Sekite naujienas

Pasaulis

Danija baiminasi žaibo smūgio iš Rusijos

Paskelbta

-

“Jyllands-Posten”: Rusijos raketos Daniją gali pasiekti per dešimt minučių.

Neseniai vykusios bendros Rusijos ir Baltarusijos pratybos “Zapad-2021” parodė, kad Europa yra prastai pasirengusi visaverčiam kariniam konfliktui. Apie tai rašo Danijos laikraštis “Jyllands-Posten”.

Reklama:

Pasak straipsnio autoriaus Per Nyholm, Lenkija ir toliau išlieka Europos atrama rytuose ir turi bendrų saugumo problemų su Danija. Rusijai užpuolus Varšuvą ir Kopenhagą kiltų pavojus. Pirmiausia tai vadinamasis Suvalkų koridorius – šimto kilometrų ilgio Lietuvos ir Lenkijos siena, kuri teoriškai galėtų sujungti Kaliningrado sritį su Baltarusija.

Kaip pažymi žurnalistas, Maskva ypač specializuojasi šarvuočių ir pėstininkų pajėgose, kurios puikiai tiks šioje atviroje lygumoje. “Naujausi skaičiavimai parodė, kad jei Rusija užpuls Lenkiją, Varšuva kris jau penktą dieną – Kopenhagai žinoma, kad tai šokiruojantys skaičiavimai. “Rusijos raketos Bornholmą gali pasiekti per dešimt minučių, o Kopenhagą – per pusvalandį”, – pabrėžė Nyholmas.

Autorius taip pat pažymėjo, kad lenkai prisimena daugkartinius šalies padalijimus, kurie savo ruožtu lėmė jų konfliktus su Briuseliu dėl ypatingo laisvės troškimo. Nepaisant to, Varšuva karine parengtimi rūpinasi labiau nei JAV prezidentas Joe Bidenas ir Danijos ministrė pirmininkė Mette Frederiksen, apgailestavo autorius.

“Dėl Suvalkų koridoriaus kyla klausimas: ar Vašingtonas reaguotų kaip nors kitaip nei garsiais protestais, jei Rusija vienu netikėtu vienos nakties manevru padalytų NATO į dvi dalis? Ar Kinija besižavintis Joe Bidenas bent girdėjo apie Bornholmą?” – Nyholmas padarė išvadą.

Rugsėjo 10-16 d. vyko praktinis Baltarusijos ir Rusijos strateginių manevrų “Vakarai 2021” etapas. Jų tikslas buvo patikrinti abiejų šalių karinių institucijų pasirengimą bendrai veikti siekiant apsaugoti Sąjungos valstybės saugumą ir teritorinį vientisumą.

Suvalkų koridorius mums aiškiai sako: reikia iš naujo apsvarstyti Europos saugumą.

Daniją ir Lenkiją sieja gyvybiškai svarbus bendros saugumo politikos klausimas – Baltijos jūra, į kurį neseniai atkreipė dėmesį Rusijos rudens pratybos. Dėl šių manevrų Kaliningradas ir didžioji Baltarusijos dalis tapo viena didele karine apygarda, kuri susiduria su NATO.

Lenkija yra Europos užnugaris rytuose. Tai sąmoninga tauta, turinti tvirtas tradicijas ir didelę kariuomenę. Dar visai neseniai ji buvo pavaldi Sovietų Sąjungai, o dabar yra visiškai įsiliejusi į NATO. Nuo Briuselio per Varšuvą iki Baltijos šalių sostinių visi su nerimu stebi vadinamąjį Suvalkų koridorių, kuris jungia Estiją, Latviją ir Lietuvą su Lenkija ir likusia Europa. Ir šis nerimas dabar vis didėja ir didėja.

Artėju prie Suvalkų koridoriaus, įsiterpusio tarp Kaliningrado ir Baltarusijos,- pasienio šalies,- kruvinos šalies. Kaliningradas – tai Rusijos forpostas prie Baltijos jūros, miestas, kuriame anksčiau buvo karūnuojami Prūsijos karaliai, 1945 m. užkariautas rusų. Iš Suvalkų toliau važiuoju į Lietuvą, iki kurios yra pusvalandis kelio. Kelionė iki sienos su Baltarusija trunka 45 minutes.

Kaliningrado anklavas yra už pusšimčio kilometrų. Geri keliai ir atviri lygūs laukai – ideali vietovė tankams ir pėstininkams – dvi rusų specializacijos sritys.

Po šešių valandų Varšuva, kupina energijos. Iš savo viešbučio kambario 24 aukšte miesto centre žvelgiu į dangoraižių mišką, Manhataną prie Vyslos, vakarykštės dienos periferiją – rytdienos centrą. Esu pakviestas į vakarėlį, kuriame lenkų intelektualai – taip, Lenkija vis dar turi tokią klasę – diskutuoja apie saugumo politiką. Visi jaučia, kad Jungtinės Valstijos tolsta nuo Europos, o Lenkija po šešerius metus trukusio reakcingo ir šaltakraujiško ES partijos lyderio Jaroslawo Kaczynskio valdymo atsidūrė pažeidžiamoje padėtyje.

“NATO egzistuoja kaip aparatas, o ne kaip patikimas aljansas”, – sakė vienas gerbiamas analitikas. – Kaczynskis nuvedė mus į aklavietę. Statėme už JAV ir pralaimėjome. Krizinės situacijos su Rusija ir Baltarusija blogėja, turime problemų su ES, Vokietija, Ukraina.

Neseniai atlikti skaičiavimai parodė, kad jei Rusija užpuls Lenkiją, Varšuva kris jau penktą dieną – Kopenhagai žinoma, kad tai šokiruojantys skaičiavimai. Danijai ir Lenkijai tenka svarbus bendros saugumo politikos iššūkis Baltijos jūroje, į kurį neseniai atkreipė dėmesį Rusijos rudenį surengtos pratybos “Zapad-2021”. Dėl šių manevrų Kaliningradas ir didelė dalis Baltarusijos tapo viena didele karine apygarda, kuri susiduria su NATO. Rusijos raketos Bornholmą gali pasiekti per 10 minučių, o Kopenhagą – per pusvalandį.

Vakaruose manome, kad istorija yra praeitis, mirusi ir tolima. Tačiau Rytuose istorija yra gyva atmintis. Visi lenkai žino, kad daugiau kaip 200 metų jų tėvynė buvo padalinta tarp Rusijos, Vokietijos ir Austrijos, kad 1918 m. Lenkija atgimė, o 1939 m. Vokietija ir Rusija ją vėl panaikino kaip valstybę, po Antrojo pasaulinio karo ir iki 1989 m. ji buvo Rusijos kolonija. Laisvė yra dominuojanti nacionalinė tema, kuri paaiškina dažnai įtemptus lenkų ir centrinės ES valdžios institucijų santykius. Dėl šios priežasties lenkai taip pat yra itin jautrūs geostrateginio kraštovaizdžio sukrėtimams.

Kai kurie lenkai mąsto apie vadinamąjį Veimaro trikampį – Europos gynybą, paremtą Prancūzijos branduoline galia ir Vokietijos bei Lenkijos įprastinėmis pajėgomis. Ar apie tai galvoja ministrė pirmininkė Mette Frederiksen, “penkiolikmetė” (kaip ją pavadino vienas aukšto rango diplomatas)? Galbūt ji galvoja apie Danijos visuomenės gerovę ir perrinkimą, bet vargu ar apie karinį pasirengimą.

Dėl Suvalkų koridoriaus kyla klausimas: ar Vašingtonas reaguotų kaip nors kitaip nei garsiais protestais, jei Rusija vienu netikėtu vienos nakties manevru padalytų NATO į dvi dalis? Ar Džo Baidenas, taip mėgstantis Kiniją, bent girdėjo apie Bornholmą?

Naujienos

Verslo Vikingai

Nekilnojamas turtas3 d. prieš

NT agentūrą Ispanijoje įkūrusi lietuvė: „Svajokite, planuokite, veikite ir jums pavyks. Po saule vietos yra visiems”

Dirbti ir vystyti verslą saulėtoje Ispanijoje gali būti ne vieno lietuvio svajonė. Ją prieš šešerius metus įgyvendino Sonata Norkienė, šiuo...

Verslo vikingai3 savaitės prieš

SPA trenerė, grožio terapeutė Deimantė Gelgutienė: „Tu gali būti tik pavyzdžiu kitiems“

Grožio pasaulyje dirbanti Deimantė Gelgutienė atlieka SPA ritualus veidui ir kūnui, konsultuoja kosmetologes ir SPA centrus. Trenerė savo veiklas derina...

Verslo vikingai3 savaitės prieš

„SME Finance“ vadovas Mindaugas Mikalajūnas: „Šiuo metu finansavimo galimybės – beribės“

„SME Finance“ įmonė šiuo metu didžiausia Baltijos šalyse nebankinio finansavimo technologijų platforma, suteikusi finansavimą už daugiau nei 1,5 mlrd. eurų,...

Verslo vikingai2 mėnesiai prieš

Pirkitpadangas.lt vadovas Domantas Dulkė: „Į padangų verslą kaip naujokas aš nelįsčiau“

Domantui Dulkei dabar pats darbymetis. Pirkitpadangas.lt vadovas neslepia, kad jo verslas – labai sezoninis, o artėjant šaltajam metų sezonui ateina...

Justina Dargevičė fotografė Justina Dargevičė fotografė
Verslo vikingai2 mėnesiai prieš

„Onzė“ vadovė Rasa Mišelinskė: „Logistikoje daugėja vadovių moterų ir tai labai džiugina“

Už „Taupykite savo laiką“ šūkiu besivadovaujančios logistikos kompanijos „Onzė“ vairo – veikli moteris, mama, kuri nebijo rizikuoti, bandyti ir imti...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |