Sekite naujienas

Pasaulis

„Jie neįeis”: Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje didėja priešprieša dėl migrantų

Paskelbta

-

Lenkijos valdžios institucijos pirmadienį pažadėjo neleisti atvykti šimtams migrantų, susitelkusių pasienyje su Baltarusija, kurios vyriausybė kaltinama, kad pabėgėlius nuteikinėja prieš Europos Sąjungą.

Reklama

Lenkijos gynybos ministerija paskelbė vaizdo įrašą iš oro, kuriame matyti didelė grupė žmonių, susirinkusių prie pasienio tvoros netoli Lenkijos Kuznicos kaimo, o kitoje pusėje prieš juos išsirikiavę Lenkijos pasieniečiai.

„Jie neateis”, – socialiniame tinkle „Twitter” parašė Lenkijos vidaus reikalų ministro pavaduotojas Maciejus Wąsikas ir pridūrė, kad Lenkijos pasieniečiai, policija ir kariuomenė yra pasirengę juos nustumti atgal. „Lenkijos valstybinės tarnybos yra pasirengusios bet kokioms aplinkybėms”, – sakė jis.

Vykstant dramatiškam įvykiui, Lietuva, kuri taip pat turi pasienį netoliese, perkėlė karius prie savo sienos, pranešė šalies vidaus reikalų ministre Agne Bilotitė.
Ankstesniuose vaizdo įrašuose buvo matyti, kaip didelės migrantų kolonos, nešinos lagaminais ir daiktais, eina greitkeliu, kuriuo nevyksta eismas, lydimos ginkluotų Baltarusijos kariškių.

Europos Sąjunga apkaltino Baltarusijos valdžios institucijas sukėlus migrantų krizę kaip priemonę spaudimui Europai didinti. Supykęs dėl ES sankcijų, birželio pabaigoje prezidentas Aleksandras Lukašenka perspėjo, kad Baltarusija nebetrukdys prieglobsčio prašytojams, narkotikams ir net branduolinėms medžiagoms patekti į Europos Sąjungą.

Baltarusijos valstybinis pasienio komitetas dėl pirmadienio incidento apkaltino Lenkiją, teigdamas, kad „Lenkijos valdžios institucijų abejingumas ir nežmoniškas požiūris paskatino pabėgėlius žengti tokį nevilties žingsnį”. Baltarusijos pasieniečiai sakė, kad sienos link judėjo apie 3 000 žmonių, tarp kurių buvo moterų ir vaikų.
Humanitarinės grupės teigia, kad nieko neįtariantiems, pažeidžiamiems pabėgėliams ir migrantams, atsidūrusiems viduryje, kyla didžiulis pavojus, nes jie, krentant oro temperatūrai, yra blaškomi tarp sienų. Iš pradžių buvęs nedidelis sienos kirtimo atvejų skaičius pastarosiomis savaitėmis išaugo.

ja

carvertical VIN patikra

„Atvyksta vis daugiau žmonių”, – sakė Kalina Czwarnog, fondo „Ocalenie”, kuris bando teikti humanitarinę pagalbą kirtusiems sieną, koordinatorė. Ji sakė, kad jų sąlygos įvairios. „Kartais žmonės būna su hipotermija ir jie tikrai negali vėl vaikščioti, o kartais žmonės būna geros būklės”, – sakė ji ir pridūrė, kad nerimauja, jog pasienyje gali kilti smurtas, nes neofašistų grupuotės taip pat mobilizavosi „padėti” pasieniečiams.

„Ši siena yra šventa”, – pirmadienį sakė Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis. „Lenkijos valstybės siena nėra tik linija žemėlapyje. Už šią sieną savo kraują praliejo ištisos lenkų kartos”.

Jis sakė, kad visos šalys turėtų būti pasieniečių pusėje „grėsmės” akivaizdoje.

Nepriklausoma Baltarusijos žiniasklaidos priemonė „Nexta” pranešė, kad migrantai negalėjo pasiekti Baltarusijos pasienio kontrolės punkto, o Baltarusijos saugumo pajėgos juos nukreipė į šalia sienos esantį mišką.

Kita nepriklausoma Baltarusijos žiniasklaida paskelbė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuota, kaip keli šimtai migrantų yra miške šalia spygliuotos vielos pasienio tvoros. Kai kurie stovėjo šalia tvoros, negalėdami eiti toliau. Kiti, įskaitant moteris ir vaikus, sėdėjo ant žolės.

Baltarusijos opozicijos lyderės Svetlanos Tichanovskajos patarėjas Franakas Viačorka tviteryje parašė, kad migrantų krizė yra „tikra valstybės remiama kontrabanda”, kurią organizavo Lukašenka.

Vasaros pradžioje pabėgėliai daugiausia buvo nukreipti į Lietuvą, kurios pareigūnai apkaltino A. Lukašenką, kad šis ginkluoja pabėgėlius „hibridine ataka”, ir pastatė spygliuotos vielos tvoras, kad neleistų migrantams patekti į šalį iš Baltarusijos.

Praėjusį mėnesį Europos Sąjungos aukščiausiojo lygio susitikime kadenciją baigianti Vokietijos kanclerė Angela Merkel pagrasino tolesnėmis ekonominėmis sankcijomis Baltarusijai, taip išreikšdama pasmerkimą dėl to, ką ji apibūdino kaip „valstybės vykdomą prekybą žmonėmis – reikia pasakyti – tam tikra forma”.

Rugsėjį Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda paskelbė nepaprastąją padėtį, apimančią 183 miestus ir kaimus dviejose su Baltarusija besiribojančiose vaivadijose – pirmą kartą nuo komunizmo žlugimo.

Rusijos valdžios institucijos gyrė Baltarusiją už tai, kad ji „teisėtai” suvaldė krizę. Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas neabejojo, kad Baltarusijos valdžios institucijos „imasi visų būtinų priemonių, kad užtikrintų tiek Rusijos, tiek Baltarusijos saugumą dėl situacijos su migrantais Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje”.

Komentuokite

Kokia jūsų nuomonė?

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2025 | Kopijuoti draudžiama |