Paskelbta
2 metai prieš-
Daugelis yra ne kartą girdėję, kad pavasaris – vitaminų ir maisto papildų trūkumo metas. Todėl nieko keisto, kad šie produktai yra vienas populiariausių būdų, padedančių stiprinti imunitetą po žiemos sezono. Visgi šeimos gydytojas ir vaistininkė pastebi, kad pacientai dažnai nežino, kokią žalą gali sukelti netinkamas papildų vartojimas. Nors egzistuoja tam tikros žmonių grupės, kuriems šių produktų perdozavimas kelia dideles rizikas, atkreipti dėmesį turi net ir jokiais sveikatos sutrikimais nesiskundžiantys, tačiau reguliariai papildus vartojantys žmonės.
Pastebima, kad menkas rinkos reguliavimas, didelis reklaminis triukšmas mažina žmonių motyvaciją sveikatos problemas spręsti su gydytojų pagalba – atliekant tyrimus ir ieškant personalizuotų sveikatos gerinimo būdų. Šioje sferoje pasigendama didesnio valstybės, Sveikatos apsaugos ministerijos ir kitų suinteresuotų institucijų įsitraukimo, kuris padėtų sprendžiant visuomenės informuotumo problemą.
Išaugusi paklausa po pandemijos
Vaistininkės Lauros Kairiūkštienės teigimu, suintensyvėjęs maisto papildų ir vitaminų poreikis buvo būdingas 2020 m. prasidėjusios COVID-19 pandemijos metu, tačiau, kaip pastebi ji, poreikis nemažėja ir jai pasibaigus.
„Maisto papildų poreikis po pandemijos, kai sveikatos klausimai buvo visų dėmesio centre, tikrai padidėjo. Šių produktų klientai dažnai įsigyja tiek fiziškai, tiek internetu, vaistinėse taip pat sulaukiame nemažai klausimų, domėjimosi konkrečiais produktais ir jų sudėtimi, savybėmis“, – teigia vaistininkė.
Savo ruožtu šeimos gydytojas Andrius Bleizgys teigia pastebintis, kad dalis pacientų linkę savivaliauti maisto papildais – juos perka iš anksto nepasitarę, o aplinkinių patarti. Vėliau, atvykę į gydytojo kabinetą, klausia, ar juos verta ir naudinga vartoti.
„Esminė problema yra tame, kad mes dažnai nežinome, ką vartoja mūsų pacientai, nes papildai nėra išrašomi gydytojų, tad juos savo nuožiūra gali įsigyti kiekvienas suaugęs žmogus. O ir vizito metu ne visada spėjama detaliai išklausinėti, kokius produktus pacientas vartoja ilgą laiką, ką galbūt pradėjo vartoti neseniai. Pacientai taip pat dažnai galvoja, kad savo gydytojo neverta informuoti dėl kiekvieno vartojamo preparato. Tai įveda nemažai sumaišties“, – sako A. Bleizgys.
Sveikatos problemų neišspręs
Specialistas pabrėžia, kad trūkstamų medžiagų atsargas reikia pildyti individualiai ir tik pasitarus su savo gydytoju. Jis, žinodamas paciento profilį, atliktus tyrimus ir kitus faktorius, gali pasiūlyti tinkamiausią preparatą, pasižymintį geriausiu klinikiniu efektyvumu bei saugumu.
A.Bleizgys akcentuoja, kad apskritai maisto papildai neišsprendžia sveikatos problemų ir jokiais atvejais nepakeis sveikos gyvensenos įpročių žmonėms, kurie nori džiaugtis gera sveikata.
„Daugumos vitaminų, kaip ir mikroelementų, žmogui, kuris maitinasi įvairiu ir subalansuotu maistu, turėtų visiškai užtekti, tačiau kartais susidaro įspūdis, jog žmonės nori įdėti mažiau pastangų į gyvensenos pokyčius, ir vietoje to rasti stebuklingą piliulę ir jos pagalba kompensuoti lėtinį nuovargį, miego ar atostogų trūkumą“, – pasakoja medikas.
Pasekmės galimos ir sveikiems žmonėms
Anot A. Bleizgio, žmogui, kurio mityba visavertė, vitaminų trūkti neturėtų. Visgi net ir turint įtarimų dėl galimo stygiaus, būtina įvertinti galimas rizikas.
„Žinoma, atsargiausi turėtų būti sunkiomis ligomis sergantys žmonės, pavyzdžiui, turintys inkstų, kepenų nepakankamumą, taip pat nėščios moterys, vyresnio amžiaus žmonės, kurie dažnai linkę ilgai vartoti papildus ir vitaminus. Tačiau net ir sveiki žmonės ilguoju laikotarpiu gali sulaukti nemalonių pasekmių, nes dauguma medžiagų kaupiasi organizme ir gali sutrikdyti įprastą veiklą. Pavyzdžiui, vitamino A perteklius gali turėti įtakos kvėpavimo takų ligoms, magnio ir kalio atveju – sutrikdyti inkstų veiklą“, – aiškina gydytojas.
A.Bleizgiui antrina L. Kairiūkštienė. Ji ragina maisto papildus ir vitaminus vartojančius žmones nepersistengti – atidžiai išnagrinėti rekomenduojamas preparatų dozes, atsižvelgti į savo amžių, ligų, jei tokių esama, istoriją.
„Be to, visuomet šiais klausimais reikėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju, atlikti būtinus tyrimus, atėjus į vaistinę – su vaistininku“, – priduria ji.
Būtina didinti informuotumą
Pasak A. Bleizgio, siekiant išvengti netinkamo vitaminų ir maisto papildų vartojimo, būtina didinti visuomenės informuotumą apie galimas rizikas ir žalą sveikatai.
„Gyventojams būtų naudinga nuolat priminti, kad nereikėtų savavališkai piktnaudžiauti nereceptiniais preparatais, nes bet kokia cheminė medžiaga gali tapti žalinga, jei yra vartojama netikslingai ir be specialistų priežiūros. Manau, kad tokia informacija galėtų būti dalinamasi Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje, kurioje būtų galima rasti visą reikalingą informaciją apie kokybiškus preparatus, jų poveikį sveikatai. Konsultacijų klausimu galėtų padėti ir visuomenės sveikatos biurai. Svarbiausia žinia – dėl papildų vartojimo, siekiant naudos sveikatai, būtina tartis su gydytojais“, – teigia jis.
Valstybės valdomų įmonių strateginių tikslų įgyvendinimas sulėtėjo
Vilniaus savivaldybės valdomų įmonių indėlis į miesto biudžetą sumenko
Kaip pandemijos metu kūrėsi ir klestėjo Lietuvos transporto ir logistikos startuoliai?
Elektroninės notarų paslaugos skinasi kelią į platesnę auditoriją
Mokslininkai įspėja apie artėjančią nelaimę, kuri yra baisesnė už pandemiją COVID-19
Konstitucijos egzaminas apjungs viso pasaulio lietuvius
Sveikatos apsaugos ministerija rizikos grupes skatina pasiskiepyti trečiąja doze
Į Lietuvą šią savaitę atkeliavo 160 tūkst. COVID-19 vakcinos dozių
Prezidentas pasaulio lyderiams: siekime globalaus 70 proc. vakcinacijos rodiklio
Siuntų siuntimo platformą siuskpigiau.lt ir kitus internetinės prekybos verslus vystanti „Masiva group“ įsigijo 100 proc. sutelktinio rėmimo platformos „Contribee“ akcijų....
„Tesonet“ investicijų komandos vadovė Eglė Eidimtaitė tapo pirmąja lietuve „PayPal“ klientų valdyboje (CAD). Ši valdyba buvo įkurta siekiant padėti bendrovei...
Naujoji technologija leidžia darbdaviams greičiau susitelkti į geriausiai pozicijai tinkančius darbo ieškančiuosius, supaprastindama pirminį atrankos etapą. Inovacija Lietuvos darbo rinkojeReklama...
Metams einant į pabaigą ir didžiosioms šventėms nenumaldomai artėjant, prekybos tinklas „Rimi“ tęsia savo plėtrą ir šiandien Šiauliuose atidarė 89-ąją...
„Tinder“, „Bumble“, „Hinge“, „Badoo“ ir panašios pažinčių programėlės neatsiejamos nuo šiuolaikinio pasaulio. „Mano draugė ištekėjo radusi puikų vaikiną tinderyje“, „Bumblėje...
Kalėdos – stebuklų ir dovanų metas, per kurį Lietuvoje ir į užsienį siunčiamų siuntų kiekiai išauga iki 50 proc. Tačiau,...
Iki Kalėdų likus visai nedaug laiko skubama pirkti dovanas artimiesiems. Kartais šalia kalėdinės eglutės atsiduria ir buitį gerinantys elektroniniai įrenginiai....
Kompanijai „Google“ pristačius kasmetinę „Year in Search“ apžvalgą, paaiškėjo, ko internete šiemet dažniausiai ieškojo Lietuvos gyventojai. O tarp labiausiai jiems...
Kalėdinė karštinė įgauna pagreitį – vis daugiau žmonių dovanų artimiesiems ieško tiek prekybos centruose, tiek internetinėse parduotuvėse, todėl siuntų pristatymo...