Paskelbta
4 mėnesiai prieš-
Išmanieji telefonai yra tapę neatsiejamais mūsų kasdienybės palydovais – juose saugome ne tik asmeninę ir darbinę informaciją, bet ir naudojame juos kaip atsiskaitymo priemones. Visgi kartu su visapuse prieiga prie interneto, atsiveria ne tik naujos galimybės, bet ir pavojai. Kaip apsisaugoti nuo virusų, užtikrinti duomenų saugumą ir išvengti sukčių pinklių?
„NOD Baltic“ vyresnysis kibernetinio saugumo inžinierius ir ESET ekspertas Ramūnas Liubertas dalijasi savo patirtimi, kaip jis apsaugo savo mobilųjį telefoną. Galbūt jo patarimai pravers ir jums.
Kodėl svarbu apsaugoti išmanųjį telefoną?
Mobilūs įrenginiai yra ypatingai patrauklūs nusikaltėliams, nes juose dažnai nėra jokios apsaugos. Tai skatina kurti virusus, kurie gali ne tik rinkti informaciją, bet ir naudoti telefonus kaip įrankius tolesnėms atakoms.
„Telefonai šiandien yra maži kompiuteriai, kuriuose telpa visas mūsų gyvenimas – nuo socialinių tinklų iki internetinės bankininkystės. Deja, jie taip pat yra jautrūs kenkėjiškoms programoms ir sukčiavimo schemoms“, – sako R. Liubertas.
Mobiliuosius telefonus gali užklupti įvairių tipų kenkėjiškos programos, tokios kaip virusai, šnipinėjimo programos, išpirkos reikalaujančios programos, taip pat gali kilti rizika susidurti su sukčiavimo kampanijomis (fišingu, smišingu, višingu), telefone išsaugotų slaptažodžių nuskaitymais, neteisėtu įrašų publikavimu mūsų vardu socialiniuose tinkluose ir kt., įspėja ekspertas ir priduria, kad skaitmeninio saugumo sprendimai, tokie kaip antivirusinė programa, yra vienas efektyviausių būdų apsisaugoti nuo šių pavojų. „Ji ne tik blokuoja virusus, bet ir optimizuoja telefono veikimą bei įspėja apie nepatikimus programų leidimus”, – tikslina pašnekovas.
Kibernetinio saugumo ekspertas R. Liubertas teigia, kad ir pats ne tik kompiuteryje, bet ir telefone naudoja skaitmeninius saugumo sprendimus: „Šiuo metu naudoju tik įmonės suteiktą mobilųjį įrenginį, kuriame realiu laiku veikia antivirusinė programa. Ne kartą naršant internete gavau įspėjamuosius pranešimus netgi apie lankomas lietuviškas interneto svetaines, kurios, kaip vėliau paaiškėjo, yra blokuojamos dėl kompiuterinio viruso užkrato.”
Pasak eksperto, šie įspėjimai padėjo jam išvengti potencialių problemų. Tai tik dar kartą patvirtina, kad net ir gerai žinomos svetainės gali tapti kenkėjiškų atakų taikiniu, o ir kibernetinio saugumo ekspertai be papildomos pagalbos gali nenumatyti galimų grėsmių.
Antivirusinių programų funkcijos ir mitai
Remiantis IT saugumo kompanijos ESET telemetrijos duomenimis, fiksuojamiems Lietuvos regionui, matyti, kad mobiliuosiuose įrenginiuose plintantys virusai dažnai yra pritaikyti šnipinėti vartotojų veiklą, rodyti nepageidaujamas reklamas ar pasisavinti slaptažodžius.
Kibernetinio saugumo ekspertas R. Liubertas priduria, kad šiuolaikinės antivirusinės programos neapsiriboja vien apsauga nuo virusų – jos taip pat siūlo funkcijas, kurios gali būti itin naudingos kritinėse situacijose.
„Jeigu telefonas pametamas arba pavagiamas, antivirusinė programa suteikia galimybę jį užrakinti nuotoliniu būdu, nustatyti buvimo vietą ar ištrinti visus duomenis. Tai itin svarbu, kai įrenginyje laikoma jautri informacija“, – komentuoja ekspertas.
Dar viena naudinga funkcija – mokėjimų apsauga, neleidžianti kitoms programoms nuskaityti ekrane rodomos informacijos naudojantis finansinėmis programėlėmis. Antivirusinės taip pat gali blokuoti nepageidaujamus skambučius ir SMS žinutes, taip sumažindamos sukčiavimo riziką bei apsaugodamos nuo įkyrių reklamų.
Vis dar gajus įsitikinimas, kad telefonai yra saugesni už kompiuterius. „Tai nėra tiesa. Jei atsisiunčiame programas iš nepatikimų šaltinių ar naudojame nesaugias nuorodas, grėsmė yra reali”, – tvirtina IT srities žinovas.
Kitas mitas – kad antivirusinė sulėtina telefoną ar greičiau iškrauna bateriją. „Šiuolaikinės antivirusinės yra sukurtos taip, kad minimaliai veiktų telefono našumą. Be to, jos dažnai siūlo optimizavimo įrankius, kurie gali netgi pagerinti įrenginio veikimą“, – teigia R. Liubertas ir pataria renkantis antivirusinę atkreipti dėmesį į kelis aspektus.
Kaip išsirinkti tinkamą antivirusinę programą?
1. Kenkėjiškų programų aptikimas. Pasirinkite antivirusinę programą, kuri turi aukštą kenkėjiškų programų aptikimo rodiklį, kad apsaugotumėte savo įrenginį nuo virusų, trojanų ir kitų grėsmių.
2. Telefono našumas. Rinkitės antivirusinę programą, kuri minimaliai veikia telefono našumą ir nepaveikia įrenginio veikimo greičio.
3. Vartotojo sąsaja. Pasirinkite antivirusinę programą su intuityvia vartotojo sąsaja, kad galėtumėte lengvai naršyti ir naudotis visomis jos funkcijomis.
4. Papildomos funkcijos. Kai kurios programos siūlo papildomas funkcijas, tokias kaip tėvų kontrolė arba tinklo inspektorius, kuris leidžia nuskaityti įrenginius, prijungtus prie maršrutizatoriaus, ir patikrinti, ar nėra pažeidžiamumų.
R. Liubertas pataria nerizikuoti ir nenaudoti nemokamai siūlomų antivirusinių programų, nes jos dažnai neturi pilno funkcionalumo, naudoja daugiau įrenginio resursų, gali rinkti duomenis ir kelti papildomų grėsmių, todėl verta investuoti į mokamą versiją, užtikrinančią pilną apsaugą.
Kibernetiniai nusikaltėliai kelia grėsmę net ir vaikams: ar atlikote bent 5 juos apsaugančius veiksmus?
Kibernetinio saugumo ekspertas įspėja: kokių atakų netrukus imsis sukčiai ir kaip tam pasiruošti?
Įmonių el. pašto sistemos saugumo spragos: kaip jas užkirsti – 6 efektyvūs būdai
Kaip nelikti ir be pinigų, ir be nakvynės: 5 svarbūs žingsniai prieš naudojantis apgyvendinimo platformomis
Turkija tampa vis labiau patrauklia investicijų kryptimi Europos Sąjungos verslams, ne išimtis, ir Lietuvai. Šalies geografinė padėtis, auganti ekonomika ir...
„Swedbank“ bendrovei „Sparta“ suteikė papildomą 11,6 mln. eurų finansavimą Vilniaus Naujamiesčio rajone vystomo informacinių technologijų bendruomenės miestelio „Cyber City“ statyboms...
„Payhawk“, pirmaujanti išlaidų valdymo platforma, pristato „AI Office of the CFO“ – specializuotų dirbtinio intelekto (DI) agentų rinkinį, skirtą išspręsti...
Atsinaujinančioje ir aktyviai plėtojamoje lokacijoje Naujamiestyje, tarp Panerių ir Naugarduko gatvių, adresu Panerių g. 49 kitais metais kūrybiškų NT projektų...
Balandžio 3 d. Vilniaus rotušėje renkasi „fintech“ lyderiai iš viso pasaulio. Vyksta finansinių technologijų sektoriaus konferencija „Baltic Fintech Days“. Daugiau...
Lietuvoje vyraujant permainingiems orams, vairuotojai dažnai susiduria su dilema: kada plauti automobilį? Vieną dieną nuplauta transporto priemonė jau kitą gali...
Į Lietuvą grįžus šiltesniems orams, gyventojai vis aktyviau imasi lauko darbų savo namų kiemuose, soduose ir sodybose. Kartu didėja ir...
Padangų keitimas nėra vien tik sezoniškumo klausimas – svarbu įvertinti ir jų realią būklę. Net jei protektoriaus gylis atrodo pakankamas,...
Atėjus pavasariui, laikas paruošti savo elektromobilį šiltajam sezonui. Žiemos mėnesiais akumuliatoriaus efektyvumas gali sumažėti, padangų slėgis keičiasi. Kad užtikrintumėte optimalią...
Vos tik saulei pradėjus šildyti stipriau, terasa ar poilsio kampelis kieme tampa traukos centru – čia gera ryte išgerti kavos,...