Sekite naujienas

Ekspertai

Kaip papildomai galime prisidėti prie savo bei namų saugumo?

Paskelbta

-

Lietuva ir jos gyventojai kasdien susiduria su pasauliniais, vietinės reikšmės ir kibernetinio saugumo iššūkiais. Reaguodami į šias aplinkybes, gyventojai vis dažniau ieško būdų užsitikrinti saugesnę aplinką tiek dėl savęs ir artimųjų, tiek dėl savo turto. Tad šiuo metu rinkoje asmens ir jo turto apsaugos paslaugų poreikis auga.

Reklama

Nusikaltimų statistikoje dominuoja vagystės

Oficialios baudžiamosios statistikos duomenimis, įvairaus pobūdžio vagystės sudaro 77,9 proc. visų užregistruotų kriminalinių nusikaltimų. Bendras užregistruotų nusikalstamų veikų skaičius per pastaruosius kelerius metus išlieka panašus ir beveik nemažėja: 2023 metais tokių veikų miestuose ir kaimuose užregistruota 45 181, o 2022 metais – 45 710.

Atsižvelgus į šiuos skaičius galima daryti išvadą, kad bendra kriminogeninė situacija Lietuvoje išlieka stabili. Būtent todėl geriausia savo turto saugumu pasirūpinti kuo greičiau, nes grėsmės nėra linkusios atsitraukti:

„Policija deda maksimalias pastangas, kad nusikaltimai būtų užkardyti, išaiškinti ir kad jų mažėtų. Deja, pažeidimai identifikuojami jau post factum: kai žala turtui jau yra padaryta. Siekiant užkirsti tam kelią ir apsaugoti savo turtą, būtina iš anksto imtis prevencinių veiksmų“, – pasakoja saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ elektroninės saugos departamento direktorius Donatas Pocius.


Modernėjant technologijoms, kartu tobulėja ir nusikaltėliai – tad prie fizinės turto apsaugos iššūkių atsiranda ir kibernetinės grėsmės. Tai apima ir duomenų vagystes, įvairias apgaulingas schemas (platinimas el. paštu, sms žinutėmis ir kitais kanalais) ar net išmaniųjų namų sistemų įsilaužimo atvejus:
„Pavyzdžiui, nuotoliniu būdu valdomus kiemo vartus galima „nulaužti“ – kadangi jie valdomi nuotoliniu būdu, vagys gali panaudoti specialius įrenginius, kuriais nuskaitomas vartų valdymui skirtas radijo signalas. Tada jis lengvai nukopijuojamas ir vėliau panaudojamas, kai namų savininkai yra išvykę“, – paaiškina D. Pocius.

Apsaugos sistemos leis sureaguoti į grėsmes greičiau

Vienas iš būdų, kaip galima apsaugoti savo turtą – įdiegti savo namuose tokias saugumo priemones kaip signalizacija, vaizdo stebėjimo kameros ir prijungti jas prie saugos tarnybos stebėjimo ir valdymo centro.

„Saugos tarnyba namų ūkio savininkų turto apsaugai skiria nepertraukiamą dėmesį: prie stebėjimo ir valdymo centro prijungti objektai stebimi 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Gavus pavojaus signalą iš apsaugos sistemų, saugos tarnyba nedelsiant į jį reaguoja ir išsiunčia greitojo reagavimo ekipažą. Taip greičiau ir efektyviau užkardoma nusikalstama veika tiek prieš asmenį, tiek prieš jo turtą, sulaikomi įsibrovėliai bei viskas perduodama policijai“, – pasakoja D. Pocius.

Pasirūpinus namų saugumu naudojant apsaugos sistemas, namų ūkių savininkai įgauna daugiau psichologinio komforto – jie gali jaustis ramūs, kad jų turtą nepertraukiamai saugo patyrę saugos tarnybos profesionalai. O jei namų ūkio savininkai nori savo turtą stebėti patys – mobiliojoje programėlėje jie gali realiu laiku matyti vaizdo stebėjimo kamerų perduodamą vaizdą ar matyti apsaugos sistemos siunčiamus pranešimus.

„Vien žinojimas, kad tavo namus dar kažkas saugo ir be tavęs, suteikia didesnį saugumo ir ramybės jausmą. Taip pat namų ūkio savininkai turi visišką kontrolę – jie gali valdyti namų apsaugos sistemą tiesiog telefono programėlėje. Pavyzdžiui, nuotoliniu būdu peržiūrėti vaizdo kamerų įrašus, tiesioginį vaizdą, ar iškviesti ekipažą paspaudus SOS mygtuką“, – papildo Donatas Pocius.

Pažangios technologijos namų apsaugoje

Tobulėjant technologijoms, neatsilieka ir namų apsaugos sistemos – šiandien jos gali gerokai daugiau nei tik garsiniu signalu įspėti apie įsilaužimą. Pažangesnės sistemos suteikia dar daugiau saugumo jausmo, nes gali aptikti ne tik vagystę, bet ir gaisro šaltinį ar net vandens nuotėkį. Apsaugos sistemai atpažinus bet kurią iš minėtų grėsmių, ji aktyvuoja pavojaus signalą, kuris iškart perduodamas saugos tarnybai, kuri reaguoja nedelsiant ir išsiunčia reagavimo ekipažą. Vadinasi, išvien veikiant apsaugos sistemai ir saugos tarnybai, galima apsaugoti savo turtą nuo įvairių grėsmių, o ne tik nuo vagystės.

„Verta atskirai paminėti ir belaides apsaugos sistemas, kurioms įdiegti nereikia papildomų laidų. Jos idealiai tinka patalpų apsaugai tais atvejais, kai apdaila jau padaryta ir jos ardyti dėl apsaugos sistemos įrengimo nesinori. Visi signalizacijos komponentai veikia bevieliu ryšiu. Yra ir belaidės vaizdo stebėjimo kameros – tokiu atveju šeimininkai gali patys stebėti savo namų aplinką. Tai, kad potencialūs įsibrovėliai mato kameras ant namo sienų yra stiprus atgrasymo faktorius. Net ir nespėjus „pagauti“ nusikalstamą veiką darančius asmenis nusikaltimo vietoje, vaizdo įrašas gali padėti juos išaiškinti ir patraukti atsakomybėn“, – papildo ekspertas.

Bet kokiu atveju, reikia neužmiršti – norint užtikrinti saugią namų aplinką, reikalingi aktyvūs prevenciniai veiksmai iš pačių namų ūkių savininkų. Nepaisant stabilaus nusikalstamumo lygio, pažangių apsaugos technologijų, tokių kaip signalizacijos sistemos, vaizdo stebėjimo kameros, įrengimas bei jų prijungimas prie saugos tarnybos stebėjimo ir valdymo centro, gerokai padidina turto saugumą. Šios priemonės ne tik atgraso nuo nusikalstamos veikos, bet ir suteikia namų ūkių savininkams ramybę bei didesnę namų saugumo kontrolę. Šios priemonės prisideda ir prie viso šeimos saugumo užtikrinimo, nes leidžia žinoti kada ir kas įjungė ar išjungė apsaugos sistemas namuose.

Naujienos

Ekspertai

Ekspertai21 val prieš

Už pažinčių programėlių „princų“ slepiasi nusikaltėliai: kaip nepakliūti į sukčių pinkles?

„Tinder“, „Bumble“, „Hinge“, „Badoo“ ir panašios pažinčių programėlės neatsiejamos nuo šiuolaikinio pasaulio. „Mano draugė ištekėjo radusi puikų vaikiną tinderyje“, „Bumblėje...

Ekspertai1 d. prieš

Lietuvos paštas primena: kalėdinių siuntų pakavimo patarimai, kuriuos būtina žinoti

Kalėdos – stebuklų ir dovanų metas, per kurį Lietuvoje ir į užsienį siunčiamų siuntų kiekiai išauga iki 50 proc. Tačiau,...

Ekspertai1 d. prieš

Kalėdinėms dovanoms – elektronika? Į ką atkreipti dėmesį, kad ji vėliau netaptų našta

Iki Kalėdų likus visai nedaug laiko skubama pirkti dovanas artimiesiems. Kartais šalia kalėdinės eglutės atsiduria ir buitį gerinantys elektroniniai įrenginiai....

Ekspertai2 d. prieš

„Google“ atskleidė, kas labiausiai rūpi lietuviams: tarp dažniausių paieškų – ir klausimai apie elektros kainas

Kompanijai „Google“ pristačius kasmetinę „Year in Search“ apžvalgą, paaiškėjo, ko internete šiemet dažniausiai ieškojo Lietuvos gyventojai. O tarp labiausiai jiems...

Ekspertai3 d. prieš

Kalėdinis bumas prasidėjo: ekspertas atkleidė, kada vėliausiai galite išsiųsti siuntą, kad ji adresatą pasiektų iki švenčių

Kalėdinė karštinė įgauna pagreitį – vis daugiau žmonių dovanų artimiesiems ieško tiek prekybos centruose, tiek internetinėse parduotuvėse, todėl siuntų pristatymo...

Visos teisės saugomos.© 2015-2024 | Kopijuoti draudžiama |