Sekite naujienas

Nekilnojamas turtas

„Citus“ ekspertai: būsto paklausa lenkia pastarųjų dvejų metų rezultatą – grįžta ekonominio segmento pirkėjai

Paskelbta

-

Praėjusį ketvirtį Vilniuje ekonominės klasės naujų būstų (butų ir kotedžų) parduota 50 proc. daugiau nei balandžio–birželio mėnesiais, rodo išankstiniai kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus“ analitikų duomenys. Per liepos–rugsėjo mėn. sudaryti 565 sandoriai, per ankstesnį trijų mėn. laikotarpį – 376. Už 9 mėn. laikotarpį stebimas dar įspūdingesnis augimas – beveik 90 proc.: šiemet nuo sausio realizuota 1 527 ekonominės klasės būstai, pernai per tokį patį laiką – 810.

„Išaugusios ekonominio segmento naujo būsto pirkėjų galimybės gauti finansavimą būsto įsigijimui didele dalimi nulėmė paklausos augimą pirminėje rinkoje. Kol kas šis augimas, absoliučiais skaičiais, nėra labai didelis, tačiau bendras statistinis pokytis – jau reikšmingas. Vertindami egzistuojantį būsto poreikį rinkoje, toliau mažėti turinčią Euribor palūkanų normą, didėjantį darbo užmokestį bei stabilias būsto kainas prognozuojame, kad artimiausiu metu šį tendencija išliks pozityvi“, – sako „Citus“ investicijų ir analizės vadovas Šarūnas Tarutis.

„Citus“ analitikų stebimi rodikliai indikuoja, kad paklausa augo ir kituose segmentuose. Pavyzdžiui, vidutinės klasės būsto paklausa per tris praėjusius mėnesius išaugo 22 proc. (nuo 227 iki 277 sandorių), o prestižinės – net 69 proc. (nuo 65 iki 110 sandorių), tačiau dėl mažesnio sandorių skaičiaus, jų įtaka bendram skaičiui buvo kiek mažiau matoma.

Viso per praėjusį ketvirtį sostinėje susitarta dėl 952 naujų butų ir kotedžų, ankstesnį ketvirtį – 668, o prieš metus – 669. Tai – geriausias ketvirtis Vilniuje nuo 2022 m. pradžios. Iš viso per šiuos metus jau sudaryti 2 436 sandoriai; vidutiniškai, po beveik 271 būstą per mėnesį. Palyginimui, per visus 2023 m. paklausa siekė 2 698 būstus (pardavimų greitis – 225 būstai/mėn.), o per 2022 m. – 2 645 būstus (vidutiniškai, 220 būstų/mėn.). Rugsėjį fiksuoti 341 sandoris – beveik tiek pat, kiek ir aktyviausią šiemet rugpjūtį. Praėjusio mėnesio rezultatas buvo beveik dviem trečdaliais gausesnis nei rugsėjį pernai.

„Geresnes sąlygas pirkėjams, be labiau prieinamo finansavimo, sudarė ir augantis būsto asortimentas. Nuo metų pradžios būstų „sandėlio“ dydis išaugo beveik ketvirtadaliu – nuo 4 322 iki 5 351. Per metus šis skaičius išaugo 35 proc. (nuo 3 968 vnt.). Tiesa, apie 1 000 vnt. iš šio skaičiaus sudaro mūsų vadinamoji „nelikvidi pasiūla“ – būstai, nerealizuoti dvejus metus ar ilgiau. Plėtotojai nuo pat metų pradžios pildė asortimentą, o pikas buvo gegužę, kai per mėnesį „sandėlis“ pasipildė 745 butais ir kotedžais. Nuo to laiko augimas – nuosaikesnis, tačiau asortimentas šiuo metu yra labai optimalus ir leis bent iki kitų metų pradžios suvaldyti kainų augimą didėjančios paklausos akivaizdoje“, – pastebi Šarūnas Tarutis.

Per rugsėjį pasiūla pasipildė 232 butais trijuose naujuose projektuose ir dviejuose anksčiau pradėtų projektų etapuose.

Vidutinės butų pasiūlos kainos per mėnesį beveik nepasikeitė – jos padidėjo 0,68 proc., iki 3 385 Eur/kv. m; per ketvirtį jos paaugo 1,29 proc., nuo metų pradžios – 2,58 proc., o per metus – 3,93 proc., rodo preliminarūs „Citus“ analitikų duomenys.

Pati kompanija per rugsėjo mėn. sudarė 27 sandorius, per ketvirtį – 63, o per visus devynis šių metų mėnesius – 198. Pernai per tą patį laikotarpį buvo sudaryti 168 sandoriai, per ketvirtį prieš metus – 53. Įmonės pasiūlą šiuo metu sudaro 188 būstų Vilniuje (įskaičiuojant neseniai pradėtą projekto „Kaip Niujorke by CITUS“ antrąjį etapą, bet dar nevertinant kitą savaitę startuosiančio naujo projekto „Senamiesčio link by CITUS“), 4 loftai ir universalios paskirties patalpos Kaune plėtojamame projekte „Radio City by CITUS“, 69 apartamentai Druskininkuose, projekte „Nemunas by CITUS“ ir 11 apartamentų projekte „Nidos bangos by CITUS“.

Kauno pirminėje būsto rinkoje rugsėjį fiksuoti 67 sandoriai, per ketvirtį – 192, per šiuos metus – 596. Ankstesnis ketvirtis Kaune buvo kiek mažiau rezultatyvus – per jį sutarta dėl 167 butų ir kotedžų, per 2023 m. liepos–rugsėjo mėn. – 156. Visų šių metų rezultatas taip pat geresnis už pernykštį: pernai buvo sudaryti 495 sandoriai; tiesa, dar metais anksčiau – 809.

Naujų būstų pasiūla per mėnesį laikinojoje sostinėje išaugo 8,05 proc. (nuo 1 031 iki 1 114); taip pat buvo 16,7 proc. didesnė nei metų pradžioje (955), bet 3,6 proc. mažesnė nei pernai rugsėjį (1 156). Naujų butų asortimente skaičius rugsėjį taip pat buvo nemažas: mieste pristatyti trys nauji projektai ir vienas naujas ankstesnio projekto etapas, viso – 140 butų.

Būsto kainos Kaune augo sparčiausiai iš trijų didmiesčių, tačiau šis augimas nesiekė dviženklės ribos: per mėnesį vidutinės butų pasiūlos kainos didėjo 3,48 proc., nuo 2 702 iki 2 796 Eur/kv. m, per ketvirtį – 5,15 proc., nuo metų pradžios padidėjo 7,50 proc. (nuo 2 601 Eur/kv. m), o per pastaruosius 12 mėn. – 8,12 proc. (nuo 2 586 Eur/kv. m).

„Citus“ analitikai pažymi, kad Kaune būsto kainoms reikšmingą įtaką dažnai daro nauja pasiūla. Taip buvo ir pastarąjį laikotarpį, kai asortimente atsirado aukštos klasės projektas su didele vidutine kaina, kuri pakėlė ir vidutinę rinkos pasiūlos kainą. Tačiau, bet kuriuo atveju, būsto kainų lygis Kaune auga.

Klaipėdoje taip pat pastaraisiais stebimas suaktyvėjimas, tačiau jis – ne toks ryškus ir mažiau pastovus nei, tarkim, Vilniuje. Uostamiestyje rugsėjį realizuoti 39 nauji būstai, per ketvirtį – 110, o per visus šiuos metus – 196. Praėjęs ketvirtis buvo geriausias šiemet ir rezultatyvesnis nei tas pats laikotarpis 2023 m. (91), tačiau visų metų rezultatas šiek tiek nusileidžia pernykščiam (230).

Pasiūla šiame mieste pastaruoju metu nebeaugo ir buvęs spartus augimas „susivalgė“: per mėnesį naujų būstų asortimentas sumažėjo 6,7 proc. (nuo 550 iki 513 vnt.), nuo metų pradžios – 5,7 proc. (nuo 544), o nuo praėjusių metų rugsėjo paaugo 6,0 proc. (nuo 484). Tačiau naujų projektų ar jų etapų uostamiestyje nefiksuojama jau tris mėnesius.

Vidutinės butų pasiūlos kainos Klaipėdoje augo, tačiau nežymiai – panašiai, kaip Vilniuje. Per mėnesį jos padidėjo nuo 2 265 iki 2 269 Eur/kv. m (0,18 proc.), per ketvirtį – 3,56 proc. (nuo 2 191 Eur/kv. m), nuo metų pradžios – 2,25 proc. (nuo 2 219 Eur/kv. m), o per 12 pastarųjų mėn. – 4,18 proc. (nuo 2 178 Eur/kv. m).

„Citus“ analitikai, vertindami pirminės būsto rinkos paklausą, skaičiuoja preliminarius sandorius dėl butų ir kotedžų įsigijimo. Kotedžai į šį skaičių įtraukiami todėl, kad, formaliai, dauguma kotedžų yra priskirtini butams ir jie yra aktualūs būsto pirkėjams. Taip pat iš einamojo mėnesio rezultato nėra eliminuojami rinkos preliminariųjų sutarčių nutraukimai, kurie, paprastai, būna susiję su anksčiau sudarytais sandoriais, todėl neparodo einamojo mėnesio paklausos. Kartais pardavimų rezultatas išauga dėl vienu metu suvestų ankstesnių mėnesių pardavimų, todėl konkretų mėnesį fiksuojami išaugę, tačiau didesni „sukritimai“ būna užfiksuojami, o duomenys yra nuolat atnaujinami, todėl ilgesniu laikotarpiu neatitikimai išsilygina.

Naujienos

Verslas13 val prieš

Vien nuolaidų per „Juodąjį penktadienį“ nebeužtenka: el. prekybininkai vis dažniau atsigręžia į daugiakanalę rinkodarą

El. laiškai, trumposios SMS žinutės, reklaminiai skydeliai – tik kelios priemonės, kurias taiko prekybininkai, norėdami pasiekti potencialius klientus. Kaip pastebi...

Verslas19 val prieš

„Investor Camp 2024“ į Vilnių pritraukė 250 investuotojų – nuo Amerikos iki Azijos

Šiandien, dieną prieš didžiausią Lietuvoje startuolių renginį „Startup Fair“, į Vilnių jau atvyko 250 investuotojų iš 15 pasaulio valstybių. Juos...

Verslas22 val prieš

„Eleport“ tinkle Lietuvoje – keturios naujos didelės galios elektromobilių įkrovimo lokacijos

Elektromobilių įkrovimo infrastruktūros vystytoja „Eleport“ tęsia plėtrą Baltijos šalyse ir Lietuvoje atidaro keturias naujas įkrovimo lokacijas. Jos įrengtos strategiškai patogiose...

Verslas2 d. prieš

Lietuvoje veiklą pradeda unikali automobilių dalijimosi platforma „Woop Drive”

Vilniuje oficialiai pristatyta naujos kartos automobilių dalijimosi platforma „Woop Drive”, kurioje saugiai, greitai ir patogiai bus galima išsinuomoti ir išnuomoti...

Verslas2 d. prieš

„Trafi“ bendraįkūrėjas Martynas Gudonavičius jungiasi prie „Tesonet” portfolio įmonės „Flanco” ir tampa bendrasavininku

Prie Baltijos šalyse pirmaujančios proptech (Property technology – išmaniosios technologijos skirtos nekilnojamam turtui) bendrovės „Flanco”, priklausančios „Tesonet” verslo akseleratoriaus ekosistemai,...

Verslo Vikingai

Verslo vikingai1 savaitė prieš

Soc. tinkluose išgarsėjusi Mokytoja Veronika: „Mokytojo darbas – tai ne tik profesija, bet ir gyvenimo būdas“

Drąsi, charizmatiška ir aktyvi – taip galėtume apibūdinti soc. tinkluose daugumai gerai žinomą mokytoją Veroniką. Pradėjusi savo darbo kasdienybe, ugdymo...

Technologijos6 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai7 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas7 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai8 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |