Sekite naujienas

Verslas

Lietuvos verslo aplinkos tyrimas: pasitikėjimo verslu kreivė kyla aukštyn, o valdžia pasitikima mažiausiai

Paskelbta

-

Verslo vertinimo kreivė Lietuvoje kyla aukštyn – pernai pasitikėjimą verslu išreiškė 48 proc. šalies gyventojų, o šiais metais – 52 proc. Tai atskleidė antrą kartą šalyje atliktas verslo aplinkos tyrimas, inicijuotas vadovų konferencijos EBIT ir tyrimų bendrovės RAIT.
Verslo aplinkos tyrimas atskleidė, kad apskritai, verslo organizacijų vertinimas mūsų visuomenėje nėra aukštas: 29 proc. respondentų verslo organizacijas mūsų šalyje vertina teigiamai, pusė (50 proc.) visuomenės – neutraliai, o likusi dalis (21 proc.) – neigiamai.
Svarbiausi veiksniai, skatinantys verslo organizacijų pasitikėjimo augimą, anot visuomenės, yra skaidri įmonės veikla, pozicija karo Ukrainoje atžvilgiu bei atsakingi sprendimai energetikos krizės metu. 65 proc. apklaustųjų teigiamai vertina verslo prisidėjimą prie paramos Ukrainai.
Tyrimų bendrovės „RAIT Group“ generalinė direktorė Dovilė Končak pastebi, jog aktyvaus karo ciklo etape verslas turėjo ir tebeturi galimybes plačiajai visuomenei parodyti savo vertybinę poziciją aktualiais ir realiais darbais. Ji taip pat, atkreipia dėmesį, kad kartu su pasitikėjimo verslu augimu stebimas ir pasitikėjimo darbdaviu (CEO) augimas.
„Visuomenė iš verslo tikisi aktyvios pozicijos ir pokyčių iniciavimo (62 proc.), tačiau tuo pat metu dar vis atsargiai vertina verslo įsitraukimą sprendžiant ginčytinas visuomenės problemas (43 proc. galvoja, kad verslas gali spręsti tokias problemas)“, – sako D. Končak.
Taip pat, tyrimas atskleidė, kad žmonės dabar kiek labiau linkę tikrinti įmonių/organizacijų soc. atsakingumą, skaidrumą, reputaciją. Skaidriausiomis visuomenė laiko gamybos, pramonės įstaigas, nevyriausybines organizacijas ir transporto, logistikos įmones.
Pasitikėjimas valdžia išlieka mažiausias
Šiais metais atlikto tyrimo rezultatai, lyginant su 2022 m. tyrimo banga, rodo, kad visuomenės pasitikėjimas valdžios institucijomis išliko toks pat: 2022 m. pasitikėjimą valdžia išreiškė 39 proc. apklaustųjų, o šiais metais – 40 proc.
Valdžia visuomenė pasitiki mažiausiai lyginant su kitomis institucijomis: nevyriausybinėmis organizacijomis pasitikėjimą išreiškė 51 proc., o žiniasklaida – 43 proc. visuomenės. Tyrimo rezultatai atliepia pasaulinio Edelman barometro matavimų rezultatus: visuomenės labiausiai pasitiki verslu, mažiausiai – valdžios institucijomis.
Tarp valdžios institucijų didžiausią pasitikėjimą tyrime dalyvavę žmonės išreiškė savivaldybėmis (46 proc.), o mažiausią – Seimu, LR žemės ūkio ir energetikos ministerijomis (29 proc.). Labiau visuomenė pasitiki socialinės apsaugos ir darbo ministerija (40 proc.) bei Vyriausybe (37 proc.).
Vadovų konferencijos EBIT organizatorius, verslo psichologas Dainius Baltrušaitis sako, jog atlikto tyrimo duomenys toli gražu nėra džiuginantys, tačiau vertinant duomenis kviečia atkreipti dėmesį į kitą svarbų faktorių.
„Vertinant duomenis, reikia turėti galvoje, kad pasitikėjimo rodiklis labai glaudžiai susijęs su tuo, kiek mes žinome. Mat, žmogus visuomet labiau linkęs  pasitikėti tuo, ką pažįsta, kas yra arčiau jo. Todėl, jei atrodo, kad yra pagrindo vienam ar kitam rodikliui jau dabar būti aukštesniu, būtinas darnus verslo, valdžios ir žiniasklaidos bendradarbiavimas informuojant visuomenę“, – sako D. Baltrušaitis.
Pasitikėjimas – visuomenės pamatas
Anot D. Baltrušaičio, pasitikėjimas yra kertinis laisvos ir demokratiškos visuomenės komponentas – pamatas, ant kurio ir kuriasi visuomenė. „Pasitikėjimas sukuria saugumo ir patikimumo jausmą, skatina bendradarbiavimą, empatiją ir abipusę pagarbą. Iš esmės pasitikėjimas ugdo socialinę sanglaudą, skatina pažangą ir atveria kelią darniai ir klestinčiai visuomenei. Bet įtarumas ir skepticizmas persmelkia sąveiką, vedančią į susiskaldymą, nesantaiką ir izoliaciją“, – sako jis.
Pasitikėjimo klausimas išsamiau bus aptartas vadovų konferencijos EBIT metu. „Konferencijoje turėsime diskusiją šia tema, labiausiai ieškant atsakymo, o ką skirtingos suinteresuotos pusės, o ypač verslas, gali padaryti, kad pasitikėjimo būtų daugiau“, – sako D. Baltrušaitis.
Diskusijoje dalyvaus Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė – Nielsen, politologas dr. Ainius Lašas, visuomenės veikėjas Algirdas Kaušpėdas, savo mintimis taip pat pasidalins ir Europarlamentaras Andrius Kubilius. Diskusiją moderuos Edmundas Jakilaitis.
Vadovų konferencija EBIT vyks birželio 15-16 d. „Vilnius Grand Resort”.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai4 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas5 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai6 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai6 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |