Sekite naujienas

Verslas

Kuriantiems verslą: kada skolintis pinigų verslui atsakinga?

L

Paskelbta

-

Šiandieninės ekonomikos sąlygomis dažnas jaunas verslas svarsto apie išorinį finansavimą – vieni konkurentus nori aplenkti plėsdamiesi, kiti paskolomis tikisi išspręsti finansines problemas. Vis tik finansų ekspertai įspėja – neatsakingas skolinimasis verslus gali privesti prie dar didesnių problemų ar net bankroto, todėl šį žingsnį būtina apgalvoti ir jam tinkamai pasiruošti. Kada verslams verta svarstyti apie išorinį finansavimą ir kokius žingsnius prieš tai būtina atlikti?

Reklama

1. Įmonė privalo būti pelninga

Neretai apie verslo išorinį finansavimą imama galvoti ne plėtros akivaizdoje, bet norint išspręsti verslo finansines problemas – stingant apyvartinių lėšų ar sumažėjus užsakymų kiekiui. Vis tik finansų ekspertai vienareikšmiškai pataria skolintis tik tuomet, kai ir be papildomų įplaukų verslas veikia tvariai, o lėšos bus naudojamos atsakingai strateginei plėtrai.

Verslo vystymo prasme toks sprendimas gerokai tvaresnis, nes greičiausiai padės išspręsti tikrąją esminių problemų priežastį ir nesukurs didesnių bėdų ateityje. Kita vertus – įmonės pelningumas ir stabilūs piniginiai srautai yra viena pagrindinių pinigus skolinančių bankų sąlyga.

„Norint gauti finansavimą verslui, įmonės veikla privalo būti pelninga – trūkumo bankas nepadengia ir nuo bankroto negelbėja. Įprastai įmonės kreipiasi į banką dėl ilgalaikio finansavimo, kai nori įsigyti nekilnojamąjį turtą arba įrangą. Įmonėms augant, atsiranda ir papildomų apyvartinių lėšų poreikis, pavyzdžiui, išankstiniams atsiskaitymams su tiekėjais, tuomet į banką kreipiamasi dėl trumpalaikio, iki vienerių metų, kredito suteikimo. Galiausiai, lizingu perkamos transporto priemonės, padedančios veiklą vykdyti efektyviau. Bet, kai trūksta užsakymų ar pajamų, finansavimas nėra tinkama opcija“, – sako Gintarė Vainauskienė, „Luminor“ smulkių įmonių finansavimo skyriaus vadovė.

Šiame etape dažnai manoma, kad norint pasiskolinti pinigų, privaloma įkeisti kokį nors turtą kaip finansinės apsaugos priemonę. Anaiptol – įkeitimas ne visais atvejais yra būtinas, svarbiausia, kad įmonė būtų pelninga, moki ir finansiškai tvari.

2. Svarbi mokėjimų istorija

carvertical VIN patikra

Svarstant apie verslo finansavimą, ne mažiau svarbi ir įmonės finansinė disciplina – tvarkingos ir tvarią veiklą įrodančios įmonės finansinės ataskaitos bei mokėjimų istorija. Bankai taip pat atsižvelgia ir į įmonės savininkų bei akcininkų pradelstus mokėjimus ir finansinių įsipareigojimų vykdymą.

Pradelsti mokėjimai nebūtinai užkirs kelią finansavimui, bet gali jį reikšmingai sumažinti. Vis tik ekspertai pabrėžia, kad tvarkingas finansinės apskaitos tvarkymas bei savalaikiai atsiskaitymai su kreditoriais svarbūs ne tiek dėl banko požiūrio, bet dėl paties verslo – nesusitvarkant finansinės higienos apie finansavimą ar investuotojų pinigus galvoti taip pat per anksti. Verslo startuolis

„Bankui reikalinga dokumentacija yra tik viena medalio pusė. Pradelsti mokėjimai, netvarkinga apskaita ar savininkų anksčiau turėtų verslų bankrotai perspėja apie finansinės disciplinos stoką ir sukelia abejonių dėl tolimesnių verslo ateities perspektyvų. Tad prieš ieškant finansinių injekcijų, verta išspręsti higieninius finansų klausimus – neretai tai savaime padeda verslams, padiktuoja reikalingus sprendimus“, – sako G. Vainauskienė.

Ji prideda, kad atsakinga finansinė apskaita ypač svarbi smulkųjį ar vidutinį verslą vystančioms individualioms įmonėms, kurios kartais neveda standartinės finansinės atskaitomybės, būtinos uždarosioms akcinėms bendrovėms. Svarbu paminėti, kad kreipiantis finansavimo, įmonė turėtų vykdyti veiklą ne trumpiau kaip vienerius finansinius metus, kurie dažniausiai sutampa su kalendoriniais metais. Tad jei įmonė dabar kreiptųsi dėl paskolos suteikimo, ji turėtų būti įsteigta ne vėliau kaip 2024 metų pradžioje.

3. Galimybės grąžinti

Galiausiai, ne mažiau svarbu įvertinti savo galimybes pasiskolintus pinigus grąžinti. Bet kuriuo atveju finansavimas negalės būti didesnis, nei įmonės per metus uždirbamos pajamos, o įprastai jis būna net perpus mažesnis. Finansų ekspertas įvertino lietuvių įprotį skolintis remontui ir atskleidė būdus sutaupyti

Vis tik, ekspertai primena, kad prieš skolinantis būtina įvertinti savo galimybes grąžinti ir finansinę „odą“ – ar suplanuotoms investicijoms neatsipirkus, finansinius įsipareigojimus vis tiek pavyks įgyvendinti. „Mirusio interneto zona“ namuose

„Bankas įprastai vertina nuosavo kapitalo rodiklį (angl. equity ratio), kuris parodo, kokią įmonės turto dalį finansuoja savininkai, ir įmonės finansinių įsipareigojimų su EBIDTA santykį (angl. Debt to EBIDTA ratio). Be šių rodiklių, taip pat reikėtų pasiskaičiuoti skolų padengimo rodiklį (angl. Debt Service Coverage Ratio), parodantį ar įmonė uždirba pakankamai grynosios veiklos pajamų, kad padengtų prisiimtus finansinius įsipareigojimus. Šio rodiklio reikšmė turėtų būti didesnė nei vienetas“, – sako G. Vainauskienė. Beveik kas dešimtas lietuvis kitąmet planuoja skolintis pirkiniams

Plačiau šia tema G. Vainauskienė diskutavo su Justu Daujotu, „Luminor“ elektroninės prekybos skyriaus vadovu, nuotolinio moterų universiteto „WoW University“ rengiamame verslumo skatinimo kurso „SOLO Verslas“ susitikime.

Pokalbį nemokamai išgirsti galite čia

Lietuviai atsakė, kam dažniausiai skolinasi

Komentuokite

Kokia jūsų nuomonė?

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |