Sekite naujienas

Verslas

Vilniaus šilumos tinklai žengia į kitą žaliojo vandenilio gamybos etapą – gauta svarbi PAV išvada

Paskelbta

-

AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) žengia dar vieną svarbų žingsnį tvarios energetikos link – gauta teigiama poveikio aplinkai vertinimo (PAV) išvada dėl žaliojo vandenilio gamybos viešajam transportui Vilniaus mieste projekto. Tai atveria kelią tęsti projekto įgyvendinimo etapus ir pereiti prie infrastruktūros kūrimo.

Reklama

Žaliojo vandenilio gamybos ir tiekimo projektas – pirmasis Lietuvoje, kuriuo siekiama naudoti atsinaujinančius energijos išteklius (AEI) vandenilio gamybai, kuris būtų tiekiamas miesto viešajam transportui. VŠT teritorijoje atsirasiančioje gamykloje bus gaminamas žaliasis vandenilis naudojant elektros energiją iš AEI – tai leis pakeisti 16 taršių dyzelinių autobusų mieste ir sutaupyti 1414 tonų išmetamo CO2 kiekio per metus.

„Teigiama poveikio aplinkai vertinimo išvada patvirtina, kad vystomas projektas yra suderinamas su aplinkosauginiais ir darnaus vystymosi tikslais. Tai ne tik svarbus žingsnis įmonės strategijoje, bet ir reikšmingas postūmis miesto, netgi šalies energetikos sistemai, judant klimatui neutralios ateities link“, – sako Vilniaus šilumos tinklų vadovas Gerimantas Bakanas.

Įmonė siekia ne tik gaminti žaliojo vandenilio dujas, kurias tieks UAB „Vilniaus viešasis transportas“ autobusų parkui, tačiau taip pat ir viešajai prieigai, kad šiuo kuru galėtų naudotis visi norintys. Be kita ko, žaliojo vandenilio gamykla leis išnaudoti ir atliekinės šilumos potencialą.

„Šis projektas mums leis ne tik prisidėti prie tvaresnio transporto sektoriaus, bet ir maksimaliai išnaudoti esamos infrastruktūros efektyvumą. Vandenilio gamybos metu susidariusias gamybines nuotekas planuojame panaudoti termofikacinio vandens ruošimui, oatliekinę šilumą – surinkti ir panaudoti centralizuoto šilumos tiekimo sistemoje. Tokiu būdu užtikrinsime, kad energijos ištekliai būtų naudojami kuo efektyviau, o vandenilis gaminamas dar tvariau“, – sako Andrius Agintas, VŠT Infrastruktūros komandos vadovas.

Skaičiavimai rodo, kad per pirmuosius gamybos metus planuojama pagaminti iki 1,43 mln. m3 žaliojo vandenilio, kur atitinkamai susidarytų iki 2000 MWh šilumos energijos, kurią surinkus būtų galima prisidėti prie šilumos gamybos optimizavimo ir iškastinio kuro vartojimo mažinimo. Įmonės tikslas – iki 2030 m. visiškai atsisakyti iškastinio kuro naudojimo šilumos gamyboje, šiuo metu iš AEI gaminama šiluma viršija 70 procentų kartelę.

Atsižvelgiant į PAV išvadas, artimiausiu metu bus pradėtas žaliojo vandenilio gamybos įrenginių ir inžinerinės infrastruktūros projektavimas, o žaliojo vandenilio gamybą planuojama pradėti jau kitais metais. VŠT vykdo projektavimo darbus gamyklos teritorijoje, taip pat paskelbė viešąjį konkursą vandenilio išpilstymo punkto su viešąja prieiga įrengimui Justiniškėse, 2-ajame Vilniaus troleibusų parke. Poveikio aplinkai vertinimui pritarė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, Valstybės saugumo departamentas bei kitos institucijos.

Žaliojo vandenilio gamyba – vienas iš sostinės strateginių žingsnių, siekiant eliminuoti priklausomybę nuo iškastinio kuro ir jau 2030 metais tapti klimatui neutraliu miestu.

Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |