Sekite naujienas

Finansai

29-erių į pensiją išėjęs Gintaras Pociūnas: „Finansiškai raštingas ir investuojantis žmogus – turtingo mąstymo žmogus“

Paskelbta

-

Taupymas, investavimas, akcijų biržos – terminai, kurių daugelis dar nepažįsta, o gal laiko tolima siekiamybe. Praktinius patarimus geresniam finansų valdymui teikiantis, vedantis seminarus ir asmenines konsultacijas, valdantis verslus ir investuojantis Gintaras Pociūnas praėjo ilgą mokslų ir praktikos kelią, tačiau dabar žmonėms padeda greičiau ir efektyviau susipažinti su gerą gyvenimą garantuojančiomis temomis. Su vos 29-erių į pensiją galėjusiu sau leisti išeiti G. Pociūnu kalbamės apie finansinį raštingumą, investavimo pradžią ir turtingą žmonių mąstymą.

– Kaip prasidėjo Jūsų paties, kaip finansų eksperto kelias? Kiek pačiam teko mokytis, gilintis, žinias taikyti praktikoje, kol priėjote iki to, kad galėtumėte padėti kitiems žmonėms?

– Mano kelias prasidėjo nuo prarastų pinigų, turbūt kaip ir pas daugelį. Žmonės pradeda mokytis kai kažkurioje vietoje susimauna. Mano pirmoji investicija į verslą buvo labai naivi. Nelabai supratau, kas yra tas investavimas, palūkanos, kokia yra normali investicinė grąža, kaip veikia ekonomika ir pinigų uždirbimas, ko realiai galime tikėtis, kur yra kažkokios apgaulės.

Tada, žinoma, pradėjau mokytis finansinio raštingumo. Pas save įmonėje turėjau daugybę mokymų, skaičiau gausybę knygų apie finansus, investavimą. Taip pat skraidžiau ir į užsienio mokymus. Viskas vyko daugiau mažiau per praktiką – bendravau su jau nemažai pasiekusiais, sėkmingais, investuojančiais žmonėmis, mokiausi iš jų, toliau dariau ir savo investavimo klaidas, tačiau plėčiau investicinį portfelį.

Gintaras Pociūnas

Gintaras Pociūnas asmen. archyvo nuotrauka.

Kiekvieną kartą, kai investuoji kažkur pinigus, tiesiog domiesi tuo dalyku, renki informaciją, kalbiesi su žmonėmis, kurie jau tą daro ir taip didini savo žinias. Tai aš pradėjau nuo bazinių dalykų – kaip suprasti paprastus produktus. Tai buvo pensijų fondai, investiciniai gyvybės draudimai, investiciniai fondai. Toje sferoje tapau profesionalas atlikęs tikrai didžiulį kiekį, kelis tūkstančius konsultacijų žmonėms, nuo iki išnaršęs tuos įvairių bendrovių produktus. Kai įgavau patirties su baziniais dalykais, pradėjau mokytis kas yra tie vertybiniai popieriai, akcijos, dividendinės įmonės, biržoje prekiaujami fondai, nekilnojamojo turto trestai, REIT’ai. 2017 metais pradėjau intensyviai domėtis blokčeinu (blockchain) ir kripto valiutomis bei aktyviai investuoti į tą turto klasę ir mokytis apie ją.

2018 metais pradėjau aktyviai plėsti savo NT portfelį, fizinio nekilnojamojo turto. Investuojant į NT ėmiau suprasti kaip veikia ši turto klasė. Tuomet laikiausi ir investicijų maklerio licenciją, kad galėčiau visais tais klausimais konsultuoti kaip licencijuotas investicijų konsultantas ir padėti žmonėms suprasti tuos dalykus, ką man užtruko suprasti daug laiko.

2022 metais paskutinė mano stotelė, kurioje dabar esu, tapau verslo angelu – pradėjau investuoti į startupus.

– Vedate seminarus, privačias konsultacijas. Ar pastebite, jog į seminarus žmonės ateina vedini smalsumo, išgirsti pirminės žinios apie finansinį raštingumą, o į asmeninę konsultaciją – jau pasiryžę mokytis ir keisti savo finansinę padėtį, investuoti?

– Aš turiu du verslus ir jie yra susiję. „M Capital“ turime beveik 500 konsultantų Lietuvoje ir užsiimame finansine edukacija. Užsiimu ir asmeniškai, taip pat turiu lektorių komandą. Organizuojame daug įvairiausių seminarų edukacinėmis temomis – kaip mokyti vaikus apie pinigus, kaip derėtis su banku, tinkamai pasiimti paskolą ir ją grąžinti, kaip investuoti pinigus, kas yra kriptovaliutos, kas yra investavimas ir kaip reikėtų jį pradėti, kaip valdyti pinigus poroje. Seminarų tikslas – edukuoti žmones, kad jie suprastų, jog reikia kažką daryti su pinigais, jeigu mes norėsim turėti gyvenimą savo rankose, o ne tik priklausyti nuo darbdavio ar nuo Valstybės, patys daugiau planuotis kada bus mūsų pensija, finansinė laisvė ar orios atostogos.

Konsultantai jau konsultuoja žmones privačiai, gilinasi į esamas ir norimas finansines situacijas. Tos konsultacijos yra nemokamos ir padeda susitvarkyti su įvairiais finansiniais produktais, kurie yra Lietuvoje. Tai gali būti banko, draudimo bendrovių, pensijų fondų produktai. Ir, aišku, turime komandoje investicijų maklerių, licencijuotų konsultantų. Jeigu kalbant apie mane, aš teikiu tik mokamas konsultacijas. Jeigu žmogus nori investuoti didesnes pinigų sumas, tarkim jau 500-1000 eurų per mėnesį, arba turi bent jau 5000-10000 eurų kapitalą, kurį gali iš karto suinvestuoti, tokiu atveju tų bazinių konsultacijų, tikėtina, neužteks.

M Capital komanda

M Capital komanda asmen. archyvo nuotrauka

– Tai kas visgi yra tas finansinis raštingumas? Kodėl svarbu kiekvienam žmogui mokytis, gilintis? Turbūt ne tik dėl verslo, bet ir dėl geresnio gyvenimo?

– Be abejonės ir dėl geresnio gyvenimo. Kiekvienas suaugęs žmogus, kiekvieną dieną susiduria su pinigais. Net ir vaikystėje mes susiduriame su pinigais, tik mums tada nereikia mokytis kaip tuos pinigus uždirbti ir valdyti. Karjeros etape mes mokomės kaip tuos pinigus uždirbti. Finansinis raštingumas parodo kaip mes mokam su tais pinigais elgtis – ar mes juos tiesiog emociškai išleidžiame, o didėjant pajamoms didiname ir savo išlaidas, ar mes didiname savo finansinį raštingumą, domimės kas yra investavimas, mokomės kaip taupyti pinigus, tada kaip juos investuoti, konsultuojamės su profesionalais. Visa tai mums padeda turėti finansiškai laisvesnį gyvenimą, aiškiau planuoti savo išlaidas, pirkinius, ateitį, pensiją.

Pensija žmonėms asocijuojasi su tuo, kad aš esu senas, nedirbu, Valstybė moka kažkiek pinigų. Finansiškai raštingas, tai yra turtingo mastymo žmogus puikiai supranta, kad, uždirbdamas pinigus, gali pats kurti savo finansinę gerovę ir jei jis ne viską išleis, o dalį pinigų investuos, tokiu atveju jis gali pats spręsti kada ir kaip jis galės dirbti mažiau ar išvis nedirbti.

Gintaras Pociūnas

Gintaras Pociūnas asmen. archyvo nuotrauka

Dažnai mus mokykloje ar universitete moko, kad pinigus mes galime gauti dirbdami, didindami savo kompetencijas, keldami profesionalumą. Visa tai yra logiška, bet amžinai mes nedirbsim. Aš nepažįstu nei vieno turtingo, finansiškai raštingo žmogaus, kuris tiesiog dirba ir išleidžia pinigus, kiekvienas turtingas žmogus investavo ir investuoja pinigus, dėl to jis lieka turtingas net ir nedirbdamas. Finansiškai raštingas žmogus supranta, kad jis dalį pinigų turi investuoti ir tas investavimas yra kaip vaismedžių sodo auginimas. Aš investavau kažkiek pinigų, tai yra pasodinau medžius, medis davė vaisių, tai yra mano palūkanos. Jei tuos vaisius aš iš karto suvalgysiu, tai nieko nesukaupsiu, priklausysiu nuo Valstybinio ar darbdavio vaismedžių sodo. Bet jei dirbdamas aš toliau sodinu medžius, o vaisius, tai yra palūkanas reinvestuoju, jų nevalgau, kažkada aš užsiauginsiu savo vaismedžių sodą, kuris mane galės išmaitint ir aš nepriklausysiu nuo darbdavio ar nuo Valstybės.

Tą gali padaryti kiekvienas žmogus, tai nėra sudėtingas dalykas. Nuo kiekvieno iš mūsų priklauso kaip greitai mes tą padarysim. Kuo daugiau pinigų investuosim, tuo greičiau padarysim. Amerikoje yra toks FIRE (Financial Independence Retire Early) judėjimas, kada žmogus nuo 20 iki 30 metų dirba, praktiškai visus uždirbtus pinigus investuoja ir nuo 30-ties išeina į pensiją. Man į pensiją pavyko išeiti 29-erių metų, bet aš pats investuodavau 70-80 procentų savo uždirbamų pinigų. Pensija nėra tai, kad tu nieko neveiki, tačiau tu darai dalykus, kurie tau patinka, tiek kiek nori ir kada nori.

– Tai pirmasis žingsnis yra išmokti taupyti, po to galima galvoti apie investavimą?

– Investavimas prasideda nuo mokėjimo išleisti mažiau pinigų, nei uždirbi. Dažnu atveju žmonėms dar likus šiek tiek laiko iki algos jau pritrūksta pinigų. Kai išmokstam išleisti mažiau nei uždirbam, mums lieka pinigų. Tada mes turėtume susitaupyti bent 2-3 mėnesių būtinųjų išlaidų rezervą, pasirūpinti kažkokiomis finansinėmis apsaugomis, draudimais, kad jei mums kažkas atsitiktų, nereikėtų skolintis pinigų iš savo rezervo ir finansiškai būtume saugūs, nusiėmę rizikas nuo savo pečių ir perkėlę draudimo bendrovėms. Kai turime susitvarkę šiuos bazinius dalykus, tada mes galime pradėti investavimą, nes mes galėsim investuoti pinigus tvariai. Kad ir kas atsitiks – mes turime rezervą, finansines apsaugas, tad galėsim nuosekliai laikytis investavimo plano ir judėti link finansinės laisvės.

Gintaras Pociūnas asmen. archyvo nuotrauka

Gintaras Pociūnas asmen. archyvo nuotrauka

– Kiek mažiausiai pinigų turėtų turėti žmogus, atsidėjęs šį reikalingą rezervą, kad jis galėtų pradėti galvoti apie investavimą?

– Turėtų galėti skirti mažiausiai 30 eurų per mėnesį.

Į ką geriausia investuoti tiems, kurie yra naujokai ir dar nesukaupę reikiamų žinių?

– Tikrai yra sukurtų nuostabių produktų Lietuvoje ir visame pasaulyje. Labai dažnai žmonės investavimą pradeda ne iš tos pusės, nuo kažkokių rizikingų dalykų, pavyzdžiui, pavienių akcijų, nes kaimynas patarė nusipirkti „Apple“ akcijų, nors investuotojas dar nemoka valdyti rizikų. Tačiau žmonėms, kurie dirba savo darbą, nenori per daug domėtis ir gilintis buvo sukurti fondai. Kada žmogus pasirenka norimą pinigų sumą, ar tai bus 30, ar 50, o gal 500 ar 1000 eurų per mėnesį, jokio skirtumo, pasirenka fondą, į kurį jis investuos, o fonde gali būti keli šimtai ar net tūkstančiai skirtingų įmonių, tada jis įsigyja daugybės skirtingų kompanijų akcijas. Tokiu atveju jis labai stipriai paskirsto rizikas. Yra fondo valdytojai, kurie prižiūri ir siekia, kad jis dirbtų pelningai. Žmogui nereikia daugiau nieko daryti, tik uždirbti pinigus ir juos atidėti. Jei žmogus nori, gali įdėti daugiau pinigų, gali dėti ir mažiau, jei prireikia pinigų – jis gali juos pasiimti. Viskas labai lankstu ir produktai yra paprasčiausi.

Nuo ko aš pats pradėjau 2014 metais, tai buvo investicinis gyvybės draudimas su investiciniais fondais, prie kurio net prisideda ir skatina Valstybė, duoda mokestines lengvatas. Tai buvo ir vis dar yra paprasčiausias startas.

– Koks būtų vienas Jūsų auksinis patarimas investavimo naujokams?

– Manau, kad patarimas būtų tas pats – susitaupyti 2-3 mėnesių būtinųjų išlaidų rezervą, pasirūpinti finansinėmis apsaugomis, ateiti į finansų konsultaciją ir konsultantas sudėlios planą. Ir apskritai, nebijoti konsultuotis, nes dažnai žmonės ieško informacijos kažkur internete, socialiniuose tinkluose, amerikietiškuose padcastuose, bet kiekvieno iš mūsų situacija yra skirtinga. Jei aš remiuosi patarimais žmonių, kurie nežino mano situacijos, aš galiu prisiklausyti klaidingų patarimų ir ta strategija gali netikti. Su profesionalų pagalba mes turėsime efektyvesnį investavimą.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas4 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |