Sekite naujienas

Verslas

Paprasti sprendimai ir keli nauji įpročiai leis sutaupyti šimtus eurų bei nešvaistyti maisto

Paskelbta

-

Skirtingais skaičiavimais, per metus Lietuvoje iššvaistoma apie 400 tūkst. tonų maisto. Vienam gyventojui per šį laiką tenka apie 141 kg iššvaistyto maisto, o daugiausiai jo išmetama – tiesiog namuose. Tokius skaičius ir tendencijas pateikia „Vilnius Tech“ Aplinkos inžinerijos fakulteto mokslininkė doc. dr. Aušra Zigmontienė. Pasak jos, norint to išvengti, reikia planuoti ne tik pirkinius, bet ir kasdenį meniu – tai padeda užtikrinti, kad nusipirktume maisto tik tiek, kiek reikia.

Reklama

Pagrindas – planavimas ir organizuotumas

Apsipirkti su sąrašu, iš anksto suplanuoti, ką reikia įsigyti, prieš tai atidžiai peržiūrėjus, kokias maisto atsargas jau turite savo šaldytuve, spintelėse – pagrindiniai principai, kurie padės mažinti išmetamo maisto kiekius ir planuoti kasdienį meniu.

„Labai svarbu įvertinti ir patiekalus planuoti pagal tai, kuriuos maisto produktus, vaisius ar daržoves būtina suvartoti artimiausiu metu, kad vėliau jie nesugestų ir netektų išmesti. Savaitės valgiaraščio planavimas ir apgalvotas produktų pirkimas gali sumažinti išlaidas maistui iki 30 proc. Ruošiantis apsipirkti maisto prekių parduotuvėje, svarbu įvertinti kitą savaitę planuojamus gamintis patiekalus. Tam, kad neprisipirktume nereikalingų produktų, rekomenduojama pasidaryti sąrašą arba nusifotografuoti šaldytuvo turinį“, – pataria A. Zigmontienė.


Sutaupymas skaičiuojamas šimtais eurų

„Maisto švaistymas – itin kompleksiška problema. Tai ir finansiniai nuostoliai žmogui, ir gamtos išteklių išvaistymas bei netausojimas. Ne mažiau svarbus veiksnys – šiltnamio efektą̨ sukeliančios dujos, kurios yra pagrindinis klimato kaitos veiksnys. Pūdamos, netinkamai laikomos, maisto atliekos išskiria šiltnamio efektą̨ sukeliančias dujas, spartindamos klimato kaitą. Paprasti, kasdienių įpročių pokyčiai tą įtaką galėtų sumažinti. Taip ir saugosite gamtą, ir sutaupysite pinigų, nes mažės išlaidos maistui“, – sako A. Zigmontienė.

Anot jos, vidutiniškai per metus vienas namų ūkis, netausodamas maisto, praranda apie 600 eurų. Tad tinkamai laikant produktus, perkant jų tiek, kiek reikia, ir negaminant didelių porcijų, kurios nesuvalgytos nukeliauja į atliekų konteinerį, galima sutaupyti nemažą sumą.

„Jei nuo pietų ar vakarienės liko maisto, neskubėkite jo išmesti, bet šiuos likučius kūrybiškai panaudokite kitam patiekalui. Taip pat galime likusį maistą užšaldyti. Šaldymui tinka ir likę gabalėliai nepanaudotų morkų, svogūnų ar kitų daržovių. Sudėję juos į maišelį ir užšaldę, vėliau galite panaudoti virdami sultinį“, – pataria A. Zigmontienė.


Tinkamas maisto saugojimas

Pasak IKEA interjero dizaino skyriaus vadovės Eimantės Nemanės, tinkamas maisto saugojimas yra labai svarbus, siekiant išvengti maisto švaistymo. Tam, kad turimas maistas išliktų šviežias, ji rekomenduoja naudoti įvairius maisto indus. Be to, skaidrūs, stikliniai ar plastikiniai indai su skirtingais dangteliais padeda patogiai atskirti maisto produktus bei ilgiau išlaikyti juos šviežius.

„Plastikinės ar stiklinės dėžutės yra ne tik puiki pagalbinė priemonė maistui laikyti, bet ir vietai šaldytuve išsaugoti. Priklausomai nuo indų formos, juos galima sudėti vieną ant kito, taip efektyviai išnaudojant erdvę, o atidarius šaldytuvą bus nesunku pamatyti, kas yra viduje. Maisto saugojimui skirtus indelius, kurių kaina IKEA parduotuvėse prasideda nuo 0,59 Eur, iš plataus asortimento išsirinks kiekvienas – pradedant įvairaus dydžio plastikinėmis dėžėmis, iki stiklo indų, kai kurie taip pat gali būti naudojami maistui šaldyti ar kepti orkaitėje“, – sako E.Nemanė.

Pasak A.Zigmontienės, ne mažiau svarbus yra ir mokėjimas skaityti etiketes, galiojimo datas bei tinkamas maisto produktų laikymas. Nuo to priklauso, kiek laiko nupirkti maisto produktai išliks švieži bei kokybiški. „Svarbu paminėti, kad maisto likučius iš keptuvių ir puodų visada reikia sudėti į hermetiškai uždarytus indus ir palikti šaldytuve. Paruoštą maistą ne šaldytuve galima laikyti iki dviejų valandų, o šaldytuve – iki trijų ar keturių dienų“, – sako A.Zigmontienė.

Pagalba iš technologijų

Anot A. Zigmontienės, svarbu ne tik maistą laikyti sandariai, bet ir pasirūpinti tinkama šaldytuvo temperatūra. „Rekomenduojama optimali temperatūra šaldytuve + 4-5 °C. Užšaldytus maisto produktus patartina laikyti ne žemesnėje kaip -18 °C temperatūroje. Taip pat labai svarbu laikytis gamintojų nurodytų laikymo sąlygų ir vartojimo instrukcijų. Patarčiau, dėliojant naujai įsigytus produktus, juos statyti šaldytuvo gale, į priekį iškeliant tai, ką jau turime iš seniau ir ką, tikėtina, reikia suvartoti greičiau“, – pataria mokslininkė.

Būtinybę šaldytuve palaikyti tvarką ir nuolat peržiūrėti produktų išdėstymą pabrėžia ir E.Nemanė.

„Šaldytuve verta skirti atskirą lentyną įvairiems maisto produktams, tokiems kaip pieno produktai, mėsa, daržovės ir kt. Atskiros lentynos skyrimas padės suvartoti jau pagamintą ar panaudotą maistą greičiau. Tvarkos palaikymas neleis pamiršti to, ką turime šaldytuve, bei nepaslėps maisto likučių už kitų gaminių“, – aiškina E.Nemanė, IKEA interjero dizaino skyriaus vadovė.

Pasak jos, pasirinkus energetiškai efektyvų, skirtingus skyrius ir talpų šaldiklį turinti šaldytuvą, išsaugoti maisto kokybę bus dar paprasčiau.„Naujausios kartos šaldytuvuose galima reguliuoti drėgmės ir temperatūros režimus kiekvienoje lentynoje, taip sumažinant temperatūrų svyravimus ir ilgiau išlaikant įvairius produktus šviežius. Tiems, kurie maistą ruošia kelioms dienoms iš anksto, taip pat patarčiau įsigyti mikrobangų krosnelę, su kuria pašildyti maistą galėsite be papildomo riebalų pertekliaus. Maisto likučiams laikyti kasdien pravers kokybiški ir chemiškai nekenksmingi maisto laikymo indai, maisto termosai ir šaldymo maišeliai, padėsiantys ilgiau išlaikyti maistą sandarųir šviežią“, – sako IKEA dizainerė E.Nemanė.

Naujienos

Verslo Vikingai

Verslo vikingai1 mėnuo prieš

Soc. tinkluose išgarsėjusi Mokytoja Veronika: „Mokytojo darbas – tai ne tik profesija, bet ir gyvenimo būdas“

Drąsi, charizmatiška ir aktyvi – taip galėtume apibūdinti soc. tinkluose daugumai gerai žinomą mokytoją Veroniką. Pradėjusi savo darbo kasdienybe, ugdymo...

Technologijos7 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai8 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas9 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai10 mėnesių prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Visos teisės saugomos.© 2015-2024 | Kopijuoti draudžiama |