Sekite naujienas

Ekspertai

Vasarį dalį vartotojų pasieks didesnės sąskaitos už elektrą: ekspertas paaiškino, kas tai lemia

Paskelbta

-

Artimiausiomis dienomis Lietuvos namų ūkiai sulauks savo sąskaitų už sausį suvartotą elektros energiją. Tiesa, šįkart daugumai jos bus šiek tiek didesnės. Ekspertai teigia, kad svarbu tinkamai suprasti, kas lemia elektros kainą, dėl kokių priežasčių ji gali svyruoti ir, svarbiausia, kas atvaizduojama gaunamų sąskaitų eilutėse.

„Sąskaitų sulaukę vartotojai turėtų atkreipti dėmesį į nepriklausomam tiekėjui mokamą kainą už pačią elektrą ir valstybės reguliuojamą dalį. Kadangi nuo sausio 1 dienos didėjo valstybės reguliuojamos elektros kainos dedamosios, tai atsispindės ir bendroje mokėjimo sumoje“, – sako „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas.

Reklama:

Jo teigimu, skaičiuojama, jog elektros kaina dėl valstybės reguliuojamos dalies didėjimo kils apie 2–3 centus už kilovatvalandę (kWh). Vidutiniškai vartojančiam būstui tai maždaug 6 eurais daugiau per mėnesį.

Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad tokio sąskaitos padidėjimo išvengs nebent tie vartotojai, kurie dar pernai sureagavo į laukiančius pokyčius ir persižiūrėjo turimas elektros sutartis – pasirinkę palankesnes tiekimo kainas, gyventojai galėjo minimizuoti valstybės reguliuojamos kainų dalies didinimą.

Ekspertas tą pataria padaryti visiems vartotojams. Jis taip pat neatmeta, kad būtent didesnės sąskaitos už sausį daugumą ir paskatins persižiūrėti savo tarifus, juos pasilyginti su dabar rinkoje siūlomais planais ir priimti palankiausius sprendimus.

Kas sudaro elektros sąskaitą?

Energetikos ekspertas priminė, kad gaunamose sąskaitose vartotojai gauna dviejų tipų informaciją. Pirmiausia, išskirta viena ar kelios eilutės už suvartotą elektros energijos kiekį. „Tai yra nepriklausomam tiekėjui mokama kaina. Atsižvelgiant į vartotojo pasirinktą planą, gali būti fiksuotas tarifas arba kisti priklausomai nuo kainos biržoje“, – dalijasi M. Kavaliauskas.

Antroji sąskaitos dalis, pasak „Elektrum Lietuva“ atstovo, yra valstybės reguliuojamos dedamosios. Didžiąją dalį šios kainos sudaro persiuntimo mokestis. Taip pat įtraukiamas skirstymo mokestis ir viešuosius interesus atitinkančių paslaugų dedamoji. Pastaroji yra susijusi su valstybės strategija energetikos srityje.

„Šie kainų dydžiai yra tvirtinami Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) ir dabar sudaro apie 40 proc. bendros elektros sąskaitos. Šios dedamosios yra vienodos visiems vartotojams, neatsižvelgiant į tai, kokį nepriklausomą tiekėją pasirinko. Be to, yra perskaičiuojamos du kartus per metus“, – pasakoja M. Kavaliauskas.

Jis taip pat pridėjo, kad sąskaitoje atskiromis eilutėmis yra įtraukiamos ir nuolaidos, jei tokios taikomos vartotojui, bei papildomai skaičiuojamas ir pridėtinės vertės mokestis (PVM).

Elektros kaina nuolatos kinta

M. Kavaliauskas pabrėžia, jog analizuojant sąskaitas svarbu prisiminti ir tai, kad vartotojams, pasirinkusiems planus, susietus su biržos kaina, elektros kaina nuolatos kinta. Tuo tarpu fiksuoto tarifo vartotojai gali jaustis stabiliau, kadangi jų kainos pokyčius lemia nebent valstybės reguliuojamos kainos peržiūra.

„Užfiksavus nepriklausomam tiekėjui mokamą tarifą kas mėnesį kainodaros pokyčių sąskaitose nepastebėsite. O štai vadinamąjį biržos planą pasirinkę vartotojai kiekvieną mėnesį gaus skirtingas sąskaitas“, – sako „Elektrum Lietuva“ atstovas.

Jis pasakojo, jog su biržos kainomis susietą planą pasirinkę vartotojai savo mokamą elektros kainą turėtų vertinti per paklausos–pasiūlos santykį. „Valandomis, kai elektros vartojimas ypač išauga, pavyzdžiui, rytais ar vakarais, o pagaminamos elektros kiekis nekinta arba net sumažėja, elektros kaina rinkoje didėja“, – sako ekspertas.

M. Kavaliausko teigimu, gali būti ir priešingai – kai dėl palankių aplinkybių pagaminama daug elektros energijos, bet jos vartojimo poreikis nepadidėja, tuomet elektra biržoje atpinga, nes susidaro jos perteklius.

Iliustruodamas, kaip tai veikia realybėje, jis priminė rekordines šių metų sausio 5 d. kainas. „Dėl didelių šalčių Suomijoje ir žemyninio vėjo trūkumo visame regione stipriai išaugo elektros kainos pikiniu jos vartojimo metu. Apie 8–9 valandą ryto kaina biržoje siekė beveik 1,5 euro už kilovatvalandę. Tik svarbu suprasti, kad šie kainos šuoliai yra aktualūs ir tiesiogiai paveikia tuos vartotojus, kurie yra pasirinkę su biržos kainomis susietus planus”, – komentuoja „Elektrum Lietuva“ atstovas.

Anot jo, Lietuvoje vis tik populiariausias būdas atsiskaityti už elektrą yra fiksuota kaina, kai visas kainų kitimo rizikas prisiima tiekėjas.

Naujienos

Verslo Vikingai

Verslo vikingai1 mėnuo prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai1 mėnuo prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Nekilnojamas turtas3 mėnesiai prieš

NT agentūrą Ispanijoje įkūrusi lietuvė: „Svajokite, planuokite, veikite ir jums pavyks. Po saule vietos yra visiems”

Dirbti ir vystyti verslą saulėtoje Ispanijoje gali būti ne vieno lietuvio svajonė. Ją prieš šešerius metus įgyvendino Sonata Norkienė, šiuo...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

SPA trenerė, grožio terapeutė Deimantė Gelgutienė: „Tu gali būti tik pavyzdžiu kitiems“

Grožio pasaulyje dirbanti Deimantė Gelgutienė atlieka SPA ritualus veidui ir kūnui, konsultuoja kosmetologes ir SPA centrus. Trenerė savo veiklas derina...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

„SME Finance“ vadovas Mindaugas Mikalajūnas: „Šiuo metu finansavimo galimybės – beribės“

„SME Finance“ įmonė šiuo metu didžiausia Baltijos šalyse nebankinio finansavimo technologijų platforma, suteikusi finansavimą už daugiau nei 1,5 mlrd. eurų,...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |