Investavimas
Investavimas į akcijas: Kaip užsidirbti? Nuo ko pradėti?
Paskelbta
2 metai prieš-
Kas yra akcija?
Akcija – tai vertybinis popierius, kurį išleidžia akcinė bendrovė, kitaip tariant, emisijos bendrovė. Visi akcijas nusipirkę investuotojai tampa bendrovės bendrasavininkiais. Akcija patvirtina, kad jos savininkui priklauso bendrovės dalis, net jei ji labai maža.
Ką akcijos suteikia savininkui?
Tikriausiai esate girdėję frazę „kontrolinis akcijų paketas” – paprastai filme piktadarys užvaldo įmonę gavęs 50 proc. ir dar vieną akciją. Nors piktadarys nėra šimtaprocentinis savininkas, jis vis tiek gauna įmonės kontrolę, nes jam priklauso didžioji jos dalis. Kaip investuoti į obligacijas?
Tačiau net jei neįsigijote kontrolinio akcijų paketo, o tik nedidelę bendrovės dalį, tampate akcininku ir taip pat įgyjate teisių, iš kurių pagrindinės yra šios:
Teisė balsuoti akcininkų susirinkimuose ir taip dalyvauti valdant bendrovę (jei akcija suteikia teisę balsuoti);
teisė gauti dividendus – bendrovės pelno dalį (jei jie mokami);
teisė gauti dalį bendrovės turto likvidavimo atveju.
Kodėl balsavimo teisė yra svarbi? Todėl, kad visus svarbiausius sprendimus priima visuotinis akcininkų susirinkimas. Įskaitant sprendimus dėl bendrovės likvidavimo ir reorganizavimo. Būtent susirinkimas sprendžia, kaip geriausia disponuoti metų pabaigoje gautu pelnu: ar visus pinigus panaudoti verslui plėtoti, ar dalį jų skirti dividendams išmokėti.
Kokios yra skirtingos akcijų rūšys?
Bendrovių akcijos būna paprastosios ir privilegijuotosios. Skirtumai susiję su dviem pagrindinėmis teisėmis – teise balsuoti ir gauti dividendus.
Paprastosios akcijos. Labiausiai paplitusi akcijų rūšis. Jos visada suteikia teisę balsuoti akcininkų susirinkime, tačiau negarantuoja dividendų.
Privilegijuotosios. Joms iš anksto nustatytas dividendų dydis – pavyzdžiui, procentinė bendrovės pelno dalis. Jų savininkai gali dalyvauti balsavime tik tuo atveju, jei praėjusių metų pabaigoje negavo dividendų.
Kartais būna specialių privilegijuotųjų akcijų rūšių:
Privilegijuotosios akcijos be balsavimo teisės. Turi fiksuotus dividendus ir teisę gauti išmokas pirmiausiai, tačiau neleidžia balsuoti. Kur pirkti akcijas
Privilegijuotosios akcijos su specialiomis teisėmis. Dividendų mokėjimo sąlygos ir galimybė dalyvauti balsavime nustatytos bendrovės įstatuose. Pavyzdžiui, tokių akcijų savininkai gali turėti galimybę balsuoti, gauti pirmenybę gauti dividendų išmokas ir teisę pirmieji įsigyti naujos emisijos akcijų. Įstatuose taip pat gali būti numatytos bet kokios kitos teisės, kurias bendrovė nori suteikti jų savininkams.
Nuo akcijų rūšies priklauso, ar jų savininkams bus mokami dividendai ir kiek jų bus mokama. Jei akcininkų susirinkimas nusprendžia dalį bendrovės pelno skirti dividendams, jis pirmiausia bus paskirstytas privilegijuotųjų akcijų be balso teisės savininkams. Jie turi teisę į fiksuotus dividendus – konkrečią sumą arba vertybinių popierių nominaliosios vertės procentinę dalį. Privilegijuotųjų privilegijuotųjų akcijų be balso teisės turėtojai dalyvauja balsavime tik tais atvejais, kai sprendžiamas akcinės bendrovės likvidavimo klausimas.
Antri eilėje dėl dividendų išmokėjimo yra standartinių privilegijuotųjų akcijų turėtojai. Šių akcijų dividendų dydis gali būti lygus konkrečiai sumai arba procentinei akcijos nominaliosios vertės daliai. Tačiau dažniausiai jis nustatomas kaip bendrovės grynojo metinio pelno, padalyto iš privilegijuotųjų akcijų skaičiaus, procentinė dalis. Dividendų apskaičiavimo tvarka paprastai nustatoma įstatuose. Tokių akcijų savininkai negali balsuoti išmokant dividendus. Tačiau jei dividendai nebuvo priskaičiuoti, jie įgyja teisę balsuoti visais klausimais kitame susirinkime.
Akcinė bendrovė gali turėti kelių rūšių privilegijuotąsias akcijas, įskaitant akcijas su specialiomis teisėmis. Bendrovės įstatuose turėtų būti aiškiai nurodyta dividendų mokėjimo jų savininkams tvarka. Todėl, prieš pirkdami privilegijuotąsias akcijas, atidžiai išstudijuokite bendrovės įstatus.
Paprastųjų akcijų savininkai gali tikėtis dividendų tik tuo atveju, jei bendrovė visiškai įvykdo savo įsipareigojimus visiems privilegijuotųjų akcijų savininkams.
Paskirsčius dividendus, išmokos visų kategorijų bendrovės akcininkams išmokamos vienu metu.
Kaip atrodo akcijos?
Dėl kinematografinių ir literatūrinių stereotipų pats žodis „akcija” dažniausiai asocijuojasi su gražiu antspauduotu firminiu blanku. Tačiau šiandien akcijos nėra prabangūs popieriai, jos apskritai nespausdinamos, jos, kalbant oficialia kalba, yra nedokumentinės, t. y. egzistuoja tik elektronine forma.
Vertybinių popierių apskaitą tvarko specialios organizacijos – depozitoriumai ir registratoriai.
Kaip apskaitomi vertybiniai popieriai?
Jei jūsų vertybinius popierius apskaito depozitoriumas, jūsų nuosavybės teisę į vertybinius popierius patvirtina depozitinės sąskaitos išrašas. Tai jūsų asmeninė sąskaita, kurioje nurodoma, kokie vertybiniai popieriai jums priklauso.
Jei jūsų vertybinius popierius apskaito registratorius, turėtumėte paprašyti registratoriaus asmeninės sąskaitos išrašo, kuris patvirtintų jūsų nuosavybę. Šiame išraše nurodoma, kiek konkrečios bendrovės akcijų jums priklauso.
Jei jūsų turtą valdo patikėtinis, akcijos laikomos patikėtinio depozitinėje sąskaitoje arba asmeninėje sąskaitoje pas registratorių. Išrašo tiesiogiai iš depozitoriumo ar registratoriaus prašyti negalite, tačiau bet kada galite paprašyti patikėtinio pateikti sandorių išrašą. Investavimas į akcijas
Kodėl verta pirkti akcijas?
Galite įsigyti akcijų paketą ir dalyvauti įmonės valdyme. Tačiau dažniausiai jas perkate norėdami gauti pajamų.
Dividendų sąskaita. Jei metų pabaigoje bendrovė gavo pelno ir visuotinis susirinkimas nusprendė jį paskirstyti akcininkams, už kiekvieną savo akciją gausite dividendų.
Tačiau nėra jokios garantijos, kad pinigus gausite. Jei bendrovė gavo neigiamą pelną arba visuotinis akcininkų susirinkimas nusprendė pelno akcininkams nepaskirstyti, dividendų negausite. Tai rizika, kuri visada lydi investicijas.
Didinant akcijų vertę. Įsigyjate akcijų ir tikitės, kad jų kaina ateityje kils. Kai jas parduosite, gausite pelną – skirtumą tarp kainos, už kurią įsigijote akcijas, ir kainos, už kurią jas pardavėte. Nepamirškite, kad parduodami akcijas vis tiek turėsite sumokėti depozitoriumo arba registratoriaus mokesčius, maklerio komisinius ir pelno mokestį. Be to, galite ne tik negauti pelno, bet, priešingai, netgi prarasti pinigų. Pavyzdžiui, jei akcijos pigs. Kaip žinote, vertybinių popierių rinkoje nėra ir negali būti jokių garantijų, o rizika visada egzistuoja.
Kokius mokesčius moka akcijų savininkai?
Jei gavote pajamų (iš dividendų arba iš akcijų pardavimo kainos skirtumo), turėsite sumokėti mokesčius.
Nuo dividendų visada turite mokėti gyventojų pajamų mokestį.
Kur galiu įsigyti akcijų?
Yra du būdai – biržoje arba ne biržoje. Prekyba biržoje yra skaidresnė – akcijų ir kitų vertybinių popierių kotiruotes (kainas) galima lengvai stebėti. Perkant arba parduodant akcijas tiesiogiai, ne biržoje, kyla rizika, kad kainos bus per didelės arba per mažos, palyginti su rinkos kainomis.
Be to, birža atidžiai vertina akcijas išleidžiančias bendroves. Mažai tikėtina, kad ten rasite akivaizdžių sukčių akcijų. O likusiems vertybiniams popieriams dėl patikrinimo priskiriamas svarbus požymis – kotiravimo lygis.
Šiandien jų yra trys. Į pirmąjį lygį (arba pirmąjį kotiruočių sąrašą) patenka likvidžiausios patikimiausių Lietuvos rinkos bendrovių akcijos.
Norint patekti į antrąjį kotiruočių sąrašą, reikalavimai nėra tokie aukšti. Tačiau visos bendrovės, kurių akcijos patenka į pirmąjį arba antrąjį sąrašą, privalo reguliariai teikti biržai ataskaitas apie savo veiklos rezultatus, taip pat skelbti ataskaitas ir visą svarbią informaciją apie save internete.
Trečiasis lygis – tai nelistinguojama sąrašo dalis, kuriai keliami mažiausi reikalavimai. Jei ketinate pirkti trečiojo lygio bendrovės, kuri apskritai nėra įtraukta į biržos sąrašą, vertybinius popierius, turėsite patys įvertinti jos patikimumą. O tai nėra lengva net patyrusiam investuotojui. „DelfinGroup“ akcininkai patvirtino 1,2 mln. Eur dividendų mokėjimą
Sandoriams biržoje sudaryti reikia profesionalaus tarpininko – brokerio arba patikėtinio. Jie turi turėti Lietuvos banko išduotą licenciją dirbti vertybinių popierių biržoje.
Kokias akcijas gali įsigyti pradedantieji investuotojai?
Pagal įstatymą naujokams biržoje leidžiama laisvai prekiauti Lietuvos ir užsienio bendrovių akcijomis iš pirmojo ir antrojo kotiruojamųjų sąrašų.
Be to, pradedantieji investuotojai gali investuoti į pirmaujančių kitų šalių bendrovių akcijas, net jei jos nėra įtrauktos į šalies biržos prekybos sąrašus. Šiuo tikslu Lietuvos bankas sudarė didžiausių nacionalinių biržų indeksų sąrašą. Kai akcijos įtraukiamos į vieno iš šių indeksų skaičiavimą, jas galima pirkti be apribojimų.
Sandoriams su akcijomis, kurios nėra įtrauktos nei į kotiruojamuosius sąrašus, nei į pasaulinius akcijų indeksus, reikia atlikti specialų testavimą. Kai kurios akcijos skirtos tik kvalifikuotiems investuotojams – neturėdami kvalifikuoto investuotojo statuso negalėsite sudaryti sandorių su tokiais vertybiniais popieriais net ir po testavimo.
Pas vieną brokerį testą reikia išlaikyti vieną kartą – prieš sudarant pirmąjį sandorį su ypač rizikingomis akcijomis. Tačiau jei norėsite pereiti prie kito brokerio, testą turėsite laikyti dar kartą.
Per testą galėsite pasitikrinti, kokio lygio yra jūsų žinios apie priemonę. Pavyzdžiui, turėsite atsakyti, kaip greitai galite parduoti į kotiruočių sąrašus neįtrauktą akciją. Taip pat turėsite apskaičiuoti pajamas, gautas pardavus užsienio akciją, nuo kurių turėsite sumokėti gyventojų pajamų mokestį. Norėdami išlaikyti egzaminą, turite teisingai atsakyti į visus klausimus.
Su kokia rizika galite susidurti pirkdami akcijas?
Investavimas visada susijęs su rizika. Ji proporcinga tikėtinai vertybinių popierių grąžai: kuo daugiau galite uždirbti, tuo daugiau rizikuojate. Yra trys pagrindinės rizikos, su kuriomis susiduria investuotojai.
Rinkos rizika reiškia, kad vertybinių popierių vertė gali padidėti arba sumažėti. Ją lemia tik rinkos pasiūlos ir paklausos dėsnis. Pavyzdžiui, jei įmonė atranda naują naftos, dujų, aukso ar paladžio telkinį, tikėtina, kad jos akcijos brangs. Tačiau jei, tarkime, finansų bendrovei buvo sustabdytas licencijos galiojimas, jos vertybiniai popieriai smarkiai atpigs.
Likvidumo rizika reiškia, kad įsigytus vertybinius popierius vėliau gali būti sunku parduoti. Arba jų apskritai niekas nenorės pirkti, arba sutiks, bet tik su didele nuolaida – už daug mažesnę kainą. Vadinasi, „blue chips” – didžiausių ir patikimiausių įmonių vertybinius popierius – galėsite parduoti per kelias minutes. O prie nežinomos „Pupkin and Co” akcijų vargu ar nusidrieks norinčiųjų pirkti eilė.
Kredito rizika – tai rizika, kad vertybinius popierius išleidusi bendrovė bankrutuos. Tada jūsų vertybiniai popieriai smarkiai nuvertės. Tačiau pasibaigus bankroto procedūrai galėsite tikėtis savo dalies įmonės turto.
Galiausiai apibendrinkime rekomendacijas pradedantiesiems investuotojams.
Neinvestuokite paskutinių pinigų į akcijų rinką. Pirmiausia pasiruoškite sau patikimą užnugarį: į patikimą banką įneškite nuo 3 iki 6 savo mėnesinių pajamų.
Nepamirškite tiesioginio ryšio tarp rizikos ir grąžos. Jei kai kurių akcijų kaina smarkiai kyla (arba jūs manote, kad jos kils), vadinasi, jos taip pat gali smarkiai kristi (arba tiesiog nekilti).
Nedėkite visų kiaušinių į vieną krepšį. Jei nusprendėte investuoti į akcijas, pasirinkite kelias bendroves, pageidautina iš skirtingų pramonės šakų.
Stebėkite įvykius. Jei tapote bendrovės bendrasavininku, sekite, kas vyksta su ja ir jos vertybinių popierių kaina.
Jei jums per sunku ar varginga patiems sekti vertybinių popierių rinką, galite pasinaudoti kitomis galimybėmis. Pavyzdžiui, sudarykite sutartį su patikėtiniu arba įsigykite investicinio fondo, kuris investuoja į vertybinius popierius, vienetą. Investavimas į vertybinius popierius
Taip pat skaitykite
-
Sėkmė ar Patirtis? Ko Reikia Norint Tapti Sėkmingu Pokerio Žaidėju?
-
Tvarus investavimas: ESG investavimas, tvarumas
-
Investavimas į naftą: Ar verta dabar investuoti?
-
Investavimas užsienyje: Kur investuoti Europoje?
-
Bitcoin investavimas: Ar verta investuoti į Bitcoin?
-
Kur investuoti pinigus 2023 -2024 metais? Akcijos, NT, bitcoin, auksas….
-
Kur investuoti 5000 eurų? Patarimai 2024 metams
-
Knygos apie treidinimą (Knygos apie Forex): 30 knygų investuotojams
-
Prekyba valiutomis: Kaip viskas vyksta ir kaip uždirbti?