Sekite naujienas

Dirbtinis intelektas

Kada atsirado dirbtinis intelektas?

R

Paskelbta

-

Dirbtinis intelektas (DI) – tai technologija, kurios vystymasis siejamas su mūsų gebėjimu kurti sistemas, galinčias atlikti užduotis, kurios paprastai reikalauja žmogaus intelekto. Nors šiandien dirbtinis intelektas yra neatsiejama kasdienio gyvenimo dalis, jo atsiradimas ir vystymasis turi gilias šaknis, siekiančias kelis dešimtmečius atgal. Šiame straipsnyje panagrinėsime, kada ir kaip atsirado dirbtinis intelektas, ir kaip jis tapo tokiu svarbiu šiuolaikinėje technologijų erdvėje.

Reklama

Ankstyvasis dirbtinio intelekto vystymasis

Dirbtinio intelekto idėja pirmą kartą buvo iškelta dar senovės laikais, tačiau šiuolaikinis DI, kokį mes pažįstame šiandien, atsirado XX amžiaus viduryje, kai mokslininkai pradėjo gilintis į tai, kaip galima būtų sukurti kompiuterinius sprendimus, gebančius imituoti žmogaus mąstymą.

1950-ieji metai: Vienas pirmųjų ir žymiausių dirbtinio intelekto pradininkų buvo britų mokslininkas Alan Turing, kuris 1950 metais paskelbė savo revoliucinį darbą „Kompiuteriai ir intelektas“. Jame jis pasiūlė „Turingo testą“, kuris tapo vienu svarbiausių kriterijų vertinant, ar mašina gali „galvoti“ kaip žmogus. Šis darbas padėjo pradėti mąstyti apie kompiuterį kaip intelektualų subjektą, kuris galėtų atlikti užduotis, reikalaujančias žmogaus proto. Kada atsirado dirbtinis intelektas ir kuo jis naudingas?

Pirmieji žingsniai dirbtinio intelekto kūrime

1956 metai: Vienas svarbiausių momentų dirbtinio intelekto istorijoje buvo Dartmuto konferencija, kurioje pirmą kartą buvo iškelta dirbtinio intelekto sąvoka. Šioje konferencijoje susirinko mokslininkai, kurie vėliau tapo pagrindiniais dirbtinio intelekto vystymo pradininkais. John McCarthy, Marvin Minsky, Nathaniel Rochester ir Claude Shannon buvo tarp tų, kurie 1956 metais pradėjo dirbti prie pirmųjų kompiuterinių sistemų, galinčių spręsti problemas ir priimti sprendimus, panašiai kaip žmonės.

Tuo metu dirbtinis intelektas buvo laikomas labai ambicinga idėja, nes technologijos dar buvo labai ribotos. Tačiau šie pirmieji žingsniai atvėrė kelią tolesniam DI vystymuisi. Kas yra dirbtinis intelektas ir kodėl verta apie jį svarstyti?

1960-1970 metai: Pirmieji dirbtinio intelekto pasiekimai

1960-aisiais DI kūrimo srityje buvo pasiekta pirmųjų svarbių laimėjimų. Pavyzdžiui, ELIZA – vienas pirmųjų dirbtinio intelekto projektų, sukurta 1966 metais, buvo kompiuterinė programa, imituojanti psichoterapeuto pokalbius su pacientais. Tai buvo pirmasis žingsnis link kompiuterinių sistemų, kurios galėtų bendrauti su žmonėmis ir imituoti žmogiškąsias emocijas bei reakcijas.

Be to, 1960-aisiais atsirado ir pirmieji ekspertų sistemos, kurios buvo skirtos spręsti sudėtingas problemas tam tikrose srityse, tokiose kaip medicinos diagnozės nustatymas.

carvertical VIN patikra

1980-ieji metai: Dirbtinio intelekto renesansas

1980-aisiais metais dirbtinio intelekto vystymas įgavo naują pagreitį su ekspertų sistemomis. Šios sistemos leido spręsti labai specifines problemas, remiantis didžiuliu žinių bagažu ir taisyklėmis, kurias jos turėjo. Tai buvo labai naudinga tokioms industrijoms kaip medicina ir inžinerija.

Šiuo laikotarpiu taip pat pradėjo tobulėti mašininis mokymasis – metodas, leidžiantis kompiuteriams mokytis iš duomenų ir atlikti užduotis, be aiškių instrukcijų. Naujas dirbtinis intelektas

1990-ieji ir XXI amžiaus pradžia: DI pažanga

1990-aisiais ir 2000-aisiais metais dirbtinis intelektas pradėjo vystytis kartu su interneto ir kompiuterių mokslo plėtra. Atsirado galimybė apdoroti didelius duomenų kiekius, ir tai atvėrė naujas galimybes dirbtinio intelekto naudojimui įvairiose srityse, įskaitant kalbos atpažinimą, kompiuterinę regą ir robotiką.

Deep Blue, kompiuteris, sukurtas 1997 metais, pirmą kartą įveikė pasaulio šachmatų čempioną Garry Kasparovą, kas tapo vienu svarbiausių įvykių dirbtinio intelekto istorijoje. Šis pasiekimas parodė, kad kompiuteriai gali pasiekti žmonių intelekto aukštumas tam tikrose srityse.

Šiandienos dirbtinis intelektas

Šiandien dirbtinis intelektas yra neatsiejama kasdienio gyvenimo dalis. Jis naudojamas įvairiose srityse: nuo autonominių automobilių ir sveikatos priežiūros iki finansų ir pramogų. DI mokslas dabar apima giliojo mokymosi technologijas, kurios leidžia kompiuteriams dar sudėtingiau apdoroti informaciją ir priimti sprendimus, panašiai kaip žmonės.

Dirbtinis intelektas atsirado kaip idėja ir pradėjo vystytis jau XX amžiaus viduryje. Nuo pirmųjų kompiuterinių sprendimų, gebančių atlikti paprastas užduotis, iki šių dienų, kai DI yra neatsiejama nuo mūsų kasdienio gyvenimo, technologijos nuėjo ilgą kelią. Tęsiant šią pažangą, DI ateitis atrodo itin perspektyvi, atveriant naujas galimybes, kurios gali ne tik pakeisti technologijų pasaulį, bet ir mūsų gyvenimo būdą. BBC kuria dokumentinį filmą apie Mykolo Romerio universitetą

Skaitykite

Naujienos

Verslas7 val prieš

„Visa“ investavo į finansinių technologijų bendrovę „Mynt“, išplės perpardavėjų partnerystę visoje Europoje

„Visa“, pasaulinė skaitmeninių mokėjimų lyderė, paskelbė apie išplėstą perpardavėjų partnerystę ir investiciją į „Mynt“ – Švedijoje įkurtą „SaaS“ (liet. „sistema...

Verslas11 val prieš

Atsinaujino vienintelė XXXX „Maxima“ parduotuvė Lietuvoje: esminiai pokyčiai asortimente ir naujame erdvių išdėstyme

Sostinėje ketvirtadienio rytą kartu su pirkėjais po keturis mėnesius trukusių atnaujinimo darbų išpakuota plačiausio asortimento lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvė....

Verslas1 d. prieš

Netingintiems dirbti: Kauno įmonė pradeda drąsią darbuotojų paieškos kampaniją

Kaune veikianti elektroninės prekybos bendrovė „Bison Commerce“ pradėjo aktyvią naujų darbuotojų paiešką, pristatydama išskirtinę ir dėmesį patraukiančią reklamos kampaniją. Miesto...

Statyba1 d. prieš

Populiarios, bet nepraktiškos: kokių statybų tendencijų vengti statant svajonių namus?

Nuosavas namas – daugelio žmonių gyvenimo tikslas. Tačiau kylančios statybų kainos ir nuolat besikeičianti rinka verčia susimąstyti, kiek šiandien kainuoja...

Verslas2 d. prieš

Oksana Kostogriz. Kaip pasiruošti sėkmingam ir sklandžiam įmonės pardavimui?

Nuo kelių mėnesių iki kelių metų. Tiek laiko gali užtrukti sėkmingai paruošti įmonę pardavimui. Kiek ilgai visas šis procesas užtruks...

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |