Paskelbta
9 mėnesiai prieš-
Rūta Ežerskienė, „Citadele“ banko generalinė direktorė ir valdybos pirmininkė
Dinamiškoje verslo aplinkoje vis dažniau kalbame ne apie vadovavimą, o apie lyderystę. Vadovą vis dar įsivaizduojame kaip užduočių tikrintoją, kai lyderio mintys nuolat sukasi ne tik apie įmonės viziją ir strategijos užtikrinimą, bet ir apie komandos įgalinimą, naujausių technologijų pritaikymą, įtraukties ir įvairovės skatinimą ir kitus stipriai prie komandos ir įmonės sėkmės prisidedančius aspektus. Taigi, be kokių savybių negalėtų būti sėkmingo šiuolaikinio lyderio?
Atvirumas
Lyderiai organizacijose visų pirma siekia stiprinti tarpusavio ryšius bei puoselėti pasitikėjimu ir bendradarbiavimu pagrįstą kultūrą. Todėl nuo šio tikslo neatsiejamas bruožas – atvirumas. Šiuolaikiniai lyderiai noriai bendrauja su komanda, laiko darbuotojus kolegomis, o ne pavaldiniais, kartu su komanda įsitraukia į iškilusių problemų sprendimą.
Atvirumas svarbus ir įtraukties prasme. Kiekvienas esame kitoks – skiriasi mūsų patirtys, vertybės, žinios, požiūriai. Tą pačią žinutę kiekvienas galime suprasti ir interpretuoti skirtingai. Todėl lyderių atvirumas išgirsti „kitokį“ įmonėse ne tik padeda kurti pagarbią, įtraukiančią kultūrą, kur darbuotojai jaučia, kad jų nuomonė yra vertinama, tačiau ir padeda sumažinti riziką, laiku identifikuojant galimas problemas, praturtinta įprastus procesus naujomis idėjomis.
Lankstumas
Gebėjimas greitai ir efektyviai prisitaikyti prie pokyčių yra bene esminis lyderio bruožas. Ar tai būtų absoliučiai įprastą darbo kultūrą pakeičianti pandemija, ar plačiai įvairiausiose srityse pradėtas taikyti dirbtinis intelektas – vadovai turi būti lankstūs ir pasirengę pritaikyti strategiją prie rinkos pokyčių ar netikėtų iššūkių bei surasti būdų, kaip motyvuoti šiuos iššūkius išgyvenančius darbuotojus. Aktyvus požiūris į problemų sprendimą ir atvirumas eksperimentams ne tik pagelbės vedant komandą pokyčių link, bet ir padės verslui įgyti daugiau atsparumo.
Nuolatinio mokymosi kultūros puoselėjimas
Natūralu, kad lyderis neprivalo būti visų sferų ekspertas, žymiai svarbiau – stiprinti komandos kompetencijas ir įkvėpti kolegas siekti profesinio tobulėjimo galimybių. Viena vertus, neatsilikti nuo sektoriaus tendencijų gali padėti atnaujinti vidiniai procesai, pavyzdžiui, sudarytos lankstesnės sąlygos lankyti kursus, paskaitas ar kompensuojamas dalyvavimas įvairiose konferencijose.
Kita vertus, galbūt verta į mokymąsi pažiūrėti plačiau, neapsiribojant tik profesine sritimi? Mokymų krepšelis, skirtas naujos kalbos ar kito tiesiogiai su pareigomis nesusijusio įgūdžio mokymuisi, paįvairins darbuotojo rutiną bei parodys, kad komandos nariai pirmiausia yra vertinami kaip žmonės, ir įmonei rūpi visapusiškas jų tobulėjimas.
Puoselėti mokymosi kultūrą galima ir be papildomų kaštų, įkvepiant kolegas per savo pavyzdį. Perskaitėte įdomią knygą – pasidalinkite trumpa jos apžvalga įmonės vidinės komunikacijos kanaluose, kartu su komanda kurkite naujienlaiškį apie savo profesinius atradimus, pasiteisinusias programėles, patarimus, kaip naudotis tam tikra programine įranga – temų sąrašas beribis.
Emocinis intelektas
Emocinis intelektas verslo sėkmei yra toks pat svarbus kaip profesinės žinios ar techniniai įgūdžiai. Lyderiai, susitelkę į savo emocinio intelekto ugdymą, gali geriau atpažinti ir valdyti savo emocijas, suprasti savo komandos narių jausmus, labiau kontroliuoti ir išlaikyti ramybę stresinėse ar konfliktinėse situacijose. Emocinis intelektas padeda reflektuoti apie savo galimybes, įvertinti, kaip elgesys ar tam tikri veiksmai galėjo paveikti aplinkinius žmones. Empatija ir palaikymu grįstas bendradarbiavimas labiau motyvuoja kolegas, gerina tarpusavio ryšį ir skatina teigiamą darbo aplinką.
Emocinis intelektas neatsiejamas nuo darbo ir gyvenimo balanso užtikrinimo komandos nariams – ar neprašau iš kolegų to, ko nenorėčiau daryti pats? Tai padeda vadovams atpažinti perdegimo požymius, nubrėžti aiškias ribas dėl bendravimo nedarbo metu, sudaryti sąlygas įmonėje, kad būtų palaikoma darbuotojų ir savo fizinė ir emocinė sveikata.
Etiška lyderystė
Šiuolaikiniai lyderiai taip pat turi atsižvelgti į savo organizacijos poveikį aplinkai ir visuomenei. Tvarumo principais grįstų iniciatyvų įgyvendinimas įmonės viduje bei verslo procesų pritaikymas prie tvarumo aspektų, yra ne tik naudingas planetai, bet ir gerina įmonės reputaciją bei santykius su suinteresuotosiomis šalimis. Lyderiai turėtų remti pastangas sumažinti organizacijos ir jos partnerių anglies dvideginio pėdsaką ir remti tvarią verslo aplinką, apimančią tiek aplinkosauginius, tiek socialinius aspektus.
Lyderiai turi rodyti pavyzdį, laikytis aukščiausių sąžiningumo ir etiško elgesio standartų, priimdami sprendimus, bendraudami su kolegomis, partneriais ar klientais.
Šiuolaikinio lyderio bruožų sąrašas yra platus ir daugialypis, atspindintis šių dienų verslo pasaulio kompleksiškumą. Laikydamiesi šių principų, lyderiai gali įveikti vadybos iššūkius ir vesti savo komandą į sėkmę. Gebėjimas prisitaikyti, kurti naujoves ir įkvėpti dinamiškoje verslo aplinkoje išskiria puikų lyderį nuo eilinio vadovo.
Apklausa: lietuviai labiausiai nerimauja dėl geopolitinės įtampos, latviai ir estai – dėl maisto kainų
SVV įmonėms – iki 100 tūkst. eurų finansavimas be turto įkeitimo su ILTE garantija
Moterų verslumas – vis dar neišnaudota galimybė Lietuvoje: įsitraukimą stabdo ir stereotipai
Skirtingos tarifams jautrių verslo sektorių nuotaikos Europoje: ekspertai įvardijo optimizmo ir nerimo taškus
„Citadele“ bankas stipriai pradėjo 2025 metus: augantis finansavimas ir skaitmeninės paslaugos
„Citadele“ bankas mažina Baltijos šalių ekonomikos augimo prognozes
Neapibrėžtumo laikais – Baltijos šalių atsparumo pamokos
Kai tėvai nesijaučia finansų ekspertais: kaip nebijoti atvirų pokalbių apie pinigus šeimoje?
Apklausa: kas trečias susigrąžintą GPM permoką išleistų kasdienėms reikmėms
Nuo 2025 m. gegužės 1 d. visi verslai, kurie savo veikloje privalo naudoti kasos aparatus, turi teikti kvitų duomenis į...
Svarstant apie naujo būsto įsigijimą, gyventojai dažnai daug dėmesio skiria būsto plotui, kainai ar vaizdui pro langą, tačiau pamiršta vieną...
Automobilių sporto mėgėjams ir lenktynininkams atėjęs pavasaris žymi naujo sezono pradžią. Norinčių varžytis populiarumo viršūnėje Lietuvoje karaliaujančiame „drifte“ netrūksta, tačiau,...
„Citadele“ banko inicijuota Baltijos šalių gyventojų apklausa atskleidžia, kad Lietuvoje gyventojai labiausiai nerimauja dėl geopolitinės įtampos (56 proc.) ir augančių...
Telefoniniai sukčiai, prisidengdami institucijomis ar paslaugų tiekėjais, ir toliau vilioja pinigus iš gyventojų. Ekspertas atskleidžia, koks pagrindinis signalas, kad skambina...
Daugelis esame pratę saugoti savo pinigus nuo sukčių internete, tačiau ne kiekvienas susimąstome, kad apsaugos nuo apgavikų reikia ir mūsų...