Sekite naujienas

Finansai

Lietuviai skolinasi vis drąsiau: į ką atkreipti dėmesį, kad paskola nevirstų našta

L

Paskelbta

-

Lietuviai skolinasi vis daugiau ir drąsiau, o paskolas daugelis jau vertina ne kaip prisiimamą finansinę naštą ar prastos finansinės situacijos sprendimą, o kaip naudingą finansinį instrumentą, tinkamai valdant savo finansus leidžiantį patogesnį gyvenimą susikurti nieko nelaukiant. Vis dėlto finansų ekspertai pabrėžia, kad skolinimasis yra atsakingas žingsnis, kurį būtina gerai pasverti.

Reklama

Paskutiniais Lietuvos banko duomenimis, lietuviai būstui įsigyti buvo pasiskolinę 12,8 mlrd. eurų, vartojimui – 1,2 mlrd. eurų, kitoms reikmėms – dar 1,3 mlrd. eurų. Metiniai būsto, vartojimo ir kitų paskolų augimo tempai siekė atitinkamai – 6,8, 21 ir 2,2 proc.

„IPF Digital Lietuva“, valdančios prekės ženklus „Creditea“ ir „Credit24“, užsakymu atlikta apklausa taip pat parodė, kad paskolų neturinčių žmonių Lietuvoje mažėja. Per pastaruosius 12 mėnesių žmonių, nesiskolinusių pinigų, dalis siekė tik 46 proc. Palyginimui, tyrimą atlikus 2023-iaisiais, paskolų neturintys teigė 55 proc. gyventojų.

„Vis dėlto oficiali statistika nerodo, kiek žmonių skolinasi iš neoficialių šaltinių, ne finansų įstaigų, jei šių pinigų nedeklaruoja kaip gautų paskolų. Bendrovės užsakymu atlikta apklausa parodė, kad labai daug žmonių skolinasi iš artimųjų, nors finansų ekspertai į tokias paskolas ragina žiūrėti labai atsargiai. Apskritai požiūris į paskolas Lietuvoje keičiasi, jos nebeturi neigiamo atspalvio, tačiau labai svarbu, kad žmonės skolintųsi atsakingai ir nedarytų klaidų“, – sako Tomas Bataitis, „Credit24“ vadovas.

Pašnekovas išskiria kelias pagrindines taisykles, kurių negalima pamiršti nusprendus pasiskolinti.

Kam jums reikalinga paskola?

Vienas pagrindinių dalykų, kai imama vartojimui skirta paskola, anot T. Bataičio, yra tiksliai žinoti, kam konkrečiai pinigų reikia.

carvertical VIN patikra

Prieš imdamas paskolą kiekvienas turėtų įvertinti, kiek jam iš tikrųjų reikia paslaugos ar prekės, kurią jis nori įsigyti už skolintus pinigus. Taip pat būtina pasverti, ar tikrai neįmanoma reikiamos sumos sutaupyti, ar tikrai pinigų reikia „čia ir dabar“.

„Visų pirma turite sau aiškiai atsakyti – koks yra paskolos tikslas? Ar tikrai paskolos ėmimas yra neišvengiamas, galbūt savo finansiniams įgeidžiams patenkinti pakaktų kelis mėnesius sumažinti išlaidas, dalį pinigų atsidėti. Skolinimasis be aiškios priežasties ar plano gali privesti prie finansinių problemų ateityje“, – pataria finansų ekspertas.

Anot jo, imti paskolas tapo visiškai įprasta buities, gyvenimo sąlygų gerinimui, pavyzdžiui buitinės technikos įsigijimui, brangesniam automobilio remontui ar netikėtoms sveikatos problemoms spręsti.

Tuo metu skolintis savaitgalio linksmybėms, naujiems drabužiams ar neplanuotai kelionei – nepatartina. Finansų ekspertai šias išlaidas priskiria prie nebūtinų, joms reiktų susitaupyti atidžiau planuojant savo finansus.

Atsakingai rinkitės skolintoją

Imdami paskolą taip pat iš esmės perkate prekę – finansinį produktą, tad būtina įvertinti jo kainą, pardavėjo suteikiamas sąlygas ir pan.

Nusprendę imti paskolą, pirmiausia turite pasirinkti patikimą paskolos davėją. Pagrindinė taisyklė – visada kreiptis tik į gerai žinomus, patikimus finansinių paslaugų teikėjus. Jei kyla abejonių, visada galite patikrinti, ar jie yra įtraukti į centrinio banko patvirtintą vartojimo kredito teikėjų sąrašą.

Spręsdami, iš ko skolintis, palyginkite skirtingų institucijų siūlomas palūkanų normas, taip pat sutarties pasirašymo ir administravimo išlaidas. Neretai žmonės nesigilina į sutarties ir paslaugų administravimo mokesčius, tačiau nenorint permokėti tai taip pat labai svarbu įvertinti.

„Skolintis iš nepatikimų šaltinių rizikinga dėl įvairių priežasčių: suklaidinti vartotojai sutinka su milžiniškomis palūkanomis, mokesčiais, prisiima nepamatuotus įsipareigojimus. Galiausiai tai sukelia ne tik finansinių, bet ir rimtų teisinių problemų, didelį stresą. Visada patartina skolintis iš valstybės prižiūrimų, gerą reputaciją turinčių skolintojų, kurie laikosi įstatymų“, – sako „Credit24” vadovas.

T. Bataitis taip pat pastebi, kad itin atsargiai reiktų skolintis iš artimųjų ir draugų. Imant tokias paskolas dažnai nepasirašomi jokie dokumentai arba jie nėra tinkamai įteisinami, neapibrėžiamos skolinimo sąlygos, terminai nustatomi tik žodiniais susitarimais. Finansų ekspertai pastebi, kad labai dažnai skolinimasis iš artimųjų baigiasi nesutarimais, nutrūkusiais santykiai, skolintojams – neatgaunamais pinigais ir t.t.

Nepervertinkite savo galimybių

Imant vartojamąją paskolą neretai kyla pagunda pasiskolinti daugiau nei iš tiesų reikia.

Pagal Lietuvos įstatymus, susumavus visus žmogaus finansinius įsipareigojimus jie negali viršyti 40 proc. per mėnesį gaunamų pajamų. Tačiau tai nereiškia, kad paskolai galėsite skirti tiek daug savo darbo užmokesčio. Kreditorius nevertins, kiek išleidžiate maistui, degalams, net komunaliniams mokesčiams. Gali būti, kad ir 20 proc. mėnesinio atlyginimo dydžio finansiniai įsipareigojimai sukels nemažų iššūkių.

„Labai svarbu teisingai įvertinti, kiek realiai pinigų galite skirti paskolos grąžinimui. Juk jei pervertinsite savo galimybes, pablogės jūsų gyvenimo kokybė ir teks ką nors paaukoti. Imdami paskolą taip pat neturėtumėte galvoti, kad ateityje jūsų pajamos padidės ir skolą bus lengviau grąžinti, mat tai tik spėlionės“, – dėsto pašnekovas.

Nereikia pamiršti, kad net ir vienos įmokos nesumokėjimas arba mokėjimo termino praleidimas gali pakenkti kredito istorijai.

Skolintis – ne dėl prastos finansinės situacijos

Pinigų skolinimasis nereiškia, kad jūsų finansinė situacija yra bloga. Tai, kad vis daugiau žmonių drąsiai prisiima finansinius įsipareigojimus, dažnai rodo ne finansines jų problemas, o atvirkščiai – gebėjimą tvarkytis su savo pinigais.

Iš tiesų daugelis žmonių kaip tik skolinasi būtent tada, kai jų finansinė situacija yra stabili, ir tai daro dėl strateginių priežasčių.

„Pavyzdžiui, žmonės skolinasi būstui įsigyti arba susimokėti už mokslus – abu šie dalykai yra puiki investicija į ateitį, kuri ilgainiui finansinę situaciją gali ir pagerinti, garantuoti geresnį darbą, stabilumą, turtą, kurio vertė kyla ir t.t. Tokiais atvejais skolinimasis laikomas teigiamu finansiniu sprendimu ir neturi nieko bendro su finansiniais sunkumais. Svarbiausia yra gebėjimas atsakingai valdyti ir grąžinti skolą“, – pastebi T. Bataitis.

 

Naujienos

Verslas12 val prieš

„Hero“ projektas žingsnis po žingsnio artėja link finišo: patalpos jau įrengiamos pagal nuomininkų poreikius, vyksta aplinkotvarkos darbai

Jau šį rugsėjį duris atversiančio verslo centro „Hero“ įrengimo darbai sparčiai juda į priekį. Baigiamos įrengti biurų erdvės, pastate jau...

Startuoliai1 d. prieš

Kauno startuolių bendruomenė – investicijos į mokslinius tyrimus ir antreprenerystę

2024-ieji Kauno startuolių ekosistemoje įnešė pokyčių – nuo augančio mažų įmonių skaičiaus Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione, iki stiprėjančio įmonių...

Verslas1 d. prieš

Greta Ranonytė. 152 milijardai eurų – ne riba. Kiek dar gali augti „fintech“ Lietuvoje?

Prasidėjus bendrovių metinių finansinių rezultatų skelbimui, akivaizdu, jog Lietuvos „fintech“ sektorius didina pagreitį. Vien Lietuvos elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigų...

Verslas1 d. prieš

„SBA Urban“ grupės įmonė pradeda platinti 23,5 mln. eurų obligacijų emisiją verslo centro „Hermanas“ Kaune plėtojimui

„SBA Urban“ ir „TABA Invest“ valdoma įmonė „S3 Business“ pradeda platinti pirmąją 23,5 mln. eurų bendros obligacijų emisijos dalį. Jos...

Nekilnojamasis turtas2 d. prieš

„EIKA Development“ pradeda II etapo pardavimus Pašilaičiuose – daugiau nei 70 % erdvių būstų skirtų šeimoms

„EIKA Development“ Vilniuje, Medeinos g. statomame projekte „Medeinos namai“, pradeda II etapo butų pardavimus. Šiame etape iškils 3 namų korpusai,...

Ekspertai

Ekspertai2 val prieš

Norintiems slysti „drifto“ trasose P. Petrauskas papasakojo apie lenktynininko kelią: „išėjimą į barą skaičiuodavau padangomis“

Automobilių sporto mėgėjams ir lenktynininkams atėjęs pavasaris žymi naujo sezono pradžią. Norinčių varžytis populiarumo viršūnėje Lietuvoje karaliaujančiame „drifte“ netrūksta, tačiau,...

Ekspertai7 val prieš

Apklausa: lietuviai labiausiai nerimauja dėl geopolitinės įtampos, latviai ir estai – dėl maisto kainų

„Citadele“ banko inicijuota Baltijos šalių gyventojų apklausa atskleidžia, kad Lietuvoje gyventojai labiausiai nerimauja dėl geopolitinės įtampos (56 proc.) ir augančių...

Ekspertai1 d. prieš

Ekspertas apie sukčių įžūlumą: „Mobiliojo ryšio operatorius to jūsų niekada neprašys“

Telefoniniai sukčiai, prisidengdami institucijomis ar paslaugų tiekėjais, ir toliau vilioja pinigus iš gyventojų. Ekspertas atskleidžia, koks pagrindinis signalas, kad skambina...

Ekspertai5 d. prieš

Sukčiai internete kėsinasi ir į vaikus: ekspertas papasakojo, kaip apsisaugoti

Daugelis esame pratę saugoti savo pinigus nuo sukčių internete, tačiau ne kiekvienas susimąstome, kad apsaugos nuo apgavikų reikia ir mūsų...

Ekspertai5 d. prieš

Motociklų sezonas įsibėgėja: kodėl svarbu vairuoti atidžiau?

Po žiemos pertraukos į eismą sugrįžę dviratininkai, paspirtukininkai ir motociklininkai sukuria visai kitokią dinamiką keliuose, išauga nelaimingų atsitikimų rizika. Todėl...

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |