Sekite naujienas

Verslas

Verslo atstovai: provincijos žmonėse slypi didelis potencialas

Paskelbta

-

Rugsėjo 15-ąją Skuode surengta konferencija ambicingu pavadinimu „Skuodas – geriausia vieta investicijoms ES teritorijoje“. Renginyje kalbėję verslininkai ir viešojo sektoriaus atstovai ne tik ieškojo atsakymo į klausimą, kaip pritraukti investicijas į vis labiau tuštėjančius regionus, bet ir atkreipė dėmesį į lyderystės svarbą stiprinant valdžios, verslo ir vietos bendruomenių bendradarbiavimą.

Reklama

Regionai susiduria su dilema

Konferenciją pradėjęs Skuodo rajono savivaldybės meras Petras Pušinskas apžvelgė situaciją regione. Pasak mero, nors ir dedamos didelės pastangos pritraukti investuotojus, Skuodo rajonas susiduria su iššūkiu. „Mūsų kviečiami verslininkai tikina, kad neinvestuoja, nes regione nėra norimų darbuotojų. Savo ruožtu gyventojai atsako, kad jie išvyksta iš regiono būtent todėl, kad nėra darbo, nekuriamos naujos darbo vietos”, – pasakoja P. Pušinskas. – Čia kaip ta dilema, kas pirmiau – višta ar kiaušinis. Mano nuomone, pirmiau turi eiti darbo vietų kūrimas, tada ir žmonės pasiliks regione, neemigruos į užsienį ar nevyks dirbti į kitus miestus, esančius už dešimčių kilometrų nuo jų namų”.

Investuotojai turėtų išnaudoti Skuodo rajono privalumus – nuostabią gamtą ir išvystytą žemės ūkį.

Pasak mero, nepaisant dabartinių iššūkių, Skuodas drįsta garsiai svajoti ir kelti ambicingus tikslus. „Savivaldybė ieško būdų, kaip pritraukti verslus, tačiau labai svarbūs ir praktiniai verslininkų patarimai. Didelią patirtį investicijų pritraukime turintys žmonės – nepaprastai vertingi viešojo sektoriaus patarėjai, todėl tik įsiklausę į jų išmintį galime ieškoti būdų kelti Lietuvos regionų lygį”, – įsitikinęs jis.

Skuodo rajone gausu turizmo objektų.

Skuodo savivaldybės administracijos direktorius Žydrūnas Ramanavičius taip pat atskleidė šių dienų realijas – nors dedamos didelės pastangos, ekonominio augimo vaisius Lietuvoje raško ne visi. „Jeigu sostinė, kiti didmiesčiai džiaugiasi investicijomis ir augančiu gyventojų skaičiumi, tai regionams reikia gerokai pavargti, kad juose įsikurtų verslai. Skuodo rajono gyventojai tikrai nėra prastesni nei didmiesčiuose gyvenantys žmonės, tačiau mūsų gyventojui tenka kelis kartus mažiau investicijų nei šalies vidurkis. Atrodytų, sudaromos visos sąlygos ir galimybės verslui plėstis, tačiau norimų rezultatų dar nematome. Todėl bendrai ieškokime sprendimų, kad verslo galimybės mūsų rajone būtų geresnės”, – kvietė jis.

Dėl investuotojo reikia kovoti

UAB „Klaipėdos LEZ valdymo bendrovė“ generalinis direktorius Eimantas Kiudulas su renginio dalyviais sutiko pasidalinti patirtimi apie tai, ko pageidauja potencialūs investuotojai. Pasak jo, žmogiškieji ištekliai lemia net iki 60 proc. pritraukimo sėkmės, todėl savivaldybių vadovams svarbu suprasti, kad šioje srityje būtina bendradarbiauti su čia veikiančiu mokslo ir verslo sektoriumi.

„Dėl investicijų reikia kautis, jos neateina savaime. Tokių miestų kaip Klaipėda Europoje yra 50. Todėl mums reikia infrastruktūros, kartais net tokios, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodytų „pinigų švaistymas“, pavyzdžiui – kelias, vedantis „į niekur“. Tačiau po poros metų įmonė ateina vien dėl to, kad jis jau nutiestas ir jai nereikia gaišti“ – sako jis.

Svečias atskleidė, kad nereikia pamiršti, jog už kiekvienos investicijos turi stovėti konkretus žmogus, kuris įtikina, atveda investuotoją. „Būtent tam žmogui reikia suteikti kiek galima daugiau įgaliojimų, nes jis argumentuos ir įrodinės, kodėl rinktis jo siūlomą miestą“, – pataria ilgametę darbo su investuotojais patirtį turintis E. Kiudulas.

Mosėdis naktį.

„Tačiau prieš galvodami kaip pritraukti investuotojus iš kitur, atsakykite į klausimą, ką galite padaryti dėl vietinio verslo, nes būtent jis turėtų būti pirmasis prioritetas. Galbūt įsiklausę į vietos verslo poreikius rasite galimybes jiems padėti plėstis ir vietinis verslas sukurs taip reikalingas papildomas darbo vietas“, – sako jis.

Be to, reikia atsakyti į klausimą, kokiam konkrečiam investuotojai, kokiai sričiai Skuodas gali būti patraukliausias. „Galbūt tai bus ne pramonė, ne gamyba, o pavyzdžiui turizmas, rekreacija, kur Skuodo rajonas turi milžinišką potencialą. Būtent šioje srityje konkrečiam investuotojui Skuodas išties gali būti patraukliausia vieta investicijoms visoje ES, ir tai – ne utopija“, – įsitikinęs vadovas.

Žalioji energetika – nauja galimybė žmogui ir gamtai

Renginyje dalyvavęs jūrų krovinių kompanijos UAB „Bega“ generalinis direktorius Laimonas Rimkus atkreipė dėmesį į tai, kad Skuodo regionui dabartiniai geopolitiniai įvykiai gali tapti nauja galimybe. „Skuodo rajonas turėtų pasinaudoti tomis griūtimis pasaulinėse grandinėse, kurios vyksta šiuo metu. Skuodas yra stiprus žemdirbystės centras, o būtent žemės ūkio produkcijos poreikis visame pasaulyje yra išaugęs“, – sako jis.

L. Rimkus atkreipė dėmesį ir į geografinę Skuodo rajono padėtį – visiškai šalia yra Klaipėdos uostamiestis, milžiniška transporto arterija. „Uostas teikia trigubą naudą regionui. Tai žemės ūkio produktų gamybos ir prekybos plėtra, darbo vietos regiono žmonėms ir gamyba bei paslaugos logistikai, įrangos ir technologijų kūrimas bei aptarnavimas, – apžvelgia jis. Pasak „Bega“ vadovo, jau dabar ieškoma galimybių, kaip sukurti darbo vietas Skuodo rajone, kad šio rajono gyventojams nereiktų gaišti laiko ir švaistyti pinigų kelionėms į darbą uostamiestyje.

Be to „Bega“ vadovas atskleidė, kad Skuodo rajone sėkmingai vystomi žaliosios energetikos projektai, kurie ne tik nepakenks regiono žemės ūkiui, bet ir taps nauja galimybe vietos ūkininkams, sukurs darbo vietas šiuos projektus aptarnaujantiems žmonėms.

Jam pritarė ir UAB „Taupi energija“ direktorius Arvydas Kazlauskas, kuris atskleidė, kad Skuodo rajone ruošiamasi 380 MW galios saulės energijos parko statyboms. Šis parkas ne tik sukurs naujų darbo vietų, bet ir reikš papildomas lėšas vietos bendruomenėms, kurios gautus pinigus galės panaudoti įvairiems infrastruktūros projektams, pavyzdžiui,  kelių tiesimui ar apšvietimo įrengimui.

Provincijos žmoguje slypi didelis potencialas

Renginyje dalyvavęs UAB „Deltrian“ direktorius Vaidotas Grikšas atskleidė verslo atėjimo į regioną peripetijas. Pasak jo, oro filtrus gaminančios tarptautinės kompanijos, kurios tikslas – švarus oras, sveiki žmonės ir tvari aplinka padalinio Mosėdyje įsikūrimas nebuvo atsitiktinis.

Skuodo rajono infrastruktūra puikiai tinka turizmo investicijoms.

„Mūsų patirtis kuriantis Skuodo rajone parodė, kad Lietuvos provincijos tikrai nereikia nurašyti. Mosėdyje radome nuoširdžius žmones, norinčius dirbti ir vertinančius darbo vietą. Taip pat čia pamatėme geranoriškumą, kurį mums parodė Skuodo rajono savivaldybė, Užimtumo tarnyba ir Mosėdžio seniūnija. Jautėme, kad čia gyvenantys žmonės – pradedant ambulatorijos gydytoja ir baigiant aplinkos tvarkytoju – nori vieni kitiems padėti“, – sako jis. – Galbūt dideliame mieste į mus būtų pažiūrėję tik kaip į vienus iš daugelio eilinių investuotojų, o provincijoje visi suprato, kad užsienio įmonės filialo kūrimas reiškia ne tik darbo vietų kūrimą, bet ir galimybę žmonėms realizuoti save, gyventi oriau, didžiuotis savo gimtine“.

Vaidas atskleidžia, kad gyvenimas regionuose tikrai ne rožėmis klotas. „Pas mus nuolat ateina darbo ieškantys žmonės, kurie po kelis metus negali įsidarbinti, jų šeimos įbridusios į skolas. Sunku tai matyti, todėl ieškome būdų, kaip kurti papildomas darbo vietas, nes įdarbinti žmonės greitai atsitiesia, stengiasi pateisinti parodytą pasitikėjimą, tampa bendruomeniškesni“.

UAB „Deltrian“ direktorius įsitikinęs, kad investuotojai turėtų iš naujo atrasti ir įvertinti Skuodo ir kitų šalies regionų privalumus, tuo pačiu patys rodyti lyderystę prisidėdami prie bendruomenių puoselėjimo. „Tik jausdami vienas kito petį galėsime kurti geresnę Lietuvą“, – įsitikinęs jis.

Parengė Gediminas Dubonikas

Naujienos

Ekspertai

Ekspertai1 d. prieš

Už pažinčių programėlių „princų“ slepiasi nusikaltėliai: kaip nepakliūti į sukčių pinkles?

„Tinder“, „Bumble“, „Hinge“, „Badoo“ ir panašios pažinčių programėlės neatsiejamos nuo šiuolaikinio pasaulio. „Mano draugė ištekėjo radusi puikų vaikiną tinderyje“, „Bumblėje...

Ekspertai1 d. prieš

Lietuvos paštas primena: kalėdinių siuntų pakavimo patarimai, kuriuos būtina žinoti

Kalėdos – stebuklų ir dovanų metas, per kurį Lietuvoje ir į užsienį siunčiamų siuntų kiekiai išauga iki 50 proc. Tačiau,...

Ekspertai1 d. prieš

Kalėdinėms dovanoms – elektronika? Į ką atkreipti dėmesį, kad ji vėliau netaptų našta

Iki Kalėdų likus visai nedaug laiko skubama pirkti dovanas artimiesiems. Kartais šalia kalėdinės eglutės atsiduria ir buitį gerinantys elektroniniai įrenginiai....

Ekspertai2 d. prieš

„Google“ atskleidė, kas labiausiai rūpi lietuviams: tarp dažniausių paieškų – ir klausimai apie elektros kainas

Kompanijai „Google“ pristačius kasmetinę „Year in Search“ apžvalgą, paaiškėjo, ko internete šiemet dažniausiai ieškojo Lietuvos gyventojai. O tarp labiausiai jiems...

Ekspertai3 d. prieš

Kalėdinis bumas prasidėjo: ekspertas atkleidė, kada vėliausiai galite išsiųsti siuntą, kad ji adresatą pasiektų iki švenčių

Kalėdinė karštinė įgauna pagreitį – vis daugiau žmonių dovanų artimiesiems ieško tiek prekybos centruose, tiek internetinėse parduotuvėse, todėl siuntų pristatymo...

Visos teisės saugomos.© 2015-2024 | Kopijuoti draudžiama |