Paskelbta
1 metai prieš-
Daugelis jautienos patiekalus sieja su ypatingomis progomis ir šventėmis: įmantriai paruoštus kepsnius renkamės restoranuose gimtadienių ar sukaktuvių progomis, o šiltesniojo sezono neįsivaizduojame be grilyje čirškančio jautienos kepsnio. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, jog net ir minint ypatingas progas ar dalyvaujant smagiame savaitgalio susibūrime galima likti prie sveikatai palankios mitybos principų: tereikia atsižvelgti į jautienos riebumą ir porcijos dydį. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva taip pat kviečia dairytis jautienos grilinimui ir įsigyti šios mėsos rūšies pigiau: kovo 5–11 d. 3 rūšių jautienos kepsniai „Selection by Rimi“ kainuos net 40 proc. pigiau.
Už šiuos pasirinkimus organizmas padėkos
Jei vartojate jautienos dalis, kurios pasižymi dideliu riebalų kiekiu, valgote perdirbtus greito maisto restoranų jautienos produktus arba patys per ilgai kepate šią mėsą, vartodami dideles porcijas ir neįtraukdami bendros mitybos įvairovės – metas suklusti. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pažymi, kad tai gali privesti prie padidėjusio nepageidaujamo svorio bei kitų organizmo sutrikimų, susijusių su prasta mityba.
„Laikantis sveikatai palankios mitybos principų ir norint įtraukti jautieną į savo racioną vertėtų atsižvelgti į tam tikras šios mėsos rūšies dalis: pavyzdžiui, nugarinę ar liesą maltą mėsą. Valgant tokias dalis sumažėja bendras suvartojamų riebalų kiekis. Be to, paruošimo būdas ne ką mažiau svarbus: geriausia paruošti jautiena taip, kad jos gamybai nereikėtų pridėti papildomų riebalų. Tokiu atveju puikiai tinka kepimas ant grotelių. Dar verta visuomet prisiminti ir saiko principą: jis išties padės išvengti pernelyg didelio kalorijų kiekio. Taigi, reikėtų turėti mintyje, jog įprastas rekomenduojamas jautienos porcijos dydis yra apie 80–120 g valgant ją ne dažniau nei du–tris kartus per mėnesį“, – pasakoja dr. E. Gavelienė.
Suteikia progą aprūpinti organizmą svarbiausiomis medžiagomis
Ji priduria, kad vartojant jautieną pagal sveikatai palankios mitybos principus, organizmui suteikiame puikų šansą apsirūpinti naudingomis ir reikalingomis medžiagomis, mat ši mėsos rūšis – gausus aukštos kokybės baltymų, nepakeičiamųjų aminorūgščių, tam tikrų vitaminų, geležies ir kitų mineralų šaltinis.
„Viena pagrindinių priežasčių, kodėl jautiena yra vertinama dėl savo maistinių savybių, tai – visaverčiai baltymai. Jie būtini raumenų augimui, atstatymui, imuninės sistemos veiklos palaikymui bei įvairiems kitiems žmogaus organizmo procesams sklandžiai vykti. Be to, baltymai neatsiejami nuo normalaus fermentų ir hormonų gamybos proceso. O kita priežastis, kodėl jautiena galėtų būti vertinga sveikatai palankios mitybos dalis – tai vitamino B grupės gausa: šioje mėsoje randama vitaminų B12, B5, B6, B3 ir B2. Jie būtini tų pačių baltymų bei energijos gamybai, taip pat – kraujodarai, nervų veiklai, sveikos odos, plaukų ir akių būklei palaikyti“, – jautienoje esančių gerųjų medžiagų naudas vardija dr. E. Gavelienė.
Patarimai, padėsiantys paruošti gardžiausių jautienos patiekalų
Dažnai atėjus pietų ar vakarienės metui tenka sukti galvą, kaip pasigaminti skanų patiekalą: seni receptai būna pabodę, o naujieji gali pasirodyti per daug komplikuoti ir reikalaujantys daug laiko. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos teigimu, tobulumas slypi paprastume, o vienas skaniausių būdų paruošti jautieną – lėtai ją virti arba kepti gerai įkaitintame grilyje.
„Lėtai verdant jautieną, pavyzdžiui, ją troškinant, mėsa lėtai minkštėja, todėl patiekalai būna neįtikėtinai aromatingi ir tirpsta burnoje. Pavyzdžiui, jautienos troškinys arba kepsnys, paruoštas su pigiomis, bet sultingomis daržovėmis ir kvapniomis žolelėmis, gali būti sotus valgis, puikiai tinkantis pavasarėjančioms, bet dar kiek šaltesnėmis dienomis. Ilgas virimo laikas leidžia skoniams susilieti ir sukurti sodrų, pikantišką ir labai sotų patiekalą”, – pataria ekspertė.
Sultingiausio jautienos kepsnio paslaptys
Ekspertė sako, kad dar vienas skanus būdas paruošti jautieną – tai kepti ją ant grotelių: kepant kepsnius jų išorė įgauna apetitą keliančią gerai apskrudusios mėsos išvaizdą, kurioje susikaupia natūralios jautienos sultys, o skonis tampa nepakartojamai gardus.
„Taip pat kepamą jautienos kepsnį verta pagardinti paprastu ir pigiu druskos, pipirų ir galbūt žolelių ar prieskonių mišiniu, kad pagerintumėte natūralų jos skonį. Ant grotelių kepta jautiena – klasikinis kepsnys arba supjaustyta griežinėliais ir patiekta su šviežiomis salotomis – pasižymi nuostabiu dūmo skonio ir sultingos tekstūros deriniu, kuris tikrai įtiks bet kuriam gomuriui”, – tikina O. Suchočeva ir primena, kad jau šią savaitę (kovo 5-11 d.) 3 rūšių jautienos kepsnių (200 g) „Selection by Rimi” galima įsigyti pigiau: jiems bus taikoma net 40 proc. nuolaida.
Ji taip pat primena, jog pigiau įsigyti jautienos ir kitų ingredientų grilio patiekalams padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos.
Savaitgalį su šeima surenkite grilio vakarėlį: išsikepti pigesni jautienos kepsniai taps gardžiausiu visos savaitės patiekalu.
RECEPTAS
Grilintas jautienos kepsnys
Patiekalui reikės:
200 g jautienos kepsnio;
60 ml alyvuogių aliejaus;
40 ml Vorčesterio padažo;
40 ml sojų padažo;
30 ml citrinų sulčių;
5 g itališkų prieskonių;
6 skiltelių česnako (susmulkinto);
20 g jūros druskos;
Žiupsnelio juodųjų pipirų.
Gaminimo eiga:
1. Nedideliame dubenyje sumaišykite visus marinato ingredientus.
2. Supilkite marinatą į užsegamą maišelį, skirtą šaldymui. Įdėkite kepsnį, maišelį užsekite ir pakratykite, kad jis gerai apliptų marinatu. Marinuokite bent 3–8 valandas.
3. Jei įmanoma, kepsnį iš šaldytuvo išimkite likus maždaug 30 minučių iki kepimo, kad jis pasiektų kambario temperatūrą, tačiau marinate jį laikykite iki pat kepimo.
4. Kaitinkite kepsninę iki aukštos temperatūros bent 15 minučių, kol ji pasieks 260 °C temperatūrą.
5. Padėkite kepsnį ant grotelių. Uždarykite grilio dangtį ir kepkite 2 minutes. Apverskite kepsnį, vėl uždarykite dangtį ir kepkite dar 2 minutes.
6. Sumažinkite kaitrą iki vidutinio stiprumo. Toliau kepkite kepsnį uždarytu dangčiu, kol jis taps norimo iškepimo lygio.
7. Iškeptą jautienos kepsnį perkelkite į lėkštę. Prieš patiekdami, jo viršų uždenkite folija ir palikite 5 minutėms pailsėti.
Skanaus!
„Rimi“ kokteilis sužavėjo tarptautinę Europos komisiją: įvertino prestižiniu maisto inovacijų apdovanojimu
Velykų sekmadienį keisis „Rimi“ darbo laikas: veiks budinčios parduotuvės
Mažiau maisto švaistymo, daugiau taupymo – pernai beveik trečdaliu išaugo vienos kategorijos populiarumas
Įmonių susijungimai ir įsigijimai 2025 m. – aktyvumo proveržis ar tik laikinas sujudimas?
Biržuose po renovacijos duris atvėrė atnaujinta „Rimi“ parduotuvė
Metas švęsti Užgavėnes: naujų vėjų į šventinę virtuvę atneš skirtingos miltų rūšys
Gydytoja A. Dumbliauskienė: „Kodėl pavasarį su oda turite elgtis kaip su geriausiu draugu?“
Baltyminiai batonėliai: užkandis ar desertas? Ekspertė pataria, kada juos geriausia vartoti
Prasidėjo pavasarinis sėklų pirkimas: pagrindinės sodinimo klaidos, kurias svarbu prisiminti
Turkija tampa vis labiau patrauklia investicijų kryptimi Europos Sąjungos verslams, ne išimtis, ir Lietuvai. Šalies geografinė padėtis, auganti ekonomika ir...
„Swedbank“ bendrovei „Sparta“ suteikė papildomą 11,6 mln. eurų finansavimą Vilniaus Naujamiesčio rajone vystomo informacinių technologijų bendruomenės miestelio „Cyber City“ statyboms...
„Payhawk“, pirmaujanti išlaidų valdymo platforma, pristato „AI Office of the CFO“ – specializuotų dirbtinio intelekto (DI) agentų rinkinį, skirtą išspręsti...
Atsinaujinančioje ir aktyviai plėtojamoje lokacijoje Naujamiestyje, tarp Panerių ir Naugarduko gatvių, adresu Panerių g. 49 kitais metais kūrybiškų NT projektų...
Balandžio 3 d. Vilniaus rotušėje renkasi „fintech“ lyderiai iš viso pasaulio. Vyksta finansinių technologijų sektoriaus konferencija „Baltic Fintech Days“. Daugiau...
Lietuvoje vyraujant permainingiems orams, vairuotojai dažnai susiduria su dilema: kada plauti automobilį? Vieną dieną nuplauta transporto priemonė jau kitą gali...
Į Lietuvą grįžus šiltesniems orams, gyventojai vis aktyviau imasi lauko darbų savo namų kiemuose, soduose ir sodybose. Kartu didėja ir...
Padangų keitimas nėra vien tik sezoniškumo klausimas – svarbu įvertinti ir jų realią būklę. Net jei protektoriaus gylis atrodo pakankamas,...
Atėjus pavasariui, laikas paruošti savo elektromobilį šiltajam sezonui. Žiemos mėnesiais akumuliatoriaus efektyvumas gali sumažėti, padangų slėgis keičiasi. Kad užtikrintumėte optimalią...
Vos tik saulei pradėjus šildyti stipriau, terasa ar poilsio kampelis kieme tampa traukos centru – čia gera ryte išgerti kavos,...