-
15 įmonių sėkmingai baigė socialinio verslo akceleravimo programą: išaugusios kompetencijos ir stipresnė ekosistema
-
Lietuvė paauglystės svajonę pavertė verslu: namuose – įspūdinga kvepalų kolekcija ir nuosava laboratorija
-
Verslas – savo jėgomis: kaip bendruomenės užnugaris ir mentoriai padeda įveikti iššūkius?
-
Jaunimo verslo idėjoms 20 tūkst. eurų – augins iki startuolių
-
Regionuose daugėja jauno verslo sėkmės istorijų: ieško naujų galimybių ir žvalgosi į užsienio rinkas
-
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
-
Prie „Spiečiaus“ prisijungusios drabužių kūrėjos: nepakanka gero produkto ir idėjos – reikia žinoti, ir kaip ją parduoti
-
Gargžduose duris atvėrė 15-asis „Spiečius“: suburs verslius gargždiškius ir augins verslumo kompetencijas