Sekite naujienas

Dirbtinis intelektas

Kada atsirado dirbtinis intelektas ir kuo jis naudingas?

R

Paskelbta

-

Dirbtinis intelektas (DI) yra viena iš sparčiausiai besivystančių technologijų, kuri pastaraisiais dešimtmečiais išsiveržė į priekį ir tapo neatsiejama daugelio mūsų gyvenimo sričių dalimi. Tačiau nors šiuo metu galime stebėti jo naudojimą kasdieniame gyvenime – nuo virtualių asistentų iki sudėtingų sprendimų priėmimo sistemų, DI istorija yra kur kas senesnė ir prasidėjo dar viduramžiais. Pažvelkime, kada ir kaip atsirado šis įdomus ir daugybę klausimų keliantis mokslinis laimėjimas.

Reklama

Pirmieji Bandimai ir Teoriniai Pagrindai

Pirmieji bandymai sukurti „inteligentą“ kompiuteryje prasidėjo XX amžiaus viduryje. Tačiau teoriškai idėja apie mechaninį protą ir galimybę sukurti „mąstantį“ įrenginį buvo žinoma dar senovėje. Pirmasis šios idėjos įžymus paminėjimas atsirado su senovės filosofais, tokiais kaip Aristotelis, kuris nagrinėjo logikos ir protavimo mechanizmus. Tačiau tik 20 a. viduryje mokslininkai pradėjo ieškoti realių būdų, kaip įgyvendinti šias idėjas.

Alan Turing – Didysis Protas, Kuris Padėjo Pagrįsti DI Idėją

Vienas svarbiausių asmenų, prisidėjusių prie dirbtinio intelekto vystymo, buvo britų matematikas Alan Turing. 1936 m. jis pasiūlė savo garsųjį „Turingo mašinų“ modelį, kuris vėliau tapo pagrindine kompiuterių ir dirbtinio intelekto teorijos dalimi. Turingas sukūrė koncepciją, kad kompiuteriai galėtų atlikti bet kokį uždavinį, kurį gali atlikti žmogus, jei tik turi pakankamai informacijos ir tinkamą algoritmą. Naujas dirbtinis intelektas

Vienas iš svarbiausių Turingo indėlių buvo „Turingo testas“ (1950), kurį jis pasiūlė, kad nustatytų, ar kompiuteris gali parodyti žmogaus intelekto požymius. Turingas teigė, kad jei žmogus negali atskirti, ar kalbasi su kompiuteriu, ar su kitu žmogumi, tuomet kompiuteris atlieka intelektualinį darbą.

Pirmieji Dirbtinio Intelekto Eksperimentai

carvertical VIN patikra

Tik 1956 m. buvo sukurtas „dirbtinio intelekto“ terminas, kai John McCarthy, Marvin Minsky, Nathaniel Rochester ir Claude Shannon organizavo pirmąją konferenciją, skirtą šiai temai. Šis susitikimas yra laikomas DI pradžia, nes būtent čia buvo iškelti pirmieji klausimai ir tikslai, kaip kurti kompiuterius, kurie galėtų mokytis, adaptuotis ir spręsti problemas, imituodami žmogaus protą. Dirbtinis intelektas Lietuva

Per šį laikotarpį mokslininkai sukūrė pirmuosius dirbtinio intelekto modelius, kurie galėjo atlikti paprastus uždavinius, tokius kaip spręsti matematines problemas ar žaisti šachmatais. 1950-ųjų pabaigoje ir 1960-ųjų pradžioje buvo sukurtos pirmosios kompiuterinės sistemos, galinčios atlikti užduotis, susijusias su natūralios kalbos apdorojimu ir loginiu mąstymu.

Pirmieji Didieji Pasiekimai ir Iššūkiai

Pirmieji dirbtinio intelekto pasiekimai buvo optimistiški, tačiau greitai tapo aišku, kad kuriant kompiuterius, galinčius įveikti sudėtingus žmogaus intelekto aspektus, reikalingas didelis laiko ir resursų kiekis. 1970-aisiais ir 1980-aisiais metai buvo žinomi kaip DI „žiemą“, kai technologijų pažanga sulėtėjo dėl ribotų resursų ir didelių techninių iššūkių.

Vis dėlto, per pastaruosius du dešimtmečius dirbtinis intelektas vėl tapo vienu svarbiausių technologijų sričių, kurią skatino ne tik galingos kompiuterių sistemos, bet ir didžiuliai duomenų kiekiai, kuriuos galime analizuoti. Ypač svarbus šuolis įvyko su neuroniniais tinklais ir mašininio mokymosi metodais, leidžiančiais kompiuteriams „mokytis“ iš duomenų ir tobulėti be žmogaus įsikišimo. Pirmasis dirbtinis intelektas

Šiandienos Dirbtinis Intelektas

Šiuo metu dirbtinis intelektas naudojamas daugelyje sričių, pradedant nuo medicinos ir baigiant finansais, automobilių pramone ir net kūrybinėmis industrijomis. Neuroniniai tinklai, tokii kaip „deep learning“, leidžia kompiuteriams atlikti užduotis, kurias anksčiau galėjo atlikti tik žmonės, pavyzdžiui, atpažinti objektus nuotraukose, kurti tekstus ar net kurti meno kūrinius.

Dirbtinio intelekto vystymasis ir šiandien tęsiasi. Su kiekvienu žingsniu technologija tampa galingesnė, ir ateityje galime tikėtis dar didesnių pasiekimų.

Nors dirbtinis intelektas atsirado seniai ir daug nuostabos bei klausimų keliančių idėjų buvo suformuluota dar prieš šimtmečius, šiandien mes esame liudininkai įspūdingų technologinių proveržių, kurie atveria naujas galimybes žmogaus gyvenimui ir darbo procesams. Iššūkiai ir etikos klausimai išlieka, tačiau aišku, kad DI yra neatsiejama mūsų ateities dalis.

Kaip DI keičia verslą?

Skaitykite

Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |