Sekite naujienas

Ekspertai

Neprognozuojamos liūtys, audros ir kruša: stichijų nuostoliai siekia dešimtis tūkstančių, kaip apsisaugoti

L

Paskelbta

-

Tik prasidėjus vasarai meteorologai kaskart perspėja apie galimai netrukus užklupsiančius audringus ir lietingus orus. Šie gamtos reiškiniai gali gyventojus ne tik kuriam laikui palikti be elektros, bet ir sugadinti buitinius prietaisus, elektronikos įrenginius ar net namo elektros instaliaciją. Kaip apsaugoti namus ir kitą turtą nuo šėlstančių gamtos stichijų bei išvengti nemenkų finansinių nuostolių, pataria ekspertai. 

Reklama

„Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad daugiausia žalos buityje naudojamiems elektros prietaisams padaranti gamtos stichija – žaibo sukeliamos elektromagnetinės bangos. Pastarosios pasiekia elektros tinklus, o atsiradę įtampos svyravimai sugadina elektros pastotes, įvadus, saugiklius. Be to, nukenčia ir į elektros tinklą įjungti įvairūs prietaisai: kompiuteriai, mobilieji telefonai, televizoriai ir kiti įrenginiai.

„Pernai dėl elektros įtampos svyravimų registravome kone 4200 žalų, kurioms kompensuoti išmokėjome bendrą 1,5 mln. eurų sumą. Vidutinė nuostolio suma siekė apie 350 eurų, tačiau jų būna ir kur kas didesnių, kelių tūkstančių eurų vertės. Šią vasarą žaibavimas irgi intensyvus, ir gyventojai dėl žaibo išlydžių patiria įvairių žalų“, – sako „Lietuvos draudimo“ žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis.

Pavyzdžiui, birželio mėnesį „Lietuvos draudime“ buvo registruota kamuolinio žaibo žala Lazdijų rajono savivaldybėje – žaibo išlydis sugadino televizorių, keliose vietose išsprogo šviestuvai, elektros instaliacija. Patirta žala įvertinta 1500 eurų suma.

Pašnekovas priduria, kad elektros trikdžių sukelta žala pasižymi sezoniškumu – daugiausia atvejų registruojama nuo gegužės iki rugsėjo vidurio, kuomet dažniau būna audros ir perkūnijos. Vasarą žaibavimas dažnesnis rytinėje ir pietinėje Lietuvos dalyje, o rudenį – vakarinėje. Jis atkreipia dėmesį, elektros trikdžių pasekmės paliečia įvairias gyventojų grupes nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos.

„Pastebime, kad nuosavuose namuose nuostolių būna daugiau nei butuose, nes name dažnai veikia daug skirtingų ir brangių sistemų, tokių kaip šilumos ir vandens siurbliai, katilai, saulės elektrinės, oro vėdinimo ir kondicionavimo sistemos. Atsitikus nelaimei, gyventojai susiduria ne tik su laikinais nepatogumais, bet ir nemaža finansine našta šeimos biudžetui“, – teigia bendrovės atstovas. Liūčių ir krušos daromi nuostoliai automobiliams kasmet siekia šimtus tūkstančių

carvertical VIN patikra

Patyrusiems žalą gyventojams draudimo bendrovės atstovas A. Juodeikis pataria pirmiausia kviesti avarines tarnybas ir, jei yra galimybė – stengtis mažinti nuostolį. Stichijos padarytus apgadinimus reikia nufotografuoti ir kreiptis į savo draudimo bendrovę.

Sukelia ir gamta, ir žmonės

Pasak „Elektrum Lietuva“ produktų ir rinkodaros departamento vadovo Manto Kavaliausko, elektros tiekimo sutrikimai gali būti įvairaus pobūdžio – nuo trumpalaikių elektros dingimų iki įtampos šuolių. Dažnai įtampos svyravimus lemia elektros tinkle įvykę trumpieji jungimai, kuriuos sukelia stiprių vėjų ant oro linijų užversti medžiai, vykdomi įvairūs statybų bei kelių tiesimo darbai, pažeisti požeminiai elektros kabeliai ir pan. Gamtos stichijų žalų rekordai

Gana dažnai ir pačių gyventojų elgesys gali tapti elektros svyravimų priežastimi – kuomet vienu metu  įjungiama keletas skirtingų namuose esančių elektros prietaisų. Staigūs įtampos šuoliai gali kilti ir dėl susidėvėjusio, neprižiūrimo namų elektros tinklo, netvarkingos vidaus instaliacijos, tad jų keliamo pavojaus galima išvengti reguliariai tikrinant namuose esančio tinklo būklę ir neignoruojant galimų problemų ženklų. Tačiau visai kas kita yra viršįtampiai, kuriuos gali sukelti ir žaibas. Kaip apsaugoti savo turtą nuo artėjančių gamtos stichijų?

„Patikimiausias būdas – prasidėjus perkūnijai ir žaibavimui išjungti įrenginius iš elektros lizdo. Apsaugoti prietaisus nuo gedimo taip pat gali padėti ir specialūs įtampos stabilizatoriai, įjungiami į elektros lizdus ar įrengiami ties bendru namo elektros prievadu. Galiausiai nepamiršti uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacijos angas ir pan.“, – pasakoja „Elektrum Lietuva“ atstovas. Žaibų sezonas – pavojus įrenginiams

Anot M. Kavaliausko, vartotojams tiekiame ne tik elektrą, bet ir viršįtampių draudimo paslaugą, kuria naudojasi daugiau kaip 20 tūkst. bendrovės klientų.

„Elektrum Lietuva“ atstovas atkreipia dėmesį, kad elektros įtampos svyravimai didelį pavojų kelia ne tik gyventojams, bet ir gamybinėms įmonėms ar biurams. Tokiose vietose paprastai veikia daug elektroninių prietaisų, kuriuos gali sugadinti įtampos svyravimai. Tad siekiant apsisaugoti nuo tokių nemalonių staigmenų, rekomenduojama imtis ir prevencinių priemonių, ir pasirūpinti turto ar viršįtampių draudimu. Žaibai ir telefonas

Komentuokite

Kokia jūsų nuomonė?

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |