Sekite naujienas

Investavimas

Investavimas į kriptovaliutas: privalumai, trūkumai ir kaip tai veikia

L

Paskelbta

-

Kas yra kriptovaliuta?

Reklama

Kriptovaliuta (arba „kripto“) yra skaitmeninė valiuta, tokia kaip Bitcoin, naudojama kaip alternatyvus mokėjimo būdas arba spekuliacinė investicija. Kriptovaliutos savo pavadinimą gauna iš kriptografinių metodų, kurie leidžia saugiai jas naudoti be centrinės vyriausybės ar banko įsikišimo.

Keletas pavyzdžių:

  • Bitcoin iš pradžių buvo kuriamas kaip mokėjimo priemonė, nekontroliuojama ir neplatinta centrinio banko. Nors finansinės institucijos tradiciškai reikalingos, kad patikrintų, ar mokėjimas sėkmingai atliktas, Bitcoin tai daro saugiai be centrinės valdžios.
  • Ethereum naudoja tą pačią pagrindinę technologiją kaip Bitcoin, tačiau vietoj griežtai tarpusavio mokėjimų, kriptovaliuta naudojama mokėti už operacijas Ethereum tinkle. Šis tinklas, paremtas Ethereum blokų grandine, leidžia veikti visoms finansinėms ekosistemoms be centrinės valdžios. Įsivaizduokite draudimą be draudimo bendrovės ar nekilnojamojo turto nuosavybės dokumentus be titulinės bendrovės.
  • Daugybė altkoinų (plačiai apibrėžiamų kaip bet kokios kriptovaliutos, išskyrus Bitcoin) atsirado siekiant pasinaudoti įvairiais ir kartais perspektyviais blokų grandinės technologijos naudojimo atvejais.
  • Meme kriptovaliutos, altkoinų subkategorija, yra juokingos kriptovaliutos, atspindinčios interneto memus. Kai kurios meme kriptovaliutos, tokios kaip Dogecoin, pasiekė didelę rinkos kapitalizaciją, nors neturi rimtų naudojimo atvejų.

Kodėl žmonės investuoja į kriptovaliutas?

Žmonės investuoja į kriptovaliutas dėl tos pačios priežasties, kaip ir į bet ką kitą – jie tikisi, kad jų vertė augs, atnešdama pelną. Pavyzdžiui, jei Bitcoin paklausa išauga, pasiūlos ir paklausos sąveika gali padidinti jo vertę. Jei Bitcoin būtų masiškai naudojamas mokėjimams, jo paklausa didėtų, o kartu ir kaina doleriais. Taigi, jei įsigijote vieną Bitcoin prieš paklausos padidėjimą, galėtumėte jį parduoti už daugiau JAV dolerių, nei pirkote, ir uždirbti pelną.

Tos pačios taisyklės taikomos Ethereum. „Ether“ yra Ethereum blokų grandinės kriptovaliuta, kuria kūrėjai kuria decentralizuotas finansines („DeFi“) programas be trečiųjų šalių finansinių institucijų. Kūrėjai privalo naudoti Ether, kad kurtų ir vykdytų programas Ethereum tinkle, todėl teoriškai, kuo daugiau kuriama Ethereum blokų grandinėje, tuo didesnė Ether paklausa.

Tačiau svarbu pažymėti, kad kai kuriems kriptovaliutos nėra investicijos. Pavyzdžiui, Bitcoin entuziastai laiko jį daug geresne pinigų sistema nei dabartinė ir norėtų, kad jis būtų naudojamas kaip kasdienė mokėjimo priemonė. Vienas dažnas posakis – „vienas Bitcoin yra vienas Bitcoin“ – pabrėžia požiūrį, kad Bitcoin vertė neturėtų būti matuojama JAV doleriais, o pagal jo teikiamą vertę kaip naujai pinigų sistemai.

carvertical VIN patikra

Kaip veikia kriptovaliuta?

Kriptovaliutos remiasi technologija, vadinama blokų grandine, kuri saugo atsparius manipuliacijoms operacijų įrašus ir seka, kam kas priklauso. Blokų grandinės išsprendė ankstesnių bandymų sukurti grynai skaitmenines valiutas problemą: neleido žmonėms kopijuoti savo turimų lėšų ir bandyti jas išleisti du kartus.

Atskiros kriptovaliutų vienetai gali būti vadinami monetomis arba žetonais, priklausomai nuo jų naudojimo. Kai kurios skirtos būti mainų priemonėmis prekėms ir paslaugoms, kitos yra vertės kaupikliai, o kai kurios naudojamos dalyvauti specifinėse programose, tokiose kaip žaidimai ar finansiniai produktai.

Kaip kuriamos kriptovaliutos?

Vienas įprastas kriptovaliutų kūrimo būdas yra procesas, vadinamas kasyba, kurį naudoja Bitcoin. Bitcoin kasyba gali būti daug energijos reikalaujantis procesas, kurio metu kompiuteriai sprendžia sudėtingas užduotis, kad patikrintų operacijų autentiškumą tinkle. Kaip atlygį, šių kompiuterių savininkai gali gauti naujai sukurtą kriptovaliutą. Kitos kriptovaliutos naudoja kitus metodus, tokius kaip „proof of stake“, kad sukurtų ir platintų žetonus, ir daugelis jų daro mažesnį poveikį aplinkai.

Daugumai žmonių paprasčiausias būdas įsigyti kriptovaliutą yra ją pirkti, arba iš biržos, arba iš kito vartotojo.

Kodėl yra tiek daug kriptovaliutų rūšių?

Svarbu prisiminti, kad Bitcoin skiriasi nuo kriptovaliutų apskritai. Nors Bitcoin yra pirmoji ir vertingiausia kriptovaliuta, rinka yra didelė – yra tūkstančiai kriptovaliutų. Kai kurios kriptovaliutos turi šimtų milijardų dolerių rinkos kapitalizaciją, o kitos yra nežinomos ir beveik bevertės.

Jei galvojate apie kriptovaliutų įsigijimą, naudinga pradėti nuo dažnai prekiaujamų ir gana gerai rinkoje įsitvirtinusių valiutų. Šios monetos paprastai turi didžiausią rinkos kapitalizaciją.

Tačiau net ir kruopštus kriptovaliutos pasirinkimas negarantuoja sėkmės tokioje nepastovioje rinkoje. Kartais problemos stipriai susietoje kriptovaliutų pramonėje gali turėti plačių pasekmių turto vertei. Pavyzdžiui, kai 2022 m. lapkritį žlugo kriptovaliutų birža FTX, Bitcoin kaina per kitus du mėnesius krito daugiau nei 20 %.

Ar kriptovaliutos yra finansiniai vertybiniai popieriai, tokie kaip akcijos?

Ar kriptovaliuta yra vertybinis popierius, šiuo metu yra šiek tiek neaišku. Paprastai finansų srityje „vertybinis popierius“ yra bet kas, kas atspindi vertę ir gali būti prekiaujama. Akcijos yra vertybiniai popieriai, nes jos atspindi nuosavybę viešojoje bendrovėje. Obligacijos yra vertybiniai popieriai, nes jos atspindi skolą, kurią skolininkas turi sumokėti obligacijos savininkui. Abi šios priemonės gali būti prekiaujamos viešosiose rinkose.

Reguliavimo institucijos vis dažniau signalizuoja, kad kriptovaliutos turėtų būti reguliuojamos panašiai kaip kiti vertybiniai popieriai, tokie kaip akcijos ir obligacijos. Tačiau po 2024 m. birželio mėn. Aukščiausiojo Teismo sprendimo byloje Loper Bright Enterprises v. Raimondo tai gali pasikeisti – Kongresas gali turėti aiškiai apibrėžti kriptovaliutų reguliavimą per įstatymus, o ne leisti SEC taikyti taisykles pagal savo interpretaciją. Tai gali turėti didelių pasekmių šiai turto klasei ateityje. Investavimas į Bitcoin

Kriptovaliutų privalumai ir trūkumai

Kriptovaliutos kelia aistringas nuomones tarp investuotojų. Štai keletas priežasčių, kodėl kai kurie mano, kad tai transformuojanti technologija, o kiti laiko tai mada.

Kriptovaliutų privalumai:

  • Kriptovaliuta yra nepastovi investicija, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje daugelio monetų vertė gerokai išaugo. Pavyzdžiui, Bitcoin kaina per pastaruosius penkerius metus išaugo maždaug dešimt kartų, nepaisant kelių bulių ir meškų rinkų. 2024 m. gruodį ji pirmą kartą viršijo 100 000 USD, o nors po to kaina smarkiai krito, 2025 m. gegužės 8 d. ji vėl peržengė šią psichologiškai svarbią ribą ir gegužės 22 d. pasiekė naują visų laikų aukštumą – 111 000 USD.
  • Kai kuriems patinka tai, kad kriptovaliuta pašalina centrinius bankus iš pinigų pasiūlos valdymo, nes laikui bėgant šie bankai linkę mažinti pinigų vertę per infliaciją.
  • Bendruomenėse, kurioms tradicinė finansų sistema buvo mažiau prieinama, kai kurie žmonės kriptovaliutas mato kaip perspektyvią galimybę. 2021 m. Pew Research Center duomenys rodo, kad azijiečiai, juodaodžiai ir ispanai dažniau nei baltieji teigia, kad yra investavę, prekiavę ar naudoję kriptovaliutą.
  • Kiti šalininkai vertina blokų grandinės technologiją, nes tai decentralizuota apdorojimo ir įrašų sistema, kuri gali būti saugesnė nei tradicinės mokėjimo sistemos. Ji taip pat gali pasiūlyti pigesnį būdą siųsti pinigus tarptautiniu mastu, nors kriptovaliutų tinklai paprastai ima operacijų mokesčius, kaip ir daugelis tradicinių tarptautinių pinigų pervedimo paslaugų.
  • Kai kurios kriptovaliutos suteikia savininkams galimybę uždirbti pasyvias pajamas per procesą, vadinamą „staking“. Kriptovaliutų „staking“ reiškia kriptovaliutų naudojimą padėti patikrinti operacijas blokų grandinės protokole. Nors „staking“ turi rizikų, jis gali leisti padidinti kriptovaliutų laikymą neperkant daugiau.

Kriptovaliutų trūkumai:

  • Daugelis kriptovaliutų projektų yra neišbandyti, o blokų grandinės technologija apskritai dar nėra plačiai paplitusi. Jei pagrindinė kriptovaliutų idėja nepasieks savo potencialo, ilgalaikiai investuotojai gali niekada nematys laukiamų grąžų.
  • Trumpalaikiams kriptovaliutų investuotojams yra kitų rizikų. Jų kainos dažnai keičiasi greitai, ir nors tai reiškia, kad daugelis žmonių uždirbo pinigų pirkdami tinkamu metu, daugelis kitų prarado pinigus pirkdami prieš pat kriptovaliutų rinkos griūtį. Kriptovaliuta investavimas
  • Šie dideli vertės svyravimai gali prieštarauti pagrindinėms idėjoms, kurioms palaikyti buvo sukurtos kriptovaliutos. Pavyzdžiui, žmonės gali būti mažiau linkę naudoti Bitcoin kaip mokėjimo sistemą, jei nežino, kokia bus jo vertė kitą dieną.
  • Bitcoin ir kitų panašių kasybos protokolų naudojančių projektų poveikis aplinkai yra reikšmingas. Pavyzdžiui, Kembridžo universiteto palyginimas teigia, kad pasaulinė Bitcoin kasyba sunaudoja daugiau nei dvigubai daugiau energijos nei visas JAV gyvenamasis apšvietimas. Kai kurios kriptovaliutos naudoja kitokią technologiją, kuri reikalauja mažiau energijos.
  • Pasaulio vyriausybės dar pilnai nesusitarė, kaip elgtis su kriptovaliutomis, todėl reguliavimo pokyčiai ir suvaržymai gali nenuspėjamai paveikti rinką.
  • Daugelis kriptovaliutų tinklų ima mokestį už bet kokią operaciją, įskaitant kriptovaliutų pirkimą ar pardavimą kaip investuotojui. Šie mokesčiai gali labai skirtis, o aukšti mokesčiai gali sumažinti grąžą. Pavyzdžiui, Bitcoin operacijų mokesčiai per pastaruosius metus svyravo nuo mažiau nei 50 centų iki daugiau nei 100 USD už operaciją, priklausomai nuo labai mažo ar didelio operacijų aktyvumo laikotarpių.

Kriptovaliutų teisiniai ir mokesčių klausimai

Nėra abejonių, kad kriptovaliutos yra legalios JAV. Ar jos legalios visame pasaulyje, priklauso nuo kiekvienos šalies. Ką žinote apie kriptovaliutas?

Tačiau klausimas, ar kriptovaliutos yra legalios, yra tik viena teisinio klausimo dalis. Kiti svarstytini dalykai apima tai, kaip kriptovaliutos apmokestinamos ir ką su jomis galima nusipirkti.

  • Teisėta mokėjimo priemonė: Galite vadinti jas kriptovaliutomis, tačiau jos skiriasi nuo tradicinių valiutų vienu svarbiu aspektu: daugelyje vietų nėra reikalavimo jas priimti kaip „teisėtą mokėjimo priemonę“. Pavyzdžiui, JAV doleris turi būti priimamas „visoms skoloms, viešoms ir privačioms“. Pasaulio šalys taiko įvairius požiūrius į kriptovaliutas. Kol kas tik viena šalis, Salvadoras, priima Bitcoin kaip teisėtą mokėjimo priemonę. JAV tai, ką galima nusipirkti su kriptovaliuta, priklauso nuo pardavėjo pageidavimų.
  • Kriptovaliutų mokesčiai: JAV terminas „valiuta“ šiek tiek klaidina, kai kalbama apie mokesčius. Kriptovaliutos apmokestinamos kaip turtas, o ne kaip valiuta. Tai reiškia, kad parduodant jas reikia mokėti kapitalo prieaugio mokestį, t. y. skirtumą tarp pirkimo ir pardavimo kainos. Jei gaunate kriptovaliutą kaip mokėjimą ar atlygį už veiklą, pvz., kasybą, būsite apmokestinti pagal vertę, kuri buvo tuo metu, kai ją gavote.

Jūsų sprendimas: Ar kriptovaliuta yra gera investicija?

Kriptovaliuta yra santykinai rizikinga investicija, kad ir kaip ją vertintumėte. Paprastai aukštos rizikos investicijos turėtų sudaryti nedidelę jūsų bendro portfelio dalį – įprasta gairė yra ne daugiau kaip 10 %. Pirmiausia galite norėti sustiprinti savo pensijų santaupas, sumokėti skolas ar investuoti į mažiau kintamus fondus, sudarytus iš akcijų ir obligacijų.

Yra kitų būdų valdyti riziką savo kriptovaliutų portfelyje, pavyzdžiui, diversifikuojant kriptovaliutų, kurias perkate, asortimentą. Kriptovaliutų turto vertė gali kilti ir kristi skirtingais tempais ir skirtingais laikotarpiais, todėl investuodami į kelis skirtingus produktus galite tam tikru mastu apsisaugoti nuo vieno turto nuostolių. Investavimas į kriptovaliutas

Svarbiausia investuojant į bet ką yra atlikti namų darbus. Tai ypač svarbu kriptovaliutų atveju, kurios dažnai siejamos su konkrečiu kuriamu ar diegiamu technologiniu produktu. Perkant akcijas, jos susijusios su bendrove, kuri privalo laikytis aiškiai apibrėžtų finansinių ataskaitų reikalavimų, kurie gali suteikti įžvalgų apie jos perspektyvas.

Kriptovaliutų atveju nustatyti, kurie projektai yra perspektyvūs, gali būti sudėtingiau. Jei turite finansų patarėją, išmanantį kriptovaliutas, verta paprašyti jo patarimo.

Pradedantiesiems investuotojams taip pat naudinga išnagrinėti, kaip plačiai naudojama kriptovaliuta. Dauguma patikimų kriptovaliutų projektų viešai skelbia metriką, rodančią, pavyzdžiui, kiek operacijų atliekama jų platformose. Jei kriptovaliutos naudojimas auga, tai gali būti ženklas, kad ji įsitvirtina rinkoje. Kriptovaliutos taip pat paprastai pateikia „baltąsias knygas“, kuriose paaiškinama, kaip jos veiks ir kaip ketinama platinti žetonus.

Jei ketinate investuoti į mažiau įsitvirtinusius kriptovaliutų produktus, štai keletas papildomų klausimų, kuriuos verta apsvarstyti:

  • Kas vadovauja projektui? Identifikuojamas ir gerai žinomas lyderis yra teigiamas ženklas.
  • Ar yra kitų didelių investuotojų, investuojančių į tai? Tai geras ženklas, jei kiti gerai žinomi investuotojai nori dalies valiutos.
  • Ar turėsite dalį bendrovėje, ar tik valiutą ar žetonus? Šis skirtumas svarbus. Būti daliniu savininku reiškia, kad galite dalyvauti bendrovės pelne (esate savininkas), o pirkdami žetonus tiesiog gaunate teisę juos naudoti, kaip žetonus kazino.
  • Ar valiuta jau sukurta, ar bendrovė siekia surinkti pinigų jos kūrimui? Kuo toliau pažengęs produktas, tuo mažesnė rizika. Bitcoin investavimas

Turinys priklauso: nerdwallet.com

Komentuokite

Kokia jūsų nuomonė?

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |