Sekite naujienas

Finansai

Ekonominiai iššūkiai 2023 m. vartojimo nesustabdė: Lietuvos gyventojai skolinosi toliau

Paskelbta

-

Augusių palūkanų ir infliacijos iššūkiai 2023-aisiais Lietuvoje vartojimo nesustabdė. Bendrai šalyje išduotų vartojimo paskolų apimtys šių metų pradžioje kirto 1,1 mlrd. eurų ribą, o rinkos dalyviai svarsto, jog nepaisant dalį vartotojų palietusių makroekonominių pokyčių, didžioji jų dalis ne tik išliko finansiškai pajėgi, bet ir didino savo poreikius.

Lietuvos banko duomenimis, šiemet sausį išduotų vartojimo paskolų apimtis buvo 1,101 mlrd. eurų, arba 17 proc. didesnė nei prieš metus. Tuo tarpu šiemet vasarį šalyje jau buvo išduota 1,109 mlrd. eurų vertės vartojimo paskolų.

„Lietuvoje vartojimo paskolų suma yra didžiausia istorijoje. Praėjusiais metais skolinimosi apimtys nesustojo. Priešingai, atskiri rinkos dalyviai jaučia dar didesnį vartojimo augimą, nulemtą konkurencinių aplinkybių ir rinkos persiskirstymo“, – sako „Urbo“ banko Verslo tarnybos direktorius Julius Ivaška.

Jis pastebi, kad vartotojai atidžiai vertina savo poreikius: „trumpiausių“ paskolų, kurių grąžinimo laikotarpis yra iki vienerių metų, bendroje statistikoje yra mažiausia dalis – daugiausiai paskolų išduodama 1 metus viršijantiems laikotarpiams. Tikėtina, kad pastarosiomis finansuojami dideli pirkiniai, būsto poreikiai, automobilio įsigijimas ar remontas.

„Urbo“ banko išduotų vartojimo paskolų portfelis pernai pasiekė 37,65 mln. eurų ir buvo 21 proc. didesnis, palyginti su 2022 metų pabaiga (31,022 mln. eurų).

„Kartu svarbu pažymėti, kad pernai vidutinis išduotos vartojimo paskolos dydis pas mus padidėjo vidutiniškai 10 proc. Įvertinus ir kitą pusę, jog palūkanų normos buvo keliamos siekiant atvėsinti infliaciją, kuri išaugino visų mūsų išlaidas, o Lietuvos darbo rinką palietė lengva darbo vietų mažinimo banga, tai negalėjo neturėti įtakos ir vartojimui. Prašymų dėl vartojimo kredito įmokų atidėjimo padidėjimas buvo, tačiau nežymus – iki 0,5 proc., palyginti su ankstesniais metais“, – pastebi pašnekovas.

Pasak jo, atsižvelgiant į tai, kad paskolų gavėjų finansinis pajėgumas, patikimumas bei galimybės vykdyti savo finansinius įsipareigojimus yra vertinamas jiems kreipiantis finansavimo, nėra abejonių, kad vartojimą ir skolinimąsi didino finansiškai pajėgūs vartotojai.

J. Ivaškos teigimu, nors vartojimo paskolos išduodamos per keliolika minučių, tačiau klientas per jas patikrinamas pagal atsakingo skolinimo kriterijus.

„Jei gyventojas neturi pakankamo dydžio nuolatinių pajamų, laiku neapmoka sąskaitų, atsidūręs skolininkų sąraše – žinoma, atsakinga finansų institucija jam paskolos neišduos“, – sako „Urbo“ banko Verslo tarnybos direktorius.

Tarp banko pernai išduotų vartojimo paskolų 52 proc. jų gavėjų numatė pasiskolintas lėšas skirti vartojimui, 40 proc. ėmė paskolą namų remontui ar įrengimui, o likusieji – skolinosi automobiliui.

Visas „Urbo“ banko suteiktų paskolų portfelis per 2023 metus išaugo 24,6 proc. iki 317,4 mln. eurų.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas4 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |