Investavimas
Investavimas į auksą: Ar verta investuoti į auksą?
Paskelbta
11 mėnesių prieš-
By
LukasAr investicijos į auksą yra saugiausios?
Viena vertus, auksas, kaip ir kiti metalai, negali nuvertėti iki nulio net hiperinfliacijos ir pasaulinių neramumų finansų rinkose laikotarpiais. Šia prasme jis tikrai patikimesnis nei vertybiniai popieriai ir valiuta.
Paprastai ekonominio nuosmukio metu, kai akcijos ir daugelis kitų aktyvų atpigo, aukso ir sidabro paklausa ir kainos kyla. Pavyzdžiui, 2020 m., koronaviruso pandemijos įkarštyje, aukso kaina šoktelėjo nuo 28 iki 46 eurų, o sidabro – nuo 33 iki 64 centų už gramą. Atvirkščiai, akcijos ir obligacijos prarado vertę, nes daugelis įmonių nukentėjo dėl karantino priemonių.
Jei į savo investicijų portfelį įtrauksite tauriuosius metalus, jie gali apsidrausti nuo didelių nuostolių akcijų rinkos nepastovumo metu.
Tačiau, kita vertus, pačių aukso ir kitų metalų kainos labai svyruoja. Jei nuspręsite investuoti trumpam laikui, negali būti garantijų, kad tokia investicija bus pelninga.
Pavyzdžiui, 2022 metų vasario pabaigoje – kovo pradžioje auksas pabrango nuo 51 iki 73 eurų, sidabras – nuo 56 iki 94 centų už gramą. Ir visa akcijų rinka žlugo. Tačiau tada brangiųjų metalų kaina sumažėjo ir daugelis vertybinių popierių atgavo savo nuostolius.
Todėl investuoti į tauriuosius metalus dažniausiai rekomenduojama kaip ilgalaikė investicija – 10-20 metų. Ilgainiui jų vertės augimas dažniausiai lenkia infliaciją. Tačiau per tą patį laikotarpį kitas turtas gali atnešti daugiau pinigų.
Nėra prasmės visus laisvus pinigus investuoti tik į auksą – vietoj pelno galite gauti nuostolių. Taip pat neturėtumėte užsikrėsti kito turto. Prasmingiau į savo investicijų portfelį įtraukti įvairių tipų instrumentus – investicijų diversifikavimas sumažins didelių nuostolių riziką.
Kurį turtą pasirinkti, priklauso nuo to, kiek ir kokiam laikui esate pasirengę investuoti, kaip nenorite rizikuoti ir ar norite daug laiko skirti akcijų rinkos analizei.
Ar auksas gali tapti alternatyva doleriams ir eurams?
Viskas priklauso nuo jūsų tikslų. Taurieji metalai, žinoma, netinka keliaujant į kitas šalis ir atsiskaityti už prekes užsienyje.
Jei tokias investicijas laikysime alternatyva taupymui eurais, tai investicijos į auksą gali iš dalies pakeisti investicijas užsienio valiuta. Tai paaiškinama tuo, kad aukso kaina Lietuvoje tiesiogiai priklauso nuo JAV dolerio ir euro kurso.
Bankai, siūlydami klientams aukso luitus, sidabrines monetas ir metalines sąskaitas, pasikliauja brangiųjų metalų nuolaidomis. Lietuvos bankas jas skaičiuoja kiekvieną darbo dieną pagal Londono biržos kotiruotes, kur aukso uncijos kaina nurodoma JAV doleriais. Tada reguliatorius šias kainas perskaičiuoja į eurus pagal oficialų kursą.
Svarbu atsižvelgti į tai, kad tauriųjų metalų kainai įtakos gali turėti ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, jų gamybos padidėjimas ar sumažėjimas. Todėl jie netaps visišku valiutos pakaitalu.
Ar investuoti tinka tik auksas ar ir kiti taurieji metalai?
Be aukso, galite investuoti į sidabrą, platiną ar paladį. Renkantis tauriuosius metalus, turėtumėte atkreipti dėmesį į šiuos parametrus:
Kaina
Jei norite nusipirkti juostų ar monetų, bet norite šiek tiek investuoti, pigesnis metalas yra geriausias būdas.
Pavyzdžiui, 2023 m. kovo mėn. sidabrinių monetų kainos prasidėjo nuo 23 eurų, o auksinių – nuo 188 eurų.
Perkant tauriuosius strypus taip pat svarbu atsižvelgti į tai, kad jie yra standartinių dydžių. Pavyzdžiui, mažiausias sidabro luitas sveria 50 gramų, tačiau jis jums kainuos mažiau nei minimalus 1 gramo aukso luitas.
Biržoje taurieji metalai parduodami partijomis – auksas po 1 gramą, sidabras po 100 gramų. Tokiu atveju minimali investicija į sidabrą bus dar didesnė nei į auksą.
Kainų svyravimai
Jei norite žaisti akcijų rinkoje, galbūt norėsite pasirinkti labiau nepastovią metalą, kurio kaina svyruoja labiau. Pavyzdžiui, sidabro kaina kinta dažniau ir su didesne amplitude nei aukso. Tai reiškia, kad per trumpą laiką galite uždirbti daugiau, bet ir prarasti daugiau.
Tačiau pradedantiesiems investuotojams sunku numatyti metalo kainų judėjimą, todėl jiems labiau tinka ilgalaikės investicijos.
Kaip ir valiutų atveju, brangiųjų metalų pirkimo ir pardavimo kaina skiriasi priklausomai nuo banko ir keityklos. Nepatingėkite palyginti pasiūlymų, kad rastumėte geriausius pasiūlymus.
Likvidumas
Išstudijuokite, kaip greitai ir su kokiais nuostoliais galite parduoti metalą. Tarkime, bankai paprastai neturi daug filialų, kuriuose jums siūlytų tauriuosius metalus, bet dar mažiau juos priimančių biurų.
Atidarę metalinę sąskaitą banke, galite bet kada iš jos išsiimti pinigų, pavyzdžiui, per mobiliąją aplikaciją. Bet išperkant tauriuosius metalus – tiek virtualius gramus sąskaitoje, tiek luitus – banko komisiniai 5-12 proc. Tai yra, jei nusipirksite auksą ir iškart grąžinsite jį bankui, dalį santaupų tiesiog prarasite.
Tarpininko mokesčiai perkant ir parduodant biržoje mažesni – iki 5%, tačiau jei metalo brangimas nepadengs šio komisinio, liksite nuostolingai.
Mokesčiai
Už monetas, beasmenes metalo sąskaitas ir perkant tauriuosius metalus biržoje, gyventojų pajamų mokestį turėsite mokėti tik tuo atveju, jei jas turėjote trumpiau nei trejus metus. Tokiu atveju turėsite deklaruoti gautas pajamas. Tačiau šiuos pinigus galima grąžinti atskaičius nekilnojamojo turto mokestį.
Kaip investuoti į tauriuosius metalus?
Yra keletas investavimo variantų. Kiekvienas iš jų turi savų privalumų ir trūkumų.
Pirkite tauriuosius metalus
Gryną metalą galima įsigyti iš komercinių bankų ir tiesiogiai iš gamyklų, gaminančių luitus.
Privalumai:
Jei norite, kad jūsų santaupos būtų tikros vertės, auksas ir sidabras tam puikiai tiks.
Mokėti reikia tik už patį metalą, o ne už jo apdirbimą.
Luitai būna įvairių dydžių, sveria net 1 gramą. Nereikia būti milijonieriumi, kad nusipirktum tauriųjų metalų.
Minusai:
Tikruosius tauriuosius metalus pirkti ir parduoti yra sunkiau nei, pavyzdžiui, „virtualų“ metalą biržoje. Tik kelios organizacijos vykdo tokius sandorius.
Bankai, gamyklos savarankiškai nustato tauriųjų metalų pirkimo ir pardavimo kainas – skirtumas tarp jų gali būti labai didelis.
Luitą reikia kur nors laikyti. Jei nuspręsite jį palikti seife arba saugykloje, už tai taip pat turėsite sumokėti papildomai.
Kai nuspręsite parduoti tauriuosius metalus bankui, jis atliks ekspertizę ir įvertins metalo būklę. Radus įbrėžimų ar kitų pažeidimų, kaina sumažinama. O pametus gamintojo sertifikatą, kuris visada pridedamas prie luito (jame nurodomas individualus jo numeris, praba, svoris ir gamyklos pavadinimas), metalas iš viso nebus priimtas.
Ne visi bankai, siūlantys tauriuosius metalus, yra pasirengę juos atpirkti. Geriau iš anksto pasiaiškinti, kuriose filialuose galėsite parduoti savo metalą.
Jei reikia, tauriuosius metalus galite nunešti į lombardą. Kartais taurieji metalai ten vertinami net pelningiau nei banke. Verta atidžiai palyginti, kiek už savo tauriuosius metalus gausite iš skirtingų finansinių institucijų.
Pirkite investicines ar progines monetas iš tauriųjų metalų
Tauriųjų monetų kaina yra susieta su metalo, iš kurio jos pagamintos, verte.
Privalumai:
Sidabrinių ir auksinių monetų kainų diapazonas labai platus. Yra tinkamas pasirinkimas bet kokiam biudžetui.
Monetos gali būti gera dovana. Be to, jie yra kompaktiški – jiems lengva rasti vietą net namuose. Tiesa, teks pasirūpinti tokio sandėliavimo saugumu.
Minusai:
Komerciniai bankai atperka monetas su nuolaida, kuri siekia 30% pradinės kainos.
Monetas reikia laikyti labai atsargiai. Bet kokie įbrėžimai, įlenkimai ar kiti defektai labai sumažins jų kainą.
Investuoti galima ir į kolekcininkų paklausias progines monetas iš tauriųjų metalų. Kartais jų kaina pakyla greičiau nei paties metalo savikaina, tačiau naudą sunku nuspėti. Juk ne visada pavyksta rasti tikrą retos monetos žinovą, o bankai retas monetas priima tik nominaliąja verte.
Atidarykite beasmenę metalinę sąskaitą
Tai yra „virtualaus metalo“ pirkimas iš banko. Bet jūs jo negausite į savo rankas. Jūsų banko sąskaitoje bus tauriojo metalo gramai.
Privalumai:
Paprastai bankai leidžia atidaryti sąskaitą bet kokiai sumai ir susieti ją su bet kokiu tauriuoju metalu. Minimali pirkimo suma daugelyje bankų yra tik 1 gramas metalo.
Galite pirkti ir parduoti virtualius tauriųjų metalų gramus banke bet kokiu kiekiu bet kuriuo metu ir pasipelnyti iš kainų svyravimų.
„Virtualaus“ metalo nereikia laikyti kur nors atskirai – ir nereikia leisti pinigų asmeniniam seifui įsigyti ar seifo nuomai.
Minusai:
Beasmenė metalinė sąskaita, skirtingai nei kitos banko sąskaitos, nėra įtrauktas į indėlių draudimo sistemą. Jei banko licencija bus atimta, valstybė jums kompensacijos nemokės. Pinigus už metalą gausite tik atlikę ilgą banko likvidavimo ar bankroto procedūrą. Ir tai nėra faktas, kad viską bus galima grąžinti visiškai.
Pirkite metalą biržoje
Auksu ir sidabru prekiaujama biržose. Tačiau su sidabru sandorių mažai – greitai ir palankia kaina jį parduoti bus sunku. Taigi pradedantiesiems investuotojams tinka tik auksas.
Norint pirkti metalą biržoje, reikia turėti tarpininkavimo sąskaitą.
Privalumai:
Skirtumas tarp aukso pardavimo ir pirkimo biržoje kainos kelis kartus mažesnis nei bankuose. O brokerių komisiniai už sandorius su metalais yra mažesni nei bankų. Todėl iš tokių sandorių lengviau užsidirbti pinigų.
Pinigus į metalus galite investuoti per individualią investicinę sąskaitą – ir gauti papildomos naudos per mokesčių lengvatą.
Minusai:
Ne visi brokeriai dirba su tauriaisiais metalais. Jei jau investuojate, galite pastebėti, kad jūsų tarpininkas tokių paslaugų neteikia ir teks ieškoti kitos įmonės.
Jei nuspręsite pakeisti brokerį, brangiųjų metalų iš vieno tarpininko kitam perduoti negalėsite, kaip nutinka su vertybiniais popieriais – metalą teks parduoti ir pirkti iš naujo.
Investicijos į tauriuosius metalus biržoje, kaip ir kitos investicijos, nėra apsaugotos indėlių draudimo sistemos. Jei jūsų brokeris praras licenciją, rizikuojate prarasti savo turtą.
Investuokite pinigus į investicinius fondus
Kai kurie investiciniai fondai investuoja į tauriuosius metalus. Tauriųjų metalų savininku netapsite, bet gausite fondo akcijas, kurių vertė susieta su metalų kaina.
Kokie metalai ir kokiomis proporcijomis yra įtraukti į investicinį fondą, nurodoma jo investicijų deklaracijoje. Su šiuo dokumentu galite susipažinti fondo valdymo įmonės svetainėje ir pasirinkti tinkamą investicinį fondą. Tačiau tiksli fondo sudėtis iš anksto nežinoma. Valdymo įmonė gali pakeisti: dalį metalo nupirkti, dalį parduoti.
Kai kurios valdymo įmonės investicinių fondų akcijas siūlo investuotojams tiesiogiai, kitas galima įsigyti per biržos brokerį.
Privalumai:
Įsigydami akciją galite investuoti į visą profesionalių investuotojų valdomą tauriųjų metalų portfelį.
Jei perkate akcijas biržoje per individualią investicinę sąskaitą, galite gauti mokesčių lengvatą.
Minusai:
Jūs visiškai priklausote nuo valdymo įmonės veiksmų ir neapsisprendžiate, kada pirkti ar parduoti konkretų metalą.
Investicijos į investicinius fondus nėra įtrauktos į indėlių draudimo sistemą. Jei valdymo įmonė ar jūsų brokeris bankrutuoja, jums negarantuojama pinigų grąžinimas.
Investuokite į tauriuosius metalus kasančių įmonių vertybinius popierius
Biržoje galite nusipirkti daugelio auksą, sidabrą, platiną ir paladį kasančių įmonių akcijų ir obligacijų. Šių vertybinių popierių kotiruotės dažniausiai yra susijusios su pačių metalų kainomis. Pavyzdžiui, brangstant auksui, brangsta ir aukso kasybos įmonių akcijos.
Bet šių vertybinių popierių kainai įtakos turi ir kiti veiksniai: pavyzdžiui, gamybos padidėjimas ar sumažėjimas, naujų indėlių kūrimas. Tai susiję su tokių investicijų ypatumais.
Privalumai:
Sėkmingos įmonės vertybiniai popieriai gali brangti greičiau nei jos kasami metalai.
Vertybiniai popieriai dažnai atneša papildomų pajamų: akcijų dividendai, obligacijų kuponai.
Minusai:
Nestabilumo biržose laikotarpiais visi vertybiniai popieriai, įskaitant aukso kasyklas, dažnai nukrenta. Nors pats auksas dažnai brangsta.
Jei įmonė turi problemų, pavyzdžiui, dėl nesėkmingų valdymo sprendimų, įmonės vertybiniai popieriai gali atpigti net ir kilus metalų kainoms. Todėl turite atidžiai stebėti įmonės naujienas.
Bet kuri investicija neturi valstybinio draudimo. Jei kasybos įmonė bankrutuoja, investuotojai greičiausiai negalės atgauti pinigų, kuriuos investavo į jos vertybinius popierius.
Kai kurios bendrovės investuotojams siūlo specialias struktūrizuotas obligacijas: jų nominali vertė ir kuponai yra susieti su tauriojo metalo kaina.
Atkreipkite dėmesį, kad struktūrinės obligacijos laikomos sudėtinga priemone. Norėdami juos įsigyti, turėsite išlaikyti testavimą arba tapti kvalifikuotu investuotoju.
Ir vėl negalime atmesti galimybės, kad kasybos įmonė arba brokeris, per kurį perkate vertybinius popierius, bankrutuos.
Taip pat skaitykite
-
Sėkmė ar Patirtis? Ko Reikia Norint Tapti Sėkmingu Pokerio Žaidėju?
-
Tvarus investavimas: ESG investavimas, tvarumas
-
Investavimas į naftą: Ar verta dabar investuoti?
-
Investavimas užsienyje: Kur investuoti Europoje?
-
Bitcoin investavimas: Ar verta investuoti į Bitcoin?
-
Kur investuoti pinigus 2023 -2024 metais? Akcijos, NT, bitcoin, auksas….
-
Kur investuoti 5000 eurų? Patarimai 2024 metams
-
Knygos apie treidinimą (Knygos apie Forex): 30 knygų investuotojams
-
Prekyba valiutomis: Kaip viskas vyksta ir kaip uždirbti?