Sekite naujienas

Investavimas

Tvarus investavimas: ESG investavimas, tvarumas

L

Paskelbta

-

Tūkstantmečio kartos atstovai pakeitė visuomenės požiūrį į ekonominius procesus, pridėdami prie jų savo vertybes. Jie padidino verslo socialinės atsakomybės reikalavimą ir ESG investicijų plėtrą. Supraskime, kas tai yra

Reklama

Per pastaruosius kelerius metus socialiai atsakingo investavimo srityje įvyko pakilimas. Nors 2015 m. į tvaraus investavimo principų besilaikančius fondus buvo investuota mažiau nei 5 mlrd. dolerių, 2020 m. šis rodiklis siekia 51,1 mlrd. dolerių.

Socialiai atsakingo investavimo augimą daugiausia lėmė tūkstantmečio kartos vertybės. Jiems labiau nei kitiems rūpi pasaulinės problemos, įskaitant klimato kaitą, ir jie nori padėti sumažinti žalingą žmogaus poveikį gamtai. Ir nors etinė verslo pusė jau seniai kelia susirūpinimą, būtent Tūkstantmečio karta turėjo įtakos „sąmoningo” kapitalizmo gimimui ir ESG investavimo populiarėjimui. Investavimas

Kas yra ESG investavimas?

Investavimas pagal ESG – tai socialiai atsakingo investavimo forma, kai sprendimas investuoti į verslą grindžiamas įmonės indėliu į visuomenę. Įmonės teigiamą poveikį galima vertinti pagal tris pagrindinius veiksnius:

Aplinkosaugos (Environmental) – Svarbu, kaip aktyviai įmonė saugo aplinką ir gamtinę aplinką. Tai gali pasireikšti kenksmingų išmetamųjų teršalų ir oro taršos kontrole, gerai išvystytos atliekų tvarkymo sistemos kūrimu, atsakingu žemės naudojimu ir pastangomis mažinti anglies dioksido pėdsaką;

Socialinis (S) – socialinė plėtra. Įmonės turėtų sudaryti darbuotojams tinkamas darbo sąlygas ir lygias įsidarbinimo galimybes, remti socialines organizacijas;

carvertical VIN patikra

Valdymas (G) – įmonės valdymas. Tai standartai, kuriais vadovaujamasi valdant įmonę, įskaitant etišką verslo praktiką, lyčių įvairovę direktorių valdyboje, darbuotojo indėlį atitinkantį atlygį ir bendrą verslo skaidrumą.

Kaip atsirado investavimas į ESG

Šio reiškinio ištakos siekia XVIII a. – tuo metu JAV vienos iš protestantiškų konfesijų, metodizmo, atstovai priešinosi investicijoms į azartinių lošimų, alkoholio ir tabako įmones.

Tačiau socialinės atsakomybės ir etiško verslo klausimai iš tikrųjų išryškėjo septintajame dešimtmetyje, kai Vietnamo karui nepritariantys studentai pareikalavo, kad universitetų fondai nustotų investuoti į JAV gynybos bendroves.

Lygiai taip pat Amerikos studentai protestavo prieš apartheidą Pietų Afrikoje, reikalaudami, kad universitetai nustotų remti toje šalyje veikiančias įmones. Šis socialinis aktyvumas vėliau paskatino teisėkūros ir institucinius pokyčius. NT vystytojams nėra kada atsikvėpti: kelią skinasi nauja metodologija

2006 m. Jungtinės Tautos (JT) paskelbė Atsakingo investavimo principus (UN PRI). O 2012 m. Pasaulinis tvaraus investavimo aljansas (GSIA) paskelbė pirmąją Pasaulinės tvaraus investavimo apžvalgos ataskaitą.

Kuo ESG investicijos pranašesnės už tradicines investicijas

Investuojant į ESG pirmiausia atsižvelgiama į žmones: jų poziciją konkrečiu klausimu, gyvenimo kokybę ar darbo sąlygas, naudos paskirstymo teisingumą ir žmonių tarpusavio santykius. Į pelną ir kitus finansinius įmonės rodiklius atsižvelgiama tik įvertinus įmonės socialinį indėlį.

Į ESG orientuotos investicijos padeda sukurti investuotojo vertybes atspindintį portfelį. Tokios investicijos svarbios tuo, kad jos leidžia privačiam investuotojui daryti įtaką rinkai ir ekonomikai remiant įmones, kurių misija jam artima. Šis procesas vadinamas „sąmoningu kapitalizmu”. Jį savo to paties pavadinimo knygoje išdėstė verslininkas ir „Whole Foods Market” įkūrėjas Johnas McKee ir rinkodaros profesorius Rajendra Sisodia.

Tuo pat metu ESG investavimas pasirodė esąs toks pat pelningas kaip ir tradicinis investavimas. Bendrovės „Morningstar” atliktas tyrimas parodė, kad 2019 m. ESG fondai pasiekė geresnius rezultatus nei įprastiniai fondai, o daugelis jų net pasiekė arba viršijo S&P 500 indeksą.

Be to, ESG fondai yra mažiau rizikingos investicijos, palyginti su tradicinėmis panašiomis priemonėmis. „Morgan Stanley Institute for Sustainable Investing“ duomenimis, nuo 2004 iki 2018 metų ESG fondų grąža sumažėjo 20% mažiau nei įprastų fondų. Šių fondų veiklai, kaip rašo žurnalas „Journal of Sustainable Finance & Investment“, įtakos turi tokie veiksniai kaip maža reputacijos, politinė ir reguliavimo rizika, o tai savo ruožtu lemia stabilesnį pinigų srautą ir didesnį pelningumą.

ESG investicijų nereikėtų painioti su panašia SRI (socialiai atsakingo investavimo) arba socialiai atsakingo investavimo sąvoka, nors jos yra labai artimos. Jos skiriasi tuo, kad SRI yra investavimas atsižvelgiant į moralinius ir etinius principus, ir čia pasirinkimas tampa kategoriškesnis. Pavyzdžiui, neinvestuoti į alkoholio, cigarečių ar ginklų gamintojus.

Priešingai nei SRI ir ESG investicijos, yra nuodėmingos akcijos – investicijos į įmones, kurių veikla kelia moralinių ir etinių abejonių, tačiau neša gerą pelną įmonių savininkams ir akcininkams.

ESG investicinės priemonės

1. ETF

Investuoti pagal ESG standartus galima keliais būdais. Pavyzdžiui, pirkti ETF, kurie seka šiuos kriterijus atitinkančias įmones. Lietuvos NT vystytojams į nugarą alsuoja nauji reikalavimai

Aplinkos apsaugos fondai:

iShares Global Clean Energy ETF ( Ticker – ICLN ). Sekamas „S&P Global Clean Energy” indeksas, suteikiantis galimybę investuoti į atsinaujinančių išteklių bendroves.

Socialinė plėtra

Vanguard FTSE Social Index Fund Admiral ( Ticker – VFTAX ). Atrenkamos įmonės, kuriose darbuotojams sudaromos geros darbo sąlygos ir gerbiamos žmogaus teisės.

Įmonės valdymas

„iShares ESG MSCI USA ETF” (Ticker – ESGU). Fondas tikrina įmonių valdymo kokybę.

Žaliosios obligacijos

Žaliosios obligacijos išleidžiamos aplinkosaugos projektams finansuoti.

2. Reitingai ir indeksai

Turtą savo portfeliui galite savarankiškai pasirinkti stebėdami įmonių veiklą ESG veiksnių požiūriu pagal esamus reitingus ir duomenų bazes. Tokią informaciją skelbia „Morningstar”, MSCI, „Bloomberg” ir „Sustainalytics”.

Investavimo į ESG rizika

1 – Universalių ESG standartų nebuvimas

Nepaisant to, kad yra reitingų ir indeksų, skirtų ESG kriterijams vertinti vykdant verslą, kol kas nėra parengta vienodų standartų, pagal kuriuos būtų galima vertinti atitiktį ESG veiksniams. Todėl kai kurie fondai gali rasti įmonių, kurių socialinės atsakomybės lygis kelia abejonių. Būtina patikrinti fondų, į kuriuos investuojate, turtą. Populiarėja kriptovaliutų fondai

2. Duomenų apie ESG įmonių ilgalaikius finansinius rezultatus trūkumas

Jei paaiškės, kad ESG reikalavimus atitinkančių bendrovių veikla nėra tokia tvari, kaip manyta anksčiau, investuotojai, kurie orientuojasi į didelės grąžos gavimą, greičiausiai paliks šį sektorių.

Investicijoms į ESG taikomas „mokestis”: sumažėjęs pelnas

Ekspertai pažymi, kad įmonių siekis atitikti ESG kriterijus turi ir trūkumų. Pirma, didelėms bendrovėms tai gali būti paprasčiausia gudrybė, siekiant išbalinti savo reputaciją ir nuslėpti tikrąją savo veiklos žalą.

Buvęs „BlackRock” vyriausiasis investavimo į tvarų investavimą vadovas Tariqas Fancy pažymi, kad aplinkosauginė retorika yra palanki įmonėms, tačiau realūs veiksmai šia linkme neatneša joms tokios pat apčiuopiamos naudos. O investicijų valdytojai yra teisiškai įpareigoti „nedaryti nieko, kas galėtų pakenkti pelningumui”.

Dėl to jie tik taria žodžius apie ESG investavimo kriterijus, bet praktiškai ieško įmonių, kurios duotų didesnę grąžą. Jei jie investuoja į mažiau pelningas bendroves, jie „apmokestina” savo klientus mažesne grąža.

Ambicingi ESG tikslai – kokios rizikos kyla verslams ir kada atsakomybę gali tekti prisiimti vadovams?

Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |